130,186 Petition Signatories by Constituency

Rank Constituency Signatures % of Total Signatures MP Party-Constituency
1 532 0.41% James Grundy Conservative
Leigh
2 471 0.36% Dr Kieran Mullan Conservative
Crewe and Nantwich
3 444 0.34% Andy Carter Conservative
Warrington South
4 420 0.32% Lisa Nandy Labour
Wigan
5 416 0.32% Yvonne Fovargue Labour
Makerfield
6 412 0.32% Charlotte Nichols Labour
Warrington North
7 392 0.30% Andrew Lewer Conservative
Northampton South
8 378 0.29% Richard Graham Conservative
Gloucester
9 369 0.28% Mrs Maria Miller Conservative
Basingstoke
10 368 0.28% Sir John Hayes Conservative
South Holland and The Deepings
11 365 0.28% Robert Largan Conservative
High Peak
12 355 0.27% Apsana Begum Labour
Poplar and Limehouse
13 354 0.27% Sir Mike Penning Conservative
Hemel Hempstead
14 349 0.27% Andrea Jenkyns Conservative
Morley and Outwood
15 348 0.27% Andrea Leadsom Conservative
South Northamptonshire
16 341 0.26% Michael Ellis Conservative
Northampton North
17 341 0.26% Rebecca Long Bailey Labour
Salford and Eccles
18 338 0.26% Karin Smyth Labour
Bristol South
19 336 0.26% Mr Shailesh Vara Conservative
North West Cambridgeshire
20 336 0.26% Kate Griffiths Conservative
Burton
21 333 0.26% Baroness Hoey Labour
Vauxhall
22 333 0.26% Paul Bristow Conservative
Peterborough
23 332 0.26% Derek Twigg Labour
Halton
24 331 0.25% Peter Dowd Labour
Bootle
25 328 0.25% Henry Smith Conservative
Crawley
26 326 0.25% Will Quince Conservative
Colchester
27 325 0.25% Mr Mark Francois Conservative
Rayleigh and Wickford
28 323 0.25% Craig Whittaker Conservative
Calder Valley
29 321 0.25% Mr John Baron Conservative
Basildon and Billericay
30 320 0.25% Chris Green Conservative
Bolton West
31 318 0.24% Ben Bradley Conservative
Mansfield
32 317 0.24% Chris Elmore Labour
Ogmore
33 316 0.24% Dean Russell Conservative
Watford
34 315 0.24% Alex Davies-Jones Labour
Pontypridd
35 311 0.24% Jonathan Gullis Conservative
Stoke-on-Trent North
36 305 0.23% Iain Stewart Conservative
Milton Keynes South
37 302 0.23% Lucy Powell Labour (Co-op)
Manchester Central
38 301 0.23% Dr Rupa Huq Labour
Ealing Central and Acton
39 300 0.23% Jackie Doyle-Price Conservative
Thurrock
40 300 0.23% Chris Bryant Labour
Rhondda
41 298 0.23% Mrs Sharon Hodgson Labour
Washington and Sunderland West
42 298 0.23% Antony Higginbotham Conservative
Burnley
43 296 0.23% Sir David Amess Conservative
Southend West
44 296 0.23% Sally-Ann Hart Conservative
Hastings and Rye
45 296 0.23% Mr Peter Bone Conservative
Wellingborough
46 294 0.23% Jeremy Quin Conservative
Horsham
47 293 0.23% Stephen McPartland Conservative
Stevenage
48 292 0.22% Robert Halfon Conservative
Harlow
49 291 0.22% Amanda Milling Conservative
Cannock Chase
50 290 0.22% Rebecca Harris Conservative
Castle Point
51 289 0.22% Maggie Throup Conservative
Erewash
52 289 0.22% Mr Kevan Jones Labour
North Durham
53 288 0.22% Vicky Ford Conservative
Chelmsford
54 285 0.22% Holly Lynch Labour
Halifax
55 285 0.22% Marsha De Cordova Labour
Battersea
56 285 0.22% Nick Smith Labour
Blaenau Gwent
57 284 0.22% Sir Alan Campbell Labour
Tynemouth
58 284 0.22% Chris Evans Labour (Co-op)
Islwyn
59 283 0.22% Alexander Stafford Conservative
Rother Valley
60 282 0.22% Grant Shapps Conservative
Welwyn Hatfield
61 282 0.22% Ms Lyn Brown Labour
West Ham
62 280 0.22% Maria Eagle Labour
Garston and Halewood
63 280 0.22% Lord Clarke of Nottingham Independent
Rushcliffe
64 279 0.21% Rachel Reeves Labour
Leeds West
65 279 0.21% Mr Richard Holden Conservative
North West Durham
66 278 0.21% Alberto Costa Conservative
South Leicestershire
67 278 0.21% Adam Holloway Conservative
Gravesham
68 278 0.21% Tracy Brabin Labour (Co-op)
Batley and Spen
69 277 0.21% Kerry McCarthy Labour
Bristol East
70 277 0.21% Fiona Bruce Conservative
Congleton
71 276 0.21% Tom Randall Conservative
Gedling
72 276 0.21% Bridget Phillipson Labour
Houghton and Sunderland South
73 276 0.21% Andrew Stephenson Conservative
Pendle
74 276 0.21% Miriam Cates Conservative
Penistone and Stocksbridge
75 275 0.21% Hilary Benn Labour
Leeds Central
76 274 0.21% Ms Marie Rimmer Labour
St Helens South and Whiston
77 274 0.21% Ms Angela Eagle Labour
Wallasey
78 273 0.21% Stephen Metcalfe Conservative
South Basildon and East Thurrock
79 271 0.21% Luke Pollard Labour (Co-op)
Plymouth, Sutton and Devonport
80 270 0.21% Imran Ahmad Khan Conservative
Wakefield
81 268 0.21% Karl McCartney Conservative
Lincoln
82 266 0.20% Barbara Keeley Labour
Worsley and Eccles South
83 266 0.20% Neil Coyle Labour
Bermondsey and Old Southwark
84 266 0.20% Stuart Andrew Conservative
Pudsey
85 266 0.20% Mr Nigel Evans Conservative
Ribble Valley
86 265 0.20% Meg Hillier Labour (Co-op)
Hackney South and Shoreditch
87 265 0.20% Catherine McKinnell Labour
Newcastle upon Tyne North
88 264 0.20% Conor McGinn Labour
St Helens North
89 264 0.20% John Penrose Conservative
Weston-super-Mare
90 263 0.20% Damien Moore Conservative
Southport
91 263 0.20% David Rutley Conservative
Macclesfield
92 262 0.20% Mark Garnier Conservative
Wyre Forest
93 261 0.20% Nickie Aiken Conservative
Cities of London and Westminster
94 258 0.20% Victoria Prentis Conservative
Banbury
95 258 0.20% Kelly Tolhurst Conservative
Rochester and Strood
96 258 0.20% James Duddridge Conservative
Rochford and Southend East
97 257 0.20% Julie Elliott Labour
Sunderland Central
98 256 0.20% Jo Gideon Conservative
Stoke-on-Trent Central
99 256 0.20% Dan Carden Labour
Liverpool, Walton
100 256 0.20% Baroness Morgan of Cotes Conservative
Loughborough
101 255 0.20% Mr Tanmanjeet Singh Dhesi Labour
Slough
102 254 0.20% Dame Rosie Winterton Labour
Doncaster Central
103 254 0.20% Julie Marson Conservative
Hertford and Stortford
104 253 0.19% Kim Johnson Labour
Liverpool, Riverside
105 252 0.19% Ruth Cadbury Labour
Brentford and Isleworth
106 252 0.19% Rachel Maclean Conservative
Redditch
107 251 0.19% Paul Scully Conservative
Sutton and Cheam
108 251 0.19% Mr Jonathan Djanogly Conservative
Huntingdon
109 251 0.19% Lord Lancaster of Kimbolton Conservative
Milton Keynes North
110 251 0.19% Justin Tomlinson Conservative
North Swindon
111 250 0.19% Andy Slaughter Labour
Hammersmith
112 250 0.19% Judith Cummins Labour
Bradford South
113 249 0.19% Daisy Cooper Liberal Democrat
St Albans
114 249 0.19% Sir Lindsay Hoyle Speaker
Chorley
115 248 0.19% Julia Lopez Conservative
Hornchurch and Upminster
116 247 0.19% Michael Gove Conservative
Surrey Heath
117 247 0.19% Kate Osborne Labour
Jarrow
118 247 0.19% John Healey Labour
Wentworth and Dearne
119 247 0.19% Darren Henry Conservative
Broxtowe
120 246 0.19% Lord Mann Labour
Bassetlaw
121 246 0.19% Lord Field of Birkenhead Independent
Birkenhead
122 246 0.19% Sajid Javid Conservative
Bromsgrove
123 245 0.19% Katherine Fletcher Conservative
South Ribble
124 245 0.19% David Morris Conservative
Morecambe and Lunesdale
125 245 0.19% Mary Glindon Labour
North Tyneside
126 245 0.19% Chloe Smith Conservative
Norwich North
127 245 0.19% John Stevenson Conservative
Carlisle
128 245 0.19% Elliot Colburn Conservative
Carshalton and Wallington
129 245 0.19% Tony Lloyd Labour
Rochdale
130 245 0.19% Chris Heaton-Harris Conservative
Daventry
131 245 0.19% Wayne David Labour
Caerphilly
132 244 0.19% Ian Mearns Labour
Gateshead
133 244 0.19% Mike Hill Labour
Hartlepool
134 244 0.19% Gareth Johnson Conservative
Dartford
135 243 0.19% George Freeman Conservative
Mid Norfolk
136 243 0.19% Jerome Mayhew Conservative
Broadland
137 243 0.19% Colleen Fletcher Labour
Coventry North East
138 242 0.19% Steve Double Conservative
St Austell and Newquay
139 242 0.19% Rushanara Ali Labour
Bethnal Green and Bow
140 242 0.19% Mr Ranil Jayawardena Conservative
North East Hampshire
141 242 0.19% James Daly Conservative
Bury North
142 242 0.19% Dr Jamie Wallis Conservative
Bridgend
143 241 0.19% Jonathan Reynolds Labour (Co-op)
Stalybridge and Hyde
144 241 0.19% Rosie Cooper Labour
West Lancashire
145 241 0.19% Gavin Robinson Democratic Unionist Party
Belfast East
146 241 0.19% Carla Lockhart Democratic Unionist Party
Upper Bann
147 241 0.19% Sir Robert Syms Conservative
Poole
148 241 0.19% Anna McMorrin Labour
Cardiff North
149 240 0.18% Dr Rosena Allin-Khan Labour
Tooting
150 240 0.18% Peter Aldous Conservative
Waveney
151 240 0.18% Lee Anderson Conservative
Ashfield
152 240 0.18% Chi Onwurah Labour
Newcastle upon Tyne Central
153 239 0.18% Ms Nadine Dorries Conservative
Mid Bedfordshire
154 238 0.18% Suella Braverman Conservative
Fareham
155 238 0.18% Sir George Howarth Labour
Knowsley
156 238 0.18% Sarah Champion Labour
Rotherham
157 237 0.18% Sir Edward Leigh Conservative
Gainsborough
158 236 0.18% Matt Vickers Conservative
Stockton South
159 236 0.18% Oliver Dowden Conservative
Hertsmere
160 236 0.18% Keir Starmer Labour
Holborn and St Pancras
161 236 0.18% Kit Malthouse Conservative
North West Hampshire
162 235 0.18% Sir Mark Hendrick Labour (Co-op)
Preston
163 235 0.18% Jake Berry Conservative
Rossendale and Darwen
164 235 0.18% Nigel Adams Conservative
Selby and Ainsty
165 234 0.18% Kwasi Kwarteng Conservative
Spelthorne
166 234 0.18% Bell Ribeiro-Addy Labour
Streatham
167 234 0.18% Mike Kane Labour
Wythenshawe and Sale East
168 234 0.18% James Sunderland Conservative
Bracknell
169 234 0.18% James Cleverly Conservative
Braintree
170 234 0.18% Sir Charles Walker Conservative
Broxbourne
171 234 0.18% Amanda Solloway Conservative
Derby North
172 233 0.18% Caroline Ansell Conservative
Eastbourne
173 233 0.18% Thangam Debbonaire Labour
Bristol West
174 232 0.18% Christian Wakeford Conservative
Bury South
175 230 0.18% Karen Bradley Conservative
Staffordshire Moorlands
176 230 0.18% Sir Graham Brady Conservative
Altrincham and Sale West
177 230 0.18% Mark Logan Conservative
Bolton North East
178 230 0.18% Yvette Cooper Labour
Normanton, Pontefract and Castleford
179 230 0.18% Mark Pawsey Conservative
Rugby
180 229 0.18% Dr Caroline Johnson Conservative
Sleaford and North Hykeham
181 229 0.18% Matthew Pennycook Labour
Greenwich and Woolwich
182 229 0.18% Yasmin Qureshi Labour
Bolton South East
183 227 0.17% Philip Davies Conservative
Shipley
184 227 0.17% Dame Eleanor Laing Conservative
Epping Forest
185 227 0.17% Tulip Siddiq Labour
Hampstead and Kilburn
186 227 0.17% Ian Byrne Labour
Liverpool, West Derby
187 227 0.17% Mark Tami Labour
Alyn and Deeside
188 226 0.17% Tom Hunt Conservative
Ipswich
189 226 0.17% Dr Liam Fox Conservative
North Somerset
190 226 0.17% Tracey Crouch Conservative
Chatham and Aylesford
191 225 0.17% Jack Brereton Conservative
Stoke-on-Trent South
192 225 0.17% Rob Butler Conservative
Aylesbury
193 224 0.17% Rebecca Pow Conservative
Taunton Deane
194 224 0.17% Sara Britcliffe Conservative
Hyndburn
195 224 0.17% Liz Twist Labour
Blaydon
196 224 0.17% Ian Levy Conservative
Blyth Valley
197 223 0.17% Debbie Abrahams Labour
Oldham East and Saddleworth
198 222 0.17% Dr Matthew Offord Conservative
Hendon
199 222 0.17% Taiwo Owatemi Labour
Coventry North West
200 222 0.17% Mr Clive Betts Labour
Sheffield South East
201 221 0.17% Mark Spencer Conservative
Sherwood
202 221 0.17% Tom Tugendhat Conservative
Tonbridge and Malling
203 221 0.17% Mrs Theresa May Conservative
Maidenhead
204 221 0.17% Craig Tracey Conservative
North Warwickshire
205 220 0.17% Chris Clarkson Conservative
Heywood and Middleton
206 220 0.17% Mike Amesbury Labour
Weaver Vale
207 220 0.17% Colum Eastwood Social Democratic & Labour Party
Foyle
208 219 0.17% Greg Clark Conservative
Tunbridge Wells
209 219 0.17% Catherine West Labour
Hornsey and Wood Green
210 219 0.17% Emma Hardy Labour
Kingston upon Hull West and Hessle
211 218 0.17% Damian Green Conservative
Ashford
212 218 0.17% John Redwood Conservative
Wokingham
213 218 0.17% Mrs Helen Grant Conservative
Maidstone and The Weald
214 218 0.17% Alex Chalk Conservative
Cheltenham
215 217 0.17% Mrs Natalie Elphicke Conservative
Dover
216 217 0.17% Mr Richard Bacon Conservative
South Norfolk
217 217 0.17% Leo Docherty Conservative
Aldershot
218 217 0.17% Priti Patel Conservative
Witham
219 217 0.17% Rachel Hopkins Labour
Luton South
220 217 0.17% Paul Blomfield Labour
Sheffield Central
221 216 0.17% Jack Lopresti Conservative
Filton and Bradley Stoke
222 216 0.17% Angela Richardson Conservative
Guildford
223 216 0.17% Mr Robin Walker Conservative
Worcester
224 216 0.17% Mary Kelly Foy Labour
City of Durham
225 216 0.17% Andrew Gwynne Labour
Denton and Reddish
226 215 0.17% Mrs Emma Lewell-Buck Labour
South Shields
227 215 0.17% Fabian Hamilton Labour
Leeds North East
228 215 0.17% Clive Lewis Labour
Norwich South
229 215 0.17% Greg Hands Conservative
Chelsea and Fulham
230 214 0.16% Mark Eastwood Conservative
Dewsbury
231 214 0.16% Stephen Doughty Labour (Co-op)
Cardiff South and Penarth
232 214 0.16% John Glen Conservative
Salisbury
233 213 0.16% Mr Nicholas Brown Labour
Newcastle upon Tyne East
234 213 0.16% Aaron Bell Conservative
Newcastle-under-Lyme
235 213 0.16% Dr Luke Evans Conservative
Bosworth
236 212 0.16% Seema Malhotra Labour (Co-op)
Feltham and Heston
237 212 0.16% Neil O'Brien Conservative
Harborough
238 212 0.16% Mohammad Yasin Labour
Bedford
239 212 0.16% Paul Girvan Democratic Unionist Party
South Antrim
240 212 0.16% Nadia Whittome Labour
Nottingham East
241 212 0.16% Jacob Young Conservative
Redcar
242 211 0.16% Robert Jenrick Conservative
Newark
243 210 0.16% Gill Furniss Labour
Sheffield, Brightside and Hillsborough
244 210 0.16% Helen Hayes Labour
Dulwich and West Norwood
245 210 0.16% Kate Green Labour
Stretford and Urmston
246 210 0.16% Dame Margaret Hodge Labour
Barking
247 210 0.16% Mr Tobias Ellwood Conservative
Bournemouth East
248 210 0.16% Andrew Rosindell Conservative
Romford
249 210 0.16% Steve Reed Labour (Co-op)
Croydon North
250 209 0.16% Siobhan Baillie Conservative
Stroud
251 209 0.16% Mr Toby Perkins Labour
Chesterfield
252 209 0.16% Theresa Villiers Conservative
Chipping Barnet
253 209 0.16% Zarah Sultana Labour
Coventry South
254 208 0.16% Louise Haigh Labour
Sheffield, Heeley
255 208 0.16% Mr Laurence Robertson Conservative
Tewkesbury
256 208 0.16% Mr David Lammy Labour
Tottenham
257 208 0.16% Michael Fabricant Conservative
Lichfield
258 208 0.16% Selaine Saxby Conservative
North Devon
259 207 0.16% Lucy Allan Conservative
Telford
260 207 0.16% Saqib Bhatti Conservative
Meriden
261 207 0.16% Francie Molloy Sinn Féin
Mid Ulster
262 207 0.16% Fleur Anderson Labour
Putney
263 206 0.16% Sir Edward Davey Liberal Democrat
Kingston and Surbiton
264 206 0.16% Mr Simon Clarke Conservative
Middlesbrough South and East Cleveland
265 205 0.16% Rehman Chishti Conservative
Gillingham and Rainham
266 205 0.16% Emily Thornberry Labour
Islington South and Finsbury
267 205 0.16% Ms Karen Buck Labour
Westminster North
268 204 0.16% Dame Diana Johnson Labour
Kingston upon Hull North
269 203 0.16% Julian Knight Conservative
Solihull
270 203 0.16% Peter Kyle Labour
Hove
271 203 0.16% Lilian Greenwood Labour
Nottingham South
272 203 0.16% Michelle Donelan Conservative
Chippenham
273 202 0.16% Nadhim Zahawi Conservative
Stratford-on-Avon
274 202 0.16% Christopher Pincher Conservative
Tamworth
275 202 0.16% Mr William Wragg Conservative
Hazel Grove
276 202 0.16% Laura Farris Conservative
Newbury
277 202 0.16% Sir Oliver Heald Conservative
North East Hertfordshire
278 202 0.16% Margaret Beckett Labour
Derby South
279 201 0.15% Edward Miliband Labour
Doncaster North
280 201 0.15% Mr Gagan Mohindra Conservative
South West Hertfordshire
281 201 0.15% Gareth Davies Conservative
Grantham and Stamford
282 201 0.15% Lee Rowley Conservative
North East Derbyshire
283 201 0.15% Gerald Jones Labour
Merthyr Tydfil and Rhymney
284 200 0.15% Nick Fletcher Conservative
Don Valley
285 200 0.15% Justin Madders Labour
Ellesmere Port and Neston
286 199 0.15% Dominic Raab Conservative
Esher and Walton
287 199 0.15% Jon Trickett Labour
Hemsworth
288 199 0.15% Valerie Vaz Labour
Walsall South
289 199 0.15% Felicity Buchan Conservative
Kensington
290 199 0.15% Jonathan Ashworth Labour (Co-op)
Leicester South
291 199 0.15% Dan Jarvis Labour
Barnsley Central
292 198 0.15% Robert Buckland Conservative
South Swindon
293 198 0.15% Dr Andrew Murrison Conservative
South West Wiltshire
294 198 0.15% James Morris Conservative
Halesowen and Rowley Regis
295 198 0.15% Scott Benton Conservative
Blackpool South
296 197 0.15% Clive Efford Labour
Eltham
297 197 0.15% Matt Hancock Conservative
West Suffolk
298 197 0.15% Paula Barker Labour
Liverpool, Wavertree
299 197 0.15% Sir Jeffrey M Donaldson Democratic Unionist Party
Lagan Valley
300 197 0.15% Dr Philippa Whitford Scottish National Party
Central Ayrshire
301 196 0.15% Mike Freer Conservative
Finchley and Golders Green
302 196 0.15% Navendu Mishra Labour
Stockport
303 196 0.15% Mr Ben Wallace Conservative
Wyre and Preston North
304 196 0.15% Mims Davies Conservative
Mid Sussex
305 196 0.15% Conor Burns Conservative
Bournemouth West
306 196 0.15% Alok Sharma Conservative
Reading West
307 196 0.15% Jason McCartney Conservative
Colne Valley
308 195 0.15% Boris Johnson Conservative
Uxbridge and South Ruislip
309 195 0.15% Paul Maskey Sinn Féin
Belfast West
310 195 0.15% Johnny Mercer Conservative
Plymouth, Moor View
311 194 0.15% John McDonnell Labour
Hayes and Harlington
312 194 0.15% Graham Stringer Labour
Blackley and Broughton
313 194 0.15% Andrew Bridgen Conservative
North West Leicestershire
314 193 0.15% Mrs Heather Wheeler Conservative
South Derbyshire
315 193 0.15% Royston Smith Conservative
Southampton, Itchen
316 193 0.15% Theo Clarke Conservative
Stafford
317 193 0.15% Richard Fuller Conservative
North East Bedfordshire
318 192 0.15% James Murray Labour (Co-op)
Ealing North
319 192 0.15% Stella Creasy Labour (Co-op)
Walthamstow
320 192 0.15% Ian Lavery Labour
Wansbeck
321 192 0.15% Wes Streeting Labour
Ilford North
322 192 0.15% Sarah Jones Labour
Croydon Central
323 191 0.15% Alec Shelbrooke Conservative
Elmet and Rothwell
324 191 0.15% Damian Collins Conservative
Folkestone and Hythe
325 191 0.15% Peter Gibson Conservative
Darlington
326 191 0.15% Bill Esterson Labour
Sefton Central
327 190 0.15% Richard Burgon Labour
Leeds East
328 190 0.15% Nigel Mills Conservative
Amber Valley
329 190 0.15% Shabana Mahmood Labour
Birmingham, Ladywood
330 190 0.15% Barry Gardiner Labour
Brent North
331 190 0.15% Alex Burghart Conservative
Brentwood and Ongar
332 190 0.15% Sir Iain Duncan Smith Conservative
Chingford and Woodford Green
333 189 0.15% John Cryer Labour
Leyton and Wanstead
334 189 0.15% Mr Marcus Jones Conservative
Nuneaton
335 189 0.15% Mary Robinson Conservative
Cheadle
336 189 0.15% Kemi Badenoch Conservative
Saffron Walden
337 188 0.14% Sir Bernard Jenkin Conservative
Harwich and North Essex
338 188 0.14% Lord Vaizey of Didcot Conservative
Wantage
339 188 0.14% Jim McMahon Labour (Co-op)
Oldham West and Royton
340 188 0.14% Gavin Newlands Scottish National Party
Paisley and Renfrewshire North
341 187 0.14% Daniel Kawczynski Conservative
Shrewsbury and Atcham
342 187 0.14% Gordon Henderson Conservative
Sittingbourne and Sheppey
343 187 0.14% Matt Western Labour
Warwick and Leamington
344 187 0.14% Stephanie Peacock Labour
Barnsley East
345 187 0.14% Carolyn Harris Labour
Swansea East
346 187 0.14% Martin Vickers Conservative
Cleethorpes
347 187 0.14% Laura Trott Conservative
Sevenoaks
348 186 0.14% Stephen Timms Labour
East Ham
349 186 0.14% Eddie Hughes Conservative
Walsall North
350 186 0.14% Siobhain McDonagh Labour
Mitcham and Morden
351 186 0.14% Lord Goldsmith of Richmond Park Conservative
Richmond Park
352 186 0.14% Chris Philp Conservative
Croydon South
353 185 0.14% Chris Grayling Conservative
Epsom and Ewell
354 185 0.14% Claire Hanna Social Democratic & Labour Party
Belfast South
355 184 0.14% Jeremy Corbyn Labour
Islington North
356 184 0.14% Adam Afriyie Conservative
Windsor
357 184 0.14% Darren Jones Labour
Bristol North West
358 183 0.14% Luke Hall Conservative
Thornbury and Yate
359 183 0.14% Mr Steve Baker Conservative
Wycombe
360 182 0.14% Lucy Frazer Conservative
South East Cambridgeshire
361 182 0.14% Chris Skidmore Conservative
Kingswood
362 182 0.14% Nick Gibb Conservative
Bognor Regis and Littlehampton
363 182 0.14% Gareth Bacon Conservative
Orpington
364 181 0.14% Caroline Dinenage Conservative
Gosport
365 181 0.14% Sir Peter Bottomley Conservative
Worthing West
366 180 0.14% Tim Loughton Conservative
East Worthing and Shoreham
367 180 0.14% Alex Cunningham Labour
Stockton North
368 180 0.14% Angela Rayner Labour
Ashton-under-Lyne
369 180 0.14% Joy Morrissey Conservative
Beaconsfield
370 180 0.14% Steve Barclay Conservative
North East Cambridgeshire
371 180 0.14% Jo Churchill Conservative
Bury St Edmunds
372 179 0.14% Esther McVey Conservative
Tatton
373 179 0.14% Karl Turner Labour
Kingston upon Hull East
374 179 0.14% Vicky Foxcroft Labour
Lewisham, Deptford
375 179 0.14% Rachael Maskell Labour (Co-op)
York Central
376 179 0.14% Mark Fletcher Conservative
Bolsover
377 179 0.14% Matt Rodda Labour
Reading East
378 179 0.14% Dr Ben Spencer Conservative
Runnymede and Weybridge
379 178 0.14% Suzanne Webb Conservative
Stourbridge
380 178 0.14% Mr Andrew Mitchell Conservative
Sutton Coldfield
381 178 0.14% Lord Dodds of Duncairn Democratic Unionist Party
Belfast North
382 177 0.14% Dawn Butler Labour
Brent Central
383 177 0.14% John McNally Scottish National Party
Falkirk
384 177 0.14% Greg Smith Conservative
Buckingham
385 177 0.14% Edward Argar Conservative
Charnwood
386 177 0.14% Ruth Jones Labour
Newport West
387 177 0.14% Alicia Kearns Conservative
Rutland and Melton
388 175 0.13% Mike Wood Conservative
Dudley South
389 175 0.13% Paul Holmes Conservative
Eastleigh
390 175 0.13% Janet Daby Labour
Lewisham East
391 175 0.13% Margaret Greenwood Labour
Wirral West
392 175 0.13% Mr John Whittingdale Conservative
Maldon
393 175 0.13% Gillian Keegan Conservative
Chichester
394 174 0.13% Sir Greg Knight Conservative
East Yorkshire
395 174 0.13% Craig Mackinlay Conservative
South Thanet
396 174 0.13% Dr Alan Whitehead Labour
Southampton, Test
397 174 0.13% Mr Barry Sheerman Labour (Co-op)
Huddersfield
398 174 0.13% Stephen Hammond Conservative
Wimbledon
399 173 0.13% Mr Ben Bradshaw Labour
Exeter
400 173 0.13% Christian Matheson Labour
City of Chester
401 172 0.13% Olivia Blake Labour
Sheffield, Hallam
402 172 0.13% Mark Menzies Conservative
Fylde
403 172 0.13% Andrew Jones Conservative
Harrogate and Knaresborough
404 172 0.13% Andy McDonald Labour
Middlesbrough
405 172 0.13% Kirsty Blackman Scottish National Party
Aberdeen North
406 171 0.13% Nigel Huddleston Conservative
Mid Worcestershire
407 171 0.13% Dehenna Davison Conservative
Bishop Auckland
408 171 0.13% Douglas Chapman Scottish National Party
Dunfermline and West Fife
409 171 0.13% Imran Hussain Labour
Bradford East
410 171 0.13% Mhairi Black Scottish National Party
Paisley and Renfrewshire South
411 170 0.13% Andrew Selous Conservative
South West Bedfordshire
412 170 0.13% Mark Pritchard Conservative
The Wrekin
413 170 0.13% Mr Philip Hollobone Conservative
Kettering
414 170 0.13% Dr Dan Poulter Conservative
Central Suffolk and North Ipswich
415 169 0.13% Claire Coutinho Conservative
East Surrey
416 169 0.13% Bob Seely Conservative
Isle of Wight
417 168 0.13% Grahame Morris Labour
Easington
418 168 0.13% Jeremy Hunt Conservative
South West Surrey
419 168 0.13% Munira Wilson Liberal Democrat
Twickenham
420 168 0.13% Michael Tomlinson Conservative
Mid Dorset and North Poole
421 168 0.13% Kate Hollern Labour
Blackburn
422 168 0.13% Nick Thomas-Symonds Labour
Torfaen
423 167 0.13% Kevin Foster Conservative
Torbay
424 167 0.13% Huw Merriman Conservative
Bexhill and Battle
425 167 0.13% Matt Warman Conservative
Boston and Skegness
426 167 0.13% James Brokenshire Conservative
Old Bexley and Sidcup
427 167 0.13% David Simmonds Conservative
Ruislip, Northwood and Pinner
428 166 0.13% Kevin Brennan Labour
Cardiff West
429 166 0.13% James Cartlidge Conservative
South Suffolk
430 166 0.13% Sir Geoffrey Clifton-Brown Conservative
The Cotswolds
431 166 0.13% Bim Afolami Conservative
Hitchin and Harpenden
432 166 0.13% Mrs Pauline Latham Conservative
Mid Derbyshire
433 166 0.13% Sir Roger Gale Conservative
North Thanet
434 166 0.13% Paul Howell Conservative
Sedgefield
435 165 0.13% Jeff Smith Labour
Manchester, Withington
436 165 0.13% Layla Moran Liberal Democrat
Oxford West and Abingdon
437 165 0.13% Tom Pursglove Conservative
Corby
438 165 0.13% Jon Cruddas Labour
Dagenham and Rainham
439 164 0.13% Naz Shah Labour
Bradford West
440 163 0.13% Sir William Cash Conservative
Stone
441 162 0.12% Abena Oppong-Asare Labour
Erith and Thamesmead
442 162 0.12% Liz Kendall Labour
Leicester West
443 162 0.12% Steve McCabe Labour
Birmingham, Selly Oak
444 161 0.12% Robbie Moore Conservative
Keighley
445 161 0.12% Ms Nusrat Ghani Conservative
Wealden
446 161 0.12% Gary Sambrook Conservative
Birmingham, Northfield
447 161 0.12% Paul Maynard Conservative
Blackpool North and Cleveleys
448 161 0.12% Mr Ian Liddell-Grainger Conservative
Bridgwater and West Somerset
449 161 0.12% Holly Mumby-Croft Conservative
Scunthorpe
450 160 0.12% Ms Diane Abbott Labour
Hackney North and Stoke Newington
451 160 0.12% Liam Byrne Labour
Birmingham, Hodge Hill
452 160 0.12% Stephen Farry Alliance
North Down
453 159 0.12% Alex Sobel Labour (Co-op)
Leeds North West
454 159 0.12% Neil Gray Scottish National Party
Airdrie and Shotts
455 159 0.12% Allan Dorans Scottish National Party
Ayr, Carrick and Cumnock
456 158 0.12% Bambos Charalambous Labour
Enfield, Southgate
457 158 0.12% Ellie Reeves Labour
Lewisham West and Penge
458 158 0.12% Hannah Bardell Scottish National Party
Livingston
459 158 0.12% Daniel Zeichner Labour
Cambridge
460 157 0.12% Gavin Williamson Conservative
South Staffordshire
461 157 0.12% Robert Courts Conservative
Witney
462 157 0.12% Mr Marcus Fysh Conservative
Yeovil
463 157 0.12% Alex Norris Labour (Co-op)
Nottingham North
464 157 0.12% George Eustice Conservative
Camborne and Redruth
465 156 0.12% Sarah Owen Labour
Luton North
466 156 0.12% Julian Sturdy Conservative
York Outer
467 156 0.12% Preet Kaur Gill Labour (Co-op)
Birmingham, Edgbaston
468 156 0.12% Caroline Lucas Green Party
Brighton, Pavilion
469 155 0.12% Lia Nici Conservative
Great Grimsby
470 155 0.12% Cat Smith Labour
Lancaster and Fleetwood
471 153 0.12% Alan Mak Conservative
Havant
472 153 0.12% Tim Farron Liberal Democrat
Westmorland and Lonsdale
473 153 0.12% Sarah Atherton Conservative
Wrexham
474 152 0.12% Alison McGovern Labour
Wirral South
475 152 0.12% James Gray Conservative
North Wiltshire
476 152 0.12% Penny Mordaunt Conservative
Portsmouth North
477 151 0.12% John Howell Conservative
Henley
478 151 0.12% Tahir Ali Labour
Birmingham, Hall Green
479 151 0.12% Ms Harriet Harman Labour
Camberwell and Peckham
480 150 0.12% Richard Thomson Scottish National Party
Gordon
481 150 0.12% Martyn Day Scottish National Party
Linlithgow and East Falkirk
482 150 0.12% Stephen Morgan Labour
Portsmouth South
483 149 0.11% Anthony Browne Conservative
South Cambridgeshire
484 149 0.11% Mr Jonathan Lord Conservative
Woking
485 149 0.11% Graham Stuart Conservative
Beverley and Holderness
486 148 0.11% Richard Drax Conservative
South Dorset
487 148 0.11% Feryal Clark Labour
Enfield North
488 148 0.11% Helen Whately Conservative
Faversham and Mid Kent
489 148 0.11% Jessica Morden Labour
Newport East
490 147 0.11% David Warburton Conservative
Somerton and Frome
491 147 0.11% Scott Mann Conservative
North Cornwall
492 147 0.11% Jo Stevens Labour
Cardiff Central
493 146 0.11% Steve Brine Conservative
Winchester
494 146 0.11% Sir David Evennett Conservative
Bexleyheath and Crayford
495 146 0.11% Mr Jacob Rees-Mogg Conservative
North East Somerset
496 146 0.11% Margaret Ferrier Scottish National Party
Rutherglen and Hamilton West
497 145 0.11% Danny Kruger Conservative
Devizes
498 145 0.11% Jim Shannon Democratic Unionist Party
Strangford
499 145 0.11% Caroline Nokes Conservative
Romsey and Southampton North
500 144 0.11% James Heappey Conservative
Wells
501 144 0.11% Nia Griffith Labour
Llanelli
502 144 0.11% Simon Baynes Conservative
Clwyd South
503 143 0.11% Jess Phillips Labour
Birmingham, Yardley
504 143 0.11% Rob Roberts Conservative
Delyn
505 143 0.11% Dame Cheryl Gillan Conservative
Chesham and Amersham
506 142 0.11% Brandon Lewis Conservative
Great Yarmouth
507 142 0.11% Neale Hanvey Independent
Kirkcaldy and Cowdenbeath
508 140 0.11% Sam Tarry Labour
Ilford South
509 140 0.11% Sammy Wilson Democratic Unionist Party
East Antrim
510 140 0.11% Sir Paul Beresford Conservative
Mole Valley
511 139 0.11% Kate Osamor Labour (Co-op)
Edmonton
512 139 0.11% Gareth Thomas Labour (Co-op)
Harrow West
513 138 0.11% Damian Hinds Conservative
East Hampshire
514 138 0.11% Jesse Norman Conservative
Hereford and South Herefordshire
515 138 0.11% Jack Dromey Labour
Birmingham, Erdington
516 137 0.11% Lord Austin of Dudley Independent
Dudley North
517 137 0.11% Bob Blackman Conservative
Harrow East
518 137 0.11% Bob Stewart Conservative
Beckenham
519 137 0.11% Dr Julian Lewis Conservative
New Forest East
520 136 0.10% Sir Gary Streeter Conservative
South West Devon
521 136 0.10% Mr Mark Harper Conservative
Forest of Dean
522 136 0.10% Shaun Bailey Conservative
West Bromwich West
523 136 0.10% Sir Robert Neill Conservative
Bromley and Chislehurst
524 136 0.10% Giles Watling Conservative
Clacton
525 135 0.10% Mr David Davis Conservative
Haltemprice and Howden
526 135 0.10% Christina Rees Labour (Co-op)
Neath
527 134 0.10% Jeremy Wright Conservative
Kenilworth and Southam
528 134 0.10% Wendy Morton Conservative
Aldridge-Brownhills
529 134 0.10% Rosie Duffield Labour
Canterbury
530 133 0.10% Alun Cairns Conservative
Vale of Glamorgan
531 133 0.10% Mr Geoffrey Cox Conservative
Torridge and West Devon
532 133 0.10% Afzal Khan Labour
Manchester, Gorton
533 133 0.10% Mr Gregory Campbell Democratic Unionist Party
East Londonderry
534 133 0.10% Lloyd Russell-Moyle Labour (Co-op)
Brighton, Kemptown
535 133 0.10% Ronnie Cowan Scottish National Party
Inverclyde
536 132 0.10% Anne Marie Morris Conservative
Newton Abbot
537 132 0.10% Mr Owen Paterson Conservative
North Shropshire
538 132 0.10% Beth Winter Labour
Cynon Valley
539 131 0.10% Dr Thérèse Coffey Conservative
Suffolk Coastal
540 131 0.10% Nicola Richards Conservative
West Bromwich East
541 131 0.10% Anneliese Dodds Labour (Co-op)
Oxford East
542 130 0.10% Jane Stevenson Conservative
Wolverhampton North East
543 130 0.10% Crispin Blunt Conservative
Reigate
544 130 0.10% Hywel Williams Plaid Cymru
Arfon
545 127 0.10% Mr Robert Goodwill Conservative
Scarborough and Whitby
546 126 0.10% Claudia Webbe Labour
Leicester East
547 126 0.10% Lord Walney Independent
Barrow and Furness
548 125 0.10% Elizabeth Truss Conservative
South West Norfolk
549 125 0.10% Lord Herbert of South Downs Conservative
Arundel and South Downs
550 125 0.10% Stephen Flynn Scottish National Party
Aberdeen South
551 125 0.10% Sir Christopher Chope Conservative
Christchurch
552 124 0.10% Stuart Anderson Conservative
Wolverhampton South West
553 124 0.10% Stuart C McDonald Scottish National Party
Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East
554 123 0.09% Guy Opperman Conservative
Hexham
555 123 0.09% Pat McFadden Labour
Wolverhampton South East
556 123 0.09% Deidre Brock Scottish National Party
Edinburgh North and Leith
557 122 0.09% Mickey Brady Sinn Féin
Newry and Armagh
558 122 0.09% Mr Khalid Mahmood Labour
Birmingham, Perry Barr
559 122 0.09% Andrew Percy Conservative
Brigg and Goole
560 121 0.09% Victoria Atkins Conservative
Louth and Horncastle
561 120 0.09% Edward Timpson Conservative
Eddisbury
562 120 0.09% Harriett Baldwin Conservative
West Worcestershire
563 120 0.09% Maria Caulfield Conservative
Lewes
564 120 0.09% Órfhlaith Begley Sinn Féin
West Tyrone
565 119 0.09% Craig Williams Conservative
Montgomeryshire
566 118 0.09% Mrs Flick Drummond Conservative
Meon Valley
567 118 0.09% Patricia Gibson Scottish National Party
North Ayrshire and Arran
568 117 0.09% Stephen Kinnock Labour
Aberavon
569 116 0.09% Mr Virendra Sharma Labour
Ealing, Southall
570 116 0.09% Wera Hobhouse Liberal Democrat
Bath
571 116 0.09% Duncan Baker Conservative
North Norfolk
572 115 0.09% Julian Smith Conservative
Skipton and Ripon
573 115 0.09% Amy Callaghan Scottish National Party
East Dunbartonshire
574 114 0.09% Steven Bonnar Scottish National Party
Coatbridge, Chryston and Bellshill
575 114 0.09% Dr Lisa Cameron Scottish National Party
East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow
576 114 0.09% Tommy Sheppard Scottish National Party
Edinburgh East
577 113 0.09% Ian Paisley Democratic Unionist Party
North Antrim
578 112 0.09% Simon Jupp Conservative
East Devon
579 112 0.09% Kirsten Oswald Scottish National Party
East Renfrewshire
580 112 0.09% Virginia Crosbie Conservative
Ynys Môn
581 112 0.09% Geraint Davies Labour (Co-op)
Swansea West
582 111 0.09% Drew Hendry Scottish National Party
Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey
583 111 0.09% Marion Fellows Scottish National Party
Motherwell and Wishaw
584 111 0.09% Dr Neil Hudson Conservative
Penrith and The Border
585 111 0.09% Lord McLoughlin Conservative
Derbyshire Dales
586 110 0.08% Tonia Antoniazzi Labour
Gower
587 109 0.08% Neil Parish Conservative
Tiverton and Honiton
588 109 0.08% Mel Stride Conservative
Central Devon
589 107 0.08% Angela Crawley Scottish National Party
Lanark and Hamilton East
590 106 0.08% John Spellar Labour
Warley
591 105 0.08% Kevin Hollinrake Conservative
Thirsk and Malton
592 105 0.08% Stewart Malcolm McDonald Scottish National Party
Glasgow South
593 105 0.08% James Wild Conservative
North West Norfolk
594 104 0.08% Cherilyn Mackrory Conservative
Truro and Falmouth
595 104 0.08% Martin Docherty-Hughes Scottish National Party
West Dunbartonshire
596 103 0.08% Anne-Marie Trevelyan Conservative
Berwick-upon-Tweed
597 103 0.08% Rishi Sunak Conservative
Richmond (Yorks)
598 102 0.08% Chris Stephens Scottish National Party
Glasgow South West
599 101 0.08% Owen Thompson Scottish National Party
Midlothian
600 101 0.08% Pete Wishart Scottish National Party
Perth and North Perthshire
601 100 0.08% Mrs Sheryll Murray Conservative
South East Cornwall
602 99 0.08% Alan Brown Scottish National Party
Kilmarnock and Loudoun
603 98 0.08% Kenny MacAskill Scottish National Party
East Lothian
604 95 0.07% Michelle Gildernew Sinn Féin
Fermanagh and South Tyrone
605 95 0.07% Simon Hoare Conservative
North Dorset
606 94 0.07% Baroness Hayman of Ullock Labour
Workington
607 94 0.07% Philip Dunne Conservative
Ludlow
608 93 0.07% Peter Grant Scottish National Party
Glenrothes
609 92 0.07% David T C Davies Conservative
Monmouth
610 91 0.07% Chris Hazzard Sinn Féin
South Down
611 91 0.07% Mr Alister Jack Conservative
Dumfries and Galloway
612 91 0.07% Alison Thewliss Scottish National Party
Glasgow Central
613 89 0.07% Dr James Davies Conservative
Vale of Clwyd
614 88 0.07% John Nicolson Scottish National Party
Ochil and South Perthshire
615 87 0.07% Joanna Cherry Scottish National Party
Edinburgh South West
616 85 0.07% Dave Doogan Scottish National Party
Angus
617 85 0.07% Christine Jardine Liberal Democrat
Edinburgh West
618 84 0.07% Anthony Mangnall Conservative
Totnes
619 84 0.07% David Mundell Conservative
Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale
620 84 0.07% Alyn Smith Scottish National Party
Stirling
621 83 0.06% Mr David Jones Conservative
Clwyd West
622 81 0.06% Chris Loder Conservative
West Dorset
623 81 0.06% Andrew Bowie Conservative
West Aberdeenshire and Kincardine
624 80 0.06% Derek Thomas Conservative
St Ives
625 78 0.06% Ian Murray Labour
Edinburgh South
626 78 0.06% Trudy Harrison Conservative
Copeland
627 77 0.06% Carol Monaghan Scottish National Party
Glasgow North West
628 76 0.06% Sir Desmond Swayne Conservative
New Forest West
629 75 0.06% Bill Wiggin Conservative
North Herefordshire
630 69 0.05% Robin Millar Conservative
Aberconwy
631 67 0.05% Fay Jones Conservative
Brecon and Radnorshire
632 66 0.05% Stewart Hosie Scottish National Party
Dundee East
633 64 0.05% David Linden Scottish National Party
Glasgow East
634 64 0.05% Douglas Ross Conservative
Moray
635 62 0.05% Chris Law Scottish National Party
Dundee West
636 60 0.05% Simon Hart Conservative
Carmarthen West and South Pembrokeshire
637 57 0.04% Anne McLaughlin Scottish National Party
Glasgow North East
638 56 0.04% Patrick Grady Scottish National Party
Glasgow North
639 55 0.04% John Lamont Conservative
Berwickshire, Roxburgh and Selkirk
640 53 0.04% Stephen Crabb Conservative
Preseli Pembrokeshire
641 50 0.04% Ian Blackford Scottish National Party
Ross, Skye and Lochaber
642 50 0.04% Liz Saville Roberts Plaid Cymru
Dwyfor Meirionnydd
643 43 0.03% Brendan O'Hara Scottish National Party
Argyll and Bute
644 36 0.03% Wendy Chamberlain Liberal Democrat
North East Fife
645 36 0.03% Ben Lake Plaid Cymru
Ceredigion
646 33 0.03% Jonathan Edwards Plaid Cymru
Carmarthen East and Dinefwr
647 32 0.03% David Duguid Conservative
Banff and Buchan
648 30 0.02% Jamie Stone Liberal Democrat
Caithness, Sutherland and Easter Ross
649 11 0.01% Mr Alistair Carmichael Liberal Democrat
Orkney and Shetland
650 3 0.00% Angus Brendan MacNeil Scottish National Party
Na h-Eileanan an Iar