11,219 Petition Signatories by Constituency

Rank Constituency Signatures % of Total Signatures MP Party-Constituency
1 173 1.54% Alicia Kearns Conservative
Rutland and Melton
2 168 1.51% Gareth Davies Conservative
Grantham and Stamford
3 145 1.29% Karin Smyth Labour
Bristol South
4 97 0.87% Bob Seely Conservative
Isle of Wight
5 93 0.83% Andrew Rosindell Conservative
Romford
6 90 0.81% Sir Lindsay Hoyle Speaker
Chorley
7 84 0.75% Tom Pursglove Conservative
Corby
8 80 0.72% Johnny Mercer Conservative
Plymouth, Moor View
9 80 0.71% Mr Shailesh Vara Conservative
North West Cambridgeshire
10 77 0.69% Paul Bristow Conservative
Peterborough
11 76 0.68% Chris Green Conservative
Bolton West
12 73 0.65% Caroline Nokes Conservative
Romsey and Southampton North
13 66 0.59% Chris Philp Conservative
Croydon South
14 66 0.59% Julia Lopez Conservative
Hornchurch and Upminster
15 66 0.59% Jim McMahon Labour (Co-op)
Oldham West and Royton
16 64 0.57% Clive Lewis Labour
Norwich South
17 63 0.57% Anne Marie Morris Conservative
Newton Abbot
18 62 0.55% Dr Julian Lewis Conservative
New Forest East
19 60 0.54% Dr Liam Fox Conservative
North Somerset
20 59 0.53% Mr Richard Bacon Conservative
South Norfolk
21 59 0.53% Kevin Foster Conservative
Torbay
22 57 0.51% Chris Loder Conservative
West Dorset
23 53 0.47% Sir Greg Knight Conservative
East Yorkshire
24 53 0.47% Paul Holmes Conservative
Eastleigh
25 52 0.46% Jason McCartney Conservative
Colne Valley
26 50 0.45% Steve Brine Conservative
Winchester
27 49 0.44% Fiona Bruce Conservative
Congleton
28 48 0.43% Michelle Gildernew Sinn Féin
Fermanagh and South Tyrone
29 47 0.42% Anthony Mangnall Conservative
Totnes
30 47 0.42% Mr David Davis Conservative
Haltemprice and Howden
31 47 0.42% Luke Pollard Labour (Co-op)
Plymouth, Sutton and Devonport
32 46 0.41% Sir John Hayes Conservative
South Holland and The Deepings
33 46 0.41% Graham Stringer Labour
Blackley and Broughton
34 45 0.40% Richard Fuller Conservative
North East Bedfordshire
35 44 0.39% Kevin Hollinrake Conservative
Thirsk and Malton
36 44 0.39% Caroline Ansell Conservative
Eastbourne
37 43 0.38% Rebecca Long Bailey Labour
Salford and Eccles
38 43 0.39% Victoria Atkins Conservative
Louth and Horncastle
39 43 0.39% Jack Brereton Conservative
Stoke-on-Trent South
40 41 0.37% Elizabeth Truss Conservative
South West Norfolk
41 41 0.37% Maria Eagle Labour
Garston and Halewood
42 41 0.37% Sir Robert Neill Conservative
Bromley and Chislehurst
43 40 0.36% Matt Hancock Conservative
West Suffolk
44 39 0.35% Chris Clarkson Conservative
Heywood and Middleton
45 39 0.35% Crispin Blunt Conservative
Reigate
46 39 0.35% Thangam Debbonaire Labour
Bristol West
47 38 0.34% Jon Cruddas Labour
Dagenham and Rainham
48 38 0.34% Jonathan Reynolds Labour (Co-op)
Stalybridge and Hyde
49 38 0.34% Mr Owen Paterson Conservative
North Shropshire
50 38 0.34% Rachel Maclean Conservative
Redditch
51 38 0.34% Huw Merriman Conservative
Bexhill and Battle
52 38 0.34% Katherine Fletcher Conservative
South Ribble
53 38 0.34% Stephen Morgan Labour
Portsmouth South
54 37 0.33% Christian Matheson Labour
City of Chester
55 37 0.33% Mr Tobias Ellwood Conservative
Bournemouth East
56 36 0.32% Sir Graham Brady Conservative
Altrincham and Sale West
57 36 0.32% Mr David Lammy Labour
Tottenham
58 36 0.32% Suzanne Webb Conservative
Stourbridge
59 36 0.32% Steve Barclay Conservative
North East Cambridgeshire
60 36 0.32% Iain Stewart Conservative
Milton Keynes South
61 35 0.31% Kim Johnson Labour
Liverpool, Riverside
62 35 0.31% Simon Hoare Conservative
North Dorset
63 35 0.31% Damian Hinds Conservative
East Hampshire
64 35 0.31% Nigel Adams Conservative
Selby and Ainsty
65 35 0.31% Sir Roger Gale Conservative
North Thanet
66 34 0.30% Tracy Brabin Labour (Co-op)
Batley and Spen
67 34 0.30% Julian Sturdy Conservative
York Outer
68 34 0.31% James Grundy Conservative
Leigh
69 34 0.31% Mr Barry Sheerman Labour (Co-op)
Huddersfield
70 34 0.30% Yvette Cooper Labour
Normanton, Pontefract and Castleford
71 33 0.29% George Freeman Conservative
Mid Norfolk
72 33 0.30% Saqib Bhatti Conservative
Meriden
73 33 0.30% Robert Jenrick Conservative
Newark
74 33 0.30% Stuart Andrew Conservative
Pudsey
75 33 0.30% Mike Amesbury Labour
Weaver Vale
76 32 0.29% Dame Diana Johnson Labour
Kingston upon Hull North
77 32 0.29% Scott Mann Conservative
North Cornwall
78 32 0.29% Derek Thomas Conservative
St Ives
79 32 0.29% Robert Courts Conservative
Witney
80 32 0.29% Mr William Wragg Conservative
Hazel Grove
81 32 0.29% Elliot Colburn Conservative
Carshalton and Wallington
82 31 0.28% Rishi Sunak Conservative
Richmond (Yorks)
83 31 0.28% Lucy Powell Labour (Co-op)
Manchester Central
84 31 0.28% John Glen Conservative
Salisbury
85 31 0.28% Justin Madders Labour
Ellesmere Port and Neston
86 31 0.28% Andy Carter Conservative
Warrington South
87 30 0.27% Angela Rayner Labour
Ashton-under-Lyne
88 30 0.27% Jo Churchill Conservative
Bury St Edmunds
89 30 0.27% Ben Everitt Conservative
Milton Keynes North
90 30 0.27% Siobhain McDonagh Labour
Mitcham and Morden
91 30 0.27% Craig Tracey Conservative
North Warwickshire
92 30 0.27% Kit Malthouse Conservative
North West Hampshire
93 30 0.27% Sir Peter Bottomley Conservative
Worthing West
94 29 0.26% Chloe Smith Conservative
Norwich North
95 29 0.26% Penny Mordaunt Conservative
Portsmouth North
96 29 0.26% Lloyd Russell-Moyle Labour (Co-op)
Brighton, Kemptown
97 29 0.26% Alex Chalk Conservative
Cheltenham
98 29 0.26% Andrew Stephenson Conservative
Pendle
99 29 0.26% Sir Gary Streeter Conservative
South West Devon
100 28 0.25% Seema Malhotra Labour (Co-op)
Feltham and Heston
101 28 0.25% John Penrose Conservative
Weston-super-Mare
102 28 0.25% Mims Davies Conservative
Mid Sussex
103 28 0.25% Matt Warman Conservative
Boston and Skegness
104 28 0.25% Judith Cummins Labour
Bradford South
105 28 0.25% Barbara Keeley Labour
Worsley and Eccles South
106 28 0.25% Sir Alan Campbell Labour
Tynemouth
107 28 0.25% Alex Sobel Labour (Co-op)
Leeds North West
108 28 0.25% Suella Braverman Conservative
Fareham
109 28 0.25% Royston Smith Conservative
Southampton, Itchen
110 28 0.25% Philip Davies Conservative
Shipley
111 28 0.25% Mary Glindon Labour
North Tyneside
112 28 0.25% Kerry McCarthy Labour
Bristol East
113 28 0.25% Julian Smith Conservative
Skipton and Ripon
114 27 0.24% Darren Henry Conservative
Broxtowe
115 27 0.24% Nick Gibb Conservative
Bognor Regis and Littlehampton
116 27 0.24% Mrs Sheryll Murray Conservative
South East Cornwall
117 27 0.24% Conor Burns Conservative
Bournemouth West
118 27 0.24% Mr John Whittingdale Conservative
Maldon
119 27 0.24% Claire Coutinho Conservative
East Surrey
120 27 0.24% Catherine McKinnell Labour
Newcastle upon Tyne North
121 27 0.24% Ruth Cadbury Labour
Brentford and Isleworth
122 27 0.24% Mr Jonathan Lord Conservative
Woking
123 27 0.24% Navendu Mishra Labour
Stockport
124 27 0.24% Debbie Abrahams Labour
Oldham East and Saddleworth
125 27 0.24% Edward Timpson Conservative
Eddisbury
126 27 0.24% Jess Phillips Labour
Birmingham, Yardley
127 27 0.24% Mike Wood Conservative
Dudley South
128 26 0.23% Ian Levy Conservative
Blyth Valley
129 26 0.23% Jake Berry Conservative
Rossendale and Darwen
130 26 0.23% Mrs Helen Grant Conservative
Maidstone and The Weald
131 26 0.23% Bob Stewart Conservative
Beckenham
132 26 0.23% Jerome Mayhew Conservative
Broadland
133 25 0.22% Wera Hobhouse Liberal Democrat
Bath
134 25 0.22% Munira Wilson Liberal Democrat
Twickenham
135 25 0.22% Paula Barker Labour
Liverpool, Wavertree
136 25 0.22% Ruth Edwards Conservative
Rushcliffe
137 25 0.22% Yasmin Qureshi Labour
Bolton South East
138 25 0.22% Jackie Doyle-Price Conservative
Thurrock
139 25 0.22% Craig Whittaker Conservative
Calder Valley
140 25 0.22% Andrew Gwynne Labour
Denton and Reddish
141 24 0.22% Bell Ribeiro-Addy Labour
Streatham
142 24 0.22% Dan Carden Labour
Liverpool, Walton
143 24 0.21% Siobhan Baillie Conservative
Stroud
144 24 0.22% Dame Margaret Hodge Labour
Barking
145 24 0.22% Jeremy Hunt Conservative
South West Surrey
146 24 0.22% Victoria Prentis Conservative
Banbury
147 24 0.22% Jacob Young Conservative
Redcar
148 24 0.22% Mr Ben Bradshaw Labour
Exeter
149 24 0.22% Maria Caulfield Conservative
Lewes
150 24 0.22% Robbie Moore Conservative
Keighley
151 23 0.21% Mr Nigel Evans Conservative
Ribble Valley
152 23 0.21% Ed Davey Liberal Democrat
Kingston and Surbiton
153 23 0.21% Mike Kane Labour
Wythenshawe and Sale East
154 23 0.21% Rachel Reeves Labour
Leeds West
155 23 0.21% Andrew Jones Conservative
Harrogate and Knaresborough
156 22 0.20% Kate Griffiths Conservative
Burton
157 22 0.20% Alex Norris Labour (Co-op)
Nottingham North
158 22 0.20% Andrea Jenkyns Conservative
Morley and Outwood
159 22 0.20% Damien Moore Conservative
Southport
160 22 0.20% Mr Gagan Mohindra Conservative
South West Hertfordshire
161 22 0.20% Nadhim Zahawi Conservative
Stratford-on-Avon
162 22 0.20% Richard Drax Conservative
South Dorset
163 22 0.20% Mark Menzies Conservative
Fylde
164 22 0.20% Mr Laurence Robertson Conservative
Tewkesbury
165 22 0.20% Graham Stuart Conservative
Beverley and Holderness
166 22 0.20% Dr Alan Whitehead Labour
Southampton, Test
167 22 0.20% Mr Ian Liddell-Grainger Conservative
Bridgwater and West Somerset
168 22 0.20% Mary Robinson Conservative
Cheadle
169 22 0.20% Dr Rosena Allin-Khan Labour
Tooting
170 22 0.20% Lucy Frazer Conservative
South East Cambridgeshire
171 21 0.19% Mr Robert Goodwill Conservative
Scarborough and Whitby
172 21 0.19% Neil O'Brien Conservative
Harborough
173 21 0.19% Imran Hussain Labour
Bradford East
174 21 0.19% Michael Tomlinson Conservative
Mid Dorset and North Poole
175 21 0.19% Paul Maynard Conservative
Blackpool North and Cleveleys
176 21 0.19% David Warburton Conservative
Somerton and Frome
177 21 0.19% Neil Parish Conservative
Tiverton and Honiton
178 21 0.19% Mr Jonathan Djanogly Conservative
Huntingdon
179 21 0.19% Feryal Clark Labour
Enfield North
180 21 0.19% Darren Jones Labour
Bristol North West
181 21 0.19% Sajid Javid Conservative
Bromsgrove
182 20 0.18% Mr Peter Bone Conservative
Wellingborough
183 20 0.18% Jack Lopresti Conservative
Filton and Bradley Stoke
184 20 0.18% David Simmonds Conservative
Ruislip, Northwood and Pinner
185 20 0.18% Rebecca Pow Conservative
Taunton Deane
186 20 0.18% Bim Afolami Conservative
Hitchin and Harpenden
187 20 0.18% Dr Ben Spencer Conservative
Runnymede and Weybridge
188 20 0.18% Mark Tami Labour
Alyn and Deeside
189 20 0.18% Chris Heaton-Harris Conservative
Daventry
190 20 0.18% Jeff Smith Labour
Manchester, Withington
191 20 0.18% Catherine West Labour
Hornsey and Wood Green
192 19 0.17% Tim Loughton Conservative
East Worthing and Shoreham
193 19 0.17% Andrew Lewer Conservative
Northampton South
194 19 0.17% Dawn Butler Labour
Brent Central
195 19 0.17% Karen Bradley Conservative
Staffordshire Moorlands
196 19 0.17% Mark Pritchard Conservative
The Wrekin
197 19 0.17% Rachael Maskell Labour (Co-op)
York Central
198 19 0.17% Alberto Costa Conservative
South Leicestershire
199 19 0.17% Dr Luke Evans Conservative
Bosworth
200 19 0.17% Stephen McPartland Conservative
Stevenage
201 19 0.17% Jon Trickett Labour
Hemsworth
202 19 0.17% Vicky Ford Conservative
Chelmsford
203 19 0.17% Dr Caroline Johnson Conservative
Sleaford and North Hykeham
204 19 0.17% Dame Cheryl Gillan Conservative
Chesham and Amersham
205 18 0.16% Mr Philip Hollobone Conservative
Kettering
206 18 0.16% Sir Geoffrey Clifton-Brown Conservative
The Cotswolds
207 18 0.16% Mr Robin Walker Conservative
Worcester
208 18 0.16% John Cryer Labour
Leyton and Wanstead
209 18 0.16% Bill Esterson Labour
Sefton Central
210 18 0.16% Ms Lyn Brown Labour
West Ham
211 18 0.16% Mr Richard Holden Conservative
North West Durham
212 18 0.16% Matt Western Labour
Warwick and Leamington
213 17 0.15% Mrs Theresa May Conservative
Maidenhead
214 17 0.15% Sir Charles Walker Conservative
Broxbourne
215 17 0.15% Julie Marson Conservative
Hertford and Stortford
216 17 0.15% Mrs Pauline Latham Conservative
Mid Derbyshire
217 17 0.15% Robert Largan Conservative
High Peak
218 17 0.15% Rachel Hopkins Labour
Luton South
219 17 0.15% Brendan Clarke-Smith Conservative
Bassetlaw
220 17 0.15% Boris Johnson Conservative
Uxbridge and South Ruislip
221 17 0.15% Mr Jacob Rees-Mogg Conservative
North East Somerset
222 17 0.15% Mr Ben Wallace Conservative
Wyre and Preston North
223 17 0.15% Gary Sambrook Conservative
Birmingham, Northfield
224 17 0.15% Jo Gideon Conservative
Stoke-on-Trent Central
225 16 0.14% Ellie Reeves Labour
Lewisham West and Penge
226 16 0.14% Daisy Cooper Liberal Democrat
St Albans
227 16 0.14% Tom Randall Conservative
Gedling
228 16 0.14% Paul Scully Conservative
Sutton and Cheam
229 16 0.14% Mrs Maria Miller Conservative
Basingstoke
230 16 0.14% Rosie Cooper Labour
West Lancashire
231 16 0.14% Ian Byrne Labour
Liverpool, West Derby
232 16 0.14% Vicky Foxcroft Labour
Lewisham, Deptford
233 16 0.14% James Sunderland Conservative
Bracknell
234 16 0.14% Duncan Baker Conservative
North Norfolk
235 16 0.14% Lisa Nandy Labour
Wigan
236 16 0.14% Mel Stride Conservative
Central Devon
237 16 0.14% Andrew Griffith Conservative
Arundel and South Downs
238 16 0.14% Christian Wakeford Conservative
Bury South
239 16 0.14% Mr Marcus Jones Conservative
Nuneaton
240 16 0.14% Gareth Johnson Conservative
Dartford
241 16 0.14% Theo Clarke Conservative
Stafford
242 16 0.14% Liam Byrne Labour
Birmingham, Hodge Hill
243 16 0.14% James Cleverly Conservative
Braintree
244 16 0.14% Andrea Leadsom Conservative
South Northamptonshire
245 16 0.14% Caroline Lucas Green Party
Brighton, Pavilion
246 16 0.14% Greg Hands Conservative
Chelsea and Fulham
247 16 0.14% Fleur Anderson Labour
Putney
248 16 0.14% Dame Eleanor Laing Conservative
Epping Forest
249 16 0.14% Theresa Villiers Conservative
Chipping Barnet
250 15 0.13% Mr Marcus Fysh Conservative
Yeovil
251 15 0.13% Sir Christopher Chope Conservative
Christchurch
252 15 0.13% Nadia Whittome Labour
Nottingham East
253 15 0.13% Ms Diane Abbott Labour
Hackney North and Stoke Newington
254 15 0.13% Kate Hollern Labour
Blackburn
255 15 0.14% Peter Dowd Labour
Bootle
256 15 0.13% Mr Geoffrey Cox Conservative
Torridge and West Devon
257 15 0.13% Sir Edward Leigh Conservative
Gainsborough
258 15 0.13% Janet Daby Labour
Lewisham East
259 15 0.13% Simon Jupp Conservative
East Devon
260 15 0.14% Steve Double Conservative
St Austell and Newquay
261 15 0.13% James Daly Conservative
Bury North
262 15 0.13% Kate Green Labour
Stretford and Urmston
263 15 0.13% Sir Bernard Jenkin Conservative
Harwich and North Essex
264 15 0.13% Luke Hall Conservative
Thornbury and Yate
265 15 0.13% Mark Eastwood Conservative
Dewsbury
266 15 0.13% Cat Smith Labour
Lancaster and Fleetwood
267 15 0.13% Kate Osamor Labour (Co-op)
Edmonton
268 15 0.14% Sam Tarry Labour
Ilford South
269 14 0.13% James Heappey Conservative
Wells
270 14 0.13% Chris Grayling Conservative
Epsom and Ewell
271 14 0.13% Abena Oppong-Asare Labour
Erith and Thamesmead
272 14 0.13% Stephen Metcalfe Conservative
South Basildon and East Thurrock
273 14 0.13% Robert Halfon Conservative
Harlow
274 14 0.13% Greg Clark Conservative
Tunbridge Wells
275 14 0.13% Mr Ranil Jayawardena Conservative
North East Hampshire
276 14 0.13% Mrs Flick Drummond Conservative
Meon Valley
277 14 0.13% David Rutley Conservative
Macclesfield
278 14 0.13% Mark Logan Conservative
Bolton North East
279 14 0.13% Dr Andrew Murrison Conservative
South West Wiltshire
280 14 0.13% Chris Skidmore Conservative
Kingswood
281 14 0.13% Afzal Khan Labour
Manchester, Gorton
282 14 0.13% Esther McVey Conservative
Tatton
283 14 0.13% Sir George Howarth Labour
Knowsley
284 14 0.13% Gareth Bacon Conservative
Orpington
285 14 0.13% Wes Streeting Labour
Ilford North
286 14 0.13% Sir Mike Penning Conservative
Hemel Hempstead
287 14 0.13% Sir Mark Hendrick Labour (Co-op)
Preston
288 14 0.13% Daniel Zeichner Labour
Cambridge
289 14 0.13% Rosie Duffield Labour
Canterbury
290 14 0.13% Andrew Selous Conservative
South West Bedfordshire
291 14 0.13% Mrs Sharon Hodgson Labour
Washington and Sunderland West
292 14 0.13% James Wild Conservative
North West Norfolk
293 14 0.13% Dean Russell Conservative
Watford
294 14 0.13% James Gray Conservative
North Wiltshire
295 14 0.13% Michael Ellis Conservative
Northampton North
296 13 0.12% John Redwood Conservative
Wokingham
297 13 0.12% Damian Collins Conservative
Folkestone and Hythe
298 13 0.12% Chi Onwurah Labour
Newcastle upon Tyne Central
299 13 0.12% Sir David Evennett Conservative
Bexleyheath and Crayford
300 13 0.12% Mrs Heather Wheeler Conservative
South Derbyshire
301 13 0.12% Alan Mak Conservative
Havant
302 13 0.12% Jack Dromey Labour
Birmingham, Erdington
303 13 0.12% Fabian Hamilton Labour
Leeds North East
304 13 0.12% John McDonnell Labour
Hayes and Harlington
305 13 0.12% Conor McGinn Labour
St Helens North
306 13 0.12% Liz Kendall Labour
Leicester West
307 13 0.12% Sir Oliver Heald Conservative
North East Hertfordshire
308 13 0.12% Sir Robert Syms Conservative
Poole
309 13 0.12% Ms Nadine Dorries Conservative
Mid Bedfordshire
310 13 0.12% Mr Simon Clarke Conservative
Middlesbrough South and East Cleveland
311 13 0.12% Valerie Vaz Labour
Walsall South
312 13 0.12% Mr Khalid Mahmood Labour
Birmingham, Perry Barr
313 13 0.12% Mrs Natalie Elphicke Conservative
Dover
314 13 0.12% Steve McCabe Labour
Birmingham, Selly Oak
315 13 0.12% Matthew Pennycook Labour
Greenwich and Woolwich
316 13 0.12% Charlotte Nichols Labour
Warrington North
317 13 0.12% Angela Richardson Conservative
Guildford
318 13 0.12% Jeremy Wright Conservative
Kenilworth and Southam
319 12 0.11% Karl McCartney Conservative
Lincoln
320 12 0.11% Antony Higginbotham Conservative
Burnley
321 12 0.11% Mr Nicholas Brown Labour
Newcastle upon Tyne East
322 12 0.11% James Morris Conservative
Halesowen and Rowley Regis
323 12 0.11% Ben Bradley Conservative
Mansfield
324 12 0.11% Nigel Mills Conservative
Amber Valley
325 12 0.11% Greg Smith Conservative
Buckingham
326 12 0.11% Emma Hardy Labour
Kingston upon Hull West and Hessle
327 12 0.11% Kwasi Kwarteng Conservative
Spelthorne
328 12 0.11% Julian Knight Conservative
Solihull
329 12 0.11% Michelle Donelan Conservative
Chippenham
330 12 0.11% Harriett Baldwin Conservative
West Worcestershire
331 12 0.11% Danny Kruger Conservative
Devizes
332 12 0.11% Dr Dan Poulter Conservative
Central Suffolk and North Ipswich
333 12 0.11% Ms Karen Buck Labour
Westminster North
334 12 0.11% Aaron Bell Conservative
Newcastle-under-Lyme
335 12 0.11% James Brokenshire Conservative
Old Bexley and Sidcup
336 12 0.11% Edward Argar Conservative
Charnwood
337 12 0.11% Liz Twist Labour
Blaydon
338 12 0.11% Tracey Crouch Conservative
Chatham and Aylesford
339 12 0.11% Dame Rosie Winterton Labour
Doncaster Central
340 12 0.11% Stella Creasy Labour (Co-op)
Walthamstow
341 12 0.11% Edward Miliband Labour
Doncaster North
342 12 0.11% Sara Britcliffe Conservative
Hyndburn
343 12 0.11% Sir Paul Beresford Conservative
Mole Valley
344 12 0.11% Sir William Cash Conservative
Stone
345 12 0.11% Mr Mark Francois Conservative
Rayleigh and Wickford
346 12 0.11% Jeremy Corbyn Labour
Islington North
347 11 0.10% Oliver Dowden Conservative
Hertsmere
348 11 0.10% Dr Kieran Mullan Conservative
Crewe and Nantwich
349 11 0.10% Ms Marie Rimmer Labour
St Helens South and Whiston
350 11 0.10% Sir Iain Duncan Smith Conservative
Chingford and Woodford Green
351 11 0.10% Mark Garnier Conservative
Wyre Forest
352 11 0.10% Priti Patel Conservative
Witham
353 11 0.10% Meg Hillier Labour (Co-op)
Hackney South and Shoreditch
354 11 0.10% Kemi Badenoch Conservative
Saffron Walden
355 11 0.10% Jeremy Quin Conservative
Horsham
356 11 0.10% Imran Ahmad Khan Conservative
Wakefield
357 11 0.10% Martin Vickers Conservative
Cleethorpes
358 11 0.10% Dan Jarvis Labour
Barnsley Central
359 11 0.10% Alex Burghart Conservative
Brentwood and Ongar
360 11 0.10% Tom Tugendhat Conservative
Tonbridge and Malling
361 11 0.10% Sarah Olney Liberal Democrat
Richmond Park
362 11 0.10% Daniel Kawczynski Conservative
Shrewsbury and Atcham
363 11 0.10% James Cartlidge Conservative
South Suffolk
364 11 0.10% Anthony Browne Conservative
South Cambridgeshire
365 10 0.09% Margaret Greenwood Labour
Wirral West
366 10 0.09% Sally-Ann Hart Conservative
Hastings and Rye
367 10 0.09% Paul Blomfield Labour
Sheffield Central
368 10 0.09% Mr Tanmanjeet Singh Dhesi Labour
Slough
369 10 0.09% Taiwo Owatemi Labour
Coventry North West
370 10 0.09% Richard Burgon Labour
Leeds East
371 10 0.09% Laura Trott Conservative
Sevenoaks
372 10 0.09% Kelly Tolhurst Conservative
Rochester and Strood
373 10 0.09% Lilian Greenwood Labour
Nottingham South
374 10 0.09% Maggie Throup Conservative
Erewash
375 10 0.09% Sarah Jones Labour
Croydon Central
376 10 0.09% Barry Gardiner Labour
Brent North
377 10 0.09% Jane Hunt Conservative
Loughborough
378 10 0.09% Tahir Ali Labour
Birmingham, Hall Green
379 10 0.09% Nigel Huddleston Conservative
Mid Worcestershire
380 10 0.09% Paul Howell Conservative
Sedgefield
381 10 0.09% Sir Desmond Swayne Conservative
New Forest West
382 10 0.09% Richard Graham Conservative
Gloucester
383 10 0.09% Stephen Hammond Conservative
Wimbledon
384 10 0.09% Lee Anderson Conservative
Ashfield
385 10 0.09% Olivia Blake Labour
Sheffield, Hallam
386 10 0.09% Scott Benton Conservative
Blackpool South
387 10 0.09% Neil Coyle Labour
Bermondsey and Old Southwark
388 10 0.09% Simon Fell Conservative
Barrow and Furness
389 10 0.09% Helen Whately Conservative
Faversham and Mid Kent
390 10 0.09% Adam Afriyie Conservative
Windsor
391 10 0.09% Dr Matthew Offord Conservative
Hendon
392 10 0.09% Alec Shelbrooke Conservative
Elmet and Rothwell
393 10 0.09% Jonathan Gullis Conservative
Stoke-on-Trent North
394 10 0.09% Amanda Milling Conservative
Cannock Chase
395 10 0.09% Layla Moran Liberal Democrat
Oxford West and Abingdon
396 10 0.09% Craig Mackinlay Conservative
South Thanet
397 10 0.09% Mr Toby Perkins Labour
Chesterfield
398 10 0.09% Ms Nusrat Ghani Conservative
Wealden
399 10 0.09% Mr John Baron Conservative
Basildon and Billericay
400 9 0.08% Damian Green Conservative
Ashford
401 9 0.08% Joy Morrissey Conservative
Beaconsfield
402 9 0.08% Grahame Morris Labour
Easington
403 9 0.08% Dr Thérèse Coffey Conservative
Suffolk Coastal
404 9 0.08% Gareth Thomas Labour (Co-op)
Harrow West
405 9 0.08% Rob Butler Conservative
Aylesbury
406 9 0.08% Amanda Solloway Conservative
Derby North
407 9 0.08% Hilary Benn Labour
Leeds Central
408 9 0.08% Nickie Aiken Conservative
Cities of London and Westminster
409 9 0.08% Christopher Pincher Conservative
Tamworth
410 9 0.08% Mike Freer Conservative
Finchley and Golders Green
411 9 0.08% James Murray Labour (Co-op)
Ealing North
412 9 0.08% Andy Slaughter Labour
Hammersmith
413 9 0.08% Holly Lynch Labour
Halifax
414 9 0.08% Alexander Stafford Conservative
Rother Valley
415 9 0.08% Steve Reed Labour (Co-op)
Croydon North
416 9 0.08% Bob Blackman Conservative
Harrow East
417 9 0.08% Ms Angela Eagle Labour
Wallasey
418 9 0.08% Michael Fabricant Conservative
Lichfield
419 9 0.08% Peter Kyle Labour
Hove
420 9 0.08% Eddie Hughes Conservative
Walsall North
421 9 0.08% Nick Fletcher Conservative
Don Valley
422 9 0.08% Laura Farris Conservative
Newbury
423 9 0.08% Leo Docherty Conservative
Aldershot
424 9 0.08% Sarah Owen Labour
Luton North
425 9 0.08% George Eustice Conservative
Camborne and Redruth
426 9 0.08% Anneliese Dodds Labour (Co-op)
Oxford East
427 9 0.08% David Johnston Conservative
Wantage
428 9 0.08% Robert Buckland Conservative
South Swindon
429 9 0.08% Emily Thornberry Labour
Islington South and Finsbury
430 8 0.07% Mary Kelly Foy Labour
City of Durham
431 8 0.07% Margaret Beckett Labour
Derby South
432 8 0.07% Bill Wiggin Conservative
North Herefordshire
433 8 0.07% Dr Rupa Huq Labour
Ealing Central and Acton
434 8 0.07% Lee Rowley Conservative
North East Derbyshire
435 8 0.07% Alok Sharma Conservative
Reading West
436 8 0.07% Anne-Marie Trevelyan Conservative
Berwick-upon-Tweed
437 8 0.07% Miss Sarah Dines Conservative
Derbyshire Dales
438 8 0.07% Dominic Raab Conservative
Esher and Walton
439 8 0.07% Peter Gibson Conservative
Darlington
440 8 0.07% Julie Elliott Labour
Sunderland Central
441 8 0.07% Lucy Allan Conservative
Telford
442 8 0.07% Marsha De Cordova Labour
Battersea
443 8 0.07% Yvonne Fovargue Labour
Makerfield
444 8 0.07% Ian Mearns Labour
Gateshead
445 8 0.07% Stephanie Peacock Labour
Barnsley East
446 8 0.07% Francie Molloy Sinn Féin
Mid Ulster
447 8 0.07% Louise Haigh Labour
Sheffield, Heeley
448 8 0.07% Sarah Atherton Conservative
Wrexham
449 8 0.07% Mark Spencer Conservative
Sherwood
450 8 0.07% Dr James Davies Conservative
Vale of Clwyd
451 8 0.07% Jesse Norman Conservative
Hereford and South Herefordshire
452 8 0.07% Clive Efford Labour
Eltham
453 8 0.07% Tom Hunt Conservative
Ipswich
454 8 0.07% Helen Hayes Labour
Dulwich and West Norwood
455 8 0.07% Matt Rodda Labour
Reading East
456 8 0.07% Peter Aldous Conservative
Waveney
457 7 0.06% Tony Lloyd Labour
Rochdale
458 7 0.06% Colleen Fletcher Labour
Coventry North East
459 7 0.06% Rebecca Harris Conservative
Castle Point
460 7 0.06% Stephen Doughty Labour (Co-op)
Cardiff South and Penarth
461 7 0.06% Wendy Morton Conservative
Aldridge-Brownhills
462 7 0.06% Mr Kevan Jones Labour
North Durham
463 7 0.06% Joanna Cherry Scottish National Party
Edinburgh South West
464 7 0.06% Holly Mumby-Croft Conservative
Scunthorpe
465 7 0.06% Mick Whitley Labour
Birkenhead
466 7 0.06% Zarah Sultana Labour
Coventry South
467 7 0.06% Michael Gove Conservative
Surrey Heath
468 7 0.06% Will Quince Conservative
Colchester
469 7 0.06% Richard Thomson Scottish National Party
Gordon
470 7 0.06% Caroline Dinenage Conservative
Gosport
471 7 0.06% Tim Farron Liberal Democrat
Westmorland and Lonsdale
472 7 0.06% Mr Steve Baker Conservative
Wycombe
473 7 0.06% Shabana Mahmood Labour
Birmingham, Ladywood
474 7 0.06% Mr David Jones Conservative
Clwyd West
475 7 0.06% Ms Harriet Harman Labour
Camberwell and Peckham
476 7 0.06% Ian Lavery Labour
Wansbeck
477 7 0.06% Andrew Bridgen Conservative
North West Leicestershire
478 7 0.06% Stephen Timms Labour
East Ham
479 6 0.05% David Mundell Conservative
Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale
480 6 0.05% Dehenna Davison Conservative
Bishop Auckland
481 6 0.05% David Morris Conservative
Morecambe and Lunesdale
482 6 0.05% John Healey Labour
Wentworth and Dearne
483 6 0.05% Mark Pawsey Conservative
Rugby
484 6 0.05% Mr Andrew Mitchell Conservative
Sutton Coldfield
485 6 0.05% Karl Turner Labour
Kingston upon Hull East
486 6 0.05% Grant Shapps Conservative
Welwyn Hatfield
487 6 0.05% Rehman Chishti Conservative
Gillingham and Rainham
488 6 0.05% Trudy Harrison Conservative
Copeland
489 6 0.05% Shaun Bailey Conservative
West Bromwich West
490 6 0.05% Mr Virendra Sharma Labour
Ealing, Southall
491 6 0.05% Keir Starmer Labour
Holborn and St Pancras
492 6 0.05% Tulip Siddiq Labour
Hampstead and Kilburn
493 6 0.05% Justin Tomlinson Conservative
North Swindon
494 6 0.05% Alex Cunningham Labour
Stockton North
495 6 0.05% Matt Vickers Conservative
Stockton South
496 6 0.05% Gavin Williamson Conservative
South Staffordshire
497 6 0.05% Simon Baynes Conservative
Clwyd South
498 6 0.05% Marco Longhi Conservative
Dudley North
499 6 0.05% Christina Rees Labour (Co-op)
Neath
500 6 0.05% Gillian Keegan Conservative
Chichester
501 5 0.05% Preet Kaur Gill Labour (Co-op)
Birmingham, Edgbaston
502 5 0.05% Sir David Amess Conservative
Southend West
503 5 0.05% Gavin Newlands Scottish National Party
Paisley and Renfrewshire North
504 5 0.05% Claudia Webbe Labour
Leicester East
505 5 0.05% Derek Twigg Labour
Halton
506 5 0.05% Giles Watling Conservative
Clacton
507 5 0.05% Mr Mark Harper Conservative
Forest of Dean
508 5 0.05% Mr Clive Betts Labour
Sheffield South East
509 5 0.05% Mark Fletcher Conservative
Bolsover
510 5 0.05% Nicola Richards Conservative
West Bromwich East
511 5 0.05% Rob Roberts Conservative
Delyn
512 5 0.05% Mohammad Yasin Labour
Bedford
513 5 0.05% Naz Shah Labour
Bradford West
514 5 0.05% Andy McDonald Labour
Middlesbrough
515 5 0.05% Órfhlaith Begley Sinn Féin
West Tyrone
516 5 0.05% Philip Dunne Conservative
Ludlow
517 5 0.05% Apsana Begum Labour
Poplar and Limehouse
518 5 0.05% Andrew Percy Conservative
Brigg and Goole
519 5 0.05% Alan Brown Scottish National Party
Kilmarnock and Loudoun
520 5 0.05% Adam Holloway Conservative
Gravesham
521 5 0.05% Jonathan Ashworth Labour (Co-op)
Leicester South
522 5 0.05% John Howell Conservative
Henley
523 5 0.05% John Stevenson Conservative
Carlisle
524 5 0.05% Miriam Cates Conservative
Penistone and Stocksbridge
525 5 0.05% Bambos Charalambous Labour
Enfield, Southgate
526 5 0.05% Dr Neil Hudson Conservative
Penrith and The Border
527 4 0.04% Mr Alister Jack Conservative
Dumfries and Galloway
528 4 0.04% Mhairi Black Scottish National Party
Paisley and Renfrewshire South
529 4 0.04% Pat McFadden Labour
Wolverhampton South East
530 4 0.04% Christine Jardine Liberal Democrat
Edinburgh West
531 4 0.04% Alison McGovern Labour
Wirral South
532 4 0.04% Jane Stevenson Conservative
Wolverhampton North East
533 4 0.04% Cherilyn Mackrory Conservative
Truro and Falmouth
534 4 0.04% Selaine Saxby Conservative
North Devon
535 4 0.04% Rushanara Ali Labour
Bethnal Green and Bow
536 4 0.04% Gill Furniss Labour
Sheffield, Brightside and Hillsborough
537 4 0.04% Henry Smith Conservative
Crawley
538 4 0.04% Wayne David Labour
Caerphilly
539 4 0.04% Lia Nici Conservative
Great Grimsby
540 4 0.04% Brandon Lewis Conservative
Great Yarmouth
541 4 0.04% Gordon Henderson Conservative
Sittingbourne and Sheppey
542 4 0.04% John Spellar Labour
Warley
543 4 0.04% Nick Thomas-Symonds Labour
Torfaen
544 4 0.04% Kate Osborne Labour
Jarrow
545 4 0.04% Felicity Buchan Conservative
Kensington
546 3 0.03% Guy Opperman Conservative
Hexham
547 3 0.03% Ian Murray Labour
Edinburgh South
548 3 0.03% David T C Davies Conservative
Monmouth
549 3 0.03% Mark Jenkinson Conservative
Workington
550 3 0.03% Andrew Bowie Conservative
West Aberdeenshire and Kincardine
551 3 0.03% Stewart Hosie Scottish National Party
Dundee East
552 3 0.03% Mike Hill Labour
Hartlepool
553 3 0.03% Dr Jamie Wallis Conservative
Bridgend
554 3 0.03% Bridget Phillipson Labour
Houghton and Sunderland South
555 3 0.03% Ruth Jones Labour
Newport West
556 3 0.03% Kirsty Blackman Scottish National Party
Aberdeen North
557 3 0.03% Drew Hendry Scottish National Party
Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey
558 3 0.03% Stephen Flynn Scottish National Party
Aberdeen South
559 3 0.03% Mrs Emma Lewell-Buck Labour
South Shields
560 3 0.03% Liz Saville Roberts Plaid Cymru
Dwyfor Meirionnydd
561 3 0.03% Carolyn Harris Labour
Swansea East
562 3 0.03% Ben Lake Plaid Cymru
Ceredigion
563 2 0.02% Stephen Farry Alliance
North Down
564 2 0.02% Margaret Ferrier Scottish National Party
Rutherglen and Hamilton West
565 2 0.02% John Lamont Conservative
Berwickshire, Roxburgh and Selkirk
566 2 0.02% Kenny MacAskill Scottish National Party
East Lothian
567 2 0.02% David Linden Scottish National Party
Glasgow East
568 2 0.02% Mickey Brady Sinn Féin
Newry and Armagh
569 2 0.02% Deidre Brock Scottish National Party
Edinburgh North and Leith
570 2 0.02% Kevin Brennan Labour
Cardiff West
571 2 0.02% Paul Girvan Democratic Unionist Party
South Antrim
572 2 0.02% Pete Wishart Scottish National Party
Perth and North Perthshire
573 2 0.02% Jessica Morden Labour
Newport East
574 2 0.02% Colum Eastwood Social Democratic & Labour Party
Foyle
575 2 0.02% Tommy Sheppard Scottish National Party
Edinburgh East
576 2 0.02% Steven Bonnar Scottish National Party
Coatbridge, Chryston and Bellshill
577 2 0.02% Robin Millar Conservative
Aberconwy
578 2 0.02% Nia Griffith Labour
Llanelli
579 2 0.02% Florence Eshalomi Labour (Co-op)
Vauxhall
580 2 0.02% Stephen Kinnock Labour
Aberavon
581 2 0.02% Hannah Bardell Scottish National Party
Livingston
582 2 0.02% Anna McMorrin Labour
Cardiff North
583 2 0.02% Owen Thompson Scottish National Party
Midlothian
584 2 0.02% Douglas Ross Conservative
Moray
585 2 0.02% Beth Winter Labour
Cynon Valley
586 1 0.01% Alun Cairns Conservative
Vale of Glamorgan
587 1 0.01% Alyn Smith Scottish National Party
Stirling
588 1 0.01% David Duguid Conservative
Banff and Buchan
589 1 0.01% Claire Hanna Social Democratic & Labour Party
Belfast South
590 1 0.01% Nick Smith Labour
Blaenau Gwent
591 1 0.01% Jamie Stone Liberal Democrat
Caithness, Sutherland and Easter Ross
592 1 0.01% Paul Maskey Sinn Féin
Belfast West
593 1 0.01% Kirsten Oswald Scottish National Party
East Renfrewshire
594 1 0.01% Patrick Grady Scottish National Party
Glasgow North
595 1 0.01% Ian Paisley Democratic Unionist Party
North Antrim
596 1 0.01% Angus Brendan MacNeil Scottish National Party
Na h-Eileanan an Iar
597 1 0.01% James Duddridge Conservative
Rochford and Southend East
598 1 0.01% Carla Lockhart Democratic Unionist Party
Upper Bann
599 1 0.01% Chris Law Scottish National Party
Dundee West
600 1 0.01% Dr Philippa Whitford Scottish National Party
Central Ayrshire
601 1 0.01% Sammy Wilson Democratic Unionist Party
East Antrim
602 1 0.01% Carol Monaghan Scottish National Party
Glasgow North West
603 1 0.01% John McNally Scottish National Party
Falkirk
604 1 0.01% Alex Davies-Jones Labour
Pontypridd
605 1 0.01% Sir Jeffrey M Donaldson Democratic Unionist Party
Lagan Valley
606 1 0.01% Sarah Champion Labour
Rotherham
607 1 0.01% Douglas Chapman Scottish National Party
Dunfermline and West Fife
608 1 0.01% Mr Gregory Campbell Democratic Unionist Party
East Londonderry
609 1 0.01% Alison Thewliss Scottish National Party
Glasgow Central
610 1 0.01% Dr Lisa Cameron Scottish National Party
East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow
611 1 0.01% Stuart C McDonald Scottish National Party
Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East
612 1 0.01% Geraint Davies Labour (Co-op)
Swansea West
613 1 0.01% Neil Gray Scottish National Party
Airdrie and Shotts
614 1 0.01% Angela Crawley Scottish National Party
Lanark and Hamilton East
615 1 0.01% Brendan O'Hara Scottish National Party
Argyll and Bute
616 1 0.01% Martyn Day Scottish National Party
Linlithgow and East Falkirk
617 1 0.01% Allan Dorans Scottish National Party
Ayr, Carrick and Cumnock
618 1 0.01% Simon Hart Conservative
Carmarthen West and South Pembrokeshire
619 1 0.01% Chris Bryant Labour
Rhondda
620 1 0.01% Patricia Gibson Scottish National Party
North Ayrshire and Arran
621 1 0.01% Wendy Chamberlain Liberal Democrat
North East Fife
622 1 0.01% John Nicolson Scottish National Party
Ochil and South Perthshire
623 1 0.01% Mr Alistair Carmichael Liberal Democrat
Orkney and Shetland