Bangladesh APPG

First Registered: 30/07/2015 • Last updated on: 15/06/2022

To foster a greater understanding of the country of Bangladesh and provide a conduit for the Bangladeshi community here in the UK.

Note: All-Party Parliamentary Groups (APPGs) are informal, cross-party groups formed by MPs and Members of the House of Lords who share a common interest in a particular policy area, region or country. APPGs have no official status within Parliament.
View Official Register Entry

Current Members - Contact Details - Benefits in Kind - Financial Benefits - Former Members

Reticulating Splines
APPG Supplied Content

APPGs can register with Parallel Parliament and submit files and articles to be placed here.

Parallel Parliament offers the facility for APPGs to submit written content and files, which are made available through this page.

Submitters can draft and edit publications, and either release them on demand, or schedule release for a future date.

Both text content and attached files submitted through this facility is indexed by our website, and made available through both the search function and relevant e-mail alerts. Any of our users registered for an alert which matches your content, will receive a link making them aware of its publication.

If you wish to register as an authorised representative of the Bangladesh APPG and use this facility, click below

19 Current APPG Officers
Rushanara Ali Portrait
Rushanara Ali
Chair & Registered Contact
Labour - Bethnal Green and Bow
Joined: 30th July 2015
Lord Dholakia Portrait
Lord Dholakia
Vice Chair
Liberal Democrat - Life peer
Joined: 8th April 2020
Naz Shah Portrait
Naz Shah
Vice Chair
Labour - Bradford West
Joined: 8th April 2020
Shabana Mahmood Portrait
Shabana Mahmood
Vice Chair
Labour - Birmingham, Ladywood
Joined: 8th April 2020
1 APPG Membership
Commonwealth Games
Tom Hunt Portrait
Tom Hunt
Vice Chair
Conservative - Ipswich
Joined: 8th April 2020
Tahir Ali Portrait
Tahir Ali
Vice Chair
Labour - Birmingham, Hall Green
Joined: 8th April 2020
Imran Hussain Portrait
Imran Hussain
Vice Chair
Labour - Bradford East
Joined: 2nd June 2021
4 APPG Memberships
Bahrain , Extreme Poverty , Hajj and Umrah , Kashmir
Jonathan Reynolds Portrait
Jonathan Reynolds
Vice Chair
Labour (Co-op) - Stalybridge and Hyde
Joined: 12th October 2016
Geraint Davies Portrait
Geraint Davies
Vice Chair
Labour (Co-op) - Swansea West
Joined: 2nd June 2021
Contact Details

Registered Contact:

Rushanara Ali MP, House of Commons, London, SW1A 0AA. Tel: 020 7219 7200.

Email: rushanara.ali.mp@parliament.uk

No benefits in kind are on record for the Bangladesh APPG

No direct financial benefits are on record for the Bangladesh APPG

Former APPG Officers
None Portrait
Baroness Tonge
Vice Chair
Joined: 8th April 2020
Departed: 27th January 2021
Anne Main Portrait
Anne Main
Chair & Registered Contact
Conservative - Former Member for St Albans
Joined: 30th July 2015
Departed: 5th November 2019
No other APPG Memberships
Jim Fitzpatrick Portrait
Jim Fitzpatrick
Vice Chair
Labour - Former Member for Poplar and Limehouse
Joined: 30th July 2015
Departed: 5th November 2019
No other APPG Memberships
Paul Scully Portrait
Paul Scully
Vice Chair
Conservative - Sutton and Cheam
Joined: 12th October 2016
Departed: 5th November 2019
No other APPG Memberships
Nic Dakin Portrait
Nic Dakin
Vice Chair
Labour - Former Member for Scunthorpe
Joined: 21st November 2018
Departed: 5th November 2019
No other APPG Memberships
None Portrait
Viscount Waverley
Vice Chair
Joined: 21st November 2018
Departed: 5th November 2019
Will Quince Portrait
Will Quince
Vice Chair
Conservative - Colchester
Joined: 21st November 2018
Departed: 27th March 2019
No other APPG Memberships
Lord Ahmed Portrait
Lord Ahmed
Treasurer
Non-affiliated - Retired on 14 November 2020
Joined: 30th July 2015
Departed: 10th October 2018
No other APPG Memberships
Mark Field Portrait
Mark Field
Vice Chair
Conservative - Former Member for Cities of London and Westminster
Joined: 30th July 2015
Departed: 2nd May 2017
No other APPG Memberships
Simon Danczuk Portrait
Simon Danczuk
Vice Chair
Independent - Former Member for Rochdale
Joined: 30th July 2015
Departed: 2nd May 2017
No other APPG Memberships