117,716 Petition Signatories by Constituency

Rank Constituency Signatures % of Total Signatures MP Party-Constituency
1 653 0.56% James Grundy Conservative
Leigh
2 639 0.54% Grahame Morris Labour
Easington
3 407 0.35% Stuart C McDonald Scottish National Party
Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East
4 404 0.34% Bob Seely Conservative
Isle of Wight
5 395 0.34% Dr Lisa Cameron Scottish National Party
East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow
6 392 0.33% Mr Alister Jack Conservative
Dumfries and Galloway
7 384 0.33% Margaret Ferrier Scottish National Party
Rutherglen and Hamilton West
8 383 0.33% Alan Brown Scottish National Party
Kilmarnock and Loudoun
9 380 0.32% Amy Callaghan Scottish National Party
East Dunbartonshire
10 376 0.32% Yvonne Fovargue Labour
Makerfield
11 370 0.31% Patricia Gibson Scottish National Party
North Ayrshire and Arran
12 370 0.31% Brendan O'Hara Scottish National Party
Argyll and Bute
13 368 0.31% Mrs Sheryll Murray Conservative
South East Cornwall
14 360 0.31% John McNally Scottish National Party
Falkirk
15 360 0.31% Dr Philippa Whitford Scottish National Party
Central Ayrshire
16 357 0.30% Allan Dorans Scottish National Party
Ayr, Carrick and Cumnock
17 354 0.30% Derek Twigg Labour
Halton
18 353 0.30% Douglas Chapman Scottish National Party
Dunfermline and West Fife
19 351 0.30% Gavin Newlands Scottish National Party
Paisley and Renfrewshire North
20 348 0.30% Angela Crawley Scottish National Party
Lanark and Hamilton East
21 348 0.30% Douglas Ross Conservative
Moray
22 339 0.29% Kirsten Oswald Scottish National Party
East Renfrewshire
23 331 0.28% John Nicolson Scottish National Party
Ochil and South Perthshire
24 324 0.28% Drew Hendry Scottish National Party
Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey
25 321 0.27% Bill Esterson Labour
Sefton Central
26 317 0.27% Anne-Marie Trevelyan Conservative
Berwick-upon-Tweed
27 317 0.27% Mary Glindon Labour
North Tyneside
28 316 0.27% Mary Kelly Foy Labour
City of Durham
29 314 0.27% Caroline Ansell Conservative
Eastbourne
30 311 0.26% Mr Geoffrey Cox Conservative
Torridge and West Devon
31 310 0.26% Mhairi Black Scottish National Party
Paisley and Renfrewshire South
32 309 0.26% Kenny MacAskill Scottish National Party
East Lothian
33 305 0.26% Stewart Malcolm McDonald Scottish National Party
Glasgow South
34 305 0.26% Steven Bonnar Scottish National Party
Coatbridge, Chryston and Bellshill
35 303 0.26% Martyn Day Scottish National Party
Linlithgow and East Falkirk
36 303 0.26% Martin Docherty-Hughes Scottish National Party
West Dunbartonshire
37 300 0.26% John Lamont Conservative
Berwickshire, Roxburgh and Selkirk
38 300 0.26% Catherine McKinnell Labour
Newcastle upon Tyne North
39 298 0.25% Julie Elliott Labour
Sunderland Central
40 298 0.25% Chris Green Conservative
Bolton West
41 297 0.25% Pete Wishart Scottish National Party
Perth and North Perthshire
42 295 0.25% Kate Osborne Labour
Jarrow
43 295 0.25% Sir Alan Campbell Labour
Tynemouth
44 295 0.25% Lisa Nandy Labour
Wigan
45 294 0.25% Peter Dowd Labour
Bootle
46 293 0.25% Damien Moore Conservative
Southport
47 293 0.25% Liz Twist Labour
Blaydon
48 291 0.25% Simon Jupp Conservative
East Devon
49 288 0.25% Jason McCartney Conservative
Colne Valley
50 285 0.24% Ronnie Cowan Scottish National Party
Inverclyde
51 283 0.24% Tommy Sheppard Scottish National Party
Edinburgh East
52 283 0.24% Siobhan Baillie Conservative
Stroud
53 283 0.24% Kevin Foster Conservative
Torbay
54 283 0.24% Mrs Sharon Hodgson Labour
Washington and Sunderland West
55 283 0.24% David Mundell Conservative
Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale
56 283 0.24% Anna McMorrin Labour
Cardiff North
57 282 0.24% Alun Cairns Conservative
Vale of Glamorgan
58 282 0.24% Victoria Atkins Conservative
Louth and Horncastle
59 281 0.24% Scott Mann Conservative
North Cornwall
60 280 0.24% Neale Hanvey Independent
Kirkcaldy and Cowdenbeath
61 280 0.24% Maria Caulfield Conservative
Lewes
62 278 0.24% Daniel Kawczynski Conservative
Shrewsbury and Atcham
63 274 0.23% Craig Mackinlay Conservative
South Thanet
64 274 0.23% Mr Richard Holden Conservative
North West Durham
65 273 0.23% Deidre Brock Scottish National Party
Edinburgh North and Leith
66 273 0.23% Sally-Ann Hart Conservative
Hastings and Rye
67 273 0.23% Ms Angela Eagle Labour
Wallasey
68 272 0.23% Ian Murray Labour
Edinburgh South
69 272 0.23% Jamie Stone Liberal Democrat
Caithness, Sutherland and Easter Ross
70 270 0.23% Hannah Bardell Scottish National Party
Livingston
71 269 0.23% Maria Eagle Labour
Garston and Halewood
72 268 0.23% Chris Stephens Scottish National Party
Glasgow South West
73 267 0.23% Simon Fell Conservative
Barrow and Furness
74 266 0.23% Bridget Phillipson Labour
Houghton and Sunderland South
75 266 0.23% David Warburton Conservative
Somerton and Frome
76 265 0.23% Carol Monaghan Scottish National Party
Glasgow North West
77 265 0.23% Richard Thomson Scottish National Party
Gordon
78 265 0.23% Neil Gray Scottish National Party
Airdrie and Shotts
79 263 0.22% Christine Jardine Liberal Democrat
Edinburgh West
80 263 0.22% Andrew Bowie Conservative
West Aberdeenshire and Kincardine
81 263 0.22% Neil Parish Conservative
Tiverton and Honiton
82 263 0.22% Craig Whittaker Conservative
Calder Valley
83 263 0.22% Mr Owen Paterson Conservative
North Shropshire
84 263 0.22% Luke Pollard Labour (Co-op)
Plymouth, Sutton and Devonport
85 260 0.22% Ms Marie Rimmer Labour
St Helens South and Whiston
86 260 0.22% Anne Marie Morris Conservative
Newton Abbot
87 259 0.22% Owen Thompson Scottish National Party
Midlothian
88 259 0.22% Ian Lavery Labour
Wansbeck
89 259 0.22% Stephen Crabb Conservative
Preseli Pembrokeshire
90 256 0.22% Graham Stuart Conservative
Beverley and Holderness
91 256 0.22% James Heappey Conservative
Wells
92 255 0.22% Mr Kevan Jones Labour
North Durham
93 254 0.22% Guy Opperman Conservative
Hexham
94 253 0.22% Mr Jonathan Djanogly Conservative
Huntingdon
95 253 0.22% Chris Law Scottish National Party
Dundee West
96 252 0.21% Peter Grant Scottish National Party
Glenrothes
97 252 0.21% Brendan Clarke-Smith Conservative
Bassetlaw
98 251 0.21% Sir George Howarth Labour
Knowsley
99 250 0.21% James Daly Conservative
Bury North
100 249 0.21% Mr Andrew Mitchell Conservative
Sutton Coldfield
101 249 0.21% Charlotte Nichols Labour
Warrington North
102 249 0.21% David Morris Conservative
Morecambe and Lunesdale
103 248 0.21% Dr Caroline Johnson Conservative
Sleaford and North Hykeham
104 248 0.21% Mark Menzies Conservative
Fylde
105 247 0.21% Philip Dunne Conservative
Ludlow
106 247 0.21% Stewart Hosie Scottish National Party
Dundee East
107 246 0.21% Sir Roger Gale Conservative
North Thanet
108 245 0.21% Andy Carter Conservative
Warrington South
109 245 0.21% Rosie Cooper Labour
West Lancashire
110 244 0.21% Katherine Fletcher Conservative
South Ribble
111 244 0.21% Dr Thérèse Coffey Conservative
Suffolk Coastal
112 244 0.21% Mel Stride Conservative
Central Devon
113 242 0.21% Anthony Mangnall Conservative
Totnes
114 242 0.21% Mr Toby Perkins Labour
Chesterfield
115 242 0.21% Tim Loughton Conservative
East Worthing and Shoreham
116 241 0.21% Matt Vickers Conservative
Stockton South
117 240 0.20% Tim Farron Liberal Democrat
Westmorland and Lonsdale
118 240 0.20% Philip Davies Conservative
Shipley
119 239 0.20% Sir Geoffrey Clifton-Brown Conservative
The Cotswolds
120 239 0.20% Julian Smith Conservative
Skipton and Ripon
121 238 0.20% Ian Blackford Scottish National Party
Ross, Skye and Lochaber
122 238 0.20% Mark Spencer Conservative
Sherwood
123 237 0.20% Andrew Jones Conservative
Harrogate and Knaresborough
124 236 0.20% Steve Double Conservative
St Austell and Newquay
125 236 0.20% Mr William Wragg Conservative
Hazel Grove
126 236 0.20% Mark Fletcher Conservative
Bolsover
127 235 0.20% Caroline Lucas Green Party
Brighton, Pavilion
128 235 0.20% Selaine Saxby Conservative
North Devon
129 235 0.20% Jake Berry Conservative
Rossendale and Darwen
130 234 0.20% Paul Maynard Conservative
Blackpool North and Cleveleys
131 233 0.20% George Eustice Conservative
Camborne and Redruth
132 232 0.20% Sir Gary Streeter Conservative
South West Devon
133 232 0.20% Mike Amesbury Labour
Weaver Vale
134 231 0.20% Alyn Smith Scottish National Party
Stirling
135 231 0.20% Jacob Young Conservative
Redcar
136 230 0.20% Ian Byrne Labour
Liverpool, West Derby
137 230 0.20% Nick Gibb Conservative
Bognor Regis and Littlehampton
138 230 0.20% Holly Mumby-Croft Conservative
Scunthorpe
139 230 0.20% Mr Richard Bacon Conservative
South Norfolk
140 229 0.20% Conor McGinn Labour
St Helens North
141 229 0.20% Mr Simon Clarke Conservative
Middlesbrough South and East Cleveland
142 229 0.20% Sir Lindsay Hoyle Speaker
Chorley
143 228 0.19% Rishi Sunak Conservative
Richmond (Yorks)
144 227 0.19% Mr Ian Liddell-Grainger Conservative
Bridgwater and West Somerset
145 227 0.19% Mr David Jones Conservative
Clwyd West
146 226 0.19% Justin Madders Labour
Ellesmere Port and Neston
147 225 0.19% Mr Ben Wallace Conservative
Wyre and Preston North
148 225 0.19% Mr Ben Bradshaw Labour
Exeter
149 224 0.19% Mrs Emma Lewell-Buck Labour
South Shields
150 224 0.19% Patrick Grady Scottish National Party
Glasgow North
151 224 0.19% Kim Johnson Labour
Liverpool, Riverside
152 224 0.19% Jerome Mayhew Conservative
Broadland
153 223 0.19% Robert Largan Conservative
High Peak
154 223 0.19% Rob Roberts Conservative
Delyn
155 222 0.19% Derek Thomas Conservative
St Ives
156 222 0.19% Marion Fellows Scottish National Party
Motherwell and Wishaw
157 221 0.19% Wendy Chamberlain Liberal Democrat
North East Fife
158 221 0.19% Huw Merriman Conservative
Bexhill and Battle
159 221 0.19% Yvette Cooper Labour
Normanton, Pontefract and Castleford
160 220 0.19% Cat Smith Labour
Lancaster and Fleetwood
161 220 0.19% Mr Mark Harper Conservative
Forest of Dean
162 219 0.19% David Linden Scottish National Party
Glasgow East
163 219 0.19% Rebecca Pow Conservative
Taunton Deane
164 219 0.19% Ian Levy Conservative
Blyth Valley
165 218 0.19% Kate Green Labour
Stretford and Urmston
166 218 0.19% Cherilyn Mackrory Conservative
Truro and Falmouth
167 218 0.19% Dave Doogan Scottish National Party
Angus
168 217 0.18% Rosie Duffield Labour
Canterbury
169 216 0.18% Paula Barker Labour
Liverpool, Wavertree
170 215 0.18% Ms Nadine Dorries Conservative
Mid Bedfordshire
171 215 0.18% Richard Fuller Conservative
North East Bedfordshire
172 215 0.18% Alec Shelbrooke Conservative
Elmet and Rothwell
173 214 0.18% Saqib Bhatti Conservative
Meriden
174 214 0.18% Mrs Pauline Latham Conservative
Mid Derbyshire
175 214 0.18% Alex Davies-Jones Labour
Pontypridd
176 213 0.18% Joanna Cherry Scottish National Party
Edinburgh South West
177 213 0.18% Ben Lake Plaid Cymru
Ceredigion
178 213 0.18% Stephen Morgan Labour
Portsmouth South
179 213 0.18% Miss Sarah Dines Conservative
Derbyshire Dales
180 212 0.18% Tom Randall Conservative
Gedling
181 212 0.18% Mary Robinson Conservative
Cheadle
182 211 0.18% John Penrose Conservative
Weston-super-Mare
183 211 0.18% Johnny Mercer Conservative
Plymouth, Moor View
184 211 0.18% Ruth Edwards Conservative
Rushcliffe
185 211 0.18% Julian Knight Conservative
Solihull
186 211 0.18% Richard Drax Conservative
South Dorset
187 210 0.18% Elizabeth Truss Conservative
South West Norfolk
188 209 0.18% David Duguid Conservative
Banff and Buchan
189 209 0.18% Mr David Davis Conservative
Haltemprice and Howden
190 209 0.18% Sir Graham Brady Conservative
Altrincham and Sale West
191 209 0.18% Nigel Mills Conservative
Amber Valley
192 208 0.18% Peter Aldous Conservative
Waveney
193 208 0.18% Nigel Huddleston Conservative
Mid Worcestershire
194 208 0.18% Duncan Baker Conservative
North Norfolk
195 207 0.18% Dr Jamie Wallis Conservative
Bridgend
196 207 0.18% Sir Greg Knight Conservative
East Yorkshire
197 206 0.18% James Cartlidge Conservative
South Suffolk
198 206 0.18% Mike Hill Labour
Hartlepool
199 206 0.18% Dehenna Davison Conservative
Bishop Auckland
200 206 0.18% James Wild Conservative
North West Norfolk
201 206 0.18% Christian Matheson Labour
City of Chester
202 206 0.18% Amanda Solloway Conservative
Derby North
203 206 0.18% Mr Nigel Evans Conservative
Ribble Valley
204 206 0.18% Kelly Tolhurst Conservative
Rochester and Strood
205 205 0.17% Jonathan Reynolds Labour (Co-op)
Stalybridge and Hyde
206 205 0.17% Karl McCartney Conservative
Lincoln
207 205 0.17% Damian Collins Conservative
Folkestone and Hythe
208 203 0.17% Lee Rowley Conservative
North East Derbyshire
209 203 0.17% Craig Tracey Conservative
North Warwickshire
210 203 0.17% Miriam Cates Conservative
Penistone and Stocksbridge
211 202 0.17% Stephen Flynn Scottish National Party
Aberdeen South
212 202 0.17% Andrew Griffith Conservative
Arundel and South Downs
213 202 0.17% Chris Elmore Labour
Ogmore
214 202 0.17% Fiona Bruce Conservative
Congleton
215 202 0.17% Taiwo Owatemi Labour
Coventry North West
216 201 0.17% Brandon Lewis Conservative
Great Yarmouth
217 201 0.17% Stephen Kinnock Labour
Aberavon
218 201 0.17% Chris Loder Conservative
West Dorset
219 201 0.17% Harriett Baldwin Conservative
West Worcestershire
220 201 0.17% Mr Shailesh Vara Conservative
North West Cambridgeshire
221 201 0.17% Paul Howell Conservative
Sedgefield
222 200 0.17% Mrs Flick Drummond Conservative
Meon Valley
223 200 0.17% Alison McGovern Labour
Wirral South
224 200 0.17% Margaret Greenwood Labour
Wirral West
225 200 0.17% Fay Jones Conservative
Brecon and Radnorshire
226 200 0.17% Christian Wakeford Conservative
Bury South
227 200 0.17% Simon Hart Conservative
Carmarthen West and South Pembrokeshire
228 199 0.17% George Freeman Conservative
Mid Norfolk
229 199 0.17% Chris Heaton-Harris Conservative
Daventry
230 199 0.17% Mr Robert Goodwill Conservative
Scarborough and Whitby
231 199 0.17% Damian Hinds Conservative
East Hampshire
232 199 0.17% Suella Braverman Conservative
Fareham
233 198 0.17% Nigel Adams Conservative
Selby and Ainsty
234 197 0.17% David Rutley Conservative
Macclesfield
235 196 0.17% Chris Clarkson Conservative
Heywood and Middleton
236 196 0.17% Mark Tami Labour
Alyn and Deeside
237 196 0.17% Dan Carden Labour
Liverpool, Walton
238 196 0.17% Dr Luke Evans Conservative
Bosworth
239 196 0.17% David T C Davies Conservative
Monmouth
240 196 0.17% Jonathan Edwards Plaid Cymru
Carmarthen East and Dinefwr
241 196 0.17% Stuart Andrew Conservative
Pudsey
242 195 0.17% Mr Laurence Robertson Conservative
Tewkesbury
243 195 0.17% Andrea Jenkyns Conservative
Morley and Outwood
244 195 0.17% Mr Nicholas Brown Labour
Newcastle upon Tyne East
245 193 0.16% Dr James Davies Conservative
Vale of Clwyd
246 193 0.16% Thangam Debbonaire Labour
Bristol West
247 193 0.16% Sajid Javid Conservative
Bromsgrove
248 193 0.16% Gillian Keegan Conservative
Chichester
249 193 0.16% Andrew Gwynne Labour
Denton and Reddish
250 192 0.16% Andrew Selous Conservative
South West Bedfordshire
251 192 0.16% Holly Lynch Labour
Halifax
252 191 0.16% Martin Vickers Conservative
Cleethorpes
253 191 0.16% Olivia Blake Labour
Sheffield, Hallam
254 190 0.16% Sir Edward Leigh Conservative
Gainsborough
255 190 0.16% Robbie Moore Conservative
Keighley
256 190 0.16% Mark Garnier Conservative
Wyre Forest
257 190 0.16% Tom Pursglove Conservative
Corby
258 189 0.16% James Morris Conservative
Halesowen and Rowley Regis
259 189 0.16% Theo Clarke Conservative
Stafford
260 189 0.16% Jesse Norman Conservative
Hereford and South Herefordshire
261 188 0.16% Christopher Pincher Conservative
Tamworth
262 187 0.16% Ben Everitt Conservative
Milton Keynes North
263 186 0.16% Ian Mearns Labour
Gateshead
264 186 0.16% Julian Sturdy Conservative
York Outer
265 185 0.16% Lee Anderson Conservative
Ashfield
266 184 0.16% Alison Thewliss Scottish National Party
Glasgow Central
267 184 0.16% Jeff Smith Labour
Manchester, Withington
268 184 0.16% Clive Lewis Labour
Norwich South
269 184 0.16% Peter Gibson Conservative
Darlington
270 184 0.16% John Glen Conservative
Salisbury
271 183 0.16% Gareth Davies Conservative
Grantham and Stamford
272 183 0.16% Mohammad Yasin Labour
Bedford
273 183 0.16% Mick Whitley Labour
Birkenhead
274 183 0.16% Andrew Percy Conservative
Brigg and Goole
275 182 0.16% Alex Cunningham Labour
Stockton North
276 182 0.16% Suzanne Webb Conservative
Stourbridge
277 181 0.15% Karen Bradley Conservative
Staffordshire Moorlands
278 181 0.15% Sara Britcliffe Conservative
Hyndburn
279 180 0.15% Mark Eastwood Conservative
Dewsbury
280 179 0.15% Neil O'Brien Conservative
Harborough
281 179 0.15% Mark Pritchard Conservative
The Wrekin
282 179 0.15% Chloe Smith Conservative
Norwich North
283 178 0.15% Julie Marson Conservative
Hertford and Stortford
284 178 0.15% Mr Marcus Fysh Conservative
Yeovil
285 178 0.15% Debbie Abrahams Labour
Oldham East and Saddleworth
286 176 0.15% Tonia Antoniazzi Labour
Gower
287 176 0.15% Jon Trickett Labour
Hemsworth
288 176 0.15% Kevin Hollinrake Conservative
Thirsk and Malton
289 176 0.15% Matt Warman Conservative
Boston and Skegness
290 176 0.15% Virginia Crosbie Conservative
Ynys Môn
291 176 0.15% Mrs Heather Wheeler Conservative
South Derbyshire
292 175 0.15% Ms Nusrat Ghani Conservative
Wealden
293 175 0.15% Ben Bradley Conservative
Mansfield
294 175 0.15% Mr Ranil Jayawardena Conservative
North East Hampshire
295 175 0.15% Giles Watling Conservative
Clacton
296 174 0.15% Mr Robin Walker Conservative
Worcester
297 174 0.15% Dr Neil Hudson Conservative
Penrith and The Border
298 174 0.15% Trudy Harrison Conservative
Copeland
299 173 0.15% Sir Bernard Jenkin Conservative
Harwich and North Essex
300 173 0.15% Nadhim Zahawi Conservative
Stratford-on-Avon
301 173 0.15% Bill Wiggin Conservative
North Herefordshire
302 172 0.15% Angela Rayner Labour
Ashton-under-Lyne
303 172 0.15% Kate Griffiths Conservative
Burton
304 172 0.15% Stephen Doughty Labour (Co-op)
Cardiff South and Penarth
305 171 0.15% Peter Kyle Labour
Hove
306 171 0.15% Dr Julian Lewis Conservative
New Forest East
307 171 0.15% Jo Churchill Conservative
Bury St Edmunds
308 171 0.15% Gareth Johnson Conservative
Dartford
309 170 0.14% Dr Andrew Murrison Conservative
South West Wiltshire
310 170 0.14% Robin Millar Conservative
Aberconwy
311 169 0.14% Jonathan Gullis Conservative
Stoke-on-Trent North
312 169 0.14% Mims Davies Conservative
Mid Sussex
313 169 0.14% Dr Dan Poulter Conservative
Central Suffolk and North Ipswich
314 169 0.14% Chris Bryant Labour
Rhondda
315 168 0.14% Mike Kane Labour
Wythenshawe and Sale East
316 168 0.14% John Stevenson Conservative
Carlisle
317 168 0.14% Penny Mordaunt Conservative
Portsmouth North
318 168 0.14% Mr Mark Francois Conservative
Rayleigh and Wickford
319 167 0.14% Caroline Dinenage Conservative
Gosport
320 167 0.14% Rebecca Long Bailey Labour
Salford and Eccles
321 166 0.14% Jeremy Hunt Conservative
South West Surrey
322 166 0.14% Darren Henry Conservative
Broxtowe
323 166 0.14% Anthony Browne Conservative
South Cambridgeshire
324 165 0.14% Gavin Williamson Conservative
South Staffordshire
325 165 0.14% Barbara Keeley Labour
Worsley and Eccles South
326 165 0.14% Dr Kieran Mullan Conservative
Crewe and Nantwich
327 164 0.14% Adam Holloway Conservative
Gravesham
328 164 0.14% Lucy Allan Conservative
Telford
329 164 0.14% Jeremy Wright Conservative
Kenilworth and Southam
330 164 0.14% Tracy Brabin Labour (Co-op)
Batley and Spen
331 164 0.14% Louise Haigh Labour
Sheffield, Heeley
332 163 0.14% Navendu Mishra Labour
Stockport
333 163 0.14% Sir Peter Bottomley Conservative
Worthing West
334 163 0.14% Zarah Sultana Labour
Coventry South
335 162 0.14% Mr John Whittingdale Conservative
Maldon
336 162 0.14% Lloyd Russell-Moyle Labour (Co-op)
Brighton, Kemptown
337 162 0.14% Simon Baynes Conservative
Clwyd South
338 162 0.14% James Duddridge Conservative
Rochford and Southend East
339 162 0.14% Alberto Costa Conservative
South Leicestershire
340 161 0.14% Jeremy Quin Conservative
Horsham
341 161 0.14% Iain Stewart Conservative
Milton Keynes South
342 161 0.14% Sir Desmond Swayne Conservative
New Forest West
343 161 0.14% Robert Jenrick Conservative
Newark
344 161 0.14% Steve Barclay Conservative
North East Cambridgeshire
345 161 0.14% Claire Coutinho Conservative
East Surrey
346 161 0.14% Paul Holmes Conservative
Eastleigh
347 161 0.14% Edward Timpson Conservative
Eddisbury
348 161 0.14% Sir John Hayes Conservative
South Holland and The Deepings
349 160 0.14% Simon Hoare Conservative
North Dorset
350 160 0.14% Dr Liam Fox Conservative
North Somerset
351 160 0.14% Kit Malthouse Conservative
North West Hampshire
352 160 0.14% Sir Christopher Chope Conservative
Christchurch
353 159 0.14% Sir William Cash Conservative
Stone
354 159 0.14% Mr Barry Sheerman Labour (Co-op)
Huddersfield
355 159 0.14% Scott Benton Conservative
Blackpool South
356 159 0.14% Rebecca Harris Conservative
Castle Point
357 159 0.14% Vicky Ford Conservative
Chelmsford
358 158 0.13% Richard Graham Conservative
Gloucester
359 158 0.13% Kevin Brennan Labour
Cardiff West
360 157 0.13% Sir David Amess Conservative
Southend West
361 157 0.13% Priti Patel Conservative
Witham
362 157 0.13% Rachael Maskell Labour (Co-op)
York Central
363 155 0.13% Tom Tugendhat Conservative
Tonbridge and Malling
364 155 0.13% Alex Chalk Conservative
Cheltenham
365 155 0.13% Mrs Natalie Elphicke Conservative
Dover
366 154 0.13% Imran Ahmad Khan Conservative
Wakefield
367 154 0.13% James Cleverly Conservative
Braintree
368 154 0.13% Sir Oliver Heald Conservative
North East Hertfordshire
369 152 0.13% Michelle Donelan Conservative
Chippenham
370 152 0.13% Sir Robert Syms Conservative
Poole
371 151 0.13% Gary Sambrook Conservative
Birmingham, Northfield
372 151 0.13% Mark Logan Conservative
Bolton North East
373 151 0.13% Rachel Maclean Conservative
Redditch
374 150 0.13% Sir Mike Penning Conservative
Hemel Hempstead
375 150 0.13% Munira Wilson Liberal Democrat
Twickenham
376 150 0.13% James Gray Conservative
North Wiltshire
377 150 0.13% Nick Fletcher Conservative
Don Valley
378 150 0.13% Alexander Stafford Conservative
Rother Valley
379 149 0.13% Stephanie Peacock Labour
Barnsley East
380 149 0.13% Matt Western Labour
Warwick and Leamington
381 149 0.13% Michael Fabricant Conservative
Lichfield
382 149 0.13% Steve McCabe Labour
Birmingham, Selly Oak
383 149 0.13% Wayne David Labour
Caerphilly
384 149 0.13% Helen Whately Conservative
Faversham and Mid Kent
385 148 0.13% Andrea Leadsom Conservative
South Northamptonshire
386 148 0.13% Julia Lopez Conservative
Hornchurch and Upminster
387 148 0.13% Fabian Hamilton Labour
Leeds North East
388 148 0.13% Mark Jenkinson Conservative
Workington
389 148 0.13% Craig Williams Conservative
Montgomeryshire
390 148 0.13% Andrew Stephenson Conservative
Pendle
391 148 0.13% Alicia Kearns Conservative
Rutland and Melton
392 148 0.13% Kemi Badenoch Conservative
Saffron Walden
393 147 0.13% Tom Hunt Conservative
Ipswich
394 146 0.12% Esther McVey Conservative
Tatton
395 146 0.12% Danny Kruger Conservative
Devizes
396 145 0.12% Damian Green Conservative
Ashford
397 145 0.12% Ruth Jones Labour
Newport West
398 145 0.12% Greg Smith Conservative
Buckingham
399 145 0.12% Andrew Bridgen Conservative
North West Leicestershire
400 144 0.12% Karin Smyth Labour
Bristol South
401 144 0.12% Jim McMahon Labour (Co-op)
Oldham West and Royton
402 143 0.12% Alex Sobel Labour (Co-op)
Leeds North West
403 143 0.12% Gareth Bacon Conservative
Orpington
404 142 0.12% Robert Courts Conservative
Witney
405 142 0.12% Maggie Throup Conservative
Erewash
406 141 0.12% Anne McLaughlin Scottish National Party
Glasgow North East
407 141 0.12% Geraint Davies Labour (Co-op)
Swansea West
408 141 0.12% Karl Turner Labour
Kingston upon Hull East
409 141 0.12% Dame Diana Johnson Labour
Kingston upon Hull North
410 141 0.12% Nadia Whittome Labour
Nottingham East
411 141 0.12% Tony Lloyd Labour
Rochdale
412 141 0.12% Liz Saville Roberts Plaid Cymru
Dwyfor Meirionnydd
413 141 0.12% Colum Eastwood Social Democratic & Labour Party
Foyle
414 140 0.12% Wera Hobhouse Liberal Democrat
Bath
415 140 0.12% Mrs Helen Grant Conservative
Maidstone and The Weald
416 140 0.12% Conor Burns Conservative
Bournemouth West
417 139 0.12% Angela Richardson Conservative
Guildford
418 139 0.12% Michael Gove Conservative
Surrey Heath
419 139 0.12% Mrs Maria Miller Conservative
Basingstoke
420 139 0.12% Jane Hunt Conservative
Loughborough
421 139 0.12% Alex Burghart Conservative
Brentwood and Ongar
422 139 0.12% Lucy Frazer Conservative
South East Cambridgeshire
423 138 0.12% Alan Mak Conservative
Havant
424 138 0.12% Mr Jacob Rees-Mogg Conservative
North East Somerset
425 138 0.12% Edward Miliband Labour
Doncaster North
426 137 0.12% Mr Philip Hollobone Conservative
Kettering
427 137 0.12% Claire Hanna Social Democratic & Labour Party
Belfast South
428 137 0.12% Stephen Metcalfe Conservative
South Basildon and East Thurrock
429 136 0.12% Jack Brereton Conservative
Stoke-on-Trent South
430 136 0.12% Layla Moran Liberal Democrat
Oxford West and Abingdon
431 135 0.12% Rehman Chishti Conservative
Gillingham and Rainham
432 135 0.12% Catherine West Labour
Hornsey and Wood Green
433 135 0.12% Dean Russell Conservative
Watford
434 135 0.12% Tracey Crouch Conservative
Chatham and Aylesford
435 134 0.11% Dan Jarvis Labour
Barnsley Central
436 134 0.11% Tahir Ali Labour
Birmingham, Hall Green
437 134 0.11% Michael Tomlinson Conservative
Mid Dorset and North Poole
438 134 0.11% Sarah Atherton Conservative
Wrexham
439 134 0.11% Darren Jones Labour
Bristol North West
440 134 0.11% Chris Philp Conservative
Croydon South
441 133 0.11% Nia Griffith Labour
Llanelli
442 133 0.11% Mr Tobias Ellwood Conservative
Bournemouth East
443 133 0.11% Antony Higginbotham Conservative
Burnley
444 133 0.11% Edward Argar Conservative
Charnwood
445 133 0.11% Paul Blomfield Labour
Sheffield Central
446 132 0.11% Keir Starmer Labour
Holborn and St Pancras
447 132 0.11% David Johnston Conservative
Wantage
448 132 0.11% Caroline Nokes Conservative
Romsey and Southampton North
449 131 0.11% John Howell Conservative
Henley
450 131 0.11% John Healey Labour
Wentworth and Dearne
451 131 0.11% Christina Rees Labour (Co-op)
Neath
452 130 0.11% Chris Evans Labour (Co-op)
Islwyn
453 130 0.11% Victoria Prentis Conservative
Banbury
454 130 0.11% Ed Davey Liberal Democrat
Kingston and Surbiton
455 130 0.11% Gavin Robinson Democratic Unionist Party
Belfast East
456 130 0.11% Stephen Hammond Conservative
Wimbledon
457 130 0.11% Jo Stevens Labour
Cardiff Central
458 130 0.11% Mark Pawsey Conservative
Rugby
459 129 0.11% Royston Smith Conservative
Southampton, Itchen
460 129 0.11% Daisy Cooper Liberal Democrat
St Albans
461 129 0.11% James Sunderland Conservative
Bracknell
462 129 0.11% Sir Paul Beresford Conservative
Mole Valley
463 129 0.11% Mike Wood Conservative
Dudley South
464 129 0.11% Laura Trott Conservative
Sevenoaks
465 129 0.11% Dominic Raab Conservative
Esher and Walton
466 128 0.11% Robert Buckland Conservative
South Swindon
467 128 0.11% Chris Skidmore Conservative
Kingswood
468 128 0.11% Yasmin Qureshi Labour
Bolton South East
469 128 0.11% Stephen Farry Alliance
North Down
470 128 0.11% Will Quince Conservative
Colchester
471 127 0.11% Luke Hall Conservative
Thornbury and Yate
472 127 0.11% Steve Brine Conservative
Winchester
473 127 0.11% Michelle Gildernew Sinn Féin
Fermanagh and South Tyrone
474 126 0.11% Carolyn Harris Labour
Swansea East
475 126 0.11% Grant Shapps Conservative
Welwyn Hatfield
476 126 0.11% Kerry McCarthy Labour
Bristol East
477 126 0.11% Laura Farris Conservative
Newbury
478 126 0.11% Chi Onwurah Labour
Newcastle upon Tyne Central
479 126 0.11% Sir Charles Walker Conservative
Broxbourne
480 125 0.11% Gordon Henderson Conservative
Sittingbourne and Sheppey
481 124 0.11% Kirsty Blackman Scottish National Party
Aberdeen North
482 124 0.11% Greg Clark Conservative
Tunbridge Wells
483 124 0.11% Emma Hardy Labour
Kingston upon Hull West and Hessle
484 122 0.10% Kwasi Kwarteng Conservative
Spelthorne
485 122 0.10% Rob Butler Conservative
Aylesbury
486 122 0.10% Preet Kaur Gill Labour (Co-op)
Birmingham, Edgbaston
487 122 0.10% Jack Dromey Labour
Birmingham, Erdington
488 122 0.10% Amanda Milling Conservative
Cannock Chase
489 122 0.10% Dame Eleanor Laing Conservative
Epping Forest
490 121 0.10% Joy Morrissey Conservative
Beaconsfield
491 121 0.10% Rachel Reeves Labour
Leeds West
492 121 0.10% Matt Rodda Labour
Reading East
493 121 0.10% Dame Rosie Winterton Labour
Doncaster Central
494 120 0.10% Lia Nici Conservative
Great Grimsby
495 120 0.10% Andy McDonald Labour
Middlesbrough
496 119 0.10% Robert Halfon Conservative
Harlow
497 119 0.10% Jackie Doyle-Price Conservative
Thurrock
498 119 0.10% Aaron Bell Conservative
Newcastle-under-Lyme
499 118 0.10% Mr Marcus Jones Conservative
Nuneaton
500 118 0.10% Crispin Blunt Conservative
Reigate
501 118 0.10% Margaret Beckett Labour
Derby South
502 117 0.10% Richard Burgon Labour
Leeds East
503 117 0.10% James Brokenshire Conservative
Old Bexley and Sidcup
504 117 0.10% Colleen Fletcher Labour
Coventry North East
505 117 0.10% Paul Girvan Democratic Unionist Party
South Antrim
506 116 0.10% Bim Afolami Conservative
Hitchin and Harpenden
507 116 0.10% Bob Stewart Conservative
Beckenham
508 116 0.10% Mr Peter Bone Conservative
Wellingborough
509 116 0.10% Mrs Theresa May Conservative
Maidenhead
510 116 0.10% Judith Cummins Labour
Bradford South
511 116 0.10% Chris Grayling Conservative
Epsom and Ewell
512 116 0.10% Jack Lopresti Conservative
Filton and Bradley Stoke
513 115 0.10% Matt Hancock Conservative
West Suffolk
514 115 0.10% Jessica Morden Labour
Newport East
515 115 0.10% Paul Bristow Conservative
Peterborough
516 114 0.10% John Redwood Conservative
Wokingham
517 114 0.10% Sammy Wilson Democratic Unionist Party
East Antrim
518 113 0.10% Jim Shannon Democratic Unionist Party
Strangford
519 113 0.10% Justin Tomlinson Conservative
North Swindon
520 113 0.10% Beth Winter Labour
Cynon Valley
521 112 0.10% Hilary Benn Labour
Leeds Central
522 111 0.09% Mr Gagan Mohindra Conservative
South West Hertfordshire
523 111 0.09% Sir Mark Hendrick Labour (Co-op)
Preston
524 110 0.09% Stephen McPartland Conservative
Stevenage
525 110 0.09% Vicky Foxcroft Labour
Lewisham, Deptford
526 110 0.09% Andrew Lewer Conservative
Northampton South
527 110 0.09% Mr Clive Betts Labour
Sheffield South East
528 108 0.09% Leo Docherty Conservative
Aldershot
529 108 0.09% Wendy Morton Conservative
Aldridge-Brownhills
530 108 0.09% Sir David Evennett Conservative
Bexleyheath and Crayford
531 108 0.09% Lilian Greenwood Labour
Nottingham South
532 108 0.09% Dr Rupa Huq Labour
Ealing Central and Acton
533 107 0.09% Gill Furniss Labour
Sheffield, Brightside and Hillsborough
534 106 0.09% Graham Stringer Labour
Blackley and Broughton
535 106 0.09% Mr Steve Baker Conservative
Wycombe
536 106 0.09% Ruth Cadbury Labour
Brentford and Isleworth
537 106 0.09% Daniel Zeichner Labour
Cambridge
538 106 0.09% Helen Hayes Labour
Dulwich and West Norwood
539 105 0.09% Ms Diane Abbott Labour
Hackney North and Stoke Newington
540 105 0.09% Henry Smith Conservative
Crawley
541 105 0.09% Dr Ben Spencer Conservative
Runnymede and Weybridge
542 104 0.09% Gerald Jones Labour
Merthyr Tydfil and Rhymney
543 104 0.09% Sarah Jones Labour
Croydon Central
544 104 0.09% Clive Efford Labour
Eltham
545 104 0.09% Feryal Clark Labour
Enfield North
546 104 0.09% Chris Hazzard Sinn Féin
South Down
547 103 0.09% Mr Alistair Carmichael Liberal Democrat
Orkney and Shetland
548 103 0.09% Mr John Baron Conservative
Basildon and Billericay
549 103 0.09% Jess Phillips Labour
Birmingham, Yardley
550 103 0.09% Stuart Anderson Conservative
Wolverhampton South West
551 103 0.09% Sir Robert Neill Conservative
Bromley and Chislehurst
552 103 0.09% Elliot Colburn Conservative
Carshalton and Wallington
553 102 0.09% Sir Jeffrey M Donaldson Democratic Unionist Party
Lagan Valley
554 102 0.09% Adam Afriyie Conservative
Windsor
555 102 0.09% Michael Ellis Conservative
Northampton North
556 101 0.09% Janet Daby Labour
Lewisham East
557 101 0.09% Mr Jonathan Lord Conservative
Woking
558 101 0.09% Bambos Charalambous Labour
Enfield, Southgate
559 100 0.09% Dr Alan Whitehead Labour
Southampton, Test
560 100 0.09% Jeremy Corbyn Labour
Islington North
561 100 0.09% Hywel Williams Plaid Cymru
Arfon
562 99 0.08% Valerie Vaz Labour
Walsall South
563 98 0.08% Nick Thomas-Symonds Labour
Torfaen
564 98 0.08% Kate Hollern Labour
Blackburn
565 98 0.08% Alok Sharma Conservative
Reading West
566 97 0.08% John Finucane Sinn Féin
Belfast North
567 97 0.08% Marco Longhi Conservative
Dudley North
568 97 0.08% David Simmonds Conservative
Ruislip, Northwood and Pinner
569 96 0.08% Bell Ribeiro-Addy Labour
Streatham
570 96 0.08% Mr Khalid Mahmood Labour
Birmingham, Perry Barr
571 96 0.08% Dame Cheryl Gillan Conservative
Chesham and Amersham
572 95 0.08% Rachel Hopkins Labour
Luton South
573 94 0.08% Oliver Dowden Conservative
Hertsmere
574 94 0.08% Ellie Reeves Labour
Lewisham West and Penge
575 93 0.08% Lucy Powell Labour (Co-op)
Manchester Central
576 93 0.08% Afzal Khan Labour
Manchester, Gorton
577 93 0.08% Theresa Villiers Conservative
Chipping Barnet
578 93 0.08% Mr Gregory Campbell Democratic Unionist Party
East Londonderry
579 92 0.08% Carla Lockhart Democratic Unionist Party
Upper Bann
580 92 0.08% Sir Iain Duncan Smith Conservative
Chingford and Woodford Green
581 92 0.08% Sarah Champion Labour
Rotherham
582 91 0.08% Jo Gideon Conservative
Stoke-on-Trent Central
583 91 0.08% Felicity Buchan Conservative
Kensington
584 91 0.08% Boris Johnson Conservative
Uxbridge and South Ruislip
585 91 0.08% Florence Eshalomi Labour (Co-op)
Vauxhall
586 90 0.08% Jonathan Ashworth Labour (Co-op)
Leicester South
587 89 0.08% Mr David Lammy Labour
Tottenham
588 88 0.08% Shaun Bailey Conservative
West Bromwich West
589 87 0.07% Stella Creasy Labour (Co-op)
Walthamstow
590 87 0.07% Alex Norris Labour (Co-op)
Nottingham North
591 86 0.07% Matthew Pennycook Labour
Greenwich and Woolwich
592 86 0.07% Neil Coyle Labour
Bermondsey and Old Southwark
593 85 0.07% Nicola Richards Conservative
West Bromwich East
594 85 0.07% Jon Cruddas Labour
Dagenham and Rainham
595 84 0.07% Imran Hussain Labour
Bradford East
596 84 0.07% Abena Oppong-Asare Labour
Erith and Thamesmead
597 83 0.07% Ms Harriet Harman Labour
Camberwell and Peckham
598 81 0.07% Paul Scully Conservative
Sutton and Cheam
599 81 0.07% Liz Kendall Labour
Leicester West
600 80 0.07% Sarah Olney Liberal Democrat
Richmond Park
601 79 0.07% Wes Streeting Labour
Ilford North
602 79 0.07% John Cryer Labour
Leyton and Wanstead
603 79 0.07% Ian Paisley Democratic Unionist Party
North Antrim
604 79 0.07% Anneliese Dodds Labour (Co-op)
Oxford East
605 78 0.07% Dr Rosena Allin-Khan Labour
Tooting
606 78 0.07% Eddie Hughes Conservative
Walsall North
607 78 0.07% Andrew Rosindell Conservative
Romford
608 76 0.07% Sarah Owen Labour
Luton North
609 74 0.06% Andy Slaughter Labour
Hammersmith
610 73 0.06% Jane Stevenson Conservative
Wolverhampton North East
611 72 0.06% Emily Thornberry Labour
Islington South and Finsbury
612 71 0.06% Angus Brendan MacNeil Scottish National Party
Na h-Eileanan an Iar
613 71 0.06% John Spellar Labour
Warley
614 71 0.06% Naz Shah Labour
Bradford West
615 68 0.06% Nickie Aiken Conservative
Cities of London and Westminster
616 67 0.06% Tulip Siddiq Labour
Hampstead and Kilburn
617 67 0.06% Paul Maskey Sinn Féin
Belfast West
618 67 0.06% Rushanara Ali Labour
Bethnal Green and Bow
619 66 0.06% Meg Hillier Labour (Co-op)
Hackney South and Shoreditch
620 66 0.06% Órfhlaith Begley Sinn Féin
West Tyrone
621 66 0.06% Nick Smith Labour
Blaenau Gwent
622 64 0.05% Claudia Webbe Labour
Leicester East
623 63 0.05% Dawn Butler Labour
Brent Central
624 63 0.05% Steve Reed Labour (Co-op)
Croydon North
625 62 0.05% Siobhain McDonagh Labour
Mitcham and Morden
626 62 0.05% James Murray Labour (Co-op)
Ealing North
627 61 0.05% Mickey Brady Sinn Féin
Newry and Armagh
628 60 0.05% Ms Karen Buck Labour
Westminster North
629 59 0.05% Marsha De Cordova Labour
Battersea
630 59 0.05% Liam Byrne Labour
Birmingham, Hodge Hill
631 58 0.05% Mike Freer Conservative
Finchley and Golders Green
632 55 0.05% Gareth Thomas Labour (Co-op)
Harrow West
633 55 0.05% Pat McFadden Labour
Wolverhampton South East
634 55 0.05% Fleur Anderson Labour
Putney
635 54 0.05% Greg Hands Conservative
Chelsea and Fulham
636 53 0.05% Seema Malhotra Labour (Co-op)
Feltham and Heston
637 52 0.04% Ms Lyn Brown Labour
West Ham
638 52 0.04% Kate Osamor Labour (Co-op)
Edmonton
639 50 0.04% Dr Matthew Offord Conservative
Hendon
640 50 0.04% Apsana Begum Labour
Poplar and Limehouse
641 48 0.04% Dame Margaret Hodge Labour
Barking
642 47 0.04% Bob Blackman Conservative
Harrow East
643 45 0.04% John McDonnell Labour
Hayes and Harlington
644 42 0.04% Mr Tanmanjeet Singh Dhesi Labour
Slough
645 41 0.04% Francie Molloy Sinn Féin
Mid Ulster
646 41 0.04% Stephen Timms Labour
East Ham
647 36 0.03% Sam Tarry Labour
Ilford South
648 34 0.03% Mr Virendra Sharma Labour
Ealing, Southall
649 33 0.03% Shabana Mahmood Labour
Birmingham, Ladywood
650 23 0.02% Barry Gardiner Labour
Brent North