32,124 Petition Signatories by Constituency

Rank Constituency Signatures % of Total Signatures MP Party-Constituency
1 236 0.74% Anneliese Dodds Labour (Co-op)
Oxford East
2 216 0.67% Robert Courts Conservative
Witney
3 213 0.66% Robert Largan Conservative
High Peak
4 189 0.59% Lord McLoughlin Conservative
Derbyshire Dales
5 182 0.57% Mr Ian Liddell-Grainger Conservative
Bridgwater and West Somerset
6 171 0.53% David Rutley Conservative
Macclesfield
7 169 0.53% James Heappey Conservative
Wells
8 164 0.51% Layla Moran Liberal Democrat
Oxford West and Abingdon
9 153 0.48% Craig Whittaker Conservative
Calder Valley
10 147 0.46% Derek Thomas Conservative
St Ives
11 145 0.45% Lord Vaizey of Didcot Conservative
Wantage
12 139 0.43% Cherilyn Mackrory Conservative
Truro and Falmouth
13 138 0.43% Mr Geoffrey Cox Conservative
Torridge and West Devon
14 136 0.42% Mrs Sheryll Murray Conservative
South East Cornwall
15 135 0.42% Mark Pawsey Conservative
Rugby
16 133 0.41% Mr William Wragg Conservative
Hazel Grove
17 127 0.40% Victoria Prentis Conservative
Banbury
18 126 0.39% Scott Mann Conservative
North Cornwall
19 125 0.39% John Howell Conservative
Henley
20 121 0.38% Rebecca Pow Conservative
Taunton Deane
21 115 0.36% Neil Parish Conservative
Tiverton and Honiton
22 115 0.36% David Warburton Conservative
Somerton and Frome
23 114 0.36% Siobhan Baillie Conservative
Stroud
24 111 0.35% John Penrose Conservative
Weston-super-Mare
25 110 0.34% Selaine Saxby Conservative
North Devon
26 110 0.34% Daniel Kawczynski Conservative
Shrewsbury and Atcham
27 109 0.34% George Eustice Conservative
Camborne and Redruth
28 107 0.33% Steve Double Conservative
St Austell and Newquay
29 107 0.33% Bob Seely Conservative
Isle of Wight
30 105 0.33% Mr Owen Paterson Conservative
North Shropshire
31 104 0.32% Philip Dunne Conservative
Ludlow
32 104 0.32% Mrs Pauline Latham Conservative
Mid Derbyshire
33 104 0.32% Mr Toby Perkins Labour
Chesterfield
34 104 0.32% Dr Kieran Mullan Conservative
Crewe and Nantwich
35 99 0.31% Mr Marcus Fysh Conservative
Yeovil
36 97 0.30% Lord Clarke of Nottingham Independent
Rushcliffe
37 96 0.30% Fiona Bruce Conservative
Congleton
38 96 0.30% Ben Lake Plaid Cymru
Ceredigion
39 95 0.30% Chris Loder Conservative
West Dorset
40 95 0.30% Lee Rowley Conservative
North East Derbyshire
41 95 0.30% Michelle Donelan Conservative
Chippenham
42 93 0.29% Victoria Atkins Conservative
Louth and Horncastle
43 92 0.29% Nigel Mills Conservative
Amber Valley
44 91 0.28% Helen Whately Conservative
Faversham and Mid Kent
45 91 0.28% Mr Robert Goodwill Conservative
Scarborough and Whitby
46 90 0.28% Sir Geoffrey Clifton-Brown Conservative
The Cotswolds
47 90 0.28% Mel Stride Conservative
Central Devon
48 90 0.28% Chris Heaton-Harris Conservative
Daventry
49 89 0.28% Karin Smyth Labour
Bristol South
50 88 0.27% Sally-Ann Hart Conservative
Hastings and Rye
51 87 0.27% Jeremy Hunt Conservative
South West Surrey
52 87 0.27% Mrs Heather Wheeler Conservative
South Derbyshire
53 86 0.27% Mr Mark Harper Conservative
Forest of Dean
54 86 0.27% Theo Clarke Conservative
Stafford
55 86 0.27% Lord Mann Labour
Bassetlaw
56 86 0.27% James Cleverly Conservative
Braintree
57 86 0.27% Edward Timpson Conservative
Eddisbury
58 85 0.27% Esther McVey Conservative
Tatton
59 85 0.27% Lucy Allan Conservative
Telford
60 85 0.27% Harriett Baldwin Conservative
West Worcestershire
61 84 0.26% Anthony Mangnall Conservative
Totnes
62 84 0.26% Robert Jenrick Conservative
Newark
63 84 0.26% Simon Hoare Conservative
North Dorset
64 82 0.26% Mr Peter Bone Conservative
Wellingborough
65 82 0.26% Mims Davies Conservative
Mid Sussex
66 82 0.26% Mark Fletcher Conservative
Bolsover
67 82 0.26% James Gray Conservative
North Wiltshire
68 81 0.25% Mr Gagan Mohindra Conservative
South West Hertfordshire
69 81 0.25% Kevin Hollinrake Conservative
Thirsk and Malton
70 81 0.25% Michael Tomlinson Conservative
Mid Dorset and North Poole
71 81 0.25% Lloyd Russell-Moyle Labour (Co-op)
Brighton, Kemptown
72 81 0.25% Thangam Debbonaire Labour
Bristol West
73 79 0.25% Gareth Davies Conservative
Grantham and Stamford
74 79 0.25% Caroline Lucas Green Party
Brighton, Pavilion
75 79 0.25% Mr Shailesh Vara Conservative
North West Cambridgeshire
76 79 0.25% Alex Chalk Conservative
Cheltenham
77 78 0.24% Anne Marie Morris Conservative
Newton Abbot
78 78 0.24% Greg Smith Conservative
Buckingham
79 77 0.24% Sir Bernard Jenkin Conservative
Harwich and North Essex
80 76 0.24% Ms Nusrat Ghani Conservative
Wealden
81 76 0.24% Dr Liam Fox Conservative
North Somerset
82 76 0.24% Andrew Bridgen Conservative
North West Leicestershire
83 76 0.24% Dr Caroline Johnson Conservative
Sleaford and North Hykeham
84 75 0.23% Kit Malthouse Conservative
North West Hampshire
85 75 0.23% Olivia Blake Labour
Sheffield, Hallam
86 74 0.23% Navendu Mishra Labour
Stockport
87 74 0.23% Michael Fabricant Conservative
Lichfield
88 74 0.23% George Freeman Conservative
Mid Norfolk
89 74 0.23% Mr Jacob Rees-Mogg Conservative
North East Somerset
90 73 0.23% Karen Bradley Conservative
Staffordshire Moorlands
91 73 0.23% Jesse Norman Conservative
Hereford and South Herefordshire
92 73 0.23% Lord Herbert of South Downs Conservative
Arundel and South Downs
93 73 0.23% Andrea Leadsom Conservative
South Northamptonshire
94 72 0.22% Mr Ben Bradshaw Labour
Exeter
95 72 0.22% Mr Laurence Robertson Conservative
Tewkesbury
96 72 0.22% Mark Pritchard Conservative
The Wrekin
97 72 0.22% Kevin Foster Conservative
Torbay
98 72 0.22% Maria Caulfield Conservative
Lewes
99 72 0.22% Danny Kruger Conservative
Devizes
100 71 0.22% Sir Edward Leigh Conservative
Gainsborough
101 71 0.22% Holly Lynch Labour
Halifax
102 71 0.22% Jeremy Quin Conservative
Horsham
103 71 0.22% Darren Henry Conservative
Broxtowe
104 71 0.22% Gillian Keegan Conservative
Chichester
105 71 0.22% Jason McCartney Conservative
Colne Valley
106 71 0.22% Simon Jupp Conservative
East Devon
107 71 0.22% Richard Drax Conservative
South Dorset
108 71 0.22% Mr Richard Bacon Conservative
South Norfolk
109 70 0.22% Justin Tomlinson Conservative
North Swindon
110 70 0.22% Kerry McCarthy Labour
Bristol East
111 70 0.22% Luke Pollard Labour (Co-op)
Plymouth, Sutton and Devonport
112 69 0.22% Mr Philip Hollobone Conservative
Kettering
113 69 0.22% Huw Merriman Conservative
Bexhill and Battle
114 69 0.22% Sir Oliver Heald Conservative
North East Hertfordshire
115 69 0.22% Will Quince Conservative
Colchester
116 69 0.22% Mr David Jones Conservative
Clwyd West
117 68 0.21% Dr Andrew Murrison Conservative
South West Wiltshire
118 68 0.21% Tom Randall Conservative
Gedling
119 68 0.21% Aaron Bell Conservative
Newcastle-under-Lyme
120 68 0.21% Mr Tobias Ellwood Conservative
Bournemouth East
121 68 0.21% Alicia Kearns Conservative
Rutland and Melton
122 68 0.21% Nigel Adams Conservative
Selby and Ainsty
123 68 0.21% Amanda Solloway Conservative
Derby North
124 68 0.21% Louise Haigh Labour
Sheffield, Heeley
125 68 0.21% Lucy Frazer Conservative
South East Cambridgeshire
126 68 0.21% Alberto Costa Conservative
South Leicestershire
127 67 0.21% Mark Garnier Conservative
Wyre Forest
128 67 0.21% Gavin Williamson Conservative
South Staffordshire
129 66 0.21% Dr Thérèse Coffey Conservative
Suffolk Coastal
130 66 0.21% Wera Hobhouse Liberal Democrat
Bath
131 66 0.21% Duncan Baker Conservative
North Norfolk
132 66 0.21% John Glen Conservative
Salisbury
133 65 0.20% Suella Braverman Conservative
Fareham
134 65 0.20% Dr Julian Lewis Conservative
New Forest East
135 65 0.20% Bill Wiggin Conservative
North Herefordshire
136 65 0.20% Dr Dan Poulter Conservative
Central Suffolk and North Ipswich
137 65 0.20% Sir Lindsay Hoyle Speaker
Chorley
138 64 0.20% Elizabeth Truss Conservative
South West Norfolk
139 64 0.20% Tim Farron Liberal Democrat
Westmorland and Lonsdale
140 64 0.20% Ms Nadine Dorries Conservative
Mid Bedfordshire
141 64 0.20% Dr Neil Hudson Conservative
Penrith and The Border
142 64 0.20% Jake Berry Conservative
Rossendale and Darwen
143 64 0.20% Mark Spencer Conservative
Sherwood
144 64 0.20% James Cartlidge Conservative
South Suffolk
145 63 0.20% Nadhim Zahawi Conservative
Stratford-on-Avon
146 63 0.20% Iain Stewart Conservative
Milton Keynes South
147 63 0.20% Edward Argar Conservative
Charnwood
148 63 0.20% Virginia Crosbie Conservative
Ynys Môn
149 62 0.19% Damian Collins Conservative
Folkestone and Hythe
150 62 0.19% Brandon Lewis Conservative
Great Yarmouth
151 62 0.19% Peter Kyle Labour
Hove
152 62 0.19% Ben Bradley Conservative
Mansfield
153 62 0.19% Nigel Huddleston Conservative
Mid Worcestershire
154 62 0.19% Andrew Percy Conservative
Brigg and Goole
155 62 0.19% Craig Williams Conservative
Montgomeryshire
156 62 0.19% Andrew Gwynne Labour
Denton and Reddish
157 61 0.19% Luke Hall Conservative
Thornbury and Yate
158 61 0.19% Sir Mike Penning Conservative
Hemel Hempstead
159 61 0.19% Karl McCartney Conservative
Lincoln
160 61 0.19% Rosie Duffield Labour
Canterbury
161 61 0.19% David T C Davies Conservative
Monmouth
162 61 0.19% Stephen Crabb Conservative
Preseli Pembrokeshire
163 61 0.19% Kemi Badenoch Conservative
Saffron Walden
164 61 0.19% Julian Smith Conservative
Skipton and Ripon
165 61 0.19% Damian Hinds Conservative
East Hampshire
166 61 0.19% Craig Mackinlay Conservative
South Thanet
167 60 0.19% Sir David Amess Conservative
Southend West
168 60 0.19% Rachael Maskell Labour (Co-op)
York Central
169 60 0.19% Laura Farris Conservative
Newbury
170 60 0.19% Mary Robinson Conservative
Cheadle
171 60 0.19% Giles Watling Conservative
Clacton
172 60 0.19% Sir Greg Knight Conservative
East Yorkshire
173 59 0.18% Maggie Throup Conservative
Erewash
174 59 0.18% Jo Gideon Conservative
Stoke-on-Trent Central
175 59 0.18% Julian Sturdy Conservative
York Outer
176 59 0.18% Matt Warman Conservative
Boston and Skegness
177 59 0.18% Richard Fuller Conservative
North East Bedfordshire
178 59 0.18% Darren Jones Labour
Bristol North West
179 59 0.18% Mrs Natalie Elphicke Conservative
Dover
180 58 0.18% Mr John Whittingdale Conservative
Maldon
181 58 0.18% Sir Desmond Swayne Conservative
New Forest West
182 58 0.18% Tom Pursglove Conservative
Corby
183 57 0.18% Mrs Flick Drummond Conservative
Meon Valley
184 57 0.18% Conor Burns Conservative
Bournemouth West
185 57 0.18% Mr Ranil Jayawardena Conservative
North East Hampshire
186 57 0.18% Sir Robert Syms Conservative
Poole
187 57 0.18% Mr Mark Francois Conservative
Rayleigh and Wickford
188 57 0.18% James Duddridge Conservative
Rochford and Southend East
189 56 0.17% Mr Jonathan Djanogly Conservative
Huntingdon
190 56 0.17% Chris Skidmore Conservative
Kingswood
191 56 0.17% Rob Butler Conservative
Aylesbury
192 56 0.17% Gary Sambrook Conservative
Birmingham, Northfield
193 56 0.17% Jerome Mayhew Conservative
Broadland
194 56 0.17% Liz Saville Roberts Plaid Cymru
Dwyfor Meirionnydd
195 56 0.17% Paul Blomfield Labour
Sheffield Central
196 56 0.17% Caroline Ansell Conservative
Eastbourne
197 56 0.17% Robert Buckland Conservative
South Swindon
198 55 0.17% Jack Lopresti Conservative
Filton and Bradley Stoke
199 55 0.17% Peter Aldous Conservative
Waveney
200 55 0.17% Mr Robin Walker Conservative
Worcester
201 55 0.17% Dr Luke Evans Conservative
Bosworth
202 55 0.17% Sajid Javid Conservative
Bromsgrove
203 55 0.17% Jo Churchill Conservative
Bury St Edmunds
204 55 0.17% Miriam Cates Conservative
Penistone and Stocksbridge
205 55 0.17% Sir John Hayes Conservative
South Holland and The Deepings
206 55 0.17% Katherine Fletcher Conservative
South Ribble
207 54 0.17% Jonathan Reynolds Labour (Co-op)
Stalybridge and Hyde
208 54 0.17% Richard Graham Conservative
Gloucester
209 54 0.17% Kate Green Labour
Stretford and Urmston
210 54 0.17% Neil O'Brien Conservative
Harborough
211 54 0.17% Bim Afolami Conservative
Hitchin and Harpenden
212 54 0.17% Jeremy Wright Conservative
Kenilworth and Southam
213 54 0.17% Sir Peter Bottomley Conservative
Worthing West
214 54 0.17% Simon Hart Conservative
Carmarthen West and South Pembrokeshire
215 54 0.17% Anthony Browne Conservative
South Cambridgeshire
216 53 0.17% Suzanne Webb Conservative
Stourbridge
217 53 0.17% Matt Hancock Conservative
West Suffolk
218 53 0.17% Lee Anderson Conservative
Ashfield
219 53 0.17% Damian Green Conservative
Ashford
220 53 0.17% Mrs Theresa May Conservative
Maidenhead
221 53 0.17% Dehenna Davison Conservative
Bishop Auckland
222 53 0.17% John Lamont Conservative
Berwickshire, Roxburgh and Selkirk
223 53 0.17% Michael Ellis Conservative
Northampton North
224 53 0.17% Drew Hendry Scottish National Party
Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey
225 53 0.17% Daniel Zeichner Labour
Cambridge
226 53 0.17% Martin Vickers Conservative
Cleethorpes
227 53 0.17% Jonathan Edwards Plaid Cymru
Carmarthen East and Dinefwr
228 53 0.17% Paul Holmes Conservative
Eastleigh
229 53 0.17% Andrew Selous Conservative
South West Bedfordshire
230 52 0.16% Lord Field of Birkenhead Independent
Birkenhead
231 52 0.16% Steve Barclay Conservative
North East Cambridgeshire
232 52 0.16% Rishi Sunak Conservative
Richmond (Yorks)
233 52 0.16% Kelly Tolhurst Conservative
Rochester and Strood
234 52 0.16% Caroline Nokes Conservative
Romsey and Southampton North
235 52 0.16% Alexander Stafford Conservative
Rother Valley
236 51 0.16% Damien Moore Conservative
Southport
237 51 0.16% Jonathan Gullis Conservative
Stoke-on-Trent North
238 51 0.16% Julie Marson Conservative
Hertford and Stortford
239 51 0.16% Charlotte Nichols Labour
Warrington North
240 51 0.16% Priti Patel Conservative
Witham
241 51 0.16% Mr Jonathan Lord Conservative
Woking
242 51 0.16% Sir Paul Beresford Conservative
Mole Valley
243 51 0.16% David Mundell Conservative
Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale
244 51 0.16% Sir Roger Gale Conservative
North Thanet
245 51 0.16% Vicky Ford Conservative
Chelmsford
246 51 0.16% Stephen Morgan Labour
Portsmouth South
247 51 0.16% Taiwo Owatemi Labour
Coventry North West
248 51 0.16% Laura Trott Conservative
Sevenoaks
249 51 0.16% Mark Eastwood Conservative
Dewsbury
250 51 0.16% Tim Loughton Conservative
East Worthing and Shoreham
251 51 0.16% Sir Gary Streeter Conservative
South West Devon
252 50 0.16% Royston Smith Conservative
Southampton, Itchen
253 50 0.16% Grant Shapps Conservative
Welwyn Hatfield
254 50 0.16% Mrs Maria Miller Conservative
Basingstoke
255 50 0.16% Anne-Marie Trevelyan Conservative
Berwick-upon-Tweed
256 50 0.16% Graham Stuart Conservative
Beverley and Holderness
257 50 0.16% Rebecca Harris Conservative
Castle Point
258 50 0.16% Penny Mordaunt Conservative
Portsmouth North
259 50 0.16% Matt Rodda Labour
Reading East
260 50 0.16% Tonia Antoniazzi Labour
Gower
261 50 0.16% Margaret Beckett Labour
Derby South
262 50 0.16% Claire Coutinho Conservative
East Surrey
263 49 0.15% Daisy Cooper Liberal Democrat
St Albans
264 49 0.15% Jon Trickett Labour
Hemsworth
265 49 0.15% Tom Hunt Conservative
Ipswich
266 49 0.15% Matt Western Labour
Warwick and Leamington
267 49 0.15% Mike Amesbury Labour
Weaver Vale
268 49 0.15% Alex Burghart Conservative
Brentwood and Ongar
269 49 0.15% Clive Lewis Labour
Norwich South
270 49 0.15% Alok Sharma Conservative
Reading West
271 48 0.15% Andy Carter Conservative
Warrington South
272 48 0.15% Robbie Moore Conservative
Keighley
273 48 0.15% Brendan O'Hara Scottish National Party
Argyll and Bute
274 48 0.15% Nadia Whittome Labour
Nottingham East
275 48 0.15% Fay Jones Conservative
Brecon and Radnorshire
276 48 0.15% Philip Davies Conservative
Shipley
277 48 0.15% Justin Madders Labour
Ellesmere Port and Neston
278 47 0.15% Stephen McPartland Conservative
Stevenage
279 47 0.15% Andrew Jones Conservative
Harrogate and Knaresborough
280 47 0.15% Lord Lancaster of Kimbolton Conservative
Milton Keynes North
281 47 0.15% James Sunderland Conservative
Bracknell
282 47 0.15% Mr Richard Holden Conservative
North West Durham
283 47 0.15% Chloe Smith Conservative
Norwich North
284 46 0.14% Christopher Pincher Conservative
Tamworth
285 46 0.14% Alan Mak Conservative
Havant
286 46 0.14% Mohammad Yasin Labour
Bedford
287 46 0.14% Saqib Bhatti Conservative
Meriden
288 46 0.14% James Wild Conservative
North West Norfolk
289 46 0.14% Kate Griffiths Conservative
Burton
290 46 0.14% Johnny Mercer Conservative
Plymouth, Moor View
291 46 0.14% Rebecca Long Bailey Labour
Salford and Eccles
292 46 0.14% Alun Cairns Conservative
Vale of Glamorgan
293 45 0.14% Rehman Chishti Conservative
Gillingham and Rainham
294 45 0.14% Jack Brereton Conservative
Stoke-on-Trent South
295 45 0.14% Rachel Reeves Labour
Leeds West
296 45 0.14% Mr Steve Baker Conservative
Wycombe
297 45 0.14% Jeff Smith Labour
Manchester, Withington
298 45 0.14% Nick Gibb Conservative
Bognor Regis and Littlehampton
299 45 0.14% Alex Norris Labour (Co-op)
Nottingham North
300 45 0.14% Robin Millar Conservative
Aberconwy
301 45 0.14% Mike Wood Conservative
Dudley South
302 44 0.14% Michael Gove Conservative
Surrey Heath
303 44 0.14% Leo Docherty Conservative
Aldershot
304 44 0.14% Mary Glindon Labour
North Tyneside
305 44 0.14% Douglas Ross Conservative
Moray
306 44 0.14% Amanda Milling Conservative
Cannock Chase
307 44 0.14% Christian Matheson Labour
City of Chester
308 44 0.14% Julian Knight Conservative
Solihull
309 43 0.13% Sir William Cash Conservative
Stone
310 43 0.13% Tom Tugendhat Conservative
Tonbridge and Malling
311 43 0.13% Munira Wilson Liberal Democrat
Twickenham
312 43 0.13% Sir Alan Campbell Labour
Tynemouth
313 43 0.13% Sir Edward Davey Liberal Democrat
Kingston and Surbiton
314 43 0.13% Mike Kane Labour
Wythenshawe and Sale East
315 43 0.13% Mrs Helen Grant Conservative
Maidstone and The Weald
316 43 0.13% Andrew Lewer Conservative
Northampton South
317 43 0.13% Dame Cheryl Gillan Conservative
Chesham and Amersham
318 43 0.13% Hywel Williams Plaid Cymru
Arfon
319 43 0.13% Colleen Fletcher Labour
Coventry North East
320 43 0.13% Simon Baynes Conservative
Clwyd South
321 43 0.13% Gordon Henderson Conservative
Sittingbourne and Sheppey
322 42 0.13% Dr Alan Whitehead Labour
Southampton, Test
323 42 0.13% Matt Vickers Conservative
Stockton South
324 42 0.13% Dan Jarvis Labour
Barnsley Central
325 42 0.13% Stephanie Peacock Labour
Barnsley East
326 42 0.13% Yvette Cooper Labour
Normanton, Pontefract and Castleford
327 42 0.13% Gareth Bacon Conservative
Orpington
328 42 0.13% Geraint Davies Labour (Co-op)
Swansea West
329 42 0.13% Stephen Metcalfe Conservative
South Basildon and East Thurrock
330 41 0.13% Mark Menzies Conservative
Fylde
331 41 0.13% Catherine West Labour
Hornsey and Wood Green
332 41 0.13% Ms Angela Eagle Labour
Wallasey
333 41 0.13% Sir Graham Brady Conservative
Altrincham and Sale West
334 41 0.13% Baroness Morgan of Cotes Conservative
Loughborough
335 41 0.13% Mark Logan Conservative
Bolton North East
336 41 0.13% Mr Alister Jack Conservative
Dumfries and Galloway
337 41 0.13% John Stevenson Conservative
Carlisle
338 41 0.13% Rob Roberts Conservative
Delyn
339 41 0.13% Mr Nigel Evans Conservative
Ribble Valley
340 41 0.13% Anna McMorrin Labour
Cardiff North
341 41 0.13% Jessica Morden Labour
Newport East
342 41 0.13% Trudy Harrison Conservative
Copeland
343 41 0.13% Alec Shelbrooke Conservative
Elmet and Rothwell
344 41 0.13% Chris Grayling Conservative
Epsom and Ewell
345 40 0.13% Kwasi Kwarteng Conservative
Spelthorne
346 40 0.13% Mr David Davis Conservative
Haltemprice and Howden
347 40 0.13% Ellie Reeves Labour
Lewisham West and Penge
348 40 0.13% David Morris Conservative
Morecambe and Lunesdale
349 40 0.13% Andrea Jenkyns Conservative
Morley and Outwood
350 40 0.13% Deidre Brock Scottish National Party
Edinburgh North and Leith
351 40 0.13% Antony Higginbotham Conservative
Burnley
352 40 0.13% Andrew Stephenson Conservative
Pendle
353 40 0.13% Ian Blackford Scottish National Party
Ross, Skye and Lochaber
354 40 0.13% Henry Smith Conservative
Crawley
355 39 0.12% James Morris Conservative
Halesowen and Rowley Regis
356 39 0.12% Robert Halfon Conservative
Harlow
357 39 0.12% Rosie Cooper Labour
West Lancashire
358 39 0.12% Adam Afriyie Conservative
Windsor
359 39 0.12% John Redwood Conservative
Wokingham
360 39 0.12% Baroness Hayman of Ullock Labour
Workington
361 39 0.12% Barbara Keeley Labour
Worsley and Eccles South
362 39 0.12% Lord Walney Independent
Barrow and Furness
363 39 0.12% Steve McCabe Labour
Birmingham, Selly Oak
364 39 0.12% Pete Wishart Scottish National Party
Perth and North Perthshire
365 39 0.12% Nia Griffith Labour
Llanelli
366 39 0.12% Sir Christopher Chope Conservative
Christchurch
367 39 0.12% Sarah Champion Labour
Rotherham
368 39 0.12% Gill Furniss Labour
Sheffield, Brightside and Hillsborough
369 38 0.12% Maria Eagle Labour
Garston and Halewood
370 38 0.12% Caroline Dinenage Conservative
Gosport
371 38 0.12% Adam Holloway Conservative
Gravesham
372 38 0.12% Angela Richardson Conservative
Guildford
373 38 0.12% Oliver Dowden Conservative
Hertsmere
374 38 0.12% Jonathan Ashworth Labour (Co-op)
Leicester South
375 38 0.12% Liz Kendall Labour
Leicester West
376 38 0.12% Steve Brine Conservative
Winchester
377 38 0.12% Mr John Baron Conservative
Basildon and Billericay
378 38 0.12% Kenny MacAskill Scottish National Party
East Lothian
379 38 0.12% Tracey Crouch Conservative
Chatham and Aylesford
380 38 0.12% Lord Goldsmith of Richmond Park Conservative
Richmond Park
381 38 0.12% Gareth Johnson Conservative
Dartford
382 37 0.12% Guy Opperman Conservative
Hexham
383 37 0.12% Mr Barry Sheerman Labour (Co-op)
Huddersfield
384 37 0.12% Margaret Greenwood Labour
Wirral West
385 37 0.12% Lucy Powell Labour (Co-op)
Manchester Central
386 37 0.12% Paul Maynard Conservative
Blackpool North and Cleveleys
387 37 0.12% James Daly Conservative
Bury North
388 37 0.12% Mr Marcus Jones Conservative
Nuneaton
389 37 0.12% Debbie Abrahams Labour
Oldham East and Saddleworth
390 37 0.12% Chris Philp Conservative
Croydon South
391 37 0.12% Holly Mumby-Croft Conservative
Scunthorpe
392 36 0.11% Hilary Benn Labour
Leeds Central
393 36 0.11% Chris Green Conservative
Bolton West
394 36 0.11% Lilian Greenwood Labour
Nottingham South
395 36 0.11% Paul Bristow Conservative
Peterborough
396 36 0.11% Stuart Andrew Conservative
Pudsey
397 36 0.11% Mark Tami Labour
Alyn and Deeside
398 36 0.11% Crispin Blunt Conservative
Reigate
399 36 0.11% Zarah Sultana Labour
Coventry South
400 36 0.11% Christina Rees Labour (Co-op)
Neath
401 36 0.11% Alex Davies-Jones Labour
Pontypridd
402 35 0.11% Derek Twigg Labour
Halton
403 35 0.11% Fabian Hamilton Labour
Leeds North East
404 35 0.11% Angela Rayner Labour
Ashton-under-Lyne
405 35 0.11% Afzal Khan Labour
Manchester, Gorton
406 35 0.11% Jamie Stone Liberal Democrat
Caithness, Sutherland and Easter Ross
407 35 0.11% Craig Tracey Conservative
North Warwickshire
408 35 0.11% John Nicolson Scottish National Party
Ochil and South Perthshire
409 35 0.11% Nick Thomas-Symonds Labour
Torfaen
410 35 0.11% Dr James Davies Conservative
Vale of Clwyd
411 35 0.11% Stephen Doughty Labour (Co-op)
Cardiff South and Penarth
412 34 0.11% Jackie Doyle-Price Conservative
Thurrock
413 34 0.11% Dean Russell Conservative
Watford
414 34 0.11% Stuart Anderson Conservative
Wolverhampton South West
415 34 0.11% Elliot Colburn Conservative
Carshalton and Wallington
416 34 0.11% Bill Esterson Labour
Sefton Central
417 34 0.11% Chris Evans Labour (Co-op)
Islwyn
418 34 0.11% Nick Fletcher Conservative
Don Valley
419 34 0.11% Dame Rosie Winterton Labour
Doncaster Central
420 34 0.11% Mrs Emma Lewell-Buck Labour
South Shields
421 34 0.11% Dame Eleanor Laing Conservative
Epping Forest
422 33 0.10% Greg Clark Conservative
Tunbridge Wells
423 33 0.10% Valerie Vaz Labour
Walsall South
424 33 0.10% Sara Britcliffe Conservative
Hyndburn
425 33 0.10% Alex Sobel Labour (Co-op)
Leeds North West
426 33 0.10% Vicky Foxcroft Labour
Lewisham, Deptford
427 33 0.10% Stephen Farry Alliance
North Down
428 33 0.10% Mr Simon Clarke Conservative
Middlesbrough South and East Cleveland
429 33 0.10% Liz Twist Labour
Blaydon
430 33 0.10% Joanna Cherry Scottish National Party
Edinburgh South West
431 33 0.10% Mr Clive Betts Labour
Sheffield South East
432 32 0.10% Dominic Raab Conservative
Esher and Walton
433 32 0.10% Conor McGinn Labour
St Helens North
434 32 0.10% Lia Nici Conservative
Great Grimsby
435 32 0.10% Mr Andrew Mitchell Conservative
Sutton Coldfield
436 32 0.10% Keir Starmer Labour
Holborn and St Pancras
437 32 0.10% Julia Lopez Conservative
Hornchurch and Upminster
438 32 0.10% John Healey Labour
Wentworth and Dearne
439 32 0.10% Lisa Nandy Labour
Wigan
440 32 0.10% Joy Morrissey Conservative
Beaconsfield
441 32 0.10% Bob Stewart Conservative
Beckenham
442 32 0.10% Jess Phillips Labour
Birmingham, Yardley
443 32 0.10% Wendy Chamberlain Liberal Democrat
North East Fife
444 32 0.10% Rachel Maclean Conservative
Redditch
445 32 0.10% Mary Kelly Foy Labour
City of Durham
446 32 0.10% Peter Gibson Conservative
Darlington
447 31 0.10% Imran Ahmad Khan Conservative
Wakefield
448 31 0.10% Eddie Hughes Conservative
Walsall North
449 31 0.10% James Grundy Conservative
Leigh
450 31 0.10% Rachel Hopkins Labour
Luton South
451 31 0.10% Yvonne Fovargue Labour
Makerfield
452 31 0.10% Judith Cummins Labour
Bradford South
453 31 0.10% James Brokenshire Conservative
Old Bexley and Sidcup
454 31 0.10% Owen Thompson Scottish National Party
Midlothian
455 31 0.10% Mr Alistair Carmichael Liberal Democrat
Orkney and Shetland
456 31 0.10% Sarah Atherton Conservative
Wrexham
457 31 0.10% David Simmonds Conservative
Ruislip, Northwood and Pinner
458 31 0.10% Dr Ben Spencer Conservative
Runnymede and Weybridge
459 31 0.10% Kevin Brennan Labour
Cardiff West
460 31 0.10% Lord Austin of Dudley Independent
Dudley North
461 31 0.10% Helen Hayes Labour
Dulwich and West Norwood
462 30 0.09% Kim Johnson Labour
Liverpool, Riverside
463 30 0.09% Mr Ben Wallace Conservative
Wyre and Preston North
464 30 0.09% Allan Dorans Scottish National Party
Ayr, Carrick and Cumnock
465 30 0.09% Mr Nicholas Brown Labour
Newcastle upon Tyne East
466 30 0.09% Ian Murray Labour
Edinburgh South
467 30 0.09% Sir Robert Neill Conservative
Bromley and Chislehurst
468 30 0.09% Sir Charles Walker Conservative
Broxbourne
469 30 0.09% Stephen Kinnock Labour
Aberavon
470 30 0.09% Sarah Jones Labour
Croydon Central
471 30 0.09% Beth Winter Labour
Cynon Valley
472 30 0.09% Paul Howell Conservative
Sedgefield
473 29 0.09% Matthew Pennycook Labour
Greenwich and Woolwich
474 29 0.09% Bell Ribeiro-Addy Labour
Streatham
475 29 0.09% Julie Elliott Labour
Sunderland Central
476 29 0.09% Tahir Ali Labour
Birmingham, Hall Green
477 28 0.09% Bridget Phillipson Labour
Houghton and Sunderland South
478 28 0.09% Karl Turner Labour
Kingston upon Hull East
479 28 0.09% Alison McGovern Labour
Wirral South
480 28 0.09% Dan Carden Labour
Liverpool, Walton
481 28 0.09% Paula Barker Labour
Liverpool, Wavertree
482 28 0.09% Ian Levy Conservative
Blyth Valley
483 28 0.09% Jim McMahon Labour (Co-op)
Oldham West and Royton
484 28 0.09% Tony Lloyd Labour
Rochdale
485 28 0.09% Wayne David Labour
Caerphilly
486 28 0.09% Dr Rupa Huq Labour
Ealing Central and Acton
487 28 0.09% Feryal Clark Labour
Enfield North
488 27 0.08% Ian Mearns Labour
Gateshead
489 27 0.08% Stella Creasy Labour (Co-op)
Walthamstow
490 27 0.08% Ian Lavery Labour
Wansbeck
491 27 0.08% Jane Stevenson Conservative
Wolverhampton North East
492 27 0.08% Tracy Brabin Labour (Co-op)
Batley and Spen
493 27 0.08% Stuart C McDonald Scottish National Party
Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East
494 27 0.08% Peter Dowd Labour
Bootle
495 27 0.08% Ruth Cadbury Labour
Brentford and Isleworth
496 27 0.08% Christine Jardine Liberal Democrat
Edinburgh West
497 27 0.08% Hannah Bardell Scottish National Party
Livingston
498 26 0.08% Dame Diana Johnson Labour
Kingston upon Hull North
499 26 0.08% Emma Hardy Labour
Kingston upon Hull West and Hessle
500 26 0.08% Sir George Howarth Labour
Knowsley
501 26 0.08% Scott Benton Conservative
Blackpool South
502 26 0.08% Catherine McKinnell Labour
Newcastle upon Tyne North
503 26 0.08% Mr Kevan Jones Labour
North Durham
504 26 0.08% Dr Lisa Cameron Scottish National Party
East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow
505 26 0.08% Christian Wakeford Conservative
Bury South
506 26 0.08% Jacob Young Conservative
Redcar
507 26 0.08% Nick Smith Labour
Blaenau Gwent
508 26 0.08% Dr Jamie Wallis Conservative
Bridgend
509 26 0.08% Chris Elmore Labour
Ogmore
510 26 0.08% Clive Efford Labour
Eltham
511 25 0.08% Ms Marie Rimmer Labour
St Helens South and Whiston
512 25 0.08% Ms Diane Abbott Labour
Hackney North and Stoke Newington
513 25 0.08% Paul Scully Conservative
Sutton and Cheam
514 25 0.08% Chris Clarkson Conservative
Heywood and Middleton
515 25 0.08% Jeremy Corbyn Labour
Islington North
516 25 0.08% Mrs Sharon Hodgson Labour
Washington and Sunderland West
517 25 0.08% Cat Smith Labour
Lancaster and Fleetwood
518 25 0.08% Preet Kaur Gill Labour (Co-op)
Birmingham, Edgbaston
519 25 0.08% Patricia Gibson Scottish National Party
North Ayrshire and Arran
520 25 0.08% Alyn Smith Scottish National Party
Stirling
521 25 0.08% Theresa Villiers Conservative
Chipping Barnet
522 25 0.08% Edward Miliband Labour
Doncaster North
523 24 0.08% Abena Oppong-Asare Labour
Erith and Thamesmead
524 24 0.08% Tulip Siddiq Labour
Hampstead and Kilburn
525 24 0.08% Sarah Owen Labour
Luton North
526 24 0.08% Andy McDonald Labour
Middlesbrough
527 24 0.08% Kirsty Blackman Scottish National Party
Aberdeen North
528 24 0.08% Kate Hollern Labour
Blackburn
529 24 0.08% Alan Brown Scottish National Party
Kilmarnock and Loudoun
530 24 0.08% Neale Hanvey Independent
Kirkcaldy and Cowdenbeath
531 24 0.08% Andrew Bowie Conservative
West Aberdeenshire and Kincardine
532 24 0.08% Fleur Anderson Labour
Putney
533 24 0.08% Grahame Morris Labour
Easington
534 23 0.07% Alex Cunningham Labour
Stockton North
535 23 0.07% Richard Burgon Labour
Leeds East
536 23 0.07% Ian Byrne Labour
Liverpool, West Derby
537 23 0.07% Sir David Evennett Conservative
Bexleyheath and Crayford
538 23 0.07% Jack Dromey Labour
Birmingham, Erdington
539 23 0.07% Imran Hussain Labour
Bradford East
540 23 0.07% Stewart Malcolm McDonald Scottish National Party
Glasgow South
541 23 0.07% Martyn Day Scottish National Party
Linlithgow and East Falkirk
542 22 0.07% Meg Hillier Labour (Co-op)
Hackney South and Shoreditch
543 22 0.07% Boris Johnson Conservative
Uxbridge and South Ruislip
544 22 0.07% Wes Streeting Labour
Ilford North
545 22 0.07% Claire Hanna Social Democratic & Labour Party
Belfast South
546 22 0.07% Douglas Chapman Scottish National Party
Dunfermline and West Fife
547 22 0.07% Naz Shah Labour
Bradford West
548 22 0.07% Gavin Newlands Scottish National Party
Paisley and Renfrewshire North
549 22 0.07% Apsana Begum Labour
Poplar and Limehouse
550 22 0.07% Jo Stevens Labour
Cardiff Central
551 22 0.07% Chris Bryant Labour
Rhondda
552 22 0.07% Ruth Jones Labour
Newport West
553 21 0.07% Seema Malhotra Labour (Co-op)
Feltham and Heston
554 21 0.07% Mike Hill Labour
Hartlepool
555 21 0.07% Ms Lyn Brown Labour
West Ham
556 21 0.07% Stephen Hammond Conservative
Wimbledon
557 21 0.07% Janet Daby Labour
Lewisham East
558 21 0.07% John Cryer Labour
Leyton and Wanstead
559 21 0.07% Rushanara Ali Labour
Bethnal Green and Bow
560 21 0.07% Stephen Flynn Scottish National Party
Aberdeen South
561 21 0.07% Neil Gray Scottish National Party
Airdrie and Shotts
562 21 0.07% Chi Onwurah Labour
Newcastle upon Tyne Central
563 21 0.07% Tommy Sheppard Scottish National Party
Edinburgh East
564 21 0.07% Anne McLaughlin Scottish National Party
Glasgow North East
565 21 0.07% Richard Thomson Scottish National Party
Gordon
566 21 0.07% Marion Fellows Scottish National Party
Motherwell and Wishaw
567 21 0.07% Gerald Jones Labour
Merthyr Tydfil and Rhymney
568 20 0.06% Gareth Thomas Labour (Co-op)
Harrow West
569 20 0.06% Kate Osborne Labour
Jarrow
570 20 0.06% Wendy Morton Conservative
Aldridge-Brownhills
571 20 0.06% Amy Callaghan Scottish National Party
East Dunbartonshire
572 20 0.06% John McNally Scottish National Party
Falkirk
573 20 0.06% Peter Grant Scottish National Party
Glenrothes
574 20 0.06% Sir Mark Hendrick Labour (Co-op)
Preston
575 20 0.06% Nickie Aiken Conservative
Cities of London and Westminster
576 19 0.06% Baroness Hoey Labour
Vauxhall
577 19 0.06% Sammy Wilson Democratic Unionist Party
East Antrim
578 19 0.06% Sir Jeffrey M Donaldson Democratic Unionist Party
Lagan Valley
579 19 0.06% Dr Philippa Whitford Scottish National Party
Central Ayrshire
580 19 0.06% Mhairi Black Scottish National Party
Paisley and Renfrewshire South
581 18 0.06% Mike Freer Conservative
Finchley and Golders Green
582 18 0.06% John Spellar Labour
Warley
583 18 0.06% Chris Hazzard Sinn Féin
South Down
584 18 0.06% Patrick Grady Scottish National Party
Glasgow North
585 18 0.06% Carolyn Harris Labour
Swansea East
586 18 0.06% Steve Reed Labour (Co-op)
Croydon North
587 17 0.05% Andy Slaughter Labour
Hammersmith
588 17 0.05% Dr Rosena Allin-Khan Labour
Tooting
589 17 0.05% Mr David Lammy Labour
Tottenham
590 17 0.05% Emily Thornberry Labour
Islington South and Finsbury
591 17 0.05% Graham Stringer Labour
Blackley and Broughton
592 17 0.05% Yasmin Qureshi Labour
Bolton South East
593 17 0.05% Kirsten Oswald Scottish National Party
East Renfrewshire
594 17 0.05% Carol Monaghan Scottish National Party
Glasgow North West
595 17 0.05% Ms Harriet Harman Labour
Camberwell and Peckham
596 17 0.05% Margaret Ferrier Scottish National Party
Rutherglen and Hamilton West
597 17 0.05% Andrew Rosindell Conservative
Romford
598 16 0.05% Pat McFadden Labour
Wolverhampton South East
599 16 0.05% Gavin Robinson Democratic Unionist Party
Belfast East
600 16 0.05% Siobhain McDonagh Labour
Mitcham and Morden
601 16 0.05% Dave Doogan Scottish National Party
Angus
602 16 0.05% David Duguid Conservative
Banff and Buchan
603 16 0.05% Steven Bonnar Scottish National Party
Coatbridge, Chryston and Bellshill
604 16 0.05% Chris Stephens Scottish National Party
Glasgow South West
605 16 0.05% Angela Crawley Scottish National Party
Lanark and Hamilton East
606 16 0.05% Jon Cruddas Labour
Dagenham and Rainham
607 16 0.05% Mr Tanmanjeet Singh Dhesi Labour
Slough
608 15 0.05% John McDonnell Labour
Hayes and Harlington
609 15 0.05% Mr Gregory Campbell Democratic Unionist Party
East Londonderry
610 15 0.05% Liam Byrne Labour
Birmingham, Hodge Hill
611 15 0.05% Sir Iain Duncan Smith Conservative
Chingford and Woodford Green
612 15 0.05% James Murray Labour (Co-op)
Ealing North
613 14 0.04% Ms Karen Buck Labour
Westminster North
614 14 0.04% Neil Coyle Labour
Bermondsey and Old Southwark
615 14 0.04% Jim Shannon Democratic Unionist Party
Strangford
616 14 0.04% David Linden Scottish National Party
Glasgow East
617 14 0.04% Mr Virendra Sharma Labour
Ealing, Southall
618 13 0.04% Nicola Richards Conservative
West Bromwich East
619 13 0.04% Shaun Bailey Conservative
West Bromwich West
620 13 0.04% Dame Margaret Hodge Labour
Barking
621 12 0.04% Bob Blackman Conservative
Harrow East
622 12 0.04% Claudia Webbe Labour
Leicester East
623 12 0.04% Marsha De Cordova Labour
Battersea
624 12 0.04% Ian Paisley Democratic Unionist Party
North Antrim
625 12 0.04% Carla Lockhart Democratic Unionist Party
Upper Bann
626 12 0.04% Stewart Hosie Scottish National Party
Dundee East
627 12 0.04% Chris Law Scottish National Party
Dundee West
628 12 0.04% Dawn Butler Labour
Brent Central
629 12 0.04% Greg Hands Conservative
Chelsea and Fulham
630 12 0.04% Bambos Charalambous Labour
Enfield, Southgate
631 11 0.03% Dr Matthew Offord Conservative
Hendon
632 11 0.03% Shabana Mahmood Labour
Birmingham, Ladywood
633 11 0.03% Angus Brendan MacNeil Scottish National Party
Na h-Eileanan an Iar
634 11 0.03% Martin Docherty-Hughes Scottish National Party
West Dunbartonshire
635 10 0.03% Paul Girvan Democratic Unionist Party
South Antrim
636 10 0.03% Mr Khalid Mahmood Labour
Birmingham, Perry Barr
637 10 0.03% Ronnie Cowan Scottish National Party
Inverclyde
638 9 0.03% Felicity Buchan Conservative
Kensington
639 9 0.03% Lord Dodds of Duncairn Democratic Unionist Party
Belfast North
640 9 0.03% Kate Osamor Labour (Co-op)
Edmonton
641 8 0.03% Barry Gardiner Labour
Brent North
642 7 0.02% Francie Molloy Sinn Féin
Mid Ulster
643 7 0.02% Mickey Brady Sinn Féin
Newry and Armagh
644 7 0.02% Alison Thewliss Scottish National Party
Glasgow Central
645 6 0.02% Michelle Gildernew Sinn Féin
Fermanagh and South Tyrone
646 6 0.02% Stephen Timms Labour
East Ham
647 4 0.01% Órfhlaith Begley Sinn Féin
West Tyrone
648 3 0.01% Sam Tarry Labour
Ilford South
649 3 0.01% Colum Eastwood Social Democratic & Labour Party
Foyle
650 2 0.01% Paul Maskey Sinn Féin
Belfast West