246,736 Petition Signatories by Constituency

Rank Constituency Signatures % of Total Signatures MP Party-Constituency
1 1,265 0.51% Caroline Dinenage Conservative
Gosport
2 785 0.32% Gareth Johnson Conservative
Dartford
3 752 0.31% Ben Bradley Conservative
Mansfield
4 731 0.30% Lee Anderson Conservative
Ashfield
5 729 0.30% Nigel Mills Conservative
Amber Valley
6 707 0.29% Giles Watling Conservative
Clacton
7 699 0.28% Gordon Henderson Conservative
Sittingbourne and Sheppey
8 694 0.28% Yvette Cooper Labour
Normanton, Pontefract and Castleford
9 693 0.28% Dr Luke Evans Conservative
Bosworth
10 677 0.27% Mary Glindon Labour
North Tyneside
11 677 0.27% Jackie Doyle-Price Conservative
Thurrock
12 654 0.27% Suella Braverman Conservative
Fareham
13 653 0.27% Graham Stuart Conservative
Beverley and Holderness
14 652 0.26% Martin Vickers Conservative
Cleethorpes
15 644 0.26% Sir Edward Leigh Conservative
Gainsborough
16 643 0.26% Dr Caroline Johnson Conservative
Sleaford and North Hykeham
17 642 0.26% James Grundy Conservative
Leigh
18 640 0.26% Conor McGinn Labour
St Helens North
19 640 0.26% Bob Seely Conservative
Isle of Wight
20 636 0.26% Stephen Metcalfe Conservative
South Basildon and East Thurrock
21 635 0.26% Mark Fletcher Conservative
Bolsover
22 629 0.26% Mrs Sharon Hodgson Labour
Washington and Sunderland West
23 626 0.25% Mark Spencer Conservative
Sherwood
24 626 0.25% Brandon Lewis Conservative
Great Yarmouth
25 624 0.25% Mr Shailesh Vara Conservative
North West Cambridgeshire
26 621 0.25% Selaine Saxby Conservative
North Devon
27 619 0.25% Victoria Atkins Conservative
Louth and Horncastle
28 618 0.25% Yvonne Fovargue Labour
Makerfield
29 613 0.25% Andrea Jenkyns Conservative
Morley and Outwood
30 611 0.25% John Healey Labour
Wentworth and Dearne
31 609 0.25% Ms Marie Rimmer Labour
St Helens South and Whiston
32 608 0.25% Grahame Morris Labour
Easington
33 606 0.25% Edward Miliband Labour
Doncaster North
34 605 0.25% Mike Hill Labour
Hartlepool
35 596 0.24% Rachel Maclean Conservative
Redditch
36 596 0.24% Lucy Allan Conservative
Telford
37 595 0.24% Chris Clarkson Conservative
Heywood and Middleton
38 594 0.24% Jonathan Reynolds Labour (Co-op)
Stalybridge and Hyde
39 590 0.24% Bridget Phillipson Labour
Houghton and Sunderland South
40 583 0.24% Simon Fell Conservative
Barrow and Furness
41 583 0.24% John McNally Scottish National Party
Falkirk
42 575 0.23% Lisa Nandy Labour
Wigan
43 574 0.23% Imran Ahmad Khan Conservative
Wakefield
44 571 0.23% Damian Collins Conservative
Folkestone and Hythe
45 570 0.23% Karl McCartney Conservative
Lincoln
46 568 0.23% Tom Pursglove Conservative
Corby
47 567 0.23% James Duddridge Conservative
Rochford and Southend East
48 566 0.23% Rishi Sunak Conservative
Richmond (Yorks)
49 566 0.23% Lia Nici Conservative
Great Grimsby
50 564 0.23% Sir David Evennett Conservative
Bexleyheath and Crayford
51 564 0.23% Adam Holloway Conservative
Gravesham
52 563 0.23% Mr Toby Perkins Labour
Chesterfield
53 562 0.23% Johnny Mercer Conservative
Plymouth, Moor View
54 559 0.23% Robert Halfon Conservative
Harlow
55 554 0.23% Barbara Keeley Labour
Worsley and Eccles South
56 554 0.23% Dr Kieran Mullan Conservative
Crewe and Nantwich
57 554 0.23% Derek Twigg Labour
Halton
58 551 0.22% Luke Pollard Labour (Co-op)
Plymouth, Sutton and Devonport
59 551 0.22% Kelly Tolhurst Conservative
Rochester and Strood
60 547 0.22% Mr Richard Holden Conservative
North West Durham
61 547 0.22% Elizabeth Truss Conservative
South West Norfolk
62 546 0.22% Tracy Brabin Labour (Co-op)
Batley and Spen
63 545 0.22% Mr Robert Goodwill Conservative
Scarborough and Whitby
64 544 0.22% Mr Philip Hollobone Conservative
Kettering
65 544 0.22% Penny Mordaunt Conservative
Portsmouth North
66 543 0.22% Damian Green Conservative
Ashford
67 542 0.22% Liz Twist Labour
Blaydon
68 542 0.22% Mrs Natalie Elphicke Conservative
Dover
69 542 0.22% Jake Berry Conservative
Rossendale and Darwen
70 538 0.22% Sir George Howarth Labour
Knowsley
71 538 0.22% Peter Dowd Labour
Bootle
72 538 0.22% Mrs Sheryll Murray Conservative
South East Cornwall
73 537 0.22% Ms Angela Eagle Labour
Wallasey
74 536 0.22% Mr Mark Francois Conservative
Rayleigh and Wickford
75 534 0.22% Amanda Milling Conservative
Cannock Chase
76 533 0.22% Dehenna Davison Conservative
Bishop Auckland
77 533 0.22% Christopher Pincher Conservative
Tamworth
78 532 0.22% Nick Fletcher Conservative
Don Valley
79 532 0.22% Julia Lopez Conservative
Hornchurch and Upminster
80 530 0.22% Mr Geoffrey Cox Conservative
Torridge and West Devon
81 530 0.22% Steve Barclay Conservative
North East Cambridgeshire
82 530 0.22% Gareth Davies Conservative
Grantham and Stamford
83 529 0.21% Brendan Clarke-Smith Conservative
Bassetlaw
84 529 0.21% Rebecca Long Bailey Labour
Salford and Eccles
85 529 0.21% Craig Mackinlay Conservative
South Thanet
86 528 0.21% Kate Osborne Labour
Jarrow
87 528 0.21% Mrs Heather Wheeler Conservative
South Derbyshire
88 527 0.21% Matt Warman Conservative
Boston and Skegness
89 527 0.21% Maria Eagle Labour
Garston and Halewood
90 527 0.21% Alan Mak Conservative
Havant
91 526 0.21% Ian Levy Conservative
Blyth Valley
92 526 0.21% Mr Kevan Jones Labour
North Durham
93 526 0.21% Paul Howell Conservative
Sedgefield
94 526 0.21% Sir Greg Knight Conservative
East Yorkshire
95 522 0.21% Sir Roger Gale Conservative
North Thanet
96 521 0.21% Jon Trickett Labour
Hemsworth
97 520 0.21% Alex Cunningham Labour
Stockton North
98 518 0.21% Kevin Foster Conservative
Torbay
99 518 0.21% Mr Marcus Fysh Conservative
Yeovil
100 518 0.21% Alexander Stafford Conservative
Rother Valley
101 515 0.21% Miriam Cates Conservative
Penistone and Stocksbridge
102 515 0.21% Rehman Chishti Conservative
Gillingham and Rainham
103 514 0.21% Jacob Young Conservative
Redcar
104 511 0.21% Andrea Leadsom Conservative
South Northamptonshire
105 511 0.21% Mark Tami Labour
Alyn and Deeside
106 510 0.21% Sir Mike Penning Conservative
Hemel Hempstead
107 508 0.21% Anne-Marie Trevelyan Conservative
Berwick-upon-Tweed
108 506 0.21% Gill Furniss Labour
Sheffield, Brightside and Hillsborough
109 505 0.21% Scott Benton Conservative
Blackpool South
110 505 0.21% Andrew Gwynne Labour
Denton and Reddish
111 504 0.20% Chris Green Conservative
Bolton West
112 504 0.20% Steve Double Conservative
St Austell and Newquay
113 503 0.20% Mr Peter Bone Conservative
Wellingborough
114 503 0.20% Andrew Rosindell Conservative
Romford
115 502 0.20% Gary Sambrook Conservative
Birmingham, Northfield
116 502 0.20% Nick Gibb Conservative
Bognor Regis and Littlehampton
117 502 0.20% Peter Gibson Conservative
Darlington
118 502 0.20% Mr Clive Betts Labour
Sheffield South East
119 501 0.20% Jon Cruddas Labour
Dagenham and Rainham
120 499 0.20% Martyn Day Scottish National Party
Linlithgow and East Falkirk
121 498 0.20% John Penrose Conservative
Weston-super-Mare
122 498 0.20% Saqib Bhatti Conservative
Meriden
123 497 0.20% Edward Argar Conservative
Charnwood
124 496 0.20% Dan Carden Labour
Liverpool, Walton
125 496 0.20% Ben Everitt Conservative
Milton Keynes North
126 495 0.20% Craig Tracey Conservative
North Warwickshire
127 495 0.20% Debbie Abrahams Labour
Oldham East and Saddleworth
128 492 0.20% Peter Aldous Conservative
Waveney
129 492 0.20% Mrs Emma Lewell-Buck Labour
South Shields
130 492 0.20% Jonathan Gullis Conservative
Stoke-on-Trent North
131 491 0.20% Leo Docherty Conservative
Aldershot
132 489 0.20% Mick Whitley Labour
Birkenhead
133 489 0.20% Sir Lindsay Hoyle Speaker
Chorley
134 489 0.20% Alicia Kearns Conservative
Rutland and Melton
135 488 0.20% Dan Jarvis Labour
Barnsley Central
136 488 0.20% Rebecca Harris Conservative
Castle Point
137 487 0.20% Paul Bristow Conservative
Peterborough
138 487 0.20% Dame Rosie Winterton Labour
Doncaster Central
139 486 0.20% Mark Eastwood Conservative
Dewsbury
140 486 0.20% Gavin Williamson Conservative
South Staffordshire
141 485 0.20% Stephanie Peacock Labour
Barnsley East
142 485 0.20% Henry Smith Conservative
Crawley
143 484 0.20% Hilary Benn Labour
Leeds Central
144 484 0.20% Maggie Throup Conservative
Erewash
145 483 0.20% James Cleverly Conservative
Braintree
146 483 0.20% Damien Moore Conservative
Southport
147 481 0.20% Angela Rayner Labour
Ashton-under-Lyne
148 481 0.20% Julie Elliott Labour
Sunderland Central
149 479 0.19% Lee Rowley Conservative
North East Derbyshire
150 478 0.19% Charlotte Nichols Labour
Warrington North
151 477 0.19% Tony Lloyd Labour
Rochdale
152 477 0.19% Matt Vickers Conservative
Stockton South
153 476 0.19% Mr Simon Clarke Conservative
Middlesbrough South and East Cleveland
154 476 0.19% Sir Gary Streeter Conservative
South West Devon
155 474 0.19% Ian Mearns Labour
Gateshead
156 473 0.19% Andrew Bridgen Conservative
North West Leicestershire
157 473 0.19% Kate Green Labour
Stretford and Urmston
158 472 0.19% George Eustice Conservative
Camborne and Redruth
159 472 0.19% Justin Tomlinson Conservative
North Swindon
160 472 0.19% Sally-Ann Hart Conservative
Hastings and Rye
161 471 0.19% Paul Maynard Conservative
Blackpool North and Cleveleys
162 471 0.19% George Freeman Conservative
Mid Norfolk
163 471 0.19% Richard Drax Conservative
South Dorset
164 468 0.19% Mary Kelly Foy Labour
City of Durham
165 465 0.19% Nigel Huddleston Conservative
Mid Worcestershire
166 464 0.19% Kit Malthouse Conservative
North West Hampshire
167 463 0.19% Jack Brereton Conservative
Stoke-on-Trent South
168 462 0.19% Sir Alan Campbell Labour
Tynemouth
169 462 0.19% Royston Smith Conservative
Southampton, Itchen
170 459 0.19% Mr John Whittingdale Conservative
Maldon
171 459 0.19% Tracey Crouch Conservative
Chatham and Aylesford
172 459 0.19% Andrew Selous Conservative
South West Bedfordshire
173 458 0.19% Eddie Hughes Conservative
Walsall North
174 458 0.19% Mike Amesbury Labour
Weaver Vale
175 458 0.19% Mike Kane Labour
Wythenshawe and Sale East
176 458 0.19% Richard Fuller Conservative
North East Bedfordshire
177 457 0.19% Andy Carter Conservative
Warrington South
178 457 0.19% Yasmin Qureshi Labour
Bolton South East
179 457 0.19% Mr Marcus Jones Conservative
Nuneaton
180 457 0.19% Alberto Costa Conservative
South Leicestershire
181 457 0.19% Mark Pritchard Conservative
The Wrekin
182 456 0.19% Judith Cummins Labour
Bradford South
183 455 0.18% Ian Byrne Labour
Liverpool, West Derby
184 455 0.18% Iain Stewart Conservative
Milton Keynes South
185 454 0.18% Trudy Harrison Conservative
Copeland
186 454 0.18% Michael Gove Conservative
Surrey Heath
187 453 0.18% Mrs Maria Miller Conservative
Basingstoke
188 453 0.18% Suzanne Webb Conservative
Stourbridge
189 452 0.18% Philip Davies Conservative
Shipley
190 451 0.18% Kevin Hollinrake Conservative
Thirsk and Malton
191 450 0.18% Holly Lynch Labour
Halifax
192 449 0.18% Craig Whittaker Conservative
Calder Valley
193 448 0.18% Fiona Bruce Conservative
Congleton
194 448 0.18% Peter Grant Scottish National Party
Glenrothes
195 447 0.18% Andy McDonald Labour
Middlesbrough
196 446 0.18% Alun Cairns Conservative
Vale of Glamorgan
197 446 0.18% Will Quince Conservative
Colchester
198 444 0.18% Matt Hancock Conservative
West Suffolk
199 443 0.18% Sir John Hayes Conservative
South Holland and The Deepings
200 442 0.18% Mr John Baron Conservative
Basildon and Billericay
201 442 0.18% James Daly Conservative
Bury North
202 441 0.18% Victoria Prentis Conservative
Banbury
203 441 0.18% Mr Nigel Evans Conservative
Ribble Valley
204 439 0.18% Mr Ian Liddell-Grainger Conservative
Bridgwater and West Somerset
205 439 0.18% Darren Henry Conservative
Broxtowe
206 439 0.18% James Brokenshire Conservative
Old Bexley and Sidcup
207 438 0.18% Rosie Cooper Labour
West Lancashire
208 438 0.18% James Wild Conservative
North West Norfolk
209 438 0.18% Rob Roberts Conservative
Delyn
210 437 0.18% Ian Lavery Labour
Wansbeck
211 437 0.18% Sarah Champion Labour
Rotherham
212 435 0.18% Mark Logan Conservative
Bolton North East
213 434 0.18% Abena Oppong-Asare Labour
Erith and Thamesmead
214 433 0.18% Stephen McPartland Conservative
Stevenage
215 431 0.18% Jason McCartney Conservative
Colne Valley
216 430 0.17% Amanda Solloway Conservative
Derby North
217 430 0.17% Holly Mumby-Croft Conservative
Scunthorpe
218 430 0.17% Katherine Fletcher Conservative
South Ribble
219 430 0.17% James Morris Conservative
Halesowen and Rowley Regis
220 429 0.17% Derek Thomas Conservative
St Ives
221 428 0.17% Karl Turner Labour
Kingston upon Hull East
222 428 0.17% Danny Kruger Conservative
Devizes
223 427 0.17% Robert Largan Conservative
High Peak
224 426 0.17% Huw Merriman Conservative
Bexhill and Battle
225 426 0.17% Imran Hussain Labour
Bradford East
226 425 0.17% James Sunderland Conservative
Bracknell
227 425 0.17% Mr William Wragg Conservative
Hazel Grove
228 423 0.17% Jim McMahon Labour (Co-op)
Oldham West and Royton
229 422 0.17% Mrs Helen Grant Conservative
Maidstone and The Weald
230 422 0.17% Antony Higginbotham Conservative
Burnley
231 422 0.17% Christian Wakeford Conservative
Bury South
232 421 0.17% Kate Griffiths Conservative
Burton
233 421 0.17% Justin Madders Labour
Ellesmere Port and Neston
234 419 0.17% Mark Jenkinson Conservative
Workington
235 419 0.17% Mark Garnier Conservative
Wyre Forest
236 419 0.17% Gillian Keegan Conservative
Chichester
237 419 0.17% Mr Jonathan Djanogly Conservative
Huntingdon
238 418 0.17% Mark Menzies Conservative
Fylde
239 418 0.17% Sir David Amess Conservative
Southend West
240 417 0.17% Catherine McKinnell Labour
Newcastle upon Tyne North
241 417 0.17% Alex Norris Labour (Co-op)
Nottingham North
242 416 0.17% Theo Clarke Conservative
Stafford
243 414 0.17% Graham Stringer Labour
Blackley and Broughton
244 414 0.17% Elliot Colburn Conservative
Carshalton and Wallington
245 414 0.17% Sir Robert Syms Conservative
Poole
246 413 0.17% Andrew Percy Conservative
Brigg and Goole
247 412 0.17% Scott Mann Conservative
North Cornwall
248 412 0.17% Vicky Ford Conservative
Chelmsford
249 412 0.17% Gavin Newlands Scottish National Party
Paisley and Renfrewshire North
250 410 0.17% James Heappey Conservative
Wells
251 410 0.17% Conor Burns Conservative
Bournemouth West
252 409 0.17% Mrs Pauline Latham Conservative
Mid Derbyshire
253 409 0.17% Jo Churchill Conservative
Bury St Edmunds
254 409 0.17% Sara Britcliffe Conservative
Hyndburn
255 408 0.17% Lucy Powell Labour (Co-op)
Manchester Central
256 408 0.17% Robert Jenrick Conservative
Newark
257 408 0.17% Robert Buckland Conservative
South Swindon
258 405 0.16% Aaron Bell Conservative
Newcastle-under-Lyme
259 405 0.16% Mark Pawsey Conservative
Rugby
260 405 0.16% Caroline Ansell Conservative
Eastbourne
261 404 0.16% Grant Shapps Conservative
Welwyn Hatfield
262 404 0.16% John Stevenson Conservative
Carlisle
263 402 0.16% Virginia Crosbie Conservative
Ynys Môn
264 402 0.16% Brendan O'Hara Scottish National Party
Argyll and Bute
265 401 0.16% Tom Randall Conservative
Gedling
266 400 0.16% Martin Docherty-Hughes Scottish National Party
West Dunbartonshire
267 399 0.16% Richard Graham Conservative
Gloucester
268 398 0.16% Taiwo Owatemi Labour
Coventry North West
269 398 0.16% John Lamont Conservative
Berwickshire, Roxburgh and Selkirk
270 396 0.16% Kate Hollern Labour
Blackburn
271 396 0.16% Chris Heaton-Harris Conservative
Daventry
272 396 0.16% Neil O'Brien Conservative
Harborough
273 395 0.16% Priti Patel Conservative
Witham
274 395 0.16% Douglas Chapman Scottish National Party
Dunfermline and West Fife
275 394 0.16% Jane Hunt Conservative
Loughborough
276 393 0.16% Michael Fabricant Conservative
Lichfield
277 393 0.16% Mims Davies Conservative
Mid Sussex
278 393 0.16% Navendu Mishra Labour
Stockport
279 393 0.16% Mr Barry Sheerman Labour (Co-op)
Huddersfield
280 392 0.16% Julian Knight Conservative
Solihull
281 391 0.16% Stephen Morgan Labour
Portsmouth South
282 390 0.16% Dr Andrew Murrison Conservative
South West Wiltshire
283 390 0.16% Jeremy Quin Conservative
Horsham
284 389 0.16% Mrs Flick Drummond Conservative
Meon Valley
285 389 0.16% Paul Holmes Conservative
Eastleigh
286 389 0.16% Alec Shelbrooke Conservative
Elmet and Rothwell
287 389 0.16% Helen Whately Conservative
Faversham and Mid Kent
288 389 0.16% Tom Hunt Conservative
Ipswich
289 387 0.16% Dame Diana Johnson Labour
Kingston upon Hull North
290 387 0.16% Margaret Beckett Labour
Derby South
291 387 0.16% Kwasi Kwarteng Conservative
Spelthorne
292 386 0.16% Dr Julian Lewis Conservative
New Forest East
293 386 0.16% Mr Owen Paterson Conservative
North Shropshire
294 385 0.16% Sir Christopher Chope Conservative
Christchurch
295 385 0.16% Nigel Adams Conservative
Selby and Ainsty
296 385 0.16% Patricia Gibson Scottish National Party
North Ayrshire and Arran
297 384 0.16% Ms Nadine Dorries Conservative
Mid Bedfordshire
298 384 0.16% Wendy Morton Conservative
Aldridge-Brownhills
299 383 0.16% David Duguid Conservative
Banff and Buchan
300 383 0.16% Margaret Ferrier Scottish National Party
Rutherglen and Hamilton West
301 382 0.16% Douglas Ross Conservative
Moray
302 381 0.15% Shaun Bailey Conservative
West Bromwich West
303 381 0.15% Jerome Mayhew Conservative
Broadland
304 380 0.15% Rob Butler Conservative
Aylesbury
305 379 0.15% Sir Charles Walker Conservative
Broxbourne
306 379 0.15% Dr Lisa Cameron Scottish National Party
East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow
307 378 0.15% Dr James Davies Conservative
Vale of Clwyd
308 378 0.15% Jane Stevenson Conservative
Wolverhampton North East
309 377 0.15% David Johnston Conservative
Wantage
310 377 0.15% Stuart C McDonald Scottish National Party
Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East
311 376 0.15% Anthony Mangnall Conservative
Totnes
312 376 0.15% Sir Peter Bottomley Conservative
Worthing West
313 376 0.15% Andrew Lewer Conservative
Northampton South
314 375 0.15% David Morris Conservative
Morecambe and Lunesdale
315 373 0.15% Cat Smith Labour
Lancaster and Fleetwood
316 373 0.15% Anne Marie Morris Conservative
Newton Abbot
317 373 0.15% Alan Brown Scottish National Party
Kilmarnock and Loudoun
318 372 0.15% Bill Esterson Labour
Sefton Central
319 372 0.15% Neale Hanvey Independent
Kirkcaldy and Cowdenbeath
320 371 0.15% Sir Bernard Jenkin Conservative
Harwich and North Essex
321 371 0.15% Julie Marson Conservative
Hertford and Stortford
322 370 0.15% Nick Thomas-Symonds Labour
Torfaen
323 370 0.15% Mr David Jones Conservative
Clwyd West
324 369 0.15% Emma Hardy Labour
Kingston upon Hull West and Hessle
325 369 0.15% David Rutley Conservative
Macclesfield
326 368 0.15% Alex Burghart Conservative
Brentwood and Ongar
327 368 0.15% Wayne David Labour
Caerphilly
328 368 0.15% Mr Laurence Robertson Conservative
Tewkesbury
329 367 0.15% Rachel Reeves Labour
Leeds West
330 365 0.15% Jo Gideon Conservative
Stoke-on-Trent Central
331 364 0.15% Clive Efford Labour
Eltham
332 362 0.15% Robbie Moore Conservative
Keighley
333 362 0.15% Colleen Fletcher Labour
Coventry North East
334 362 0.15% Karen Bradley Conservative
Staffordshire Moorlands
335 362 0.15% Hannah Bardell Scottish National Party
Livingston
336 360 0.15% Claire Coutinho Conservative
East Surrey
337 359 0.15% Andrew Stephenson Conservative
Pendle
338 358 0.15% Robert Courts Conservative
Witney
339 358 0.15% Daniel Kawczynski Conservative
Shrewsbury and Atcham
340 357 0.15% Sajid Javid Conservative
Bromsgrove
341 357 0.15% Louise Haigh Labour
Sheffield, Heeley
342 356 0.14% Sir Oliver Heald Conservative
North East Hertfordshire
343 356 0.14% Stephen Crabb Conservative
Preseli Pembrokeshire
344 356 0.14% Sir William Cash Conservative
Stone
345 354 0.14% Nia Griffith Labour
Llanelli
346 354 0.14% Kemi Badenoch Conservative
Saffron Walden
347 352 0.14% Chloe Smith Conservative
Norwich North
348 352 0.14% Robin Millar Conservative
Aberconwy
349 351 0.14% Gareth Bacon Conservative
Orpington
350 350 0.14% Richard Burgon Labour
Leeds East
351 350 0.14% Mike Wood Conservative
Dudley South
352 349 0.14% Dean Russell Conservative
Watford
353 349 0.14% James Cartlidge Conservative
South Suffolk
354 349 0.14% Dr Thérèse Coffey Conservative
Suffolk Coastal
355 349 0.14% Carolyn Harris Labour
Swansea East
356 348 0.14% Marco Longhi Conservative
Dudley North
357 346 0.14% Zarah Sultana Labour
Coventry South
358 346 0.14% Simon Jupp Conservative
East Devon
359 345 0.14% Stuart Andrew Conservative
Pudsey
360 345 0.14% Drew Hendry Scottish National Party
Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey
361 345 0.14% Rebecca Pow Conservative
Taunton Deane
362 343 0.14% Mr Alister Jack Conservative
Dumfries and Galloway
363 343 0.14% Dr Alan Whitehead Labour
Southampton, Test
364 343 0.14% Marion Fellows Scottish National Party
Motherwell and Wishaw
365 342 0.14% Matt Western Labour
Warwick and Leamington
366 342 0.14% Jess Phillips Labour
Birmingham, Yardley
367 342 0.14% Angela Crawley Scottish National Party
Lanark and Hamilton East
368 341 0.14% Neil Parish Conservative
Tiverton and Honiton
369 340 0.14% Duncan Baker Conservative
North Norfolk
370 337 0.14% Beth Winter Labour
Cynon Valley
371 336 0.14% Liz Kendall Labour
Leicester West
372 335 0.14% Michael Ellis Conservative
Northampton North
373 335 0.14% Mr Richard Bacon Conservative
South Norfolk
374 334 0.14% Jack Dromey Labour
Birmingham, Erdington
375 334 0.14% Kenny MacAskill Scottish National Party
East Lothian
376 334 0.14% Simon Hoare Conservative
North Dorset
377 334 0.14% James Gray Conservative
North Wiltshire
378 333 0.14% Mr Nicholas Brown Labour
Newcastle upon Tyne East
379 333 0.14% Christian Matheson Labour
City of Chester
380 332 0.14% Laura Trott Conservative
Sevenoaks
381 331 0.13% Jesse Norman Conservative
Hereford and South Herefordshire
382 330 0.13% Mohammad Yasin Labour
Bedford
383 330 0.13% Clive Lewis Labour
Norwich South
384 330 0.13% Chris Bryant Labour
Rhondda
385 328 0.13% Sir Mark Hendrick Labour (Co-op)
Preston
386 328 0.13% Julian Smith Conservative
Skipton and Ripon
387 328 0.13% Mhairi Black Scottish National Party
Paisley and Renfrewshire South
388 327 0.13% Margaret Greenwood Labour
Wirral West
389 326 0.13% Nick Smith Labour
Blaenau Gwent
390 326 0.13% Pat McFadden Labour
Wolverhampton South East
391 326 0.13% Michelle Donelan Conservative
Chippenham
392 325 0.13% Lucy Frazer Conservative
South East Cambridgeshire
393 324 0.13% Sarah Atherton Conservative
Wrexham
394 324 0.13% Lloyd Russell-Moyle Labour (Co-op)
Brighton, Kemptown
395 324 0.13% Mel Stride Conservative
Central Devon
396 323 0.13% Christina Rees Labour (Co-op)
Neath
397 323 0.13% Rosie Duffield Labour
Canterbury
398 323 0.13% Simon Baynes Conservative
Clwyd South
399 323 0.13% Chris Grayling Conservative
Epsom and Ewell
400 322 0.13% Alison McGovern Labour
Wirral South
401 322 0.13% Dr Neil Hudson Conservative
Penrith and The Border
402 322 0.13% David Warburton Conservative
Somerton and Frome
403 321 0.13% Mary Robinson Conservative
Cheadle
404 321 0.13% Tim Loughton Conservative
East Worthing and Shoreham
405 320 0.13% Kim Johnson Labour
Liverpool, Riverside
406 320 0.13% Steven Bonnar Scottish National Party
Coatbridge, Chryston and Bellshill
407 320 0.13% David Mundell Conservative
Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale
408 319 0.13% Dame Eleanor Laing Conservative
Epping Forest
409 318 0.13% Michael Tomlinson Conservative
Mid Dorset and North Poole
410 318 0.13% Chris Law Scottish National Party
Dundee West
411 318 0.13% Richard Thomson Scottish National Party
Gordon
412 318 0.13% John Nicolson Scottish National Party
Ochil and South Perthshire
413 317 0.13% Mr Ranil Jayawardena Conservative
North East Hampshire
414 317 0.13% Stephen Kinnock Labour
Aberavon
415 316 0.13% Ms Nusrat Ghani Conservative
Wealden
416 315 0.13% Jonathan Edwards Plaid Cymru
Carmarthen East and Dinefwr
417 315 0.13% Mr David Davis Conservative
Haltemprice and Howden
418 311 0.13% Alex Davies-Jones Labour
Pontypridd
419 310 0.13% Chris Elmore Labour
Ogmore
420 310 0.13% Mr Andrew Mitchell Conservative
Sutton Coldfield
421 309 0.13% Chi Onwurah Labour
Newcastle upon Tyne Central
422 309 0.13% Greg Smith Conservative
Buckingham
423 309 0.13% Dr Dan Poulter Conservative
Central Suffolk and North Ipswich
424 308 0.13% Adam Afriyie Conservative
Windsor
425 307 0.12% Chris Philp Conservative
Croydon South
426 307 0.12% Crispin Blunt Conservative
Reigate
427 307 0.12% Paul Scully Conservative
Sutton and Cheam
428 306 0.12% Dame Margaret Hodge Labour
Barking
429 306 0.12% Steve McCabe Labour
Birmingham, Selly Oak
430 306 0.12% Mr Tobias Ellwood Conservative
Bournemouth East
431 306 0.12% Lilian Greenwood Labour
Nottingham South
432 305 0.12% Cherilyn Mackrory Conservative
Truro and Falmouth
433 305 0.12% Rachael Maskell Labour (Co-op)
York Central
434 305 0.12% Simon Hart Conservative
Carmarthen West and South Pembrokeshire
435 304 0.12% Tom Tugendhat Conservative
Tonbridge and Malling
436 304 0.12% Chris Evans Labour (Co-op)
Islwyn
437 304 0.12% Dr Jamie Wallis Conservative
Bridgend
438 304 0.12% Chris Stephens Scottish National Party
Glasgow South West
439 304 0.12% Siobhan Baillie Conservative
Stroud
440 303 0.12% Jessica Morden Labour
Newport East
441 302 0.12% Sir Edward Davey Liberal Democrat
Kingston and Surbiton
442 302 0.12% Alok Sharma Conservative
Reading West
443 302 0.12% John Glen Conservative
Salisbury
444 302 0.12% Edward Timpson Conservative
Eddisbury
445 301 0.12% Jack Lopresti Conservative
Filton and Bradley Stoke
446 300 0.12% Ruth Jones Labour
Newport West
447 299 0.12% Karin Smyth Labour
Bristol South
448 297 0.12% Nicola Richards Conservative
West Bromwich East
449 297 0.12% Mrs Theresa May Conservative
Maidenhead
450 297 0.12% Stephen Doughty Labour (Co-op)
Cardiff South and Penarth
451 297 0.12% Sir Graham Brady Conservative
Altrincham and Sale West
452 296 0.12% Greg Clark Conservative
Tunbridge Wells
453 295 0.12% Mr Ben Wallace Conservative
Wyre and Preston North
454 294 0.12% Maria Caulfield Conservative
Lewes
455 294 0.12% Harriett Baldwin Conservative
West Worcestershire
456 294 0.12% Sarah Jones Labour
Croydon Central
457 294 0.12% Owen Thompson Scottish National Party
Midlothian
458 292 0.12% Mr Ben Bradshaw Labour
Exeter
459 292 0.12% Anthony Browne Conservative
South Cambridgeshire
460 292 0.12% Daisy Cooper Liberal Democrat
St Albans
461 292 0.12% Wendy Chamberlain Liberal Democrat
North East Fife
462 291 0.12% Dr Philippa Whitford Scottish National Party
Central Ayrshire
463 291 0.12% Stewart Hosie Scottish National Party
Dundee East
464 291 0.12% Luke Hall Conservative
Thornbury and Yate
465 290 0.12% Paula Barker Labour
Liverpool, Wavertree
466 290 0.12% Andrew Jones Conservative
Harrogate and Knaresborough
467 289 0.12% Chris Loder Conservative
West Dorset
468 289 0.12% Dave Doogan Scottish National Party
Angus
469 289 0.12% Dr Ben Spencer Conservative
Runnymede and Weybridge
470 288 0.12% Mr Jacob Rees-Mogg Conservative
North East Somerset
471 288 0.12% Mr Tanmanjeet Singh Dhesi Labour
Slough
472 288 0.12% Tonia Antoniazzi Labour
Gower
473 285 0.12% Valerie Vaz Labour
Walsall South
474 284 0.12% Mr Gagan Mohindra Conservative
South West Hertfordshire
475 284 0.12% Esther McVey Conservative
Tatton
476 283 0.12% Boris Johnson Conservative
Uxbridge and South Ruislip
477 282 0.11% Sir Desmond Swayne Conservative
New Forest West
478 282 0.11% Mr Mark Harper Conservative
Forest of Dean
479 281 0.11% John Spellar Labour
Warley
480 280 0.11% Mr Jonathan Lord Conservative
Woking
481 280 0.11% Dr Liam Fox Conservative
North Somerset
482 279 0.11% Philip Dunne Conservative
Ludlow
483 279 0.11% Mr Robin Walker Conservative
Worcester
484 279 0.11% Oliver Dowden Conservative
Hertsmere
485 278 0.11% Andrew Griffith Conservative
Arundel and South Downs
486 277 0.11% Allan Dorans Scottish National Party
Ayr, Carrick and Cumnock
487 275 0.11% David Linden Scottish National Party
Glasgow East
488 274 0.11% Kirsty Blackman Scottish National Party
Aberdeen North
489 273 0.11% Kevin Brennan Labour
Cardiff West
490 270 0.11% Sammy Wilson Democratic Unionist Party
East Antrim
491 269 0.11% Andrew Bowie Conservative
West Aberdeenshire and Kincardine
492 268 0.11% Preet Kaur Gill Labour (Co-op)
Birmingham, Edgbaston
493 267 0.11% Tim Farron Liberal Democrat
Westmorland and Lonsdale
494 267 0.11% Seema Malhotra Labour (Co-op)
Feltham and Heston
495 266 0.11% Fay Jones Conservative
Brecon and Radnorshire
496 265 0.11% Chris Skidmore Conservative
Kingswood
497 265 0.11% Joy Morrissey Conservative
Beaconsfield
498 265 0.11% Miss Sarah Dines Conservative
Derbyshire Dales
499 264 0.11% Neil Gray Scottish National Party
Airdrie and Shotts
500 264 0.11% Sir Robert Neill Conservative
Bromley and Chislehurst
501 264 0.11% Pete Wishart Scottish National Party
Perth and North Perthshire
502 263 0.11% Jim Shannon Democratic Unionist Party
Strangford
503 262 0.11% Ben Lake Plaid Cymru
Ceredigion
504 262 0.11% Geraint Davies Labour (Co-op)
Swansea West
505 260 0.11% Caroline Nokes Conservative
Romsey and Southampton North
506 260 0.11% Sir Geoffrey Clifton-Brown Conservative
The Cotswolds
507 259 0.11% Jonathan Ashworth Labour (Co-op)
Leicester South
508 259 0.11% Layla Moran Liberal Democrat
Oxford West and Abingdon
509 258 0.11% Sir Paul Beresford Conservative
Mole Valley
510 258 0.11% Kerry McCarthy Labour
Bristol East
511 257 0.10% Mr Steve Baker Conservative
Wycombe
512 257 0.10% Nadhim Zahawi Conservative
Stratford-on-Avon
513 257 0.10% Bim Afolami Conservative
Hitchin and Harpenden
514 256 0.10% Rachel Hopkins Labour
Luton South
515 256 0.10% Julian Sturdy Conservative
York Outer
516 256 0.10% Bill Wiggin Conservative
North Herefordshire
517 256 0.10% Ruth Edwards Conservative
Rushcliffe
518 254 0.10% Alyn Smith Scottish National Party
Stirling
519 252 0.10% Nadia Whittome Labour
Nottingham East
520 251 0.10% Damian Hinds Conservative
East Hampshire
521 251 0.10% John Howell Conservative
Henley
522 250 0.10% Laura Farris Conservative
Newbury
523 250 0.10% Guy Opperman Conservative
Hexham
524 249 0.10% Ronnie Cowan Scottish National Party
Inverclyde
525 248 0.10% Darren Jones Labour
Bristol North West
526 247 0.10% Alex Chalk Conservative
Cheltenham
527 246 0.10% Steve Brine Conservative
Winchester
528 245 0.10% Dame Cheryl Gillan Conservative
Chesham and Amersham
529 244 0.10% Matthew Pennycook Labour
Greenwich and Woolwich
530 243 0.10% John Finucane Sinn Féin
Belfast North
531 242 0.10% Stephen Farry Alliance
North Down
532 241 0.10% Paul Girvan Democratic Unionist Party
South Antrim
533 240 0.10% Dominic Raab Conservative
Esher and Walton
534 239 0.10% Gerald Jones Labour
Merthyr Tydfil and Rhymney
535 238 0.10% Sarah Owen Labour
Luton North
536 238 0.10% John Redwood Conservative
Wokingham
537 238 0.10% Jamie Stone Liberal Democrat
Caithness, Sutherland and Easter Ross
538 238 0.10% Kirsten Oswald Scottish National Party
East Renfrewshire
539 237 0.10% Bob Stewart Conservative
Beckenham
540 237 0.10% Ian Blackford Scottish National Party
Ross, Skye and Lochaber
541 236 0.10% Carla Lockhart Democratic Unionist Party
Upper Bann
542 236 0.10% Liz Saville Roberts Plaid Cymru
Dwyfor Meirionnydd
543 236 0.10% Anne McLaughlin Scottish National Party
Glasgow North East
544 235 0.10% Neil Coyle Labour
Bermondsey and Old Southwark
545 233 0.09% Anneliese Dodds Labour (Co-op)
Oxford East
546 232 0.09% John McDonnell Labour
Hayes and Harlington
547 231 0.09% Jeremy Wright Conservative
Kenilworth and Southam
548 230 0.09% Anna McMorrin Labour
Cardiff North
549 230 0.09% Jeremy Hunt Conservative
South West Surrey
550 228 0.09% Claudia Webbe Labour
Leicester East
551 225 0.09% Sir Jeffrey M Donaldson Democratic Unionist Party
Lagan Valley
552 224 0.09% Paul Blomfield Labour
Sheffield Central
553 224 0.09% Wes Streeting Labour
Ilford North
554 222 0.09% Afzal Khan Labour
Manchester, Gorton
555 222 0.09% Carol Monaghan Scottish National Party
Glasgow North West
556 221 0.09% Sir Iain Duncan Smith Conservative
Chingford and Woodford Green
557 219 0.09% Janet Daby Labour
Lewisham East
558 219 0.09% Joanna Cherry Scottish National Party
Edinburgh South West
559 217 0.09% Caroline Lucas Green Party
Brighton, Pavilion
560 216 0.09% Stuart Anderson Conservative
Wolverhampton South West
561 216 0.09% Siobhain McDonagh Labour
Mitcham and Morden
562 216 0.09% Ian Paisley Democratic Unionist Party
North Antrim
563 214 0.09% David T C Davies Conservative
Monmouth
564 213 0.09% Liam Byrne Labour
Birmingham, Hodge Hill
565 213 0.09% David Simmonds Conservative
Ruislip, Northwood and Pinner
566 213 0.09% Stewart Malcolm McDonald Scottish National Party
Glasgow South
567 212 0.09% Peter Kyle Labour
Hove
568 210 0.09% Gavin Robinson Democratic Unionist Party
Belfast East
569 209 0.09% Christine Jardine Liberal Democrat
Edinburgh West
570 208 0.08% Munira Wilson Liberal Democrat
Twickenham
571 206 0.08% Ellie Reeves Labour
Lewisham West and Penge
572 206 0.08% Ruth Cadbury Labour
Brentford and Isleworth
573 205 0.08% Stephen Flynn Scottish National Party
Aberdeen South
574 201 0.08% Matt Rodda Labour
Reading East
575 201 0.08% Mr Gregory Campbell Democratic Unionist Party
East Londonderry
576 201 0.08% Alison Thewliss Scottish National Party
Glasgow Central
577 200 0.08% Alex Sobel Labour (Co-op)
Leeds North West
578 200 0.08% Mr Khalid Mahmood Labour
Birmingham, Perry Barr
579 199 0.08% Naz Shah Labour
Bradford West
580 198 0.08% Tommy Sheppard Scottish National Party
Edinburgh East
581 197 0.08% Apsana Begum Labour
Poplar and Limehouse
582 197 0.08% Deidre Brock Scottish National Party
Edinburgh North and Leith
583 196 0.08% Olivia Blake Labour
Sheffield, Hallam
584 192 0.08% Feryal Clark Labour
Enfield North
585 191 0.08% Craig Williams Conservative
Montgomeryshire
586 189 0.08% Jeff Smith Labour
Manchester, Withington
587 186 0.08% Ms Lyn Brown Labour
West Ham
588 185 0.08% Theresa Villiers Conservative
Chipping Barnet
589 184 0.08% Daniel Zeichner Labour
Cambridge
590 184 0.08% James Murray Labour (Co-op)
Ealing North
591 183 0.07% Emily Thornberry Labour
Islington South and Finsbury
592 179 0.07% Hywel Williams Plaid Cymru
Arfon
593 179 0.07% Steve Reed Labour (Co-op)
Croydon North
594 178 0.07% Angela Richardson Conservative
Guildford
595 178 0.07% Dr Matthew Offord Conservative
Hendon
596 174 0.07% Sarah Olney Liberal Democrat
Richmond Park
597 173 0.07% Bob Blackman Conservative
Harrow East
598 171 0.07% Amy Callaghan Scottish National Party
East Dunbartonshire
599 171 0.07% Keir Starmer Labour
Holborn and St Pancras
600 161 0.07% Stephen Timms Labour
East Ham
601 159 0.06% Fleur Anderson Labour
Putney
602 159 0.06% Andy Slaughter Labour
Hammersmith
603 156 0.06% Chris Hazzard Sinn Féin
South Down
604 155 0.06% Tahir Ali Labour
Birmingham, Hall Green
605 153 0.06% Mr Alistair Carmichael Liberal Democrat
Orkney and Shetland
606 151 0.06% Greg Hands Conservative
Chelsea and Fulham
607 150 0.06% Jo Stevens Labour
Cardiff Central
608 149 0.06% Sam Tarry Labour
Ilford South
609 147 0.06% Vicky Foxcroft Labour
Lewisham, Deptford
610 144 0.06% Fabian Hamilton Labour
Leeds North East
611 144 0.06% Claire Hanna Social Democratic & Labour Party
Belfast South
612 143 0.06% Dawn Butler Labour
Brent Central
613 141 0.06% Shabana Mahmood Labour
Birmingham, Ladywood
614 140 0.06% Paul Maskey Sinn Féin
Belfast West
615 140 0.06% Dr Rupa Huq Labour
Ealing Central and Acton
616 139 0.06% Marsha De Cordova Labour
Battersea
617 139 0.06% Nickie Aiken Conservative
Cities of London and Westminster
618 137 0.06% Barry Gardiner Labour
Brent North
619 134 0.05% Florence Eshalomi Labour (Co-op)
Vauxhall
620 134 0.05% John Cryer Labour
Leyton and Wanstead
621 130 0.05% Stella Creasy Labour (Co-op)
Walthamstow
622 130 0.05% Rushanara Ali Labour
Bethnal Green and Bow
623 129 0.05% Thangam Debbonaire Labour
Bristol West
624 128 0.05% Wera Hobhouse Liberal Democrat
Bath
625 128 0.05% Ms Harriet Harman Labour
Camberwell and Peckham
626 127 0.05% Jeremy Corbyn Labour
Islington North
627 127 0.05% Meg Hillier Labour (Co-op)
Hackney South and Shoreditch
628 126 0.05% Stephen Hammond Conservative
Wimbledon
629 125 0.05% Bell Ribeiro-Addy Labour
Streatham
630 124 0.05% Bambos Charalambous Labour
Enfield, Southgate
631 123 0.05% Gareth Thomas Labour (Co-op)
Harrow West
632 122 0.05% Mike Freer Conservative
Finchley and Golders Green
633 122 0.05% Ian Murray Labour
Edinburgh South
634 120 0.05% Patrick Grady Scottish National Party
Glasgow North
635 116 0.05% Mickey Brady Sinn Féin
Newry and Armagh
636 115 0.05% Kate Osamor Labour (Co-op)
Edmonton
637 111 0.05% Michelle Gildernew Sinn Féin
Fermanagh and South Tyrone
638 110 0.05% Helen Hayes Labour
Dulwich and West Norwood
639 109 0.04% Catherine West Labour
Hornsey and Wood Green
640 107 0.04% Dr Rosena Allin-Khan Labour
Tooting
641 107 0.04% Colum Eastwood Social Democratic & Labour Party
Foyle
642 100 0.04% Felicity Buchan Conservative
Kensington
643 99 0.04% Ms Karen Buck Labour
Westminster North
644 98 0.04% Órfhlaith Begley Sinn Féin
West Tyrone
645 93 0.04% Mr David Lammy Labour
Tottenham
646 93 0.04% Angus Brendan MacNeil Scottish National Party
Na h-Eileanan an Iar
647 84 0.03% Tulip Siddiq Labour
Hampstead and Kilburn
648 83 0.03% Francie Molloy Sinn Féin
Mid Ulster
649 82 0.03% Mr Virendra Sharma Labour
Ealing, Southall
650 81 0.03% Ms Diane Abbott Labour
Hackney North and Stoke Newington