17,011 Petition Signatories by Constituency

Rank Constituency Signatures % of Total Signatures MP Party-Constituency
1 178 1.08% Stephen Morgan Labour
Portsmouth South
2 148 0.87% Anthony Mangnall Conservative
Totnes
3 141 0.83% Thangam Debbonaire Labour
Bristol West
4 140 0.83% Anna McMorrin Labour
Cardiff North
5 139 0.82% Craig Mackinlay Conservative
South Thanet
6 135 0.80% James Heappey Conservative
Wells
7 126 0.75% David Warburton Conservative
Somerton and Frome
8 120 0.71% Rosie Duffield Labour
Canterbury
9 112 0.66% Derek Thomas Conservative
St Ives
10 109 0.66% Jo Churchill Conservative
Bury St Edmunds
11 105 0.62% Mel Stride Conservative
Central Devon
12 96 0.57% Cherilyn Mackrory Conservative
Truro and Falmouth
13 89 0.53% Caroline Lucas Green Party
Brighton, Pavilion
14 88 0.52% Clive Lewis Labour
Norwich South
15 83 0.49% Dr Thérèse Coffey Conservative
Suffolk Coastal
16 82 0.48% Ben Lake Plaid Cymru
Ceredigion
17 81 0.48% Caroline Nokes Conservative
Romsey and Southampton North
18 70 0.41% Mrs Sheryll Murray Conservative
South East Cornwall
19 68 0.40% Rebecca Pow Conservative
Taunton Deane
20 68 0.40% Luke Pollard Labour (Co-op)
Plymouth, Sutton and Devonport
21 67 0.40% George Eustice Conservative
Camborne and Redruth
22 66 0.39% Fay Jones Conservative
Brecon and Radnorshire
23 65 0.38% Maria Caulfield Conservative
Lewes
24 65 0.38% Neil Parish Conservative
Tiverton and Honiton
25 65 0.38% Greg Smith Conservative
Buckingham
26 64 0.38% Sir Roger Gale Conservative
North Thanet
27 63 0.37% Scott Mann Conservative
North Cornwall
28 63 0.37% Kwasi Kwarteng Conservative
Spelthorne
29 63 0.37% Siobhan Baillie Conservative
Stroud
30 62 0.37% Mr Geoffrey Cox Conservative
Torridge and West Devon
31 62 0.37% Rushanara Ali Labour
Bethnal Green and Bow
32 61 0.36% Selaine Saxby Conservative
North Devon
33 61 0.36% Chris Loder Conservative
West Dorset
34 59 0.36% Mr Richard Bacon Conservative
South Norfolk
35 59 0.35% Alun Cairns Conservative
Vale of Glamorgan
36 59 0.35% Steve Double Conservative
St Austell and Newquay
37 59 0.35% Kerry McCarthy Labour
Bristol East
38 59 0.36% Craig Whittaker Conservative
Calder Valley
39 59 0.35% Penny Mordaunt Conservative
Portsmouth North
40 59 0.35% Dr Dan Poulter Conservative
Central Suffolk and North Ipswich
41 58 0.35% Liz Saville Roberts Plaid Cymru
Dwyfor Meirionnydd
42 58 0.34% Andrew Griffith Conservative
Arundel and South Downs
43 58 0.35% Bob Seely Conservative
Isle of Wight
44 57 0.34% Catherine West Labour
Hornsey and Wood Green
45 57 0.34% Craig Williams Conservative
Montgomeryshire
46 57 0.34% Daniel Zeichner Labour
Cambridge
47 56 0.33% Sally-Ann Hart Conservative
Hastings and Rye
48 56 0.33% Richard Drax Conservative
South Dorset
49 56 0.33% Deidre Brock Scottish National Party
Edinburgh North and Leith
50 55 0.32% Tim Farron Liberal Democrat
Westmorland and Lonsdale
51 55 0.32% Karin Smyth Labour
Bristol South
52 54 0.32% Ms Diane Abbott Labour
Hackney North and Stoke Newington
53 54 0.32% Mr Owen Paterson Conservative
North Shropshire
54 54 0.32% Mr Ben Bradshaw Labour
Exeter
55 53 0.31% Simon Jupp Conservative
East Devon
56 52 0.31% George Freeman Conservative
Mid Norfolk
57 52 0.31% John Penrose Conservative
Weston-super-Mare
58 52 0.31% Jerome Mayhew Conservative
Broadland
59 51 0.30% Ms Nusrat Ghani Conservative
Wealden
60 51 0.30% Daisy Cooper Liberal Democrat
St Albans
61 51 0.30% Hywel Williams Plaid Cymru
Arfon
62 50 0.29% Kevin Brennan Labour
Cardiff West
63 49 0.29% Lucy Frazer Conservative
South East Cambridgeshire
64 48 0.28% Anthony Browne Conservative
South Cambridgeshire
65 48 0.28% Peter Kyle Labour
Hove
66 48 0.28% Lloyd Russell-Moyle Labour (Co-op)
Brighton, Kemptown
67 47 0.28% Duncan Baker Conservative
North Norfolk
68 47 0.28% Darren Jones Labour
Bristol North West
69 47 0.28% Caroline Ansell Conservative
Eastbourne
70 47 0.28% Stephen Crabb Conservative
Preseli Pembrokeshire
71 46 0.27% Peter Gibson Conservative
Darlington
72 46 0.27% Mrs Natalie Elphicke Conservative
Dover
73 46 0.27% Miss Sarah Dines Conservative
Derbyshire Dales
74 46 0.27% Mr Ian Liddell-Grainger Conservative
Bridgwater and West Somerset
75 46 0.28% Robert Largan Conservative
High Peak
76 46 0.27% Keir Starmer Labour
Holborn and St Pancras
77 45 0.27% Harriett Baldwin Conservative
West Worcestershire
78 45 0.27% Michelle Donelan Conservative
Chippenham
79 45 0.27% Sir Geoffrey Clifton-Brown Conservative
The Cotswolds
80 45 0.27% Daniel Kawczynski Conservative
Shrewsbury and Atcham
81 44 0.27% Chloe Smith Conservative
Norwich North
82 44 0.26% Bill Wiggin Conservative
North Herefordshire
83 44 0.26% Rachael Maskell Labour (Co-op)
York Central
84 44 0.28% Gillian Keegan Conservative
Chichester
85 44 0.26% Layla Moran Liberal Democrat
Oxford West and Abingdon
86 44 0.26% Tonia Antoniazzi Labour
Gower
87 43 0.25% Angela Richardson Conservative
Guildford
88 43 0.26% James Cartlidge Conservative
South Suffolk
89 43 0.26% Jeremy Hunt Conservative
South West Surrey
90 43 0.25% Jesse Norman Conservative
Hereford and South Herefordshire
91 42 0.25% Helen Hayes Labour
Dulwich and West Norwood
92 42 0.25% Mr Shailesh Vara Conservative
North West Cambridgeshire
93 42 0.25% Mr Marcus Fysh Conservative
Yeovil
94 42 0.25% Matt Hancock Conservative
West Suffolk
95 42 0.25% Jonathan Edwards Plaid Cymru
Carmarthen East and Dinefwr
96 42 0.25% Dr Andrew Murrison Conservative
South West Wiltshire
97 42 0.25% Dr Alan Whitehead Labour
Southampton, Test
98 42 0.25% Dame Cheryl Gillan Conservative
Chesham and Amersham
99 42 0.25% Mr David Jones Conservative
Clwyd West
100 41 0.24% Sir Paul Beresford Conservative
Mole Valley
101 41 0.24% David Johnston Conservative
Wantage
102 40 0.24% Jeremy Wright Conservative
Kenilworth and Southam
103 40 0.24% Mims Davies Conservative
Mid Sussex
104 40 0.24% Laura Farris Conservative
Newbury
105 40 0.24% Ms Harriet Harman Labour
Camberwell and Peckham
106 40 0.24% Helen Whately Conservative
Faversham and Mid Kent
107 40 0.24% Will Quince Conservative
Colchester
108 39 0.23% Danny Kruger Conservative
Devizes
109 39 0.23% Michael Fabricant Conservative
Lichfield
110 39 0.23% Munira Wilson Liberal Democrat
Twickenham
111 39 0.23% Sir Gary Streeter Conservative
South West Devon
112 38 0.23% Jason McCartney Conservative
Colne Valley
113 38 0.22% Mr Laurence Robertson Conservative
Tewkesbury
114 38 0.22% Karl McCartney Conservative
Lincoln
115 38 0.22% John Howell Conservative
Henley
116 38 0.22% Tulip Siddiq Labour
Hampstead and Kilburn
117 38 0.23% Dr Neil Hudson Conservative
Penrith and The Border
118 37 0.22% Douglas Chapman Scottish National Party
Dunfermline and West Fife
119 37 0.22% Theo Clarke Conservative
Stafford
120 37 0.22% Olivia Blake Labour
Sheffield, Hallam
121 37 0.22% Mr Jacob Rees-Mogg Conservative
North East Somerset
122 37 0.22% Andrew Jones Conservative
Harrogate and Knaresborough
123 36 0.21% Jo Stevens Labour
Cardiff Central
124 36 0.21% Damian Hinds Conservative
East Hampshire
125 36 0.21% Ms Nadine Dorries Conservative
Mid Bedfordshire
126 36 0.21% Damian Green Conservative
Ashford
127 36 0.21% Dominic Raab Conservative
Esher and Walton
128 36 0.21% David T C Davies Conservative
Monmouth
129 35 0.21% Jeremy Quin Conservative
Horsham
130 35 0.21% Paul Blomfield Labour
Sheffield Central
131 35 0.21% Alan Mak Conservative
Havant
132 35 0.21% Huw Merriman Conservative
Bexhill and Battle
133 35 0.21% Sir Edward Davey Liberal Democrat
Kingston and Surbiton
134 35 0.21% David Morris Conservative
Morecambe and Lunesdale
135 35 0.21% Simon Hart Conservative
Carmarthen West and South Pembrokeshire
136 35 0.21% Michael Gove Conservative
Surrey Heath
137 35 0.21% James Gray Conservative
North Wiltshire
138 34 0.20% Sir Lindsay Hoyle Speaker
Chorley
139 34 0.20% Richard Fuller Conservative
North East Bedfordshire
140 34 0.20% Paul Holmes Conservative
Eastleigh
141 34 0.20% Dr Liam Fox Conservative
North Somerset
142 34 0.20% Julian Smith Conservative
Skipton and Ripon
143 34 0.20% Simon Hoare Conservative
North Dorset
144 34 0.20% Priti Patel Conservative
Witham
145 34 0.20% John Cryer Labour
Leyton and Wanstead
146 34 0.20% Matt Western Labour
Warwick and Leamington
147 34 0.20% Robert Jenrick Conservative
Newark
148 34 0.20% Philip Dunne Conservative
Ludlow
149 34 0.20% Maggie Throup Conservative
Erewash
150 34 0.20% Mr Gagan Mohindra Conservative
South West Hertfordshire
151 34 0.20% John Glen Conservative
Salisbury
152 34 0.21% Matt Rodda Labour
Reading East
153 33 0.19% Seema Malhotra Labour (Co-op)
Feltham and Heston
154 33 0.20% Sir Peter Bottomley Conservative
Worthing West
155 33 0.20% Andrea Leadsom Conservative
South Northamptonshire
156 33 0.20% Rob Butler Conservative
Aylesbury
157 33 0.20% Dr Caroline Johnson Conservative
Sleaford and North Hykeham
158 33 0.19% Kevin Hollinrake Conservative
Thirsk and Malton
159 33 0.19% Meg Hillier Labour (Co-op)
Hackney South and Shoreditch
160 33 0.19% Mr Tobias Ellwood Conservative
Bournemouth East
161 33 0.19% Vicky Foxcroft Labour
Lewisham, Deptford
162 33 0.20% Royston Smith Conservative
Southampton, Itchen
163 33 0.20% Cat Smith Labour
Lancaster and Fleetwood
164 33 0.20% Elizabeth Truss Conservative
South West Norfolk
165 33 0.19% Alex Chalk Conservative
Cheltenham
166 33 0.19% Gareth Davies Conservative
Grantham and Stamford
167 32 0.19% Mrs Flick Drummond Conservative
Meon Valley
168 32 0.19% Chris Heaton-Harris Conservative
Daventry
169 32 0.19% Ellie Reeves Labour
Lewisham West and Penge
170 32 0.19% Mrs Helen Grant Conservative
Maidstone and The Weald
171 32 0.20% Johnny Mercer Conservative
Plymouth, Moor View
172 32 0.19% Mr Barry Sheerman Labour (Co-op)
Huddersfield
173 31 0.19% Victoria Atkins Conservative
Louth and Horncastle
174 31 0.18% Steve Brine Conservative
Winchester
175 31 0.18% Ben Everitt Conservative
Milton Keynes North
176 31 0.18% Mr Mark Harper Conservative
Forest of Dean
177 31 0.19% Wera Hobhouse Liberal Democrat
Bath
178 31 0.18% Sir Edward Leigh Conservative
Gainsborough
179 31 0.19% Chris Grayling Conservative
Epsom and Ewell
180 31 0.18% Mr Jonathan Lord Conservative
Woking
181 31 0.18% Kit Malthouse Conservative
North West Hampshire
182 31 0.18% John Lamont Conservative
Berwickshire, Roxburgh and Selkirk
183 30 0.19% Ruth Jones Labour
Newport West
184 30 0.18% Michael Tomlinson Conservative
Mid Dorset and North Poole
185 30 0.18% Robbie Moore Conservative
Keighley
186 30 0.18% Victoria Prentis Conservative
Banbury
187 30 0.18% James Duddridge Conservative
Rochford and Southend East
188 30 0.18% Dr Julian Lewis Conservative
New Forest East
189 30 0.18% Tom Tugendhat Conservative
Tonbridge and Malling
190 30 0.18% Nick Gibb Conservative
Bognor Regis and Littlehampton
191 29 0.17% Mr Robert Goodwill Conservative
Scarborough and Whitby
192 29 0.17% Anne Marie Morris Conservative
Newton Abbot
193 29 0.17% David Mundell Conservative
Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale
194 29 0.17% Jeff Smith Labour
Manchester, Withington
195 29 0.17% Mrs Pauline Latham Conservative
Mid Derbyshire
196 29 0.17% Mr Jonathan Djanogly Conservative
Huntingdon
197 29 0.17% Conor McGinn Labour
St Helens North
198 29 0.17% Tommy Sheppard Scottish National Party
Edinburgh East
199 29 0.17% Tim Loughton Conservative
East Worthing and Shoreham
200 29 0.17% Jeremy Corbyn Labour
Islington North
201 29 0.17% Bim Afolami Conservative
Hitchin and Harpenden
202 28 0.20% Mrs Emma Lewell-Buck Labour
South Shields
203 28 0.17% Caroline Dinenage Conservative
Gosport
204 28 0.17% Leo Docherty Conservative
Aldershot
205 28 0.17% Stella Creasy Labour (Co-op)
Walthamstow
206 28 0.17% Mike Freer Conservative
Finchley and Golders Green
207 28 0.17% Damian Collins Conservative
Folkestone and Hythe
208 28 0.17% Bambos Charalambous Labour
Enfield, Southgate
209 28 0.17% Holly Lynch Labour
Halifax
210 28 0.17% Tom Hunt Conservative
Ipswich
211 28 0.17% Robin Millar Conservative
Aberconwy
212 28 0.17% Mr Ranil Jayawardena Conservative
North East Hampshire
213 28 0.17% Edward Timpson Conservative
Eddisbury
214 28 0.17% James Wild Conservative
North West Norfolk
215 28 0.17% Anneliese Dodds Labour (Co-op)
Oxford East
216 28 0.17% Kemi Badenoch Conservative
Saffron Walden
217 28 0.17% Katherine Fletcher Conservative
South Ribble
218 27 0.16% Sir Bernard Jenkin Conservative
Harwich and North Essex
219 27 0.16% Sir William Cash Conservative
Stone
220 27 0.16% Rishi Sunak Conservative
Richmond (Yorks)
221 27 0.16% Robert Buckland Conservative
South Swindon
222 27 0.16% Wes Streeting Labour
Ilford North
223 27 0.16% Dr Rosena Allin-Khan Labour
Tooting
224 27 0.16% Dr Ben Spencer Conservative
Runnymede and Weybridge
225 27 0.17% Vicky Ford Conservative
Chelmsford
226 26 0.15% Ruth Cadbury Labour
Brentford and Isleworth
227 26 0.15% Alex Burghart Conservative
Brentwood and Ongar
228 26 0.15% Dr Jamie Wallis Conservative
Bridgend
229 26 0.16% Dr James Davies Conservative
Vale of Clwyd
230 26 0.15% Mohammad Yasin Labour
Bedford
231 26 0.15% Nigel Adams Conservative
Selby and Ainsty
232 26 0.15% Neil Coyle Labour
Bermondsey and Old Southwark
233 26 0.15% Amanda Solloway Conservative
Derby North
234 26 0.15% Alberto Costa Conservative
South Leicestershire
235 26 0.16% Dr Kieran Mullan Conservative
Crewe and Nantwich
236 26 0.15% Tom Randall Conservative
Gedling
237 26 0.15% Julie Marson Conservative
Hertford and Stortford
238 26 0.15% Dr Rupa Huq Labour
Ealing Central and Acton
239 26 0.15% Alicia Kearns Conservative
Rutland and Melton
240 26 0.15% Christina Rees Labour (Co-op)
Neath
241 26 0.16% Nia Griffith Labour
Llanelli
242 26 0.15% Alok Sharma Conservative
Reading West
243 26 0.15% Ian Blackford Scottish National Party
Ross, Skye and Lochaber
244 26 0.15% Crispin Blunt Conservative
Reigate
245 25 0.15% Jack Lopresti Conservative
Filton and Bradley Stoke
246 25 0.15% Mr Alister Jack Conservative
Dumfries and Galloway
247 25 0.15% Gareth Johnson Conservative
Dartford
248 25 0.15% Mark Pritchard Conservative
The Wrekin
249 25 0.15% Christian Matheson Labour
City of Chester
250 25 0.16% Andy Carter Conservative
Warrington South
251 25 0.15% Kenny MacAskill Scottish National Party
East Lothian
252 25 0.15% Mark Garnier Conservative
Wyre Forest
253 25 0.15% Greg Clark Conservative
Tunbridge Wells
254 25 0.15% Julian Knight Conservative
Solihull
255 25 0.15% Sir Desmond Swayne Conservative
New Forest West
256 25 0.15% Neil O'Brien Conservative
Harborough
257 25 0.15% Geraint Davies Labour (Co-op)
Swansea West
258 25 0.15% Mr Mark Francois Conservative
Rayleigh and Wickford
259 24 0.14% Conor Burns Conservative
Bournemouth West
260 24 0.14% Richard Graham Conservative
Gloucester
261 24 0.15% Michael Ellis Conservative
Northampton North
262 24 0.14% Mr John Whittingdale Conservative
Maldon
263 24 0.14% Julian Sturdy Conservative
York Outer
264 24 0.15% Fiona Bruce Conservative
Congleton
265 24 0.14% Adam Afriyie Conservative
Windsor
266 24 0.14% Justin Tomlinson Conservative
North Swindon
267 24 0.14% Iain Stewart Conservative
Milton Keynes South
268 24 0.14% Lord Goldsmith of Richmond Park Conservative
Richmond Park
269 24 0.15% Simon Baynes Conservative
Clwyd South
270 24 0.14% Bell Ribeiro-Addy Labour
Streatham
271 24 0.15% David Simmonds Conservative
Ruislip, Northwood and Pinner
272 24 0.14% Dehenna Davison Conservative
Bishop Auckland
273 24 0.14% Mark Spencer Conservative
Sherwood
274 24 0.14% Jake Berry Conservative
Rossendale and Darwen
275 24 0.14% Brendan O'Hara Scottish National Party
Argyll and Bute
276 24 0.14% Guy Opperman Conservative
Hexham
277 24 0.14% Fleur Anderson Labour
Putney
278 23 0.14% Joy Morrissey Conservative
Beaconsfield
279 23 0.14% Peter Aldous Conservative
Waveney
280 23 0.14% Darren Henry Conservative
Broxtowe
281 23 0.14% Alex Davies-Jones Labour
Pontypridd
282 23 0.14% James Cleverly Conservative
Braintree
283 23 0.14% Robert Courts Conservative
Witney
284 23 0.14% Sir Greg Knight Conservative
East Yorkshire
285 23 0.14% John Redwood Conservative
Wokingham
286 23 0.14% Andy Slaughter Labour
Hammersmith
287 23 0.14% Oliver Dowden Conservative
Hertsmere
288 23 0.15% Virginia Crosbie Conservative
Ynys Môn
289 22 0.13% Fabian Hamilton Labour
Leeds North East
290 22 0.13% Dean Russell Conservative
Watford
291 22 0.13% Justin Madders Labour
Ellesmere Port and Neston
292 22 0.13% Sajid Javid Conservative
Bromsgrove
293 22 0.13% Gavin Williamson Conservative
South Staffordshire
294 22 0.13% Theresa Villiers Conservative
Chipping Barnet
295 22 0.13% Bob Stewart Conservative
Beckenham
296 22 0.16% Amanda Milling Conservative
Cannock Chase
297 22 0.13% Tom Pursglove Conservative
Corby
298 22 0.13% Mr Robin Walker Conservative
Worcester
299 22 0.13% Stephen Doughty Labour (Co-op)
Cardiff South and Penarth
300 22 0.13% Jessica Morden Labour
Newport East
301 22 0.13% Andrew Selous Conservative
South West Bedfordshire
302 22 0.13% Sir Mike Penning Conservative
Hemel Hempstead
303 22 0.13% Emily Thornberry Labour
Islington South and Finsbury
304 22 0.13% Sir Oliver Heald Conservative
North East Hertfordshire
305 22 0.13% Suella Braverman Conservative
Fareham
306 22 0.13% Mr David Lammy Labour
Tottenham
307 22 0.13% Ruth Edwards Conservative
Rushcliffe
308 22 0.13% Greg Hands Conservative
Chelsea and Fulham
309 22 0.13% Mr Steve Baker Conservative
Wycombe
310 21 0.13% Aaron Bell Conservative
Newcastle-under-Lyme
311 21 0.12% Joanna Cherry Scottish National Party
Edinburgh South West
312 21 0.13% Kelly Tolhurst Conservative
Rochester and Strood
313 21 0.12% Matthew Pennycook Labour
Greenwich and Woolwich
314 21 0.13% James Sunderland Conservative
Bracknell
315 21 0.13% Steve Barclay Conservative
North East Cambridgeshire
316 21 0.13% Alec Shelbrooke Conservative
Elmet and Rothwell
317 21 0.13% Chris Philp Conservative
Croydon South
318 21 0.13% Drew Hendry Scottish National Party
Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey
319 21 0.12% Felicity Buchan Conservative
Kensington
320 21 0.13% Mrs Maria Miller Conservative
Basingstoke
321 21 0.12% Nadhim Zahawi Conservative
Stratford-on-Avon
322 21 0.13% Dame Eleanor Laing Conservative
Epping Forest
323 21 0.13% Mr Alistair Carmichael Liberal Democrat
Orkney and Shetland
324 21 0.13% Pete Wishart Scottish National Party
Perth and North Perthshire
325 21 0.12% Edward Argar Conservative
Charnwood
326 21 0.12% Sir Robert Syms Conservative
Poole
327 20 0.12% Martin Vickers Conservative
Cleethorpes
328 20 0.12% Mr Simon Clarke Conservative
Middlesbrough South and East Cleveland
329 20 0.12% Gordon Henderson Conservative
Sittingbourne and Sheppey
330 20 0.12% Sara Britcliffe Conservative
Hyndburn
331 20 0.12% Jonathan Ashworth Labour (Co-op)
Leicester South
332 20 0.12% Mark Pawsey Conservative
Rugby
333 20 0.12% Mrs Theresa May Conservative
Maidenhead
334 20 0.13% John Nicolson Scottish National Party
Ochil and South Perthshire
335 20 0.12% Jackie Doyle-Price Conservative
Thurrock
336 20 0.12% Kevin Foster Conservative
Torbay
337 20 0.12% Dawn Butler Labour
Brent Central
338 20 0.13% Alyn Smith Scottish National Party
Stirling
339 20 0.13% Apsana Begum Labour
Poplar and Limehouse
340 20 0.12% John Stevenson Conservative
Carlisle
341 20 0.12% Nadia Whittome Labour
Nottingham East
342 19 0.11% Kim Johnson Labour
Liverpool, Riverside
343 19 0.11% Christine Jardine Liberal Democrat
Edinburgh West
344 19 0.11% Lee Rowley Conservative
North East Derbyshire
345 19 0.11% Paula Barker Labour
Liverpool, Wavertree
346 19 0.11% Dr Luke Evans Conservative
Bosworth
347 19 0.11% Adam Holloway Conservative
Gravesham
348 19 0.11% Alison Thewliss Scottish National Party
Glasgow Central
349 19 0.12% Wendy Chamberlain Liberal Democrat
North East Fife
350 19 0.11% Mr William Wragg Conservative
Hazel Grove
351 19 0.11% Louise Haigh Labour
Sheffield, Heeley
352 19 0.11% James Murray Labour (Co-op)
Ealing North
353 19 0.12% Julia Lopez Conservative
Hornchurch and Upminster
354 19 0.11% Baroness Morgan of Cotes Conservative
Loughborough
355 19 0.11% Esther McVey Conservative
Tatton
356 19 0.11% Rob Roberts Conservative
Delyn
357 19 0.11% Mr Ben Wallace Conservative
Wyre and Preston North
358 18 0.11% Beth Winter Labour
Cynon Valley
359 18 0.11% Mick Whitley Labour
Birkenhead
360 18 0.11% Imran Ahmad Khan Conservative
Wakefield
361 18 0.11% Wayne David Labour
Caerphilly
362 18 0.11% Alex Sobel Labour (Co-op)
Leeds North West
363 18 0.11% Ms Angela Eagle Labour
Wallasey
364 18 0.11% Abena Oppong-Asare Labour
Erith and Thamesmead
365 18 0.11% Trudy Harrison Conservative
Copeland
366 18 0.11% Gill Furniss Labour
Sheffield, Brightside and Hillsborough
367 18 0.11% Andrew Percy Conservative
Brigg and Goole
368 18 0.11% Chris Elmore Labour
Ogmore
369 18 0.11% Sir Graham Brady Conservative
Altrincham and Sale West
370 18 0.11% James Morris Conservative
Halesowen and Rowley Regis
371 18 0.11% John Spellar Labour
Warley
372 18 0.11% Ian Murray Labour
Edinburgh South
373 18 0.11% Andrew Stephenson Conservative
Pendle
374 17 0.10% Sir David Amess Conservative
Southend West
375 17 0.10% Yvette Cooper Labour
Normanton, Pontefract and Castleford
376 17 0.11% Giles Watling Conservative
Clacton
377 17 0.10% Sir Christopher Chope Conservative
Christchurch
378 17 0.10% Gary Sambrook Conservative
Birmingham, Northfield
379 17 0.10% Rachel Reeves Labour
Leeds West
380 17 0.10% Emma Hardy Labour
Kingston upon Hull West and Hessle
381 17 0.10% Rehman Chishti Conservative
Gillingham and Rainham
382 17 0.10% Afzal Khan Labour
Manchester, Gorton
383 17 0.10% Mary Kelly Foy Labour
City of Durham
384 17 0.10% Claire Coutinho Conservative
East Surrey
385 17 0.10% Nigel Mills Conservative
Amber Valley
386 17 0.10% Mark Jenkinson Conservative
Workington
387 17 0.10% Mike Kane Labour
Wythenshawe and Sale East
388 17 0.10% Sir John Hayes Conservative
South Holland and The Deepings
389 17 0.10% Gareth Bacon Conservative
Orpington
390 17 0.10% Mr Andrew Mitchell Conservative
Sutton Coldfield
391 17 0.10% Tracey Crouch Conservative
Chatham and Aylesford
392 16 0.11% Jack Brereton Conservative
Stoke-on-Trent South
393 16 0.11% Andrew Bridgen Conservative
North West Leicestershire
394 16 0.12% Craig Tracey Conservative
North Warwickshire
395 16 0.09% Mr Clive Betts Labour
Sheffield South East
396 16 0.09% Saqib Bhatti Conservative
Meriden
397 16 0.10% Clive Efford Labour
Eltham
398 16 0.10% Stuart Anderson Conservative
Wolverhampton South West
399 16 0.09% Margaret Greenwood Labour
Wirral West
400 16 0.09% Mr Peter Bone Conservative
Wellingborough
401 16 0.10% Taiwo Owatemi Labour
Coventry North West
402 16 0.10% Kate Griffiths Conservative
Burton
403 16 0.09% Kate Green Labour
Stretford and Urmston
404 16 0.09% Patrick Grady Scottish National Party
Glasgow North
405 16 0.09% Grant Shapps Conservative
Welwyn Hatfield
406 16 0.10% Henry Smith Conservative
Crawley
407 16 0.10% Sarah Jones Labour
Croydon Central
408 16 0.10% Mark Fletcher Conservative
Bolsover
409 16 0.09% Mr John Baron Conservative
Basildon and Billericay
410 16 0.09% Andrew Bowie Conservative
West Aberdeenshire and Kincardine
411 16 0.09% Mr Toby Perkins Labour
Chesterfield
412 15 0.09% Mark Logan Conservative
Bolton North East
413 15 0.11% Andrew Lewer Conservative
Northampton South
414 15 0.09% Stephen McPartland Conservative
Stevenage
415 15 0.09% Rebecca Long Bailey Labour
Salford and Eccles
416 15 0.09% Margaret Beckett Labour
Derby South
417 15 0.09% Mr Nigel Evans Conservative
Ribble Valley
418 15 0.09% Paul Howell Conservative
Sedgefield
419 15 0.09% Simon Fell Conservative
Barrow and Furness
420 15 0.09% Sir Charles Walker Conservative
Broxbourne
421 15 0.09% Nickie Aiken Conservative
Cities of London and Westminster
422 15 0.09% Matt Warman Conservative
Boston and Skegness
423 15 0.11% Gareth Thomas Labour (Co-op)
Harrow West
424 15 0.10% Lia Nici Conservative
Great Grimsby
425 15 0.09% Andrew Gwynne Labour
Denton and Reddish
426 15 0.09% Lisa Nandy Labour
Wigan
427 15 0.09% Mr Philip Hollobone Conservative
Kettering
428 15 0.09% Stephen Hammond Conservative
Wimbledon
429 15 0.09% Alex Norris Labour (Co-op)
Nottingham North
430 15 0.09% Dame Rosie Winterton Labour
Doncaster Central
431 15 0.09% Preet Kaur Gill Labour (Co-op)
Birmingham, Edgbaston
432 15 0.09% Paul Scully Conservative
Sutton and Cheam
433 15 0.09% Liz Twist Labour
Blaydon
434 15 0.09% David Rutley Conservative
Macclesfield
435 15 0.09% Rebecca Harris Conservative
Castle Point
436 14 0.10% Yvonne Fovargue Labour
Makerfield
437 14 0.08% Damien Moore Conservative
Southport
438 14 0.08% Karen Bradley Conservative
Staffordshire Moorlands
439 14 0.08% Bill Esterson Labour
Sefton Central
440 14 0.08% Suzanne Webb Conservative
Stourbridge
441 14 0.08% Tahir Ali Labour
Birmingham, Hall Green
442 14 0.08% Steve McCabe Labour
Birmingham, Selly Oak
443 14 0.08% Liz Kendall Labour
Leicester West
444 14 0.08% Sir Alan Campbell Labour
Tynemouth
445 14 0.09% Rosie Cooper Labour
West Lancashire
446 14 0.08% Lee Anderson Conservative
Ashfield
447 14 0.08% Dr Matthew Offord Conservative
Hendon
448 14 0.08% Florence Eshalomi Labour (Co-op)
Vauxhall
449 14 0.08% Julie Elliott Labour
Sunderland Central
450 14 0.08% Stewart Malcolm McDonald Scottish National Party
Glasgow South
451 14 0.08% Scott Benton Conservative
Blackpool South
452 14 0.08% Ian Levy Conservative
Blyth Valley
453 14 0.08% Catherine McKinnell Labour
Newcastle upon Tyne North
454 14 0.08% Steve Reed Labour (Co-op)
Croydon North
455 14 0.08% Marsha De Cordova Labour
Battersea
456 14 0.08% Christopher Pincher Conservative
Tamworth
457 13 0.09% Feryal Clark Labour
Enfield North
458 13 0.08% Holly Mumby-Croft Conservative
Scunthorpe
459 13 0.08% Stephen Metcalfe Conservative
South Basildon and East Thurrock
460 13 0.08% Valerie Vaz Labour
Walsall South
461 13 0.08% Ms Karen Buck Labour
Westminster North
462 13 0.10% Rachel Hopkins Labour
Luton South
463 13 0.08% Navendu Mishra Labour
Stockport
464 13 0.08% Rachel Maclean Conservative
Redditch
465 13 0.08% Angus Brendan MacNeil Scottish National Party
Na h-Eileanan an Iar
466 13 0.08% Graham Stuart Conservative
Beverley and Holderness
467 13 0.08% Ian Lavery Labour
Wansbeck
468 13 0.08% Janet Daby Labour
Lewisham East
469 13 0.08% Mark Eastwood Conservative
Dewsbury
470 13 0.08% Luke Hall Conservative
Thornbury and Yate
471 13 0.08% Nick Fletcher Conservative
Don Valley
472 13 0.08% Mark Menzies Conservative
Fylde
473 13 0.08% Hilary Benn Labour
Leeds Central
474 13 0.08% Andrea Jenkyns Conservative
Morley and Outwood
475 13 0.08% Sir Robert Neill Conservative
Bromley and Chislehurst
476 13 0.08% Mr Nicholas Brown Labour
Newcastle upon Tyne East
477 13 0.08% Stuart Andrew Conservative
Pudsey
478 13 0.08% Sarah Atherton Conservative
Wrexham
479 13 0.08% Ms Lyn Brown Labour
West Ham
480 12 0.07% Brandon Lewis Conservative
Great Yarmouth
481 12 0.07% Stuart C McDonald Scottish National Party
Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East
482 12 0.07% Gerald Jones Labour
Merthyr Tydfil and Rhymney
483 12 0.07% Kate Osborne Labour
Jarrow
484 12 0.09% Mary Glindon Labour
North Tyneside
485 12 0.07% Peter Dowd Labour
Bootle
486 12 0.07% Lucy Powell Labour (Co-op)
Manchester Central
487 12 0.07% Mrs Heather Wheeler Conservative
South Derbyshire
488 12 0.07% Matt Vickers Conservative
Stockton South
489 12 0.07% Chris Skidmore Conservative
Kingswood
490 12 0.07% Colleen Fletcher Labour
Coventry North East
491 12 0.07% Mr Virendra Sharma Labour
Ealing, Southall
492 12 0.07% Mr David Davis Conservative
Haltemprice and Howden
493 12 0.07% Mr Richard Holden Conservative
North West Durham
494 12 0.07% Carol Monaghan Scottish National Party
Glasgow North West
495 12 0.08% Elliot Colburn Conservative
Carshalton and Wallington
496 12 0.07% Sir Iain Duncan Smith Conservative
Chingford and Woodford Green
497 11 0.12% Zarah Sultana Labour
Coventry South
498 11 0.07% Jon Cruddas Labour
Dagenham and Rainham
499 11 0.07% Anne-Marie Trevelyan Conservative
Berwick-upon-Tweed
500 11 0.07% Ben Bradley Conservative
Mansfield
501 11 0.07% Chris Bryant Labour
Rhondda
502 11 0.07% Alex Cunningham Labour
Stockton North
503 11 0.07% Stephen Timms Labour
East Ham
504 11 0.07% Sarah Owen Labour
Luton North
505 11 0.07% Alexander Stafford Conservative
Rother Valley
506 11 0.07% Mike Amesbury Labour
Weaver Vale
507 11 0.07% Nigel Huddleston Conservative
Mid Worcestershire
508 11 0.07% John McDonnell Labour
Hayes and Harlington
509 11 0.07% Laura Trott Conservative
Sevenoaks
510 11 0.07% Sam Tarry Labour
Ilford South
511 11 0.07% Jon Trickett Labour
Hemsworth
512 11 0.07% Jack Dromey Labour
Birmingham, Erdington
513 11 0.07% Miriam Cates Conservative
Penistone and Stocksbridge
514 11 0.07% Owen Thompson Scottish National Party
Midlothian
515 11 0.07% Chi Onwurah Labour
Newcastle upon Tyne Central
516 11 0.07% Robert Halfon Conservative
Harlow
517 11 0.07% Jamie Stone Liberal Democrat
Caithness, Sutherland and Easter Ross
518 11 0.07% Douglas Ross Conservative
Moray
519 11 0.07% Patricia Gibson Scottish National Party
North Ayrshire and Arran
520 11 0.07% Paul Bristow Conservative
Peterborough
521 10 0.06% Eddie Hughes Conservative
Walsall North
522 10 0.07% Allan Dorans Scottish National Party
Ayr, Carrick and Cumnock
523 10 0.07% Dame Diana Johnson Labour
Kingston upon Hull North
524 10 0.06% Steven Bonnar Scottish National Party
Coatbridge, Chryston and Bellshill
525 10 0.06% Chris Green Conservative
Bolton West
526 10 0.06% Barbara Keeley Labour
Worsley and Eccles South
527 10 0.06% Carolyn Harris Labour
Swansea East
528 10 0.06% James Grundy Conservative
Leigh
529 10 0.06% Richard Thomson Scottish National Party
Gordon
530 10 0.06% Angela Rayner Labour
Ashton-under-Lyne
531 10 0.06% Andrew Rosindell Conservative
Romford
532 10 0.07% Stephen Flynn Scottish National Party
Aberdeen South
533 10 0.06% Chris Evans Labour (Co-op)
Islwyn
534 10 0.07% Jo Gideon Conservative
Stoke-on-Trent Central
535 10 0.06% Naz Shah Labour
Bradford West
536 10 0.06% Sir David Evennett Conservative
Bexleyheath and Crayford
537 10 0.06% Andy McDonald Labour
Middlesbrough
538 10 0.06% Dan Jarvis Labour
Barnsley Central
539 10 0.06% Kirsty Blackman Scottish National Party
Aberdeen North
540 10 0.06% Derek Twigg Labour
Halton
541 10 0.06% Paul Maynard Conservative
Blackpool North and Cleveleys
542 10 0.06% Mrs Sharon Hodgson Labour
Washington and Sunderland West
543 10 0.06% James Brokenshire Conservative
Old Bexley and Sidcup
544 9 0.07% Sir Mark Hendrick Labour (Co-op)
Preston
545 9 0.07% Neale Hanvey Independent
Kirkcaldy and Cowdenbeath
546 9 0.06% Christian Wakeford Conservative
Bury South
547 9 0.07% Alison McGovern Labour
Wirral South
548 9 0.05% Jonathan Reynolds Labour (Co-op)
Stalybridge and Hyde
549 9 0.05% Claudia Webbe Labour
Leicester East
550 9 0.05% Judith Cummins Labour
Bradford South
551 9 0.05% Ian Byrne Labour
Liverpool, West Derby
552 9 0.05% Lord Mann Labour
Bassetlaw
553 9 0.05% Edward Miliband Labour
Doncaster North
554 9 0.05% Boris Johnson Conservative
Uxbridge and South Ruislip
555 9 0.05% Carla Lockhart Democratic Unionist Party
Upper Bann
556 9 0.05% Marco Longhi Conservative
Dudley North
557 9 0.05% Debbie Abrahams Labour
Oldham East and Saddleworth
558 9 0.05% Bob Blackman Conservative
Harrow East
559 9 0.05% Lucy Allan Conservative
Telford
560 9 0.05% Mhairi Black Scottish National Party
Paisley and Renfrewshire South
561 9 0.05% Angela Crawley Scottish National Party
Lanark and Hamilton East
562 9 0.05% Tracy Brabin Labour (Co-op)
Batley and Spen
563 8 0.05% Jonathan Gullis Conservative
Stoke-on-Trent North
564 8 0.06% Stephanie Peacock Labour
Barnsley East
565 8 0.06% Jane Stevenson Conservative
Wolverhampton North East
566 8 0.05% John Healey Labour
Wentworth and Dearne
567 8 0.05% Chris Hazzard Sinn Féin
South Down
568 8 0.05% Pat McFadden Labour
Wolverhampton South East
569 8 0.05% Nick Thomas-Symonds Labour
Torfaen
570 8 0.05% Alan Brown Scottish National Party
Kilmarnock and Loudoun
571 8 0.05% Siobhain McDonagh Labour
Mitcham and Morden
572 8 0.05% Kirsten Oswald Scottish National Party
East Renfrewshire
573 8 0.05% Sir George Howarth Labour
Knowsley
574 8 0.05% Karl Turner Labour
Kingston upon Hull East
575 8 0.05% Lilian Greenwood Labour
Nottingham South
576 8 0.05% Martyn Day Scottish National Party
Linlithgow and East Falkirk
577 8 0.05% Kate Hollern Labour
Blackburn
578 8 0.05% Philip Davies Conservative
Shipley
579 8 0.05% Anne McLaughlin Scottish National Party
Glasgow North East
580 8 0.05% Nicola Richards Conservative
West Bromwich East
581 8 0.05% Sarah Champion Labour
Rotherham
582 8 0.05% David Duguid Conservative
Banff and Buchan
583 8 0.05% Mark Tami Labour
Alyn and Deeside
584 7 0.05% Charlotte Nichols Labour
Warrington North
585 7 0.04% Jacob Young Conservative
Redcar
586 7 0.04% Shabana Mahmood Labour
Birmingham, Ladywood
587 7 0.04% Stephen Kinnock Labour
Aberavon
588 7 0.04% Chris Clarkson Conservative
Heywood and Middleton
589 7 0.04% Dame Margaret Hodge Labour
Barking
590 7 0.04% Chris Law Scottish National Party
Dundee West
591 7 0.04% James Daly Conservative
Bury North
592 7 0.04% Maria Eagle Labour
Garston and Halewood
593 7 0.04% Hannah Bardell Scottish National Party
Livingston
594 7 0.04% Gavin Robinson Democratic Unionist Party
Belfast East
595 7 0.04% Mary Robinson Conservative
Cheadle
596 6 0.06% Antony Higginbotham Conservative
Burnley
597 6 0.04% Ian Mearns Labour
Gateshead
598 6 0.04% Richard Burgon Labour
Leeds East
599 6 0.04% Mr Tanmanjeet Singh Dhesi Labour
Slough
600 6 0.04% Martin Docherty-Hughes Scottish National Party
West Dunbartonshire
601 6 0.04% Wendy Morton Conservative
Aldridge-Brownhills
602 6 0.04% Jim Shannon Democratic Unionist Party
Strangford
603 6 0.04% Ian Paisley Democratic Unionist Party
North Antrim
604 6 0.04% Mr Kevan Jones Labour
North Durham
605 6 0.04% Stephen Farry Alliance
North Down
606 6 0.04% Dr Lisa Cameron Scottish National Party
East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow
607 6 0.04% Dave Doogan Scottish National Party
Angus
608 6 0.04% Peter Grant Scottish National Party
Glenrothes
609 6 0.04% Mike Hill Labour
Hartlepool
610 6 0.04% Mr Marcus Jones Conservative
Nuneaton
611 6 0.04% Gavin Newlands Scottish National Party
Paisley and Renfrewshire North
612 5 0.04% Dr Philippa Whitford Scottish National Party
Central Ayrshire
613 5 0.04% Mr Khalid Mahmood Labour
Birmingham, Perry Barr
614 5 0.03% Amy Callaghan Scottish National Party
East Dunbartonshire
615 5 0.03% Bridget Phillipson Labour
Houghton and Sunderland South
616 5 0.03% Mike Wood Conservative
Dudley South
617 5 0.04% Graham Stringer Labour
Blackley and Broughton
618 5 0.03% Kate Osamor Labour (Co-op)
Edmonton
619 5 0.03% John McNally Scottish National Party
Falkirk
620 5 0.03% Stewart Hosie Scottish National Party
Dundee East
621 5 0.03% Claire Hanna Social Democratic & Labour Party
Belfast South
622 5 0.03% Jess Phillips Labour
Birmingham, Yardley
623 5 0.03% Ms Marie Rimmer Labour
St Helens South and Whiston
624 4 0.03% Francie Molloy Sinn Féin
Mid Ulster
625 4 0.03% Margaret Ferrier Scottish National Party
Rutherglen and Hamilton West
626 4 0.03% Michelle Gildernew Sinn Féin
Fermanagh and South Tyrone
627 4 0.03% Jim McMahon Labour (Co-op)
Oldham West and Royton
628 4 0.02% Nick Smith Labour
Blaenau Gwent
629 4 0.02% Sammy Wilson Democratic Unionist Party
East Antrim
630 4 0.02% Imran Hussain Labour
Bradford East
631 4 0.03% Barry Gardiner Labour
Brent North
632 4 0.03% Colum Eastwood Social Democratic & Labour Party
Foyle
633 4 0.02% Liam Byrne Labour
Birmingham, Hodge Hill
634 3 0.03% Órfhlaith Begley Sinn Féin
West Tyrone
635 3 0.02% Dan Carden Labour
Liverpool, Walton
636 3 0.02% Yasmin Qureshi Labour
Bolton South East
637 3 0.02% Grahame Morris Labour
Easington
638 3 0.02% Paul Maskey Sinn Féin
Belfast West
639 3 0.02% Sir Jeffrey M Donaldson Democratic Unionist Party
Lagan Valley
640 3 0.02% Ronnie Cowan Scottish National Party
Inverclyde
641 3 0.02% John Finucane Sinn Féin
Belfast North
642 3 0.02% Shaun Bailey Conservative
West Bromwich West
643 3 0.02% Tony Lloyd Labour
Rochdale
644 3 0.02% Chris Stephens Scottish National Party
Glasgow South West
645 2 0.01% Mickey Brady Sinn Féin
Newry and Armagh
646 2 0.01% Marion Fellows Scottish National Party
Motherwell and Wishaw
647 2 0.01% Paul Girvan Democratic Unionist Party
South Antrim
648 1 0.01% Mr Gregory Campbell Democratic Unionist Party
East Londonderry
649 1 0.01% David Linden Scottish National Party
Glasgow East
650 1 0.01% Neil Gray Scottish National Party
Airdrie and Shotts