58,861 Petition Signatories by Constituency

Rank Constituency Signatures % of Total Signatures MP Party-Constituency
1 341 0.58% Steve Barclay Conservative
North East Cambridgeshire
2 260 0.44% Mark Pawsey Conservative
Rugby
3 254 0.43% Mr Shailesh Vara Conservative
North West Cambridgeshire
4 241 0.41% Luke Pollard Labour (Co-op)
Plymouth, Sutton and Devonport
5 240 0.41% Mrs Maria Miller Conservative
Basingstoke
6 238 0.40% Peter Aldous Conservative
Waveney
7 233 0.40% Neil O'Brien Conservative
Harborough
8 231 0.39% Richard Fuller Conservative
North East Bedfordshire
9 231 0.39% Mr Jonathan Djanogly Conservative
Huntingdon
10 230 0.39% Anthony Browne Conservative
South Cambridgeshire
11 225 0.38% Alberto Costa Conservative
South Leicestershire
12 223 0.38% Christian Wakeford Conservative
Bury South
13 217 0.37% Lucy Frazer Conservative
South East Cambridgeshire
14 210 0.36% Jeremy Wright Conservative
Kenilworth and Southam
15 208 0.35% Edward Argar Conservative
Charnwood
16 207 0.35% Chris Clarkson Conservative
Heywood and Middleton
17 202 0.34% Johnny Mercer Conservative
Plymouth, Moor View
18 199 0.34% Victoria Prentis Conservative
Banbury
19 196 0.33% Bim Afolami Conservative
Hitchin and Harpenden
20 192 0.33% Thangam Debbonaire Labour
Bristol West
21 191 0.32% James Heappey Conservative
Wells
22 189 0.32% Taiwo Owatemi Labour
Coventry North West
23 188 0.32% Mr Marcus Fysh Conservative
Yeovil
24 187 0.32% Sir Gary Streeter Conservative
South West Devon
25 187 0.32% Matt Western Labour
Warwick and Leamington
26 186 0.32% Liz Kendall Labour
Leicester West
27 186 0.32% Mr Marcus Jones Conservative
Nuneaton
28 185 0.31% Ms Nusrat Ghani Conservative
Wealden
29 184 0.31% Tony Lloyd Labour
Rochdale
30 184 0.31% Dr Caroline Johnson Conservative
Sleaford and North Hykeham
31 183 0.31% Laura Farris Conservative
Newbury
32 183 0.31% Vicky Ford Conservative
Chelmsford
33 182 0.31% Luke Hall Conservative
Thornbury and Yate
34 180 0.31% Rebecca Pow Conservative
Taunton Deane
35 179 0.30% Paul Bristow Conservative
Peterborough
36 176 0.30% Jonathan Ashworth Labour (Co-op)
Leicester South
37 175 0.30% Kemi Badenoch Conservative
Saffron Walden
38 174 0.30% Caroline Lucas Green Party
Brighton, Pavilion
39 173 0.29% Mohammad Yasin Labour
Bedford
40 170 0.29% James Sunderland Conservative
Bracknell
41 169 0.29% Paul Blomfield Labour
Sheffield Central
42 167 0.28% Matt Hancock Conservative
West Suffolk
43 166 0.28% Dr Ben Spencer Conservative
Runnymede and Weybridge
44 165 0.28% Amanda Solloway Conservative
Derby North
45 165 0.28% Tom Hunt Conservative
Ipswich
46 163 0.28% Kim Johnson Labour
Liverpool, Riverside
47 163 0.28% Mr Richard Bacon Conservative
South Norfolk
48 162 0.28% George Freeman Conservative
Mid Norfolk
49 161 0.27% Jerome Mayhew Conservative
Broadland
50 159 0.27% Sir John Hayes Conservative
South Holland and The Deepings
51 159 0.27% Daisy Cooper Liberal Democrat
St Albans
52 158 0.27% Mr John Whittingdale Conservative
Maldon
53 156 0.27% Leo Docherty Conservative
Aldershot
54 156 0.27% Sir Bernard Jenkin Conservative
Harwich and North Essex
55 155 0.26% Colleen Fletcher Labour
Coventry North East
56 155 0.26% Mr Philip Hollobone Conservative
Kettering
57 154 0.26% Baroness Morgan of Cotes Conservative
Loughborough
58 154 0.26% Will Quince Conservative
Colchester
59 153 0.26% Clive Lewis Labour
Norwich South
60 153 0.26% Peter Kyle Labour
Hove
61 152 0.26% Ms Nadine Dorries Conservative
Mid Bedfordshire
62 152 0.26% Crispin Blunt Conservative
Reigate
63 152 0.26% Caroline Ansell Conservative
Eastbourne
64 150 0.26% Dr Luke Evans Conservative
Bosworth
65 148 0.25% Sir Oliver Heald Conservative
North East Hertfordshire
66 148 0.25% Craig Whittaker Conservative
Calder Valley
67 147 0.25% Saqib Bhatti Conservative
Meriden
68 147 0.25% Justin Tomlinson Conservative
North Swindon
69 147 0.25% Jo Churchill Conservative
Bury St Edmunds
70 147 0.25% Alex Chalk Conservative
Cheltenham
71 147 0.25% Grant Shapps Conservative
Welwyn Hatfield
72 146 0.25% Jeff Smith Labour
Manchester, Withington
73 145 0.25% John Penrose Conservative
Weston-super-Mare
74 145 0.25% James Cleverly Conservative
Braintree
75 145 0.25% Rebecca Long Bailey Labour
Salford and Eccles
76 145 0.25% Andrea Leadsom Conservative
South Northamptonshire
77 145 0.25% Robert Buckland Conservative
South Swindon
78 144 0.25% Dr Liam Fox Conservative
North Somerset
79 143 0.24% Karl McCartney Conservative
Lincoln
80 143 0.24% Debbie Abrahams Labour
Oldham East and Saddleworth
81 143 0.24% Siobhan Baillie Conservative
Stroud
82 142 0.24% Robert Courts Conservative
Witney
83 141 0.24% Dominic Raab Conservative
Esher and Walton
84 140 0.24% Matt Warman Conservative
Boston and Skegness
85 140 0.24% Mr Ranil Jayawardena Conservative
North East Hampshire
86 140 0.24% Mr Mark Francois Conservative
Rayleigh and Wickford
87 140 0.24% Dean Russell Conservative
Watford
88 139 0.24% Lord Clarke of Nottingham Independent
Rushcliffe
89 139 0.24% Ms Marie Rimmer Labour
St Helens South and Whiston
90 139 0.24% Stephen McPartland Conservative
Stevenage
91 139 0.24% Alex Sobel Labour (Co-op)
Leeds North West
92 138 0.23% Tom Pursglove Conservative
Corby
93 137 0.23% Kerry McCarthy Labour
Bristol East
94 136 0.23% Mr Ian Liddell-Grainger Conservative
Bridgwater and West Somerset
95 136 0.23% Craig Tracey Conservative
North Warwickshire
96 136 0.23% James Daly Conservative
Bury North
97 136 0.23% Dr Dan Poulter Conservative
Central Suffolk and North Ipswich
98 136 0.23% Alec Shelbrooke Conservative
Elmet and Rothwell
99 136 0.23% Mr Gagan Mohindra Conservative
South West Hertfordshire
100 135 0.23% Darren Henry Conservative
Broxtowe
101 135 0.23% Jeremy Hunt Conservative
South West Surrey
102 134 0.23% Rachael Maskell Labour (Co-op)
York Central
103 134 0.23% Mrs Pauline Latham Conservative
Mid Derbyshire
104 133 0.23% Steve Brine Conservative
Winchester
105 133 0.23% Sir Graham Brady Conservative
Altrincham and Sale West
106 133 0.23% Lloyd Russell-Moyle Labour (Co-op)
Brighton, Kemptown
107 133 0.23% David Warburton Conservative
Somerton and Frome
108 132 0.22% Jake Berry Conservative
Rossendale and Darwen
109 132 0.22% Dr Thérèse Coffey Conservative
Suffolk Coastal
110 131 0.22% Elizabeth Truss Conservative
South West Norfolk
111 130 0.22% Steve McCabe Labour
Birmingham, Selly Oak
112 130 0.22% Trudy Harrison Conservative
Copeland
113 130 0.22% Gareth Davies Conservative
Grantham and Stamford
114 129 0.22% Kit Malthouse Conservative
North West Hampshire
115 129 0.22% Daniel Zeichner Labour
Cambridge
116 129 0.22% Mary Robinson Conservative
Cheadle
117 129 0.22% Claire Coutinho Conservative
East Surrey
118 129 0.22% Tim Loughton Conservative
East Worthing and Shoreham
119 129 0.22% Maggie Throup Conservative
Erewash
120 129 0.22% Navendu Mishra Labour
Stockport
121 128 0.22% Mr Mark Harper Conservative
Forest of Dean
122 128 0.22% Mr Peter Bone Conservative
Wellingborough
123 127 0.22% Julian Sturdy Conservative
York Outer
124 127 0.22% Andrea Jenkyns Conservative
Morley and Outwood
125 127 0.22% Zarah Sultana Labour
Coventry South
126 127 0.22% Richard Graham Conservative
Gloucester
127 127 0.22% Julie Marson Conservative
Hertford and Stortford
128 126 0.21% Jack Lopresti Conservative
Filton and Bradley Stoke
129 126 0.21% Hilary Benn Labour
Leeds Central
130 125 0.21% Sir Lindsay Hoyle Speaker
Chorley
131 125 0.21% Mrs Heather Wheeler Conservative
South Derbyshire
132 124 0.21% Mary Glindon Labour
North Tyneside
133 124 0.21% Jason McCartney Conservative
Colne Valley
134 124 0.21% Mrs Sheryll Murray Conservative
South East Cornwall
135 124 0.21% Michael Gove Conservative
Surrey Heath
136 124 0.21% Kate Osborne Labour
Jarrow
137 123 0.21% Rachel Reeves Labour
Leeds West
138 123 0.21% Lilian Greenwood Labour
Nottingham South
139 123 0.21% Anneliese Dodds Labour (Co-op)
Oxford East
140 123 0.21% Chris Heaton-Harris Conservative
Daventry
141 123 0.21% Julian Knight Conservative
Solihull
142 123 0.21% Mrs Emma Lewell-Buck Labour
South Shields
143 123 0.21% Brandon Lewis Conservative
Great Yarmouth
144 123 0.21% Andy Carter Conservative
Warrington South
145 122 0.21% Claudia Webbe Labour
Leicester East
146 122 0.21% Alicia Kearns Conservative
Rutland and Melton
147 122 0.21% Margaret Beckett Labour
Derby South
148 122 0.21% Sir Edward Davey Liberal Democrat
Kingston and Surbiton
149 121 0.21% Damian Green Conservative
Ashford
150 121 0.21% John Redwood Conservative
Wokingham
151 121 0.21% Catherine McKinnell Labour
Newcastle upon Tyne North
152 121 0.21% Christian Matheson Labour
City of Chester
153 121 0.21% Jeremy Quin Conservative
Horsham
154 120 0.20% Lord Mann Labour
Bassetlaw
155 120 0.20% Lucy Powell Labour (Co-op)
Manchester Central
156 120 0.20% Andrew Bridgen Conservative
North West Leicestershire
157 120 0.20% Munira Wilson Liberal Democrat
Twickenham
158 119 0.20% Chris Grayling Conservative
Epsom and Ewell
159 118 0.20% Peter Dowd Labour
Bootle
160 118 0.20% Karin Smyth Labour
Bristol South
161 118 0.20% Jim McMahon Labour (Co-op)
Oldham West and Royton
162 118 0.20% Sir Greg Knight Conservative
East Yorkshire
163 118 0.20% Angela Richardson Conservative
Guildford
164 118 0.20% Mike Amesbury Labour
Weaver Vale
165 117 0.20% Tim Farron Liberal Democrat
Westmorland and Lonsdale
166 117 0.20% Chloe Smith Conservative
Norwich North
167 117 0.20% Dame Cheryl Gillan Conservative
Chesham and Amersham
168 117 0.20% Fabian Hamilton Labour
Leeds North East
169 116 0.20% Tracy Brabin Labour (Co-op)
Batley and Spen
170 116 0.20% Fiona Bruce Conservative
Congleton
171 115 0.20% Adam Afriyie Conservative
Windsor
172 115 0.20% Mr Jonathan Lord Conservative
Woking
173 115 0.20% Stuart Andrew Conservative
Pudsey
174 115 0.20% James Duddridge Conservative
Rochford and Southend East
175 115 0.20% Mr Barry Sheerman Labour (Co-op)
Huddersfield
176 114 0.19% Paula Barker Labour
Liverpool, Wavertree
177 114 0.19% Andrew Jones Conservative
Harrogate and Knaresborough
178 114 0.19% Lord Vaizey of Didcot Conservative
Wantage
179 113 0.19% Sir Peter Bottomley Conservative
Worthing West
180 113 0.19% Mike Hill Labour
Hartlepool
181 113 0.19% Mr Laurence Robertson Conservative
Tewkesbury
182 112 0.19% Darren Jones Labour
Bristol North West
183 112 0.19% Olivia Blake Labour
Sheffield, Hallam
184 112 0.19% Damian Hinds Conservative
East Hampshire
185 112 0.19% Dr Andrew Murrison Conservative
South West Wiltshire
186 112 0.19% Dr Alan Whitehead Labour
Southampton, Test
187 112 0.19% Paul Scully Conservative
Sutton and Cheam
188 111 0.19% Lord Herbert of South Downs Conservative
Arundel and South Downs
189 111 0.19% Huw Merriman Conservative
Bexhill and Battle
190 111 0.19% Adam Holloway Conservative
Gravesham
191 111 0.19% Kate Green Labour
Stretford and Urmston
192 110 0.19% Layla Moran Liberal Democrat
Oxford West and Abingdon
193 110 0.19% Mr Geoffrey Cox Conservative
Torridge and West Devon
194 109 0.19% Michael Ellis Conservative
Northampton North
195 109 0.19% Conor McGinn Labour
St Helens North
196 109 0.19% Derek Twigg Labour
Halton
197 108 0.18% Maria Caulfield Conservative
Lewes
198 108 0.18% Rob Butler Conservative
Aylesbury
199 108 0.18% Katherine Fletcher Conservative
South Ribble
200 107 0.18% Vicky Foxcroft Labour
Lewisham, Deptford
201 107 0.18% Louise Haigh Labour
Sheffield, Heeley
202 107 0.18% James Cartlidge Conservative
South Suffolk
203 106 0.18% Joy Morrissey Conservative
Beaconsfield
204 106 0.18% Catherine West Labour
Hornsey and Wood Green
205 105 0.18% Mr Andrew Mitchell Conservative
Sutton Coldfield
206 104 0.18% Maria Eagle Labour
Garston and Halewood
207 103 0.18% Greg Smith Conservative
Buckingham
208 103 0.18% Miriam Cates Conservative
Penistone and Stocksbridge
209 102 0.17% Neil Coyle Labour
Bermondsey and Old Southwark
210 102 0.17% Imran Ahmad Khan Conservative
Wakefield
211 101 0.17% Mr Steve Baker Conservative
Wycombe
212 101 0.17% Mr Nicholas Brown Labour
Newcastle upon Tyne East
213 101 0.17% Theresa Villiers Conservative
Chipping Barnet
214 101 0.17% Mr Nigel Evans Conservative
Ribble Valley
215 101 0.17% Dr Kieran Mullan Conservative
Crewe and Nantwich
216 101 0.17% John Glen Conservative
Salisbury
217 100 0.17% David Rutley Conservative
Macclesfield
218 100 0.17% Iain Stewart Conservative
Milton Keynes South
219 100 0.17% Sir Charles Walker Conservative
Broxbourne
220 100 0.17% Mr Clive Betts Labour
Sheffield South East
221 99 0.17% Ian Byrne Labour
Liverpool, West Derby
222 99 0.17% Simon Hoare Conservative
North Dorset
223 99 0.17% Matt Rodda Labour
Reading East
224 99 0.17% Kwasi Kwarteng Conservative
Spelthorne
225 99 0.17% Steve Double Conservative
St Austell and Newquay
226 99 0.17% Tom Randall Conservative
Gedling
227 99 0.17% Ms Angela Eagle Labour
Wallasey
228 98 0.17% Rosie Duffield Labour
Canterbury
229 98 0.17% Lord Goldsmith of Richmond Park Conservative
Richmond Park
230 98 0.17% Gill Furniss Labour
Sheffield, Brightside and Hillsborough
231 98 0.17% Mark Eastwood Conservative
Dewsbury
232 97 0.17% Michael Fabricant Conservative
Lichfield
233 97 0.17% Afzal Khan Labour
Manchester, Gorton
234 97 0.17% Robbie Moore Conservative
Keighley
235 96 0.16% Mike Kane Labour
Wythenshawe and Sale East
236 96 0.16% Liz Twist Labour
Blaydon
237 96 0.16% Andrew Lewer Conservative
Northampton South
238 96 0.16% Nadia Whittome Labour
Nottingham East
239 96 0.16% Michelle Donelan Conservative
Chippenham
240 96 0.16% Kelly Tolhurst Conservative
Rochester and Strood
241 96 0.16% Damian Collins Conservative
Folkestone and Hythe
242 96 0.16% Cherilyn Mackrory Conservative
Truro and Falmouth
243 96 0.16% Robert Largan Conservative
High Peak
244 96 0.16% Sir Alan Campbell Labour
Tynemouth
245 95 0.16% Sajid Javid Conservative
Bromsgrove
246 95 0.16% Julian Smith Conservative
Skipton and Ripon
247 95 0.16% Dr Rupa Huq Labour
Ealing Central and Acton
248 95 0.16% Andrew Selous Conservative
South West Bedfordshire
249 95 0.16% Dr Rosena Allin-Khan Labour
Tooting
250 95 0.16% Boris Johnson Conservative
Uxbridge and South Ruislip
251 95 0.16% Rosie Cooper Labour
West Lancashire
252 94 0.16% Bell Ribeiro-Addy Labour
Streatham
253 93 0.16% Mrs Theresa May Conservative
Maidenhead
254 93 0.16% Preet Kaur Gill Labour (Co-op)
Birmingham, Edgbaston
255 93 0.16% Ms Harriet Harman Labour
Camberwell and Peckham
256 93 0.16% Craig Mackinlay Conservative
South Thanet
257 92 0.16% Wera Hobhouse Liberal Democrat
Bath
258 92 0.16% Mims Davies Conservative
Mid Sussex
259 92 0.16% Yvette Cooper Labour
Normanton, Pontefract and Castleford
260 92 0.16% Nigel Adams Conservative
Selby and Ainsty
261 92 0.16% Philip Davies Conservative
Shipley
262 92 0.16% Neil Parish Conservative
Tiverton and Honiton
263 92 0.16% Sara Britcliffe Conservative
Hyndburn
264 92 0.16% Richard Burgon Labour
Leeds East
265 91 0.16% James Gray Conservative
North Wiltshire
266 91 0.16% Henry Smith Conservative
Crawley
267 91 0.16% Mr Ben Bradshaw Labour
Exeter
268 91 0.16% Christopher Pincher Conservative
Tamworth
269 90 0.15% Nigel Mills Conservative
Amber Valley
270 90 0.15% Sir Paul Beresford Conservative
Mole Valley
271 90 0.15% Gavin Williamson Conservative
South Staffordshire
272 90 0.15% Dame Eleanor Laing Conservative
Epping Forest
273 90 0.15% Matt Vickers Conservative
Stockton South
274 90 0.15% Nadhim Zahawi Conservative
Stratford-on-Avon
275 90 0.15% Julie Elliott Labour
Sunderland Central
276 89 0.15% Baroness Hayman of Ullock Labour
Workington
277 89 0.15% Gary Sambrook Conservative
Birmingham, Northfield
278 89 0.15% Paul Holmes Conservative
Eastleigh
279 89 0.15% Suella Braverman Conservative
Fareham
280 89 0.15% Theo Clarke Conservative
Stafford
281 89 0.15% Cat Smith Labour
Lancaster and Fleetwood
282 88 0.15% Barbara Keeley Labour
Worsley and Eccles South
283 88 0.15% Mr Ben Wallace Conservative
Wyre and Preston North
284 88 0.15% Mark Spencer Conservative
Sherwood
285 88 0.15% Mrs Natalie Elphicke Conservative
Dover
286 88 0.15% Daniel Kawczynski Conservative
Shrewsbury and Atcham
287 88 0.15% Helen Hayes Labour
Dulwich and West Norwood
288 88 0.15% Jonathan Reynolds Labour (Co-op)
Stalybridge and Hyde
289 88 0.15% Charlotte Nichols Labour
Warrington North
290 88 0.15% Chris Skidmore Conservative
Kingswood
291 87 0.15% Alex Norris Labour (Co-op)
Nottingham North
292 87 0.15% George Eustice Conservative
Camborne and Redruth
293 87 0.15% Chris Philp Conservative
Croydon South
294 86 0.15% Mr Kevan Jones Labour
North Durham
295 86 0.15% David Simmonds Conservative
Ruislip, Northwood and Pinner
296 86 0.15% Sir Mike Penning Conservative
Hemel Hempstead
297 85 0.14% Dehenna Davison Conservative
Bishop Auckland
298 85 0.14% Nick Gibb Conservative
Bognor Regis and Littlehampton
299 85 0.14% Ruth Cadbury Labour
Brentford and Isleworth
300 85 0.14% Caroline Nokes Conservative
Romsey and Southampton North
301 85 0.14% Laura Trott Conservative
Sevenoaks
302 85 0.14% Dame Rosie Winterton Labour
Doncaster Central
303 85 0.14% Ian Mearns Labour
Gateshead
304 85 0.14% Julia Lopez Conservative
Hornchurch and Upminster
305 85 0.14% Sir George Howarth Labour
Knowsley
306 84 0.14% Ian Levy Conservative
Blyth Valley
307 84 0.14% Sally-Ann Hart Conservative
Hastings and Rye
308 84 0.14% John Howell Conservative
Henley
309 84 0.14% Oliver Dowden Conservative
Hertsmere
310 84 0.14% Guy Opperman Conservative
Hexham
311 84 0.14% Ms Lyn Brown Labour
West Ham
312 83 0.14% Ellie Reeves Labour
Lewisham West and Penge
313 83 0.14% Priti Patel Conservative
Witham
314 83 0.14% Graham Stringer Labour
Blackley and Broughton
315 83 0.14% Conor Burns Conservative
Bournemouth West
316 83 0.14% Amanda Milling Conservative
Cannock Chase
317 83 0.14% Elliot Colburn Conservative
Carshalton and Wallington
318 83 0.14% Justin Madders Labour
Ellesmere Port and Neston
319 83 0.14% Sir David Amess Conservative
Southend West
320 83 0.14% Stella Creasy Labour (Co-op)
Walthamstow
321 82 0.14% Marsha De Cordova Labour
Battersea
322 82 0.14% Tahir Ali Labour
Birmingham, Hall Green
323 82 0.14% Sir Roger Gale Conservative
North Thanet
324 82 0.14% Kate Griffiths Conservative
Burton
325 82 0.14% Stephen Morgan Labour
Portsmouth South
326 82 0.14% Alexander Stafford Conservative
Rother Valley
327 82 0.14% Royston Smith Conservative
Southampton, Itchen
328 82 0.14% Meg Hillier Labour (Co-op)
Hackney South and Shoreditch
329 82 0.14% Sir Geoffrey Clifton-Brown Conservative
The Cotswolds
330 81 0.14% Sir Desmond Swayne Conservative
New Forest West
331 81 0.14% Sir Robert Neill Conservative
Bromley and Chislehurst
332 81 0.14% Andrew Rosindell Conservative
Romford
333 81 0.14% Matthew Pennycook Labour
Greenwich and Woolwich
334 81 0.14% Mr William Wragg Conservative
Hazel Grove
335 81 0.14% Bob Seely Conservative
Isle of Wight
336 80 0.14% Mr Tobias Ellwood Conservative
Bournemouth East
337 80 0.14% James Wild Conservative
North West Norfolk
338 80 0.14% Bill Esterson Labour
Sefton Central
339 80 0.14% Holly Lynch Labour
Halifax
340 80 0.14% Mr David Davis Conservative
Haltemprice and Howden
341 80 0.14% Esther McVey Conservative
Tatton
342 79 0.13% Mrs Helen Grant Conservative
Maidstone and The Weald
343 79 0.13% Mr Richard Holden Conservative
North West Durham
344 79 0.13% Mr Tanmanjeet Singh Dhesi Labour
Slough
345 78 0.13% Mr Simon Clarke Conservative
Middlesbrough South and East Cleveland
346 78 0.13% Sir Mark Hendrick Labour (Co-op)
Preston
347 78 0.13% Danny Kruger Conservative
Devizes
348 78 0.13% Sir Edward Leigh Conservative
Gainsborough
349 78 0.13% Harriett Baldwin Conservative
West Worcestershire
350 77 0.13% James Grundy Conservative
Leigh
351 77 0.13% Dan Carden Labour
Liverpool, Walton
352 77 0.13% Bob Stewart Conservative
Beckenham
353 77 0.13% Andrew Gwynne Labour
Denton and Reddish
354 77 0.13% Derek Thomas Conservative
St Ives
355 77 0.13% John Healey Labour
Wentworth and Dearne
356 76 0.13% Dame Margaret Hodge Labour
Barking
357 76 0.13% Mr John Baron Conservative
Basildon and Billericay
358 76 0.13% Lord Field of Birkenhead Independent
Birkenhead
359 76 0.13% Lord Lancaster of Kimbolton Conservative
Milton Keynes North
360 76 0.13% Robert Jenrick Conservative
Newark
361 76 0.13% Mr Owen Paterson Conservative
North Shropshire
362 76 0.13% Alex Cunningham Labour
Stockton North
363 76 0.13% Jon Trickett Labour
Hemsworth
364 76 0.13% Dr Matthew Offord Conservative
Hendon
365 76 0.13% Baroness Hoey Labour
Vauxhall
366 76 0.13% Jeremy Corbyn Labour
Islington North
367 75 0.13% Stephen Hammond Conservative
Wimbledon
368 75 0.13% Deidre Brock Scottish National Party
Edinburgh North and Leith
369 75 0.13% Alok Sharma Conservative
Reading West
370 75 0.13% Sarah Champion Labour
Rotherham
371 75 0.13% Simon Jupp Conservative
East Devon
372 75 0.13% Clive Efford Labour
Eltham
373 75 0.13% Mark Pritchard Conservative
The Wrekin
374 75 0.13% Keir Starmer Labour
Holborn and St Pancras
375 74 0.13% Rachel Hopkins Labour
Luton South
376 74 0.13% Siobhain McDonagh Labour
Mitcham and Morden
377 74 0.13% Chris Green Conservative
Bolton West
378 74 0.13% Lee Rowley Conservative
North East Derbyshire
379 74 0.13% Steve Reed Labour (Co-op)
Croydon North
380 74 0.13% Tom Tugendhat Conservative
Tonbridge and Malling
381 74 0.13% Ian Lavery Labour
Wansbeck
382 73 0.12% Aaron Bell Conservative
Newcastle-under-Lyme
383 73 0.12% Gillian Keegan Conservative
Chichester
384 73 0.12% Nick Fletcher Conservative
Don Valley
385 73 0.12% Stephen Metcalfe Conservative
South Basildon and East Thurrock
386 73 0.12% Bridget Phillipson Labour
Houghton and Sunderland South
387 72 0.12% Graham Stuart Conservative
Beverley and Holderness
388 72 0.12% Alex Burghart Conservative
Brentwood and Ongar
389 72 0.12% Rebecca Harris Conservative
Castle Point
390 72 0.12% Sir Iain Duncan Smith Conservative
Chingford and Woodford Green
391 72 0.12% Jo Gideon Conservative
Stoke-on-Trent Central
392 71 0.12% Mr Robin Walker Conservative
Worcester
393 71 0.12% Rushanara Ali Labour
Bethnal Green and Bow
394 71 0.12% Mark Fletcher Conservative
Bolsover
395 71 0.12% Sarah Jones Labour
Croydon Central
396 71 0.12% Paul Howell Conservative
Sedgefield
397 71 0.12% Mike Freer Conservative
Finchley and Golders Green
398 71 0.12% Robert Halfon Conservative
Harlow
399 71 0.12% Dame Diana Johnson Labour
Kingston upon Hull North
400 70 0.12% Andy Slaughter Labour
Hammersmith
401 69 0.12% Stuart Anderson Conservative
Wolverhampton South West
402 69 0.12% David Morris Conservative
Morecambe and Lunesdale
403 69 0.12% Judith Cummins Labour
Bradford South
404 69 0.12% Mel Stride Conservative
Central Devon
405 69 0.12% Mary Kelly Foy Labour
City of Durham
406 68 0.12% Angela Rayner Labour
Ashton-under-Lyne
407 68 0.12% Victoria Atkins Conservative
Louth and Horncastle
408 68 0.12% Mrs Flick Drummond Conservative
Meon Valley
409 68 0.12% Jess Phillips Labour
Birmingham, Yardley
410 68 0.12% Mr Jacob Rees-Mogg Conservative
North East Somerset
411 68 0.12% Tracey Crouch Conservative
Chatham and Aylesford
412 68 0.12% Gareth Johnson Conservative
Dartford
413 68 0.12% Richard Drax Conservative
South Dorset
414 68 0.12% Seema Malhotra Labour (Co-op)
Feltham and Heston
415 67 0.11% Yvonne Fovargue Labour
Makerfield
416 67 0.11% Scott Mann Conservative
North Cornwall
417 67 0.11% Mark Tami Labour
Alyn and Deeside
418 67 0.11% Jacob Young Conservative
Redcar
419 67 0.11% Rachel Maclean Conservative
Redditch
420 67 0.11% Lord McLoughlin Conservative
Derbyshire Dales
421 67 0.11% Stephen Doughty Labour (Co-op)
Cardiff South and Penarth
422 67 0.11% Gareth Thomas Labour (Co-op)
Harrow West
423 67 0.11% Chris Loder Conservative
West Dorset
424 66 0.11% Stephanie Peacock Labour
Barnsley East
425 66 0.11% Giles Watling Conservative
Clacton
426 66 0.11% Gordon Henderson Conservative
Sittingbourne and Sheppey
427 66 0.11% Jack Brereton Conservative
Stoke-on-Trent South
428 66 0.11% Anthony Mangnall Conservative
Totnes
429 65 0.11% Anne Marie Morris Conservative
Newton Abbot
430 65 0.11% Sir Christopher Chope Conservative
Christchurch
431 65 0.11% Edward Timpson Conservative
Eddisbury
432 65 0.11% Damien Moore Conservative
Southport
433 64 0.11% Apsana Begum Labour
Poplar and Limehouse
434 64 0.11% Bambos Charalambous Labour
Enfield, Southgate
435 64 0.11% Kevin Foster Conservative
Torbay
436 64 0.11% Wes Streeting Labour
Ilford North
437 64 0.11% Sam Tarry Labour
Ilford South
438 63 0.11% Dr Julian Lewis Conservative
New Forest East
439 63 0.11% Gareth Bacon Conservative
Orpington
440 63 0.11% Dr Neil Hudson Conservative
Penrith and The Border
441 63 0.11% Peter Gibson Conservative
Darlington
442 63 0.11% Greg Clark Conservative
Tunbridge Wells
443 62 0.11% Lisa Nandy Labour
Wigan
444 62 0.11% Sarah Owen Labour
Luton North
445 62 0.11% Duncan Baker Conservative
North Norfolk
446 62 0.11% Helen Whately Conservative
Faversham and Mid Kent
447 62 0.11% Ms Diane Abbott Labour
Hackney North and Stoke Newington
448 62 0.11% Suzanne Webb Conservative
Stourbridge
449 61 0.10% Janet Daby Labour
Lewisham East
450 61 0.10% John Cryer Labour
Leyton and Wanstead
451 61 0.10% Lord Walney Independent
Barrow and Furness
452 61 0.10% Paul Maynard Conservative
Blackpool North and Cleveleys
453 61 0.10% Chi Onwurah Labour
Newcastle upon Tyne Central
454 61 0.10% Mr Robert Goodwill Conservative
Scarborough and Whitby
455 61 0.10% Mrs Sharon Hodgson Labour
Washington and Sunderland West
456 60 0.10% James Murray Labour (Co-op)
Ealing North
457 60 0.10% James Morris Conservative
Halesowen and Rowley Regis
458 59 0.10% Shabana Mahmood Labour
Birmingham, Ladywood
459 59 0.10% Sir Robert Syms Conservative
Poole
460 59 0.10% Sir William Cash Conservative
Stone
461 58 0.10% Alison McGovern Labour
Wirral South
462 58 0.10% Margaret Greenwood Labour
Wirral West
463 58 0.10% Nigel Huddleston Conservative
Mid Worcestershire
464 58 0.10% Mark Logan Conservative
Bolton North East
465 58 0.10% Kevin Brennan Labour
Cardiff West
466 58 0.10% Mark Menzies Conservative
Fylde
467 58 0.10% Kevin Hollinrake Conservative
Thirsk and Malton
468 58 0.10% Jackie Doyle-Price Conservative
Thurrock
469 58 0.10% Eddie Hughes Conservative
Walsall North
470 57 0.10% Bill Wiggin Conservative
North Herefordshire
471 57 0.10% Martin Vickers Conservative
Cleethorpes
472 57 0.10% Jon Cruddas Labour
Dagenham and Rainham
473 56 0.10% Lee Anderson Conservative
Ashfield
474 56 0.10% Michael Tomlinson Conservative
Mid Dorset and North Poole
475 56 0.10% Richard Thomson Scottish National Party
Gordon
476 56 0.10% Fleur Anderson Labour
Putney
477 56 0.10% Jo Stevens Labour
Cardiff Central
478 56 0.10% Bob Blackman Conservative
Harrow East
479 56 0.10% Emily Thornberry Labour
Islington South and Finsbury
480 55 0.09% Rishi Sunak Conservative
Richmond (Yorks)
481 55 0.09% Caroline Dinenage Conservative
Gosport
482 55 0.09% Tulip Siddiq Labour
Hampstead and Kilburn
483 55 0.09% Lucy Allan Conservative
Telford
484 55 0.09% John McDonnell Labour
Hayes and Harlington
485 54 0.09% Dan Jarvis Labour
Barnsley Central
486 54 0.09% Andy McDonald Labour
Middlesbrough
487 54 0.09% Edward Miliband Labour
Doncaster North
488 53 0.09% Sir Jeffrey M Donaldson Democratic Unionist Party
Lagan Valley
489 53 0.09% Scott Benton Conservative
Blackpool South
490 53 0.09% Selaine Saxby Conservative
North Devon
491 53 0.09% Andrew Stephenson Conservative
Pendle
492 53 0.09% Mr Toby Perkins Labour
Chesterfield
493 53 0.09% David T C Davies Conservative
Monmouth
494 53 0.09% Stephen Timms Labour
East Ham
495 53 0.09% Rehman Chishti Conservative
Gillingham and Rainham
496 52 0.09% Mark Garnier Conservative
Wyre Forest
497 52 0.09% Ben Bradley Conservative
Mansfield
498 52 0.09% Sir David Evennett Conservative
Bexleyheath and Crayford
499 52 0.09% Imran Hussain Labour
Bradford East
500 52 0.09% Barry Gardiner Labour
Brent North
501 52 0.09% Ian Murray Labour
Edinburgh South
502 52 0.09% James Brokenshire Conservative
Old Bexley and Sidcup
503 52 0.09% John Stevenson Conservative
Carlisle
504 52 0.09% Karen Bradley Conservative
Staffordshire Moorlands
505 51 0.09% Nickie Aiken Conservative
Cities of London and Westminster
506 51 0.09% Kate Osamor Labour (Co-op)
Edmonton
507 51 0.09% Jonathan Gullis Conservative
Stoke-on-Trent North
508 51 0.09% Emma Hardy Labour
Kingston upon Hull West and Hessle
509 50 0.09% Jack Dromey Labour
Birmingham, Erdington
510 50 0.09% Kate Hollern Labour
Blackburn
511 50 0.09% Joanna Cherry Scottish National Party
Edinburgh South West
512 50 0.09% Tonia Antoniazzi Labour
Gower
513 50 0.09% Dr James Davies Conservative
Vale of Clwyd
514 50 0.09% Jesse Norman Conservative
Hereford and South Herefordshire
515 49 0.08% Kenny MacAskill Scottish National Party
East Lothian
516 49 0.08% Dawn Butler Labour
Brent Central
517 49 0.08% Karl Turner Labour
Kingston upon Hull East
518 48 0.08% Feryal Clark Labour
Enfield North
519 48 0.08% Abena Oppong-Asare Labour
Erith and Thamesmead
520 48 0.08% Lia Nici Conservative
Great Grimsby
521 48 0.08% Alan Mak Conservative
Havant
522 47 0.08% Antony Higginbotham Conservative
Burnley
523 47 0.08% Anna McMorrin Labour
Cardiff North
524 46 0.08% Jane Stevenson Conservative
Wolverhampton North East
525 46 0.08% Andrew Bowie Conservative
West Aberdeenshire and Kincardine
526 46 0.08% John Spellar Labour
Warley
527 45 0.08% Naz Shah Labour
Bradford West
528 45 0.08% Nicola Richards Conservative
West Bromwich East
529 44 0.08% Liam Byrne Labour
Birmingham, Hodge Hill
530 43 0.07% Stephen Flynn Scottish National Party
Aberdeen South
531 43 0.07% Tommy Sheppard Scottish National Party
Edinburgh East
532 43 0.07% Penny Mordaunt Conservative
Portsmouth North
533 42 0.07% Wendy Morton Conservative
Aldridge-Brownhills
534 42 0.07% Holly Mumby-Croft Conservative
Scunthorpe
535 42 0.07% Alun Cairns Conservative
Vale of Glamorgan
536 41 0.07% Geraint Davies Labour (Co-op)
Swansea West
537 41 0.07% Jessica Morden Labour
Newport East
538 41 0.07% Mr David Lammy Labour
Tottenham
539 40 0.07% Pat McFadden Labour
Wolverhampton South East
540 40 0.07% Anne-Marie Trevelyan Conservative
Berwick-upon-Tweed
541 40 0.07% Alyn Smith Scottish National Party
Stirling
542 39 0.07% Philip Dunne Conservative
Ludlow
543 39 0.07% Lord Austin of Dudley Independent
Dudley North
544 39 0.07% Mike Wood Conservative
Dudley South
545 39 0.07% Grahame Morris Labour
Easington
546 38 0.07% Mr David Jones Conservative
Clwyd West
547 38 0.07% Fay Jones Conservative
Brecon and Radnorshire
548 37 0.06% Mr Khalid Mahmood Labour
Birmingham, Perry Barr
549 37 0.06% Andrew Percy Conservative
Brigg and Goole
550 37 0.06% Alison Thewliss Scottish National Party
Glasgow Central
551 37 0.06% Greg Hands Conservative
Chelsea and Fulham
552 37 0.06% Nia Griffith Labour
Llanelli
553 37 0.06% Robin Millar Conservative
Aberconwy
554 37 0.06% Ben Lake Plaid Cymru
Ceredigion
555 37 0.06% Mr Virendra Sharma Labour
Ealing, Southall
556 36 0.06% Kirsty Blackman Scottish National Party
Aberdeen North
557 36 0.06% Patrick Grady Scottish National Party
Glasgow North
558 36 0.06% Craig Williams Conservative
Montgomeryshire
559 36 0.06% Felicity Buchan Conservative
Kensington
560 35 0.06% Douglas Chapman Scottish National Party
Dunfermline and West Fife
561 35 0.06% Simon Baynes Conservative
Clwyd South
562 35 0.06% Simon Hart Conservative
Carmarthen West and South Pembrokeshire
563 34 0.06% Brendan O'Hara Scottish National Party
Argyll and Bute
564 34 0.06% John Lamont Conservative
Berwickshire, Roxburgh and Selkirk
565 34 0.06% Owen Thompson Scottish National Party
Midlothian
566 33 0.06% Claire Hanna Social Democratic & Labour Party
Belfast South
567 33 0.06% Stephen Farry Alliance
North Down
568 33 0.06% Paul Girvan Democratic Unionist Party
South Antrim
569 33 0.06% Virginia Crosbie Conservative
Ynys Môn
570 33 0.06% Alex Davies-Jones Labour
Pontypridd
571 33 0.06% Valerie Vaz Labour
Walsall South
572 32 0.05% Sarah Atherton Conservative
Wrexham
573 32 0.05% Ruth Jones Labour
Newport West
574 31 0.05% Dave Doogan Scottish National Party
Angus
575 31 0.05% David Mundell Conservative
Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale
576 31 0.05% Stephen Kinnock Labour
Aberavon
577 31 0.05% Christina Rees Labour (Co-op)
Neath
578 31 0.05% Ms Karen Buck Labour
Westminster North
579 30 0.05% Yasmin Qureshi Labour
Bolton South East
580 30 0.05% Shaun Bailey Conservative
West Bromwich West
581 28 0.05% Dr Philippa Whitford Scottish National Party
Central Ayrshire
582 28 0.05% Mr Alister Jack Conservative
Dumfries and Galloway
583 28 0.05% Drew Hendry Scottish National Party
Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey
584 28 0.05% Stephen Crabb Conservative
Preseli Pembrokeshire
585 27 0.05% Gavin Robinson Democratic Unionist Party
Belfast East
586 27 0.05% Rob Roberts Conservative
Delyn
587 27 0.05% Hywel Williams Plaid Cymru
Arfon
588 27 0.05% Liz Saville Roberts Plaid Cymru
Dwyfor Meirionnydd
589 26 0.04% Colum Eastwood Social Democratic & Labour Party
Foyle
590 26 0.04% Carla Lockhart Democratic Unionist Party
Upper Bann
591 26 0.04% Christine Jardine Liberal Democrat
Edinburgh West
592 26 0.04% Hannah Bardell Scottish National Party
Livingston
593 26 0.04% John Nicolson Scottish National Party
Ochil and South Perthshire
594 25 0.04% David Linden Scottish National Party
Glasgow East
595 25 0.04% Stewart Malcolm McDonald Scottish National Party
Glasgow South
596 25 0.04% Carolyn Harris Labour
Swansea East
597 25 0.04% Jonathan Edwards Plaid Cymru
Carmarthen East and Dinefwr
598 24 0.04% Wendy Chamberlain Liberal Democrat
North East Fife
599 24 0.04% Nick Thomas-Symonds Labour
Torfaen
600 24 0.04% Wayne David Labour
Caerphilly
601 24 0.04% Chris Evans Labour (Co-op)
Islwyn
602 23 0.04% Chris Hazzard Sinn Féin
South Down
603 23 0.04% Allan Dorans Scottish National Party
Ayr, Carrick and Cumnock
604 23 0.04% Steven Bonnar Scottish National Party
Coatbridge, Chryston and Bellshill
605 23 0.04% Stewart Hosie Scottish National Party
Dundee East
606 23 0.04% Martyn Day Scottish National Party
Linlithgow and East Falkirk
607 23 0.04% Gavin Newlands Scottish National Party
Paisley and Renfrewshire North
608 23 0.04% Dr Jamie Wallis Conservative
Bridgend
609 23 0.04% Chris Elmore Labour
Ogmore
610 22 0.04% Kirsten Oswald Scottish National Party
East Renfrewshire
611 22 0.04% Pete Wishart Scottish National Party
Perth and North Perthshire
612 21 0.04% Jim Shannon Democratic Unionist Party
Strangford
613 21 0.04% Amy Callaghan Scottish National Party
East Dunbartonshire
614 21 0.04% Carol Monaghan Scottish National Party
Glasgow North West
615 21 0.04% Mhairi Black Scottish National Party
Paisley and Renfrewshire South
616 20 0.03% Stuart C McDonald Scottish National Party
Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East
617 20 0.03% John McNally Scottish National Party
Falkirk
618 20 0.03% Chris Stephens Scottish National Party
Glasgow South West
619 20 0.03% Neale Hanvey Independent
Kirkcaldy and Cowdenbeath
620 20 0.03% Mr Alistair Carmichael Liberal Democrat
Orkney and Shetland
621 19 0.03% Lord Dodds of Duncairn Democratic Unionist Party
Belfast North
622 19 0.03% Mr Gregory Campbell Democratic Unionist Party
East Londonderry
623 18 0.03% Douglas Ross Conservative
Moray
624 17 0.03% Dr Lisa Cameron Scottish National Party
East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow
625 17 0.03% Anne McLaughlin Scottish National Party
Glasgow North East
626 16 0.03% David Duguid Conservative
Banff and Buchan
627 16 0.03% Jamie Stone Liberal Democrat
Caithness, Sutherland and Easter Ross
628 16 0.03% Chris Law Scottish National Party
Dundee West
629 16 0.03% Gerald Jones Labour
Merthyr Tydfil and Rhymney
630 15 0.03% Mickey Brady Sinn Féin
Newry and Armagh
631 15 0.03% Alan Brown Scottish National Party
Kilmarnock and Loudoun
632 15 0.03% Ian Blackford Scottish National Party
Ross, Skye and Lochaber
633 15 0.03% Chris Bryant Labour
Rhondda
634 14 0.02% Sammy Wilson Democratic Unionist Party
East Antrim
635 14 0.02% Patricia Gibson Scottish National Party
North Ayrshire and Arran
636 14 0.02% Nick Smith Labour
Blaenau Gwent
637 13 0.02% Paul Maskey Sinn Féin
Belfast West
638 13 0.02% Francie Molloy Sinn Féin
Mid Ulster
639 13 0.02% Órfhlaith Begley Sinn Féin
West Tyrone
640 13 0.02% Martin Docherty-Hughes Scottish National Party
West Dunbartonshire
641 12 0.02% Peter Grant Scottish National Party
Glenrothes
642 12 0.02% Beth Winter Labour
Cynon Valley
643 11 0.02% Angela Crawley Scottish National Party
Lanark and Hamilton East
644 11 0.02% Marion Fellows Scottish National Party
Motherwell and Wishaw
645 11 0.02% Margaret Ferrier Scottish National Party
Rutherglen and Hamilton West
646 10 0.02% Michelle Gildernew Sinn Féin
Fermanagh and South Tyrone
647 10 0.02% Ian Paisley Democratic Unionist Party
North Antrim
648 8 0.01% Ronnie Cowan Scottish National Party
Inverclyde
649 6 0.01% Neil Gray Scottish National Party
Airdrie and Shotts
650 6 0.01% Angus Brendan MacNeil Scottish National Party
Na h-Eileanan an Iar