Eggs, Pigs and Poultry APPG

First Registered: 30/07/2015 • Last updated on: 15/06/2022

To raise concern and interest for the egg, pig and poultry sectors.

Note: All-Party Parliamentary Groups (APPGs) are informal, cross-party groups formed by MPs and Members of the House of Lords who share a common interest in a particular policy area, region or country. APPGs have no official status within Parliament.
View Official Register Entry


Reticulating Splines
APPG Supplied Content

APPGs can register with Parallel Parliament and submit files and articles to be placed here.

Parallel Parliament offers the facility for APPGs to submit written content and files, which are made available through this page.

Submitters can draft and edit publications, and either release them on demand, or schedule release for a future date.

Both text content and attached files submitted through this facility is indexed by our website, and made available through both the search function and relevant e-mail alerts. Any of our users registered for an alert which matches your content, will receive a link making them aware of its publication.

If you wish to register as an authorised representative of the Eggs, Pigs and Poultry APPG and use this facility, click below

7 Current APPG Officers
David Mundell Portrait
David Mundell
Vice Chair
Conservative - Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale
Joined: 4th May 2022
Simon Hoare Portrait
Simon Hoare
Treasurer
Conservative - North Dorset
Joined: 24th February 2020
2 APPG Memberships
Multiple Sclerosis , Thalidomide
Contact Details

Registered Contact:

Craig Williams MP, House of Commons, London, SW1A 0AA. Tel: 020 7219 5134.

Email: craig.williams.mp@parliament.uk

Public Enquiry Point:

Morgan Brobyn, British Egg Industry Council, 22 City Road, London EC1Y 2AJ. Tel: 020 7608 3760

Email: Morgan.brobyn@britsheggindustrycouncil.com

Date
1 Jul 2015
Source
British Egg Industry Council
Description
Secretariat   From : 01/07/2015 To : 31/12/2015
Value
£1,501

No direct financial benefits are on record for the Eggs, Pigs and Poultry APPG

Former APPG Officers
Virginia Crosbie Portrait
Virginia Crosbie
Officer
Conservative - Ynys Môn
Joined: 21st April 2021
Departed: 23rd March 2022
David Jones Portrait
David Jones
Officer
Conservative - Clwyd West
Joined: 24th February 2020
Departed: 23rd March 2022
Paul Girvan Portrait
Paul Girvan
Officer
Democratic Unionist Party - South Antrim
Joined: 31st July 2019
Departed: 23rd March 2022
2 APPG Memberships
Healthy Homes and Buildings , Union
Carla Lockhart Portrait
Carla Lockhart
Officer
Democratic Unionist Party - Upper Bann
Joined: 24th February 2020
Departed: 10th March 2021
Maria Caulfield Portrait
Maria Caulfield
Vice Chair
Conservative - Lewes
Joined: 31st July 2019
Departed: 5th November 2019
No other APPG Memberships
David Simpson Portrait
David Simpson
Treasurer
Democratic Unionist Party - Former Member for Upper Bann
Joined: 29th August 2018
Departed: 5th November 2019
No other APPG Memberships
Nic Dakin Portrait
Nic Dakin
Officer
Labour - Former Member for Scunthorpe
Joined: 31st July 2019
Departed: 5th November 2019
No other APPG Memberships
Chris Davies Portrait
Chris Davies
Vice Chair
Conservative - Former Member for Brecon and Radnorshire
Joined: 31st August 2016
Departed: 19th June 2019
No other APPG Memberships
Conor McGinn Portrait
Conor McGinn
Treasurer
Labour - St Helens North
Joined: 29th August 2018
Departed: 19th June 2019
Bill Wiggin Portrait
Bill Wiggin
Vice Chair
Conservative - North Herefordshire
Joined: 30th July 2015
Departed: 18th July 2018
None Portrait
Earl Cathcart
Vice Chair
Joined: 31st August 2016
Departed: 2nd May 2017
Eilidh Whiteford Portrait
Eilidh Whiteford
Vice Chair
Scottish National Party - Former Member for Banff and Buchan
Joined: 30th July 2015
Departed: 2nd May 2017
No other APPG Memberships
Mark Spencer Portrait
Mark Spencer
Vice Chair
Conservative - Sherwood
Joined: 30th July 2015
Departed: 3rd June 2016
No other APPG Memberships
David Warburton Portrait
David Warburton
Secretary
Independent - Somerton and Frome
Joined: 30th July 2015
Departed: 3rd June 2016
Huw Irranca-Davies Portrait
Huw Irranca-Davies
Vice Chair
Labour - Former Member for Ogmore
Joined: 30th July 2015
Departed: 16th March 2016
No other APPG Memberships