28,807 Petition Signatories by Constituency

Rank Constituency Signatures % of Total Signatures MP Party-Constituency
1 184 0.64% Mr Geoffrey Cox Conservative
Torridge and West Devon
2 153 0.53% Sir Paul Beresford Conservative
Mole Valley
3 152 0.53% George Eustice Conservative
Camborne and Redruth
4 147 0.51% Victoria Atkins Conservative
Louth and Horncastle
5 147 0.51% Mel Stride Conservative
Central Devon
6 139 0.48% Siobhan Baillie Conservative
Stroud
7 136 0.47% Damian Hinds Conservative
East Hampshire
8 134 0.47% Jeremy Quin Conservative
Horsham
9 133 0.46% Ms Nusrat Ghani Conservative
Wealden
10 133 0.46% Mr Ranil Jayawardena Conservative
North East Hampshire
11 132 0.46% David Johnston Conservative
Wantage
12 131 0.46% Jeremy Hunt Conservative
South West Surrey
13 130 0.45% Mrs Sheryll Murray Conservative
South East Cornwall
14 128 0.44% Derek Thomas Conservative
St Ives
15 127 0.44% David Warburton Conservative
Somerton and Frome
16 126 0.44% Robert Largan Conservative
High Peak
17 126 0.44% Jason McCartney Conservative
Colne Valley
18 125 0.43% Sir Edward Leigh Conservative
Gainsborough
19 124 0.43% Sir Geoffrey Clifton-Brown Conservative
The Cotswolds
20 123 0.43% Angela Richardson Conservative
Guildford
21 122 0.42% Mrs Flick Drummond Conservative
Meon Valley
22 121 0.42% Mr Jonathan Lord Conservative
Woking
23 119 0.41% Kevin Hollinrake Conservative
Thirsk and Malton
24 119 0.41% James Heappey Conservative
Wells
25 118 0.41% Selaine Saxby Conservative
North Devon
26 117 0.41% Mr Ian Liddell-Grainger Conservative
Bridgwater and West Somerset
27 115 0.40% James Cartlidge Conservative
South Suffolk
28 115 0.40% Robert Courts Conservative
Witney
29 115 0.40% James Gray Conservative
North Wiltshire
30 115 0.40% Alicia Kearns Conservative
Rutland and Melton
31 114 0.40% Andrew Griffith Conservative
Arundel and South Downs
32 114 0.40% Simon Hoare Conservative
North Dorset
33 113 0.39% Andrea Leadsom Conservative
South Northamptonshire
34 108 0.38% Rebecca Pow Conservative
Taunton Deane
35 108 0.38% Huw Merriman Conservative
Bexhill and Battle
36 108 0.38% Mr Marcus Fysh Conservative
Yeovil
37 108 0.38% Scott Mann Conservative
North Cornwall
38 108 0.38% Mr Owen Paterson Conservative
North Shropshire
39 107 0.37% Richard Fuller Conservative
North East Bedfordshire
40 104 0.36% Craig Whittaker Conservative
Calder Valley
41 103 0.36% Damian Collins Conservative
Folkestone and Hythe
42 103 0.36% Sir Bernard Jenkin Conservative
Harwich and North Essex
43 102 0.35% Laura Farris Conservative
Newbury
44 102 0.35% Gillian Keegan Conservative
Chichester
45 101 0.35% Sir Desmond Swayne Conservative
New Forest West
46 101 0.35% Greg Smith Conservative
Buckingham
47 100 0.35% Rishi Sunak Conservative
Richmond (Yorks)
48 99 0.34% Greg Clark Conservative
Tunbridge Wells
49 99 0.34% Chris Loder Conservative
West Dorset
50 98 0.34% Claire Coutinho Conservative
East Surrey
51 98 0.34% Helen Whately Conservative
Faversham and Mid Kent
52 97 0.34% Bob Seely Conservative
Isle of Wight
53 97 0.34% Bill Wiggin Conservative
North Herefordshire
54 97 0.34% Jonathan Edwards Plaid Cymru
Carmarthen East and Dinefwr
55 97 0.34% Mark Eastwood Conservative
Dewsbury
56 97 0.34% Gordon Henderson Conservative
Sittingbourne and Sheppey
57 96 0.33% Steve Double Conservative
St Austell and Newquay
58 96 0.33% Michael Gove Conservative
Surrey Heath
59 96 0.33% Ben Lake Plaid Cymru
Ceredigion
60 94 0.33% Ms Nadine Dorries Conservative
Mid Bedfordshire
61 94 0.33% David T C Davies Conservative
Monmouth
62 93 0.32% Harriett Baldwin Conservative
West Worcestershire
63 93 0.32% David Mundell Conservative
Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale
64 93 0.32% Dr Dan Poulter Conservative
Central Suffolk and North Ipswich
65 93 0.32% Mr Richard Holden Conservative
North West Durham
66 93 0.32% Danny Kruger Conservative
Devizes
67 92 0.32% John Howell Conservative
Henley
68 92 0.32% Chris Heaton-Harris Conservative
Daventry
69 92 0.32% Dr Ben Spencer Conservative
Runnymede and Weybridge
70 92 0.32% Julian Smith Conservative
Skipton and Ripon
71 91 0.32% Philip Dunne Conservative
Ludlow
72 90 0.31% Jeremy Wright Conservative
Kenilworth and Southam
73 89 0.31% James Cleverly Conservative
Braintree
74 88 0.31% Matt Hancock Conservative
West Suffolk
75 87 0.30% Mrs Theresa May Conservative
Maidenhead
76 86 0.30% Karen Bradley Conservative
Staffordshire Moorlands
77 86 0.30% Nadhim Zahawi Conservative
Stratford-on-Avon
78 86 0.30% Laura Trott Conservative
Sevenoaks
79 86 0.30% Lucy Frazer Conservative
South East Cambridgeshire
80 85 0.30% Mr John Whittingdale Conservative
Maldon
81 85 0.30% Dr Julian Lewis Conservative
New Forest East
82 85 0.30% Steve Barclay Conservative
North East Cambridgeshire
83 85 0.30% Miriam Cates Conservative
Penistone and Stocksbridge
84 84 0.29% Alberto Costa Conservative
South Leicestershire
85 84 0.29% Tom Tugendhat Conservative
Tonbridge and Malling
86 84 0.29% Damian Green Conservative
Ashford
87 84 0.29% Kit Malthouse Conservative
North West Hampshire
88 84 0.29% Kemi Badenoch Conservative
Saffron Walden
89 84 0.29% Dr Caroline Johnson Conservative
Sleaford and North Hykeham
90 83 0.29% Mr Mark Harper Conservative
Forest of Dean
91 83 0.29% Sir Gary Streeter Conservative
South West Devon
92 83 0.29% John Lamont Conservative
Berwickshire, Roxburgh and Selkirk
93 83 0.29% Nigel Adams Conservative
Selby and Ainsty
94 82 0.29% Tracy Brabin Labour (Co-op)
Batley and Spen
95 82 0.29% Priti Patel Conservative
Witham
96 81 0.28% David Duguid Conservative
Banff and Buchan
97 81 0.28% Mr Mark Francois Conservative
Rayleigh and Wickford
98 81 0.28% Mr Nigel Evans Conservative
Ribble Valley
99 80 0.28% Cherilyn Mackrory Conservative
Truro and Falmouth
100 79 0.27% John Redwood Conservative
Wokingham
101 79 0.27% Nigel Huddleston Conservative
Mid Worcestershire
102 79 0.27% Jake Berry Conservative
Rossendale and Darwen
103 78 0.27% Guy Opperman Conservative
Hexham
104 78 0.27% Neil Parish Conservative
Tiverton and Honiton
105 78 0.27% Mrs Helen Grant Conservative
Maidstone and The Weald
106 78 0.27% Robert Jenrick Conservative
Newark
107 78 0.27% Gareth Johnson Conservative
Dartford
108 77 0.27% Mr William Wragg Conservative
Hazel Grove
109 76 0.26% Elizabeth Truss Conservative
South West Norfolk
110 76 0.26% Dr Andrew Murrison Conservative
South West Wiltshire
111 76 0.26% Robbie Moore Conservative
Keighley
112 76 0.26% Miss Sarah Dines Conservative
Derbyshire Dales
113 76 0.26% Mrs Natalie Elphicke Conservative
Dover
114 75 0.26% Dr Thérèse Coffey Conservative
Suffolk Coastal
115 75 0.26% Esther McVey Conservative
Tatton
116 75 0.26% Craig Williams Conservative
Montgomeryshire
117 74 0.26% Drew Hendry Scottish National Party
Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey
118 74 0.26% Leo Docherty Conservative
Aldershot
119 74 0.26% Mr Shailesh Vara Conservative
North West Cambridgeshire
120 73 0.25% Sir John Hayes Conservative
South Holland and The Deepings
121 73 0.25% Sir Roger Gale Conservative
North Thanet
122 72 0.25% Luke Hall Conservative
Thornbury and Yate
123 72 0.25% James Sunderland Conservative
Bracknell
124 71 0.25% Mr Jacob Rees-Mogg Conservative
North East Somerset
125 71 0.25% Dame Cheryl Gillan Conservative
Chesham and Amersham
126 71 0.25% Mark Pawsey Conservative
Rugby
127 71 0.25% Edward Timpson Conservative
Eddisbury
128 70 0.24% Mr Richard Bacon Conservative
South Norfolk
129 70 0.24% Jonathan Reynolds Labour (Co-op)
Stalybridge and Hyde
130 70 0.24% Victoria Prentis Conservative
Banbury
131 70 0.24% Mims Davies Conservative
Mid Sussex
132 70 0.24% Sir Greg Knight Conservative
East Yorkshire
133 69 0.24% Katherine Fletcher Conservative
South Ribble
134 69 0.24% Peter Aldous Conservative
Waveney
135 69 0.24% John Penrose Conservative
Weston-super-Mare
136 69 0.24% Sir Oliver Heald Conservative
North East Hertfordshire
137 69 0.24% Fiona Bruce Conservative
Congleton
138 68 0.24% Gareth Davies Conservative
Grantham and Stamford
139 68 0.24% Douglas Ross Conservative
Moray
140 68 0.24% Mr Laurence Robertson Conservative
Tewkesbury
141 68 0.24% Maria Caulfield Conservative
Lewes
142 67 0.23% Mr David Davis Conservative
Haltemprice and Howden
143 67 0.23% Grant Shapps Conservative
Welwyn Hatfield
144 67 0.23% Mark Fletcher Conservative
Bolsover
145 67 0.23% Adam Afriyie Conservative
Windsor
146 67 0.23% Rosie Duffield Labour
Canterbury
147 67 0.23% Dr Liam Fox Conservative
North Somerset
148 67 0.23% Alec Shelbrooke Conservative
Elmet and Rothwell
149 66 0.23% Dave Doogan Scottish National Party
Angus
150 66 0.23% Tracey Crouch Conservative
Chatham and Aylesford
151 66 0.23% Mr David Jones Conservative
Clwyd West
152 66 0.23% Crispin Blunt Conservative
Reigate
153 66 0.23% James Duddridge Conservative
Rochford and Southend East
154 65 0.23% Alan Mak Conservative
Havant
155 65 0.23% Ben Everitt Conservative
Milton Keynes North
156 65 0.23% Simon Jupp Conservative
East Devon
157 65 0.23% John Glen Conservative
Salisbury
158 64 0.22% Ian Blackford Scottish National Party
Ross, Skye and Lochaber
159 64 0.22% Graham Stuart Conservative
Beverley and Holderness
160 64 0.22% Mark Garnier Conservative
Wyre Forest
161 64 0.22% Jo Churchill Conservative
Bury St Edmunds
162 64 0.22% Lee Rowley Conservative
North East Derbyshire
163 64 0.22% Kelly Tolhurst Conservative
Rochester and Strood
164 64 0.22% Philip Davies Conservative
Shipley
165 64 0.22% Suella Braverman Conservative
Fareham
166 64 0.22% Anthony Browne Conservative
South Cambridgeshire
167 63 0.22% Mrs Maria Miller Conservative
Basingstoke
168 63 0.22% Stephen Crabb Conservative
Preseli Pembrokeshire
169 63 0.22% Paul Holmes Conservative
Eastleigh
170 62 0.22% Jesse Norman Conservative
Hereford and South Herefordshire
171 62 0.22% Andrew Percy Conservative
Brigg and Goole
172 62 0.22% Anne Marie Morris Conservative
Newton Abbot
173 62 0.22% Allan Dorans Scottish National Party
Ayr, Carrick and Cumnock
174 62 0.22% Simon Baynes Conservative
Clwyd South
175 62 0.22% Dr Neil Hudson Conservative
Penrith and The Border
176 62 0.22% Rob Roberts Conservative
Delyn
177 62 0.22% Mark Spencer Conservative
Sherwood
178 62 0.22% Daniel Kawczynski Conservative
Shrewsbury and Atcham
179 61 0.21% Gavin Williamson Conservative
South Staffordshire
180 61 0.21% Michelle Donelan Conservative
Chippenham
181 60 0.21% Andrew Bowie Conservative
West Aberdeenshire and Kincardine
182 60 0.21% Lee Anderson Conservative
Ashfield
183 60 0.21% Anne-Marie Trevelyan Conservative
Berwick-upon-Tweed
184 60 0.21% Fay Jones Conservative
Brecon and Radnorshire
185 60 0.21% Simon Hart Conservative
Carmarthen West and South Pembrokeshire
186 59 0.21% Mr Gagan Mohindra Conservative
South West Hertfordshire
187 59 0.21% David Rutley Conservative
Macclesfield
188 59 0.21% Sir Lindsay Hoyle Speaker
Chorley
189 59 0.21% Rachel Maclean Conservative
Redditch
190 59 0.21% Dominic Raab Conservative
Esher and Walton
191 58 0.20% Mrs Pauline Latham Conservative
Mid Derbyshire
192 58 0.20% Rebecca Harris Conservative
Castle Point
193 58 0.20% Martin Vickers Conservative
Cleethorpes
194 57 0.20% Steve Brine Conservative
Winchester
195 57 0.20% George Freeman Conservative
Mid Norfolk
196 57 0.20% Andrew Bridgen Conservative
North West Leicestershire
197 57 0.20% Stuart Andrew Conservative
Pudsey
198 56 0.19% Richard Graham Conservative
Gloucester
199 56 0.19% Joy Morrissey Conservative
Beaconsfield
200 56 0.19% Dr Luke Evans Conservative
Bosworth
201 56 0.19% Alex Burghart Conservative
Brentwood and Ongar
202 56 0.19% Duncan Baker Conservative
North Norfolk
203 56 0.19% Ruth Edwards Conservative
Rushcliffe
204 56 0.19% Olivia Blake Labour
Sheffield, Hallam
205 55 0.19% Anthony Mangnall Conservative
Totnes
206 55 0.19% Alun Cairns Conservative
Vale of Glamorgan
207 55 0.19% Michael Fabricant Conservative
Lichfield
208 55 0.19% Sajid Javid Conservative
Bromsgrove
209 54 0.19% Dr Jamie Wallis Conservative
Bridgend
210 54 0.19% Andrea Jenkyns Conservative
Morley and Outwood
211 54 0.19% Tom Pursglove Conservative
Corby
212 54 0.19% Mrs Heather Wheeler Conservative
South Derbyshire
213 53 0.18% Mark Tami Labour
Alyn and Deeside
214 53 0.18% Rosie Cooper Labour
West Lancashire
215 53 0.18% Kenny MacAskill Scottish National Party
East Lothian
216 53 0.18% Gareth Bacon Conservative
Orpington
217 53 0.18% Alex Davies-Jones Labour
Pontypridd
218 52 0.18% Stephen McPartland Conservative
Stevenage
219 52 0.18% Sally-Ann Hart Conservative
Hastings and Rye
220 52 0.18% Rob Butler Conservative
Aylesbury
221 51 0.18% Craig Mackinlay Conservative
South Thanet
222 51 0.18% Andrew Selous Conservative
South West Bedfordshire
223 51 0.18% Brandon Lewis Conservative
Great Yarmouth
224 51 0.18% Theo Clarke Conservative
Stafford
225 51 0.18% Matt Warman Conservative
Boston and Skegness
226 51 0.18% Iain Stewart Conservative
Milton Keynes South
227 51 0.18% Jamie Stone Liberal Democrat
Caithness, Sutherland and Easter Ross
228 51 0.18% James Wild Conservative
North West Norfolk
229 51 0.18% Alex Chalk Conservative
Cheltenham
230 51 0.18% Chris Elmore Labour
Ogmore
231 51 0.18% Holly Mumby-Croft Conservative
Scunthorpe
232 50 0.17% Alan Brown Scottish National Party
Kilmarnock and Loudoun
233 50 0.17% Debbie Abrahams Labour
Oldham East and Saddleworth
234 50 0.17% Chris Grayling Conservative
Epsom and Ewell
235 49 0.17% Pete Wishart Scottish National Party
Perth and North Perthshire
236 49 0.17% Alex Sobel Labour (Co-op)
Leeds North West
237 49 0.17% Mike Amesbury Labour
Weaver Vale
238 49 0.17% Jerome Mayhew Conservative
Broadland
239 49 0.17% Justin Tomlinson Conservative
North Swindon
240 49 0.17% Edward Miliband Labour
Doncaster North
241 49 0.17% Richard Drax Conservative
South Dorset
242 48 0.17% Jane Hunt Conservative
Loughborough
243 48 0.17% David Morris Conservative
Morecambe and Lunesdale
244 47 0.16% Dehenna Davison Conservative
Bishop Auckland
245 47 0.16% Antony Higginbotham Conservative
Burnley
246 47 0.16% Yvette Cooper Labour
Normanton, Pontefract and Castleford
247 47 0.16% Wayne David Labour
Caerphilly
248 47 0.16% Mr Kevan Jones Labour
North Durham
249 47 0.16% Mr Robert Goodwill Conservative
Scarborough and Whitby
250 46 0.16% Neil O'Brien Conservative
Harborough
251 46 0.16% Andrew Jones Conservative
Harrogate and Knaresborough
252 46 0.16% Jim Shannon Democratic Unionist Party
Strangford
253 46 0.16% Mr Philip Hollobone Conservative
Kettering
254 46 0.16% Chris Skidmore Conservative
Kingswood
255 46 0.16% Judith Cummins Labour
Bradford South
256 45 0.16% Bim Afolami Conservative
Hitchin and Harpenden
257 45 0.16% Sara Britcliffe Conservative
Hyndburn
258 45 0.16% Imran Ahmad Khan Conservative
Wakefield
259 45 0.16% Mr Peter Bone Conservative
Wellingborough
260 45 0.16% Michael Tomlinson Conservative
Mid Dorset and North Poole
261 45 0.16% Tony Lloyd Labour
Rochdale
262 44 0.15% Mark Menzies Conservative
Fylde
263 44 0.15% Sir David Amess Conservative
Southend West
264 44 0.15% Jon Trickett Labour
Hemsworth
265 44 0.15% Mark Pritchard Conservative
The Wrekin
266 44 0.15% Nigel Mills Conservative
Amber Valley
267 44 0.15% Lisa Nandy Labour
Wigan
268 44 0.15% Chris Philp Conservative
Croydon South
269 43 0.15% Caroline Dinenage Conservative
Gosport
270 43 0.15% John McNally Scottish National Party
Falkirk
271 43 0.15% Mr Jonathan Djanogly Conservative
Huntingdon
272 43 0.15% Tim Farron Liberal Democrat
Westmorland and Lonsdale
273 43 0.15% Mr Ben Wallace Conservative
Wyre and Preston North
274 43 0.15% Mr Alister Jack Conservative
Dumfries and Galloway
275 43 0.15% Henry Smith Conservative
Crawley
276 43 0.15% Tim Loughton Conservative
East Worthing and Shoreham
277 42 0.15% Julie Marson Conservative
Hertford and Stortford
278 42 0.15% Mr Alistair Carmichael Liberal Democrat
Orkney and Shetland
279 42 0.15% Dr James Davies Conservative
Vale of Clwyd
280 42 0.15% Johnny Mercer Conservative
Plymouth, Moor View
281 41 0.14% Rehman Chishti Conservative
Gillingham and Rainham
282 41 0.14% Angela Rayner Labour
Ashton-under-Lyne
283 41 0.14% Scott Benton Conservative
Blackpool South
284 41 0.14% Mr Simon Clarke Conservative
Middlesbrough South and East Cleveland
285 41 0.14% Mr Steve Baker Conservative
Wycombe
286 41 0.14% Brendan O'Hara Scottish National Party
Argyll and Bute
287 41 0.14% Alok Sharma Conservative
Reading West
288 41 0.14% Mr Ben Bradshaw Labour
Exeter
289 40 0.14% Tom Randall Conservative
Gedling
290 40 0.14% Adam Holloway Conservative
Gravesham
291 40 0.14% Brendan Clarke-Smith Conservative
Bassetlaw
292 40 0.14% Sir Jeffrey M Donaldson Democratic Unionist Party
Lagan Valley
293 40 0.14% Nick Gibb Conservative
Bognor Regis and Littlehampton
294 40 0.14% Sir Charles Walker Conservative
Broxbourne
295 40 0.14% Andrew Stephenson Conservative
Pendle
296 40 0.14% Trudy Harrison Conservative
Copeland
297 40 0.14% Luke Pollard Labour (Co-op)
Plymouth, Sutton and Devonport
298 40 0.14% Alexander Stafford Conservative
Rother Valley
299 40 0.14% Dame Eleanor Laing Conservative
Epping Forest
300 39 0.14% Liz Twist Labour
Blaydon
301 39 0.14% Virginia Crosbie Conservative
Ynys Môn
302 39 0.14% Julian Sturdy Conservative
York Outer
303 39 0.14% Giles Watling Conservative
Clacton
304 39 0.14% Will Quince Conservative
Colchester
305 39 0.14% Caroline Nokes Conservative
Romsey and Southampton North
306 38 0.13% Owen Thompson Scottish National Party
Midlothian
307 38 0.13% Sir Mike Penning Conservative
Hemel Hempstead
308 38 0.13% Dan Jarvis Labour
Barnsley Central
309 38 0.13% Imran Hussain Labour
Bradford East
310 38 0.13% Stuart C McDonald Scottish National Party
Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East
311 38 0.13% Vicky Ford Conservative
Chelmsford
312 38 0.13% Matt Rodda Labour
Reading East
313 37 0.13% Hannah Bardell Scottish National Party
Livingston
314 37 0.13% John Nicolson Scottish National Party
Ochil and South Perthshire
315 37 0.13% Craig Tracey Conservative
North Warwickshire
316 37 0.13% Edward Argar Conservative
Charnwood
317 37 0.13% Liz Saville Roberts Plaid Cymru
Dwyfor Meirionnydd
318 36 0.13% Holly Lynch Labour
Halifax
319 36 0.13% Daisy Cooper Liberal Democrat
St Albans
320 36 0.13% Sir William Cash Conservative
Stone
321 36 0.13% Patricia Gibson Scottish National Party
North Ayrshire and Arran
322 36 0.13% Nick Thomas-Symonds Labour
Torfaen
323 36 0.13% Sir Edward Davey Liberal Democrat
Kingston and Surbiton
324 36 0.13% Yvonne Fovargue Labour
Makerfield
325 36 0.13% Amanda Milling Conservative
Cannock Chase
326 36 0.13% Layla Moran Liberal Democrat
Oxford West and Abingdon
327 35 0.12% Robert Buckland Conservative
South Swindon
328 35 0.12% Angela Crawley Scottish National Party
Lanark and Hamilton East
329 35 0.12% Martyn Day Scottish National Party
Linlithgow and East Falkirk
330 35 0.12% Yasmin Qureshi Labour
Bolton South East
331 35 0.12% Christian Matheson Labour
City of Chester
332 35 0.12% Taiwo Owatemi Labour
Coventry North West
333 35 0.12% Paul Howell Conservative
Sedgefield
334 35 0.12% Caroline Ansell Conservative
Eastbourne
335 35 0.12% Chris Hazzard Sinn Féin
South Down
336 34 0.12% Suzanne Webb Conservative
Stourbridge
337 34 0.12% Wendy Chamberlain Liberal Democrat
North East Fife
338 34 0.12% Oliver Dowden Conservative
Hertsmere
339 34 0.12% Cat Smith Labour
Lancaster and Fleetwood
340 34 0.12% Nia Griffith Labour
Llanelli
341 34 0.12% Mark Jenkinson Conservative
Workington
342 34 0.12% Mr Toby Perkins Labour
Chesterfield
343 34 0.12% Andrew Gwynne Labour
Denton and Reddish
344 34 0.12% Andrew Rosindell Conservative
Romford
345 33 0.12% Mr John Baron Conservative
Basildon and Billericay
346 33 0.12% Mark Logan Conservative
Bolton North East
347 33 0.12% Dr Philippa Whitford Scottish National Party
Central Ayrshire
348 32 0.11% Kerry McCarthy Labour
Bristol East
349 32 0.11% Sir Christopher Chope Conservative
Christchurch
350 31 0.11% Derek Twigg Labour
Halton
351 31 0.11% Richard Thomson Scottish National Party
Gordon
352 31 0.11% Simon Fell Conservative
Barrow and Furness
353 31 0.11% Ben Bradley Conservative
Mansfield
354 31 0.11% Saqib Bhatti Conservative
Meriden
355 31 0.11% Kate Griffiths Conservative
Burton
356 31 0.11% Penny Mordaunt Conservative
Portsmouth North
357 31 0.11% Maggie Throup Conservative
Erewash
358 30 0.10% Chris Clarkson Conservative
Heywood and Middleton
359 30 0.10% Mr Barry Sheerman Labour (Co-op)
Huddersfield
360 30 0.10% Lucy Allan Conservative
Telford
361 30 0.10% Sir Graham Brady Conservative
Altrincham and Sale West
362 30 0.10% Stephanie Peacock Labour
Barnsley East
363 30 0.10% Bob Stewart Conservative
Beckenham
364 30 0.10% Mary Glindon Labour
North Tyneside
365 30 0.10% Mary Kelly Foy Labour
City of Durham
366 30 0.10% Nick Fletcher Conservative
Don Valley
367 30 0.10% Julian Knight Conservative
Solihull
368 30 0.10% Stephen Metcalfe Conservative
South Basildon and East Thurrock
369 29 0.10% Gavin Newlands Scottish National Party
Paisley and Renfrewshire North
370 29 0.10% Julia Lopez Conservative
Hornchurch and Upminster
371 29 0.10% Alyn Smith Scottish National Party
Stirling
372 29 0.10% Peter Kyle Labour
Hove
373 29 0.10% Dean Russell Conservative
Watford
374 29 0.10% John Healey Labour
Wentworth and Dearne
375 29 0.10% Margaret Greenwood Labour
Wirral West
376 29 0.10% Paul Bristow Conservative
Peterborough
377 29 0.10% Justin Madders Labour
Ellesmere Port and Neston
378 28 0.10% Karin Smyth Labour
Bristol South
379 28 0.10% Darren Henry Conservative
Broxtowe
380 27 0.09% Navendu Mishra Labour
Stockport
381 27 0.09% Kevin Foster Conservative
Torbay
382 27 0.09% Charlotte Nichols Labour
Warrington North
383 27 0.09% Christina Rees Labour (Co-op)
Neath
384 27 0.09% Catherine McKinnell Labour
Newcastle upon Tyne North
385 27 0.09% Jack Lopresti Conservative
Filton and Bradley Stoke
386 26 0.09% Tonia Antoniazzi Labour
Gower
387 26 0.09% Robert Halfon Conservative
Harlow
388 26 0.09% Rachel Reeves Labour
Leeds West
389 26 0.09% James Grundy Conservative
Leigh
390 26 0.09% Matt Western Labour
Warwick and Leamington
391 26 0.09% Sir Peter Bottomley Conservative
Worthing West
392 26 0.09% Sarah Atherton Conservative
Wrexham
393 25 0.09% Jackie Doyle-Price Conservative
Thurrock
394 25 0.09% Kate Osborne Labour
Jarrow
395 25 0.09% Andy Carter Conservative
Warrington South
396 25 0.09% Neil Gray Scottish National Party
Airdrie and Shotts
397 25 0.09% Chris Green Conservative
Bolton West
398 25 0.09% Sir Robert Neill Conservative
Bromley and Chislehurst
399 25 0.09% Ruth Jones Labour
Newport West
400 25 0.09% Andrew Lewer Conservative
Northampton South
401 25 0.09% Clive Lewis Labour
Norwich South
402 25 0.09% Mr Marcus Jones Conservative
Nuneaton
403 25 0.09% Margaret Beckett Labour
Derby South
404 25 0.09% Mr Gregory Campbell Democratic Unionist Party
East Londonderry
405 24 0.08% Ian Lavery Labour
Wansbeck
406 24 0.08% Karl McCartney Conservative
Lincoln
407 24 0.08% Conor Burns Conservative
Bournemouth West
408 24 0.08% Mr Robin Walker Conservative
Worcester
409 24 0.08% Jim McMahon Labour (Co-op)
Oldham West and Royton
410 24 0.08% Amanda Solloway Conservative
Derby North
411 24 0.08% Gill Furniss Labour
Sheffield, Brightside and Hillsborough
412 23 0.08% Kwasi Kwarteng Conservative
Spelthorne
413 23 0.08% Neale Hanvey Independent
Kirkcaldy and Cowdenbeath
414 23 0.08% Christopher Pincher Conservative
Tamworth
415 23 0.08% Robin Millar Conservative
Aberconwy
416 23 0.08% Tom Hunt Conservative
Ipswich
417 23 0.08% Ms Angela Eagle Labour
Wallasey
418 23 0.08% Lloyd Russell-Moyle Labour (Co-op)
Brighton, Kemptown
419 23 0.08% Rachael Maskell Labour (Co-op)
York Central
420 23 0.08% Dr Lisa Cameron Scottish National Party
East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow
421 23 0.08% Anna McMorrin Labour
Cardiff North
422 23 0.08% Stephen Doughty Labour (Co-op)
Cardiff South and Penarth
423 23 0.08% Kevin Brennan Labour
Cardiff West
424 23 0.08% Sir Robert Syms Conservative
Poole
425 23 0.08% Dame Rosie Winterton Labour
Doncaster Central
426 23 0.08% Paul Girvan Democratic Unionist Party
South Antrim
427 22 0.08% Royston Smith Conservative
Southampton, Itchen
428 22 0.08% James Morris Conservative
Halesowen and Rowley Regis
429 22 0.08% Matt Vickers Conservative
Stockton South
430 22 0.08% Stephen Kinnock Labour
Aberavon
431 22 0.08% Wendy Morton Conservative
Aldridge-Brownhills
432 22 0.08% Munira Wilson Liberal Democrat
Twickenham
433 22 0.08% Paul Maynard Conservative
Blackpool North and Cleveleys
434 22 0.08% Mr Tobias Ellwood Conservative
Bournemouth East
435 22 0.08% Thangam Debbonaire Labour
Bristol West
436 22 0.08% Mary Robinson Conservative
Cheadle
437 22 0.08% Sammy Wilson Democratic Unionist Party
East Antrim
438 22 0.08% Mr Tanmanjeet Singh Dhesi Labour
Slough
439 21 0.07% Mrs Emma Lewell-Buck Labour
South Shields
440 21 0.07% Damien Moore Conservative
Southport
441 21 0.07% Mr Andrew Mitchell Conservative
Sutton Coldfield
442 21 0.07% Fabian Hamilton Labour
Leeds North East
443 21 0.07% Ian Levy Conservative
Blyth Valley
444 21 0.07% Steven Bonnar Scottish National Party
Coatbridge, Chryston and Bellshill
445 21 0.07% Aaron Bell Conservative
Newcastle-under-Lyme
446 21 0.07% James Daly Conservative
Bury North
447 21 0.07% Ian Paisley Democratic Unionist Party
North Antrim
448 21 0.07% John Stevenson Conservative
Carlisle
449 21 0.07% Stephen Morgan Labour
Portsmouth South
450 20 0.07% Ms Marie Rimmer Labour
St Helens South and Whiston
451 20 0.07% Ronnie Cowan Scottish National Party
Inverclyde
452 20 0.07% Paul Scully Conservative
Sutton and Cheam
453 20 0.07% Kate Hollern Labour
Blackburn
454 20 0.07% Stephen Hammond Conservative
Wimbledon
455 20 0.07% Stuart Anderson Conservative
Wolverhampton South West
456 20 0.07% Naz Shah Labour
Bradford West
457 20 0.07% Sir Iain Duncan Smith Conservative
Chingford and Woodford Green
458 20 0.07% Sarah Jones Labour
Croydon Central
459 20 0.07% Peter Gibson Conservative
Darlington
460 20 0.07% Sarah Olney Liberal Democrat
Richmond Park
461 20 0.07% Sarah Champion Labour
Rotherham
462 19 0.07% Ian Mearns Labour
Gateshead
463 19 0.07% Joanna Cherry Scottish National Party
Edinburgh South West
464 19 0.07% Christine Jardine Liberal Democrat
Edinburgh West
465 19 0.07% Mike Hill Labour
Hartlepool
466 19 0.07% Bridget Phillipson Labour
Houghton and Sunderland South
467 19 0.07% Sir Alan Campbell Labour
Tynemouth
468 19 0.07% Marsha De Cordova Labour
Battersea
469 19 0.07% Dr Kieran Mullan Conservative
Crewe and Nantwich
470 19 0.07% Grahame Morris Labour
Easington
471 18 0.06% Stephen Flynn Scottish National Party
Aberdeen South
472 18 0.06% Martin Docherty-Hughes Scottish National Party
West Dunbartonshire
473 18 0.06% Hywel Williams Plaid Cymru
Arfon
474 18 0.06% Karl Turner Labour
Kingston upon Hull East
475 18 0.06% Richard Burgon Labour
Leeds East
476 18 0.06% Mohammad Yasin Labour
Bedford
477 18 0.06% Barbara Keeley Labour
Worsley and Eccles South
478 18 0.06% Darren Jones Labour
Bristol North West
479 18 0.06% Louise Haigh Labour
Sheffield, Heeley
480 17 0.06% Jonathan Gullis Conservative
Stoke-on-Trent North
481 17 0.06% Angus Brendan MacNeil Scottish National Party
Na h-Eileanan an Iar
482 17 0.06% Chris Evans Labour (Co-op)
Islwyn
483 17 0.06% Mrs Sharon Hodgson Labour
Washington and Sunderland West
484 17 0.06% Gary Sambrook Conservative
Birmingham, Northfield
485 17 0.06% Jessica Morden Labour
Newport East
486 17 0.06% Stewart Hosie Scottish National Party
Dundee East
487 17 0.06% Michael Ellis Conservative
Northampton North
488 17 0.06% Alex Norris Labour (Co-op)
Nottingham North
489 17 0.06% Beth Winter Labour
Cynon Valley
490 17 0.06% Marco Longhi Conservative
Dudley North
491 17 0.06% Mr Clive Betts Labour
Sheffield South East
492 16 0.06% Jo Gideon Conservative
Stoke-on-Trent Central
493 16 0.06% Marion Fellows Scottish National Party
Motherwell and Wishaw
494 16 0.06% Mhairi Black Scottish National Party
Paisley and Renfrewshire South
495 16 0.06% Emma Hardy Labour
Kingston upon Hull West and Hessle
496 16 0.06% Carla Lockhart Democratic Unionist Party
Upper Bann
497 16 0.06% Wera Hobhouse Liberal Democrat
Bath
498 16 0.06% Sir David Evennett Conservative
Bexleyheath and Crayford
499 16 0.06% Caroline Lucas Green Party
Brighton, Pavilion
500 16 0.06% Douglas Chapman Scottish National Party
Dunfermline and West Fife
501 16 0.06% Theresa Villiers Conservative
Chipping Barnet
502 16 0.06% Sir Mark Hendrick Labour (Co-op)
Preston
503 16 0.06% Chris Bryant Labour
Rhondda
504 16 0.06% Feryal Clark Labour
Enfield North
505 15 0.05% Kate Green Labour
Stretford and Urmston
506 15 0.05% Margaret Ferrier Scottish National Party
Rutherglen and Hamilton West
507 15 0.05% Felicity Buchan Conservative
Kensington
508 15 0.05% Hilary Benn Labour
Leeds Central
509 15 0.05% Mick Whitley Labour
Birkenhead
510 15 0.05% Mike Kane Labour
Wythenshawe and Sale East
511 15 0.05% Amy Callaghan Scottish National Party
East Dunbartonshire
512 15 0.05% Christian Wakeford Conservative
Bury South
513 15 0.05% Stephen Farry Alliance
North Down
514 15 0.05% Lilian Greenwood Labour
Nottingham South
515 15 0.05% Colleen Fletcher Labour
Coventry North East
516 15 0.05% Fleur Anderson Labour
Putney
517 15 0.05% Jacob Young Conservative
Redcar
518 15 0.05% Mike Wood Conservative
Dudley South
519 15 0.05% Seema Malhotra Labour (Co-op)
Feltham and Heston
520 14 0.05% Ian Murray Labour
Edinburgh South
521 14 0.05% Conor McGinn Labour
St Helens North
522 14 0.05% Alex Cunningham Labour
Stockton North
523 14 0.05% Wes Streeting Labour
Ilford North
524 14 0.05% Dr Rosena Allin-Khan Labour
Tooting
525 14 0.05% Gerald Jones Labour
Merthyr Tydfil and Rhymney
526 14 0.05% Daniel Zeichner Labour
Cambridge
527 14 0.05% Elliot Colburn Conservative
Carshalton and Wallington
528 14 0.05% Chloe Smith Conservative
Norwich North
529 14 0.05% James Brokenshire Conservative
Old Bexley and Sidcup
530 14 0.05% Rebecca Long Bailey Labour
Salford and Eccles
531 14 0.05% Clive Efford Labour
Eltham
532 13 0.05% Lia Nici Conservative
Great Grimsby
533 13 0.05% Kirsten Oswald Scottish National Party
East Renfrewshire
534 13 0.05% Greg Hands Conservative
Chelsea and Fulham
535 13 0.05% Paul Blomfield Labour
Sheffield Central
536 13 0.05% Michelle Gildernew Sinn Féin
Fermanagh and South Tyrone
537 12 0.04% Dr Alan Whitehead Labour
Southampton, Test
538 12 0.04% Andy Slaughter Labour
Hammersmith
539 12 0.04% Eddie Hughes Conservative
Walsall North
540 12 0.04% Rachel Hopkins Labour
Luton South
541 12 0.04% Alison McGovern Labour
Wirral South
542 12 0.04% Pat McFadden Labour
Wolverhampton South East
543 12 0.04% Siobhain McDonagh Labour
Mitcham and Morden
544 12 0.04% Anneliese Dodds Labour (Co-op)
Oxford East
545 12 0.04% Abena Oppong-Asare Labour
Erith and Thamesmead
546 11 0.04% Matthew Pennycook Labour
Greenwich and Woolwich
547 11 0.04% Peter Grant Scottish National Party
Glenrothes
548 11 0.04% Julie Elliott Labour
Sunderland Central
549 11 0.04% Carolyn Harris Labour
Swansea East
550 11 0.04% Claire Hanna Social Democratic & Labour Party
Belfast South
551 11 0.04% Sarah Owen Labour
Luton North
552 11 0.04% Órfhlaith Begley Sinn Féin
West Tyrone
553 11 0.04% Mickey Brady Sinn Féin
Newry and Armagh
554 11 0.04% Chris Law Scottish National Party
Dundee West
555 11 0.04% David Simmonds Conservative
Ruislip, Northwood and Pinner
556 11 0.04% Bill Esterson Labour
Sefton Central
557 10 0.04% Tommy Sheppard Scottish National Party
Edinburgh East
558 10 0.04% Kirsty Blackman Scottish National Party
Aberdeen North
559 10 0.04% Sir George Howarth Labour
Knowsley
560 10 0.04% Ellie Reeves Labour
Lewisham West and Penge
561 10 0.04% Steve McCabe Labour
Birmingham, Selly Oak
562 10 0.04% Jeff Smith Labour
Manchester, Withington
563 10 0.04% Ruth Cadbury Labour
Brentford and Isleworth
564 10 0.04% Nadia Whittome Labour
Nottingham East
565 10 0.04% Zarah Sultana Labour
Coventry South
566 9 0.03% Maria Eagle Labour
Garston and Halewood
567 9 0.03% Deidre Brock Scottish National Party
Edinburgh North and Leith
568 9 0.03% Gareth Thomas Labour (Co-op)
Harrow West
569 9 0.03% Keir Starmer Labour
Holborn and St Pancras
570 9 0.03% Catherine West Labour
Hornsey and Wood Green
571 9 0.03% Dame Diana Johnson Labour
Kingston upon Hull North
572 9 0.03% Boris Johnson Conservative
Uxbridge and South Ruislip
573 9 0.03% Preet Kaur Gill Labour (Co-op)
Birmingham, Edgbaston
574 9 0.03% Paula Barker Labour
Liverpool, Wavertree
575 9 0.03% Chi Onwurah Labour
Newcastle upon Tyne Central
576 9 0.03% Mr Nicholas Brown Labour
Newcastle upon Tyne East
577 9 0.03% Jon Cruddas Labour
Dagenham and Rainham
578 9 0.03% Helen Hayes Labour
Dulwich and West Norwood
579 8 0.03% Jack Brereton Conservative
Stoke-on-Trent South
580 8 0.03% Florence Eshalomi Labour (Co-op)
Vauxhall
581 8 0.03% Gavin Robinson Democratic Unionist Party
Belfast East
582 8 0.03% Jonathan Ashworth Labour (Co-op)
Leicester South
583 8 0.03% Shaun Bailey Conservative
West Bromwich West
584 8 0.03% Jane Stevenson Conservative
Wolverhampton North East
585 8 0.03% James Murray Labour (Co-op)
Ealing North
586 8 0.03% Bambos Charalambous Labour
Enfield, Southgate
587 7 0.02% Alison Thewliss Scottish National Party
Glasgow Central
588 7 0.02% Chris Stephens Scottish National Party
Glasgow South West
589 7 0.02% Dr Matthew Offord Conservative
Hendon
590 7 0.02% Bell Ribeiro-Addy Labour
Streatham
591 7 0.02% Valerie Vaz Labour
Walsall South
592 7 0.02% Liz Kendall Labour
Leicester West
593 7 0.02% John Cryer Labour
Leyton and Wanstead
594 7 0.02% Kim Johnson Labour
Liverpool, Riverside
595 7 0.02% Tahir Ali Labour
Birmingham, Hall Green
596 7 0.02% Graham Stringer Labour
Blackley and Broughton
597 7 0.02% Nick Smith Labour
Blaenau Gwent
598 7 0.02% Lucy Powell Labour (Co-op)
Manchester Central
599 7 0.02% Peter Dowd Labour
Bootle
600 7 0.02% Jo Stevens Labour
Cardiff Central
601 7 0.02% Nickie Aiken Conservative
Cities of London and Westminster
602 6 0.02% Carol Monaghan Scottish National Party
Glasgow North West
603 6 0.02% Stewart Malcolm McDonald Scottish National Party
Glasgow South
604 6 0.02% Tulip Siddiq Labour
Hampstead and Kilburn
605 6 0.02% Geraint Davies Labour (Co-op)
Swansea West
606 6 0.02% Dame Margaret Hodge Labour
Barking
607 6 0.02% Neil Coyle Labour
Bermondsey and Old Southwark
608 6 0.02% Janet Daby Labour
Lewisham East
609 6 0.02% Dan Carden Labour
Liverpool, Walton
610 6 0.02% Francie Molloy Sinn Féin
Mid Ulster
611 6 0.02% Andy McDonald Labour
Middlesbrough
612 5 0.02% Jeremy Corbyn Labour
Islington North
613 5 0.02% Rushanara Ali Labour
Bethnal Green and Bow
614 5 0.02% Ian Byrne Labour
Liverpool, West Derby
615 5 0.02% Shabana Mahmood Labour
Birmingham, Ladywood
616 5 0.02% Ms Lyn Brown Labour
West Ham
617 5 0.02% Dr Rupa Huq Labour
Ealing Central and Acton
618 5 0.02% Mike Freer Conservative
Finchley and Golders Green
619 4 0.01% Colum Eastwood Social Democratic & Labour Party
Foyle
620 4 0.01% Ms Diane Abbott Labour
Hackney North and Stoke Newington
621 4 0.01% Patrick Grady Scottish National Party
Glasgow North
622 4 0.01% John McDonnell Labour
Hayes and Harlington
623 4 0.01% Emily Thornberry Labour
Islington South and Finsbury
624 4 0.01% Mr David Lammy Labour
Tottenham
625 4 0.01% Claudia Webbe Labour
Leicester East
626 4 0.01% Stella Creasy Labour (Co-op)
Walthamstow
627 4 0.01% Vicky Foxcroft Labour
Lewisham, Deptford
628 4 0.01% Afzal Khan Labour
Manchester, Gorton
629 4 0.01% Dawn Butler Labour
Brent Central
630 3 0.01% David Linden Scottish National Party
Glasgow East
631 3 0.01% Anne McLaughlin Scottish National Party
Glasgow North East
632 3 0.01% Sam Tarry Labour
Ilford South
633 3 0.01% John Finucane Sinn Féin
Belfast North
634 3 0.01% Paul Maskey Sinn Féin
Belfast West
635 3 0.01% Jack Dromey Labour
Birmingham, Erdington
636 3 0.01% Jess Phillips Labour
Birmingham, Yardley
637 3 0.01% Apsana Begum Labour
Poplar and Limehouse
638 3 0.01% Mr Virendra Sharma Labour
Ealing, Southall
639 2 0.01% John Spellar Labour
Warley
640 2 0.01% Liam Byrne Labour
Birmingham, Hodge Hill
641 2 0.01% Nicola Richards Conservative
West Bromwich East
642 2 0.01% Mr Khalid Mahmood Labour
Birmingham, Perry Barr
643 2 0.01% Ms Karen Buck Labour
Westminster North
644 2 0.01% Ms Harriet Harman Labour
Camberwell and Peckham
645 2 0.01% Steve Reed Labour (Co-op)
Croydon North
646 2 0.01% Kate Osamor Labour (Co-op)
Edmonton
647 1 0.00% Meg Hillier Labour (Co-op)
Hackney South and Shoreditch
648 1 0.00% Bob Blackman Conservative
Harrow East
649 1 0.00% Barry Gardiner Labour
Brent North
650 1 0.00% Stephen Timms Labour
East Ham