365,508 Petition Signatories by Constituency

Rank Constituency Signatures % of Total Signatures MP Party-Constituency
1 1,641 0.45% Greg Smith Conservative
Buckingham
2 1,559 0.43% Siobhan Baillie Conservative
Stroud
3 1,369 0.38% Derek Thomas Conservative
St Ives
4 1,350 0.37% Rob Butler Conservative
Aylesbury
5 1,336 0.37% Cherilyn Mackrory Conservative
Truro and Falmouth
6 1,321 0.36% Thangam Debbonaire Labour
Bristol West
7 1,274 0.35% David Warburton Conservative
Somerton and Frome
8 1,230 0.34% Mel Stride Conservative
Central Devon
9 1,230 0.34% Mr Geoffrey Cox Conservative
Torridge and West Devon
10 1,198 0.33% Nadhim Zahawi Conservative
Stratford-on-Avon
11 1,194 0.33% Dame Cheryl Gillan Conservative
Chesham and Amersham
12 1,184 0.32% David Johnston Conservative
Wantage
13 1,184 0.32% Caroline Lucas Green Party
Brighton, Pavilion
14 1,180 0.32% Bob Seely Conservative
Isle of Wight
15 1,176 0.32% George Eustice Conservative
Camborne and Redruth
16 1,146 0.31% Lucy Frazer Conservative
South East Cambridgeshire
17 1,134 0.31% Bill Wiggin Conservative
North Herefordshire
18 1,105 0.30% Dr Thérèse Coffey Conservative
Suffolk Coastal
19 1,096 0.30% Anthony Mangnall Conservative
Totnes
20 1,073 0.29% Mr Laurence Robertson Conservative
Tewkesbury
21 1,068 0.29% Mims Davies Conservative
Mid Sussex
22 1,058 0.29% Ms Nusrat Ghani Conservative
Wealden
23 1,051 0.29% Mrs Sheryll Murray Conservative
South East Cornwall
24 1,048 0.29% Steve Double Conservative
St Austell and Newquay
25 1,046 0.29% John Howell Conservative
Henley
26 1,041 0.29% Philip Dunne Conservative
Ludlow
27 1,035 0.28% Mr Gagan Mohindra Conservative
South West Hertfordshire
28 1,029 0.28% James Heappey Conservative
Wells
29 1,021 0.28% Sally-Ann Hart Conservative
Hastings and Rye
30 1,019 0.28% Dr Caroline Johnson Conservative
Sleaford and North Hykeham
31 1,016 0.28% Jesse Norman Conservative
Hereford and South Herefordshire
32 1,011 0.28% Mr Richard Bacon Conservative
South Norfolk
33 1,004 0.28% Victoria Prentis Conservative
Banbury
34 1,001 0.27% Maria Caulfield Conservative
Lewes
35 995 0.27% Harriett Baldwin Conservative
West Worcestershire
36 990 0.27% Daniel Kawczynski Conservative
Shrewsbury and Atcham
37 985 0.27% Richard Graham Conservative
Gloucester
38 976 0.27% Chris Loder Conservative
West Dorset
39 966 0.26% Sir Geoffrey Clifton-Brown Conservative
The Cotswolds
40 966 0.26% Neil Parish Conservative
Tiverton and Honiton
41 955 0.26% Dr Liam Fox Conservative
North Somerset
42 952 0.26% Anthony Browne Conservative
South Cambridgeshire
43 948 0.26% Duncan Baker Conservative
North Norfolk
44 948 0.26% Andrew Griffith Conservative
Arundel and South Downs
45 943 0.26% Scott Mann Conservative
North Cornwall
46 942 0.26% Clive Lewis Labour
Norwich South
47 938 0.26% Jeremy Quin Conservative
Horsham
48 938 0.26% Robert Courts Conservative
Witney
49 934 0.26% Michelle Donelan Conservative
Chippenham
50 927 0.25% Claire Coutinho Conservative
East Surrey
51 923 0.25% Selaine Saxby Conservative
North Devon
52 923 0.25% Julian Smith Conservative
Skipton and Ripon
53 922 0.25% Alicia Kearns Conservative
Rutland and Melton
54 922 0.25% Kemi Badenoch Conservative
Saffron Walden
55 920 0.25% Rosie Duffield Labour
Canterbury
56 919 0.25% Rebecca Pow Conservative
Taunton Deane
57 910 0.25% Peter Kyle Labour
Hove
58 909 0.25% Gillian Keegan Conservative
Chichester
59 901 0.25% George Freeman Conservative
Mid Norfolk
60 892 0.24% Alex Chalk Conservative
Cheltenham
61 889 0.24% Damian Collins Conservative
Folkestone and Hythe
62 880 0.24% Andrea Leadsom Conservative
South Northamptonshire
63 876 0.24% Mr Mark Harper Conservative
Forest of Dean
64 871 0.24% James Gray Conservative
North Wiltshire
65 870 0.24% Danny Kruger Conservative
Devizes
66 868 0.24% Jeremy Wright Conservative
Kenilworth and Southam
67 867 0.24% Robert Largan Conservative
High Peak
68 864 0.24% Anne Marie Morris Conservative
Newton Abbot
69 861 0.24% Mrs Helen Grant Conservative
Maidstone and The Weald
70 861 0.24% Mr Ian Liddell-Grainger Conservative
Bridgwater and West Somerset
71 861 0.24% Mr Marcus Fysh Conservative
Yeovil
72 859 0.24% Mr Ben Bradshaw Labour
Exeter
73 858 0.24% Bim Afolami Conservative
Hitchin and Harpenden
74 855 0.23% Simon Hoare Conservative
North Dorset
75 852 0.23% Jeremy Hunt Conservative
South West Surrey
76 846 0.23% Craig Whittaker Conservative
Calder Valley
77 846 0.23% Angela Richardson Conservative
Guildford
78 846 0.23% Mr Philip Hollobone Conservative
Kettering
79 846 0.23% Karin Smyth Labour
Bristol South
80 844 0.23% Richard Fuller Conservative
North East Bedfordshire
81 844 0.23% Andrew Selous Conservative
South West Bedfordshire
82 842 0.23% Dr Andrew Murrison Conservative
South West Wiltshire
83 836 0.23% Michael Fabricant Conservative
Lichfield
84 835 0.23% Mr Owen Paterson Conservative
North Shropshire
85 835 0.23% Andrew Jones Conservative
Harrogate and Knaresborough
86 833 0.23% Daniel Zeichner Labour
Cambridge
87 830 0.23% Julie Marson Conservative
Hertford and Stortford
88 830 0.23% Jerome Mayhew Conservative
Broadland
89 829 0.23% Simon Jupp Conservative
East Devon
90 827 0.23% Jo Churchill Conservative
Bury St Edmunds
91 826 0.23% Laura Farris Conservative
Newbury
92 822 0.23% James Cartlidge Conservative
South Suffolk
93 822 0.23% Darren Henry Conservative
Broxtowe
94 819 0.22% Rachael Maskell Labour (Co-op)
York Central
95 818 0.22% Wera Hobhouse Liberal Democrat
Bath
96 817 0.22% Ben Lake Plaid Cymru
Ceredigion
97 817 0.22% Peter Aldous Conservative
Waveney
98 815 0.22% Mr Shailesh Vara Conservative
North West Cambridgeshire
99 812 0.22% Fiona Bruce Conservative
Congleton
100 812 0.22% Huw Merriman Conservative
Bexhill and Battle
101 811 0.22% Dr Dan Poulter Conservative
Central Suffolk and North Ipswich
102 807 0.22% Daisy Cooper Liberal Democrat
St Albans
103 803 0.22% Sir Bernard Jenkin Conservative
Harwich and North Essex
104 802 0.22% Victoria Atkins Conservative
Louth and Horncastle
105 801 0.22% Mr Jacob Rees-Mogg Conservative
North East Somerset
106 801 0.22% Kevin Hollinrake Conservative
Thirsk and Malton
107 801 0.22% Lloyd Russell-Moyle Labour (Co-op)
Brighton, Kemptown
108 800 0.22% Richard Drax Conservative
South Dorset
109 793 0.22% Ruth Edwards Conservative
Rushcliffe
110 792 0.22% Gareth Davies Conservative
Grantham and Stamford
111 792 0.22% Matt Western Labour
Warwick and Leamington
112 792 0.22% Karl McCartney Conservative
Lincoln
113 791 0.22% Peter Gibson Conservative
Darlington
114 787 0.22% Ben Everitt Conservative
Milton Keynes North
115 786 0.22% Miss Sarah Dines Conservative
Derbyshire Dales
116 785 0.22% Sir Mike Penning Conservative
Hemel Hempstead
117 782 0.21% Graham Stuart Conservative
Beverley and Holderness
118 781 0.21% Elizabeth Truss Conservative
South West Norfolk
119 779 0.21% Luke Pollard Labour (Co-op)
Plymouth, Sutton and Devonport
120 778 0.21% Nigel Adams Conservative
Selby and Ainsty
121 778 0.21% Kerry McCarthy Labour
Bristol East
122 777 0.21% John Glen Conservative
Salisbury
123 776 0.21% Suella Braverman Conservative
Fareham
124 774 0.21% Ms Nadine Dorries Conservative
Mid Bedfordshire
125 773 0.21% Damian Hinds Conservative
East Hampshire
126 773 0.21% Damian Green Conservative
Ashford
127 772 0.21% Cat Smith Labour
Lancaster and Fleetwood
128 769 0.21% Layla Moran Liberal Democrat
Oxford West and Abingdon
129 768 0.21% Sir Oliver Heald Conservative
North East Hertfordshire
130 766 0.21% Helen Whately Conservative
Faversham and Mid Kent
131 766 0.21% Sir Edward Leigh Conservative
Gainsborough
132 763 0.21% Greg Clark Conservative
Tunbridge Wells
133 762 0.21% Rishi Sunak Conservative
Richmond (Yorks)
134 759 0.21% Andrew Bridgen Conservative
North West Leicestershire
135 757 0.21% Christian Matheson Labour
City of Chester
136 757 0.21% Chris Heaton-Harris Conservative
Daventry
137 757 0.21% Mr Nigel Evans Conservative
Ribble Valley
138 756 0.21% Mr Ranil Jayawardena Conservative
North East Hampshire
139 754 0.21% Kit Malthouse Conservative
North West Hampshire
140 746 0.20% Craig Mackinlay Conservative
South Thanet
141 744 0.20% John Redwood Conservative
Wokingham
142 743 0.20% Tim Loughton Conservative
East Worthing and Shoreham
143 743 0.20% Catherine West Labour
Hornsey and Wood Green
144 742 0.20% Mr Steve Baker Conservative
Wycombe
145 741 0.20% Mark Spencer Conservative
Sherwood
146 738 0.20% Will Quince Conservative
Colchester
147 735 0.20% Matt Hancock Conservative
West Suffolk
148 735 0.20% Tim Farron Liberal Democrat
Westmorland and Lonsdale
149 733 0.20% Mrs Pauline Latham Conservative
Mid Derbyshire
150 732 0.20% Sir Greg Knight Conservative
East Yorkshire
151 732 0.20% Paul Holmes Conservative
Eastleigh
152 732 0.20% Sir Paul Beresford Conservative
Mole Valley
153 729 0.20% Steve Barclay Conservative
North East Cambridgeshire
154 729 0.20% Nigel Huddleston Conservative
Mid Worcestershire
155 728 0.20% Tom Tugendhat Conservative
Tonbridge and Malling
156 725 0.20% Lee Anderson Conservative
Ashfield
157 725 0.20% Priti Patel Conservative
Witham
158 724 0.20% John Penrose Conservative
Weston-super-Mare
159 723 0.20% Nick Gibb Conservative
Bognor Regis and Littlehampton
160 723 0.20% Fay Jones Conservative
Brecon and Radnorshire
161 721 0.20% Paul Blomfield Labour
Sheffield Central
162 714 0.20% Mrs Heather Wheeler Conservative
South Derbyshire
163 710 0.19% Iain Stewart Conservative
Milton Keynes South
164 708 0.19% Sir John Hayes Conservative
South Holland and The Deepings
165 707 0.19% Mark Pawsey Conservative
Rugby
166 703 0.19% Munira Wilson Liberal Democrat
Twickenham
167 701 0.19% Katherine Fletcher Conservative
South Ribble
168 699 0.19% Theo Clarke Conservative
Stafford
169 699 0.19% Robert Jenrick Conservative
Newark
170 698 0.19% Guy Opperman Conservative
Hexham
171 696 0.19% David T C Davies Conservative
Monmouth
172 693 0.19% Mr John Whittingdale Conservative
Maldon
173 691 0.19% Jason McCartney Conservative
Colne Valley
174 689 0.19% Mr Jonathan Djanogly Conservative
Huntingdon
175 688 0.19% James Cleverly Conservative
Braintree
176 688 0.19% Darren Jones Labour
Bristol North West
177 685 0.19% Deidre Brock Scottish National Party
Edinburgh North and Leith
178 685 0.19% Nigel Mills Conservative
Amber Valley
179 679 0.19% Anne-Marie Trevelyan Conservative
Berwick-upon-Tweed
180 679 0.19% Dr Luke Evans Conservative
Bosworth
181 678 0.19% Stephen Crabb Conservative
Preseli Pembrokeshire
182 677 0.19% James Sunderland Conservative
Bracknell
183 676 0.19% Kim Johnson Labour
Liverpool, Riverside
184 675 0.19% Olivia Blake Labour
Sheffield, Hallam
185 675 0.19% Mrs Theresa May Conservative
Maidenhead
186 675 0.19% Mrs Flick Drummond Conservative
Meon Valley
187 674 0.18% Dominic Raab Conservative
Esher and Walton
188 673 0.18% Jane Hunt Conservative
Loughborough
189 672 0.18% Chloe Smith Conservative
Norwich North
190 669 0.18% Steve Brine Conservative
Winchester
191 667 0.18% Sir Roger Gale Conservative
North Thanet
192 665 0.18% Mark Garnier Conservative
Wyre Forest
193 664 0.18% Sir Gary Streeter Conservative
South West Devon
194 662 0.18% Robert Buckland Conservative
South Swindon
195 662 0.18% Dr Julian Lewis Conservative
New Forest East
196 660 0.18% Alberto Costa Conservative
South Leicestershire
197 658 0.18% Mr Robert Goodwill Conservative
Scarborough and Whitby
198 657 0.18% Mrs Natalie Elphicke Conservative
Dover
199 657 0.18% Michael Gove Conservative
Surrey Heath
200 657 0.18% Michael Tomlinson Conservative
Mid Dorset and North Poole
201 654 0.18% Anneliese Dodds Labour (Co-op)
Oxford East
202 654 0.18% Robbie Moore Conservative
Keighley
203 653 0.18% Kelly Tolhurst Conservative
Rochester and Strood
204 649 0.18% Dr Ben Spencer Conservative
Runnymede and Weybridge
205 649 0.18% Andrew Percy Conservative
Brigg and Goole
206 648 0.18% Mr Robin Walker Conservative
Worcester
207 647 0.18% Adam Afriyie Conservative
Windsor
208 645 0.18% Crispin Blunt Conservative
Reigate
209 642 0.18% Sir Lindsay Hoyle Speaker
Chorley
210 641 0.18% Mrs Maria Miller Conservative
Basingstoke
211 637 0.17% Kenny MacAskill Scottish National Party
East Lothian
212 634 0.17% Dehenna Davison Conservative
Bishop Auckland
213 633 0.17% Simon Hart Conservative
Carmarthen West and South Pembrokeshire
214 633 0.17% Joy Morrissey Conservative
Beaconsfield
215 632 0.17% Sir Peter Bottomley Conservative
Worthing West
216 629 0.17% James Wild Conservative
North West Norfolk
217 629 0.17% Philip Davies Conservative
Shipley
218 628 0.17% Jonathan Edwards Plaid Cymru
Carmarthen East and Dinefwr
219 628 0.17% Tom Pursglove Conservative
Corby
220 628 0.17% Dr Kieran Mullan Conservative
Crewe and Nantwich
221 628 0.17% Sarah Olney Liberal Democrat
Richmond Park
222 627 0.17% Andy Carter Conservative
Warrington South
223 626 0.17% Dr Neil Hudson Conservative
Penrith and The Border
224 625 0.17% Alun Cairns Conservative
Vale of Glamorgan
225 624 0.17% Mark Fletcher Conservative
Bolsover
226 623 0.17% Saqib Bhatti Conservative
Meriden
227 622 0.17% Julian Sturdy Conservative
York Outer
228 619 0.17% Stephen Morgan Labour
Portsmouth South
229 619 0.17% Kevin Foster Conservative
Torbay
230 618 0.17% Gordon Henderson Conservative
Sittingbourne and Sheppey
231 617 0.17% Neil O'Brien Conservative
Harborough
232 616 0.17% Justin Tomlinson Conservative
North Swindon
233 613 0.17% Luke Hall Conservative
Thornbury and Yate
234 612 0.17% Liz Twist Labour
Blaydon
235 611 0.17% Brendan Clarke-Smith Conservative
Bassetlaw
236 607 0.17% Justin Madders Labour
Ellesmere Port and Neston
237 606 0.17% Mr David Davis Conservative
Haltemprice and Howden
238 604 0.17% Tom Hunt Conservative
Ipswich
239 601 0.16% Virginia Crosbie Conservative
Ynys Môn
240 599 0.16% Tom Randall Conservative
Gedling
241 599 0.16% Mr Tobias Ellwood Conservative
Bournemouth East
242 598 0.16% Maggie Throup Conservative
Erewash
243 594 0.16% Nadia Whittome Labour
Nottingham East
244 592 0.16% Keir Starmer Labour
Holborn and St Pancras
245 591 0.16% Christopher Pincher Conservative
Tamworth
246 591 0.16% Mark Pritchard Conservative
The Wrekin
247 590 0.16% Mr Andrew Mitchell Conservative
Sutton Coldfield
248 590 0.16% Sir Desmond Swayne Conservative
New Forest West
249 588 0.16% Vicky Ford Conservative
Chelmsford
250 585 0.16% Sir Robert Syms Conservative
Poole
251 585 0.16% Jack Lopresti Conservative
Filton and Bradley Stoke
252 585 0.16% Ellie Reeves Labour
Lewisham West and Penge
253 583 0.16% Matt Rodda Labour
Reading East
254 583 0.16% Mark Menzies Conservative
Fylde
255 583 0.16% Sir Alan Campbell Labour
Tynemouth
256 582 0.16% Caroline Dinenage Conservative
Gosport
257 582 0.16% Ben Bradley Conservative
Mansfield
258 580 0.16% Mr Toby Perkins Labour
Chesterfield
259 580 0.16% Julian Knight Conservative
Solihull
260 580 0.16% Sajid Javid Conservative
Bromsgrove
261 579 0.16% Steve McCabe Labour
Birmingham, Selly Oak
262 578 0.16% Caroline Ansell Conservative
Eastbourne
263 578 0.16% David Rutley Conservative
Macclesfield
264 576 0.16% Lee Rowley Conservative
North East Derbyshire
265 575 0.16% Alan Mak Conservative
Havant
266 574 0.16% Mr William Wragg Conservative
Hazel Grove
267 573 0.16% Amanda Solloway Conservative
Derby North
268 571 0.16% Caroline Nokes Conservative
Romsey and Southampton North
269 571 0.16% Maria Eagle Labour
Garston and Halewood
270 569 0.16% Ms Angela Eagle Labour
Wallasey
271 569 0.16% David Morris Conservative
Morecambe and Lunesdale
272 568 0.16% Alec Shelbrooke Conservative
Elmet and Rothwell
273 568 0.16% James Grundy Conservative
Leigh
274 567 0.16% Chris Philp Conservative
Croydon South
275 567 0.16% Brendan O'Hara Scottish National Party
Argyll and Bute
276 566 0.16% Edward Timpson Conservative
Eddisbury
277 566 0.16% Paula Barker Labour
Liverpool, Wavertree
278 566 0.16% Margaret Greenwood Labour
Wirral West
279 564 0.15% Laura Trott Conservative
Sevenoaks
280 564 0.15% Jeff Smith Labour
Manchester, Withington
281 563 0.15% Mr Jonathan Lord Conservative
Woking
282 562 0.15% Jeremy Corbyn Labour
Islington North
283 562 0.15% Hywel Williams Plaid Cymru
Arfon
284 560 0.15% Mr Ben Wallace Conservative
Wyre and Preston North
285 560 0.15% Catherine McKinnell Labour
Newcastle upon Tyne North
286 558 0.15% Leo Docherty Conservative
Aldershot
287 558 0.15% Grant Shapps Conservative
Welwyn Hatfield
288 558 0.15% Craig Williams Conservative
Montgomeryshire
289 557 0.15% Vicky Foxcroft Labour
Lewisham, Deptford
290 557 0.15% Mr Alister Jack Conservative
Dumfries and Galloway
291 555 0.15% Mr Richard Holden Conservative
North West Durham
292 555 0.15% James Duddridge Conservative
Rochford and Southend East
293 555 0.15% Louise Haigh Labour
Sheffield, Heeley
294 554 0.15% Helen Hayes Labour
Dulwich and West Norwood
295 554 0.15% Kate Griffiths Conservative
Burton
296 553 0.15% Mr Peter Bone Conservative
Wellingborough
297 552 0.15% Damien Moore Conservative
Southport
298 552 0.15% Mike Hill Labour
Hartlepool
299 550 0.15% Edward Argar Conservative
Charnwood
300 547 0.15% Simon Baynes Conservative
Clwyd South
301 544 0.15% Royston Smith Conservative
Southampton, Itchen
302 543 0.15% Conor McGinn Labour
St Helens North
303 543 0.15% Sir William Cash Conservative
Stone
304 542 0.15% Chris Grayling Conservative
Epsom and Ewell
305 542 0.15% Ms Marie Rimmer Labour
St Helens South and Whiston
306 541 0.15% John Lamont Conservative
Berwickshire, Roxburgh and Selkirk
307 540 0.15% Simon Fell Conservative
Barrow and Furness
308 538 0.15% Brandon Lewis Conservative
Great Yarmouth
309 533 0.15% Ian Blackford Scottish National Party
Ross, Skye and Lochaber
310 533 0.15% Alex Sobel Labour (Co-op)
Leeds North West
311 532 0.15% Jake Berry Conservative
Rossendale and Darwen
312 532 0.15% Mr Simon Clarke Conservative
Middlesbrough South and East Cleveland
313 531 0.15% Sir Graham Brady Conservative
Altrincham and Sale West
314 530 0.15% Tommy Sheppard Scottish National Party
Edinburgh East
315 529 0.15% Lucy Allan Conservative
Telford
316 528 0.14% Mary Kelly Foy Labour
City of Durham
317 527 0.14% Anna McMorrin Labour
Cardiff North
318 526 0.14% Alok Sharma Conservative
Reading West
319 526 0.14% Rosie Cooper Labour
West Lancashire
320 525 0.14% Stuart Andrew Conservative
Pudsey
321 525 0.14% Conor Burns Conservative
Bournemouth West
322 523 0.14% Rachel Maclean Conservative
Redditch
323 523 0.14% Jonathan Reynolds Labour (Co-op)
Stalybridge and Hyde
324 517 0.14% Kate Green Labour
Stretford and Urmston
325 516 0.14% Sir Christopher Chope Conservative
Christchurch
326 516 0.14% David Mundell Conservative
Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale
327 514 0.14% Dean Russell Conservative
Watford
328 513 0.14% Craig Tracey Conservative
North Warwickshire
329 512 0.14% James Daly Conservative
Bury North
330 511 0.14% Ms Diane Abbott Labour
Hackney North and Stoke Newington
331 510 0.14% Mr Mark Francois Conservative
Rayleigh and Wickford
332 508 0.14% Tonia Antoniazzi Labour
Gower
333 508 0.14% Kwasi Kwarteng Conservative
Spelthorne
334 508 0.14% Mark Tami Labour
Alyn and Deeside
335 507 0.14% Paul Bristow Conservative
Peterborough
336 507 0.14% Penny Mordaunt Conservative
Portsmouth North
337 507 0.14% Esther McVey Conservative
Tatton
338 504 0.14% Mike Amesbury Labour
Weaver Vale
339 503 0.14% Mr David Jones Conservative
Clwyd West
340 503 0.14% Mark Eastwood Conservative
Dewsbury
341 503 0.14% Drew Hendry Scottish National Party
Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey
342 501 0.14% Martin Vickers Conservative
Cleethorpes
343 498 0.14% Sir Edward Davey Liberal Democrat
Kingston and Surbiton
344 497 0.14% Amanda Milling Conservative
Cannock Chase
345 496 0.14% Chris Green Conservative
Bolton West
346 495 0.14% Dame Diana Johnson Labour
Kingston upon Hull North
347 494 0.14% Johnny Mercer Conservative
Plymouth, Moor View
348 494 0.14% Mr John Baron Conservative
Basildon and Billericay
349 493 0.14% Stephen McPartland Conservative
Stevenage
350 492 0.14% Dame Eleanor Laing Conservative
Epping Forest
351 491 0.13% Miriam Cates Conservative
Penistone and Stocksbridge
352 491 0.13% Suzanne Webb Conservative
Stourbridge
353 491 0.13% Alex Burghart Conservative
Brentwood and Ongar
354 490 0.13% Paul Howell Conservative
Sedgefield
355 490 0.13% Bill Esterson Labour
Sefton Central
356 490 0.13% Matt Vickers Conservative
Stockton South
357 489 0.13% Gavin Williamson Conservative
South Staffordshire
358 487 0.13% Henry Smith Conservative
Crawley
359 486 0.13% Mick Whitley Labour
Birkenhead
360 484 0.13% Fabian Hamilton Labour
Leeds North East
361 484 0.13% Andrea Jenkyns Conservative
Morley and Outwood
362 483 0.13% Kevin Brennan Labour
Cardiff West
363 480 0.13% Karen Bradley Conservative
Staffordshire Moorlands
364 479 0.13% Ian Murray Labour
Edinburgh South
365 478 0.13% Barbara Keeley Labour
Worsley and Eccles South
366 476 0.13% Giles Watling Conservative
Clacton
367 474 0.13% Ian Levy Conservative
Blyth Valley
368 473 0.13% Robin Millar Conservative
Aberconwy
369 472 0.13% Alison McGovern Labour
Wirral South
370 471 0.13% Dr Alan Whitehead Labour
Southampton, Test
371 471 0.13% Sir David Amess Conservative
Southend West
372 471 0.13% Chris Skidmore Conservative
Kingswood
373 471 0.13% Charlotte Nichols Labour
Warrington North
374 469 0.13% Tracey Crouch Conservative
Chatham and Aylesford
375 469 0.13% Rehman Chishti Conservative
Gillingham and Rainham
376 467 0.13% Taiwo Owatemi Labour
Coventry North West
377 467 0.13% Chris Clarkson Conservative
Heywood and Middleton
378 466 0.13% Dr Rupa Huq Labour
Ealing Central and Acton
379 466 0.13% Derek Twigg Labour
Halton
380 465 0.13% Peter Dowd Labour
Bootle
381 464 0.13% Christian Wakeford Conservative
Bury South
382 463 0.13% Stephen Doughty Labour (Co-op)
Cardiff South and Penarth
383 463 0.13% Mr Marcus Jones Conservative
Nuneaton
384 457 0.13% Ian Lavery Labour
Wansbeck
385 455 0.12% Mary Glindon Labour
North Tyneside
386 453 0.12% Liz Saville Roberts Plaid Cymru
Dwyfor Meirionnydd
387 453 0.12% Bell Ribeiro-Addy Labour
Streatham
388 449 0.12% Matt Warman Conservative
Boston and Skegness
389 446 0.12% Navendu Mishra Labour
Stockport
390 445 0.12% Adam Holloway Conservative
Gravesham
391 444 0.12% Grahame Morris Labour
Easington
392 443 0.12% Joanna Cherry Scottish National Party
Edinburgh South West
393 442 0.12% John Nicolson Scottish National Party
Ochil and South Perthshire
394 442 0.12% Stella Creasy Labour (Co-op)
Walthamstow
395 440 0.12% Rachel Reeves Labour
Leeds West
396 440 0.12% Gary Sambrook Conservative
Birmingham, Northfield
397 439 0.12% Yvette Cooper Labour
Normanton, Pontefract and Castleford
398 434 0.12% Jo Stevens Labour
Cardiff Central
399 434 0.12% Alexander Stafford Conservative
Rother Valley
400 434 0.12% Robert Halfon Conservative
Harlow
401 434 0.12% Mr Nicholas Brown Labour
Newcastle upon Tyne East
402 433 0.12% Wendy Chamberlain Liberal Democrat
North East Fife
403 432 0.12% Pete Wishart Scottish National Party
Perth and North Perthshire
404 431 0.12% Mary Robinson Conservative
Cheadle
405 431 0.12% Margaret Beckett Labour
Derby South
406 431 0.12% Tahir Ali Labour
Birmingham, Hall Green
407 429 0.12% Ms Harriet Harman Labour
Camberwell and Peckham
408 429 0.12% Matthew Pennycook Labour
Greenwich and Woolwich
409 429 0.12% Christine Jardine Liberal Democrat
Edinburgh West
410 428 0.12% Mike Kane Labour
Wythenshawe and Sale East
411 427 0.12% Rebecca Long Bailey Labour
Salford and Eccles
412 427 0.12% Holly Mumby-Croft Conservative
Scunthorpe
413 427 0.12% Oliver Dowden Conservative
Hertsmere
414 425 0.12% James Morris Conservative
Halesowen and Rowley Regis
415 425 0.12% Julie Elliott Labour
Sunderland Central
416 425 0.12% Ruth Jones Labour
Newport West
417 423 0.12% Tulip Siddiq Labour
Hampstead and Kilburn
418 422 0.12% Rebecca Harris Conservative
Castle Point
419 420 0.12% Andrew Bowie Conservative
West Aberdeenshire and Kincardine
420 420 0.12% Yvonne Fovargue Labour
Makerfield
421 419 0.12% Sarah Jones Labour
Croydon Central
422 417 0.11% Debbie Abrahams Labour
Oldham East and Saddleworth
423 417 0.11% Dr Jamie Wallis Conservative
Bridgend
424 417 0.11% Douglas Chapman Scottish National Party
Dunfermline and West Fife
425 415 0.11% Lisa Nandy Labour
Wigan
426 414 0.11% Jacob Young Conservative
Redcar
427 414 0.11% Sarah Atherton Conservative
Wrexham
428 413 0.11% Meg Hillier Labour (Co-op)
Hackney South and Shoreditch
429 412 0.11% Dr Rosena Allin-Khan Labour
Tooting
430 411 0.11% Theresa Villiers Conservative
Chipping Barnet
431 410 0.11% David Simmonds Conservative
Ruislip, Northwood and Pinner
432 408 0.11% Florence Eshalomi Labour (Co-op)
Vauxhall
433 407 0.11% Lilian Greenwood Labour
Nottingham South
434 407 0.11% Rob Roberts Conservative
Delyn
435 407 0.11% Douglas Ross Conservative
Moray
436 404 0.11% Gareth Johnson Conservative
Dartford
437 404 0.11% Ruth Cadbury Labour
Brentford and Isleworth
438 403 0.11% Wayne David Labour
Caerphilly
439 402 0.11% Aaron Bell Conservative
Newcastle-under-Lyme
440 401 0.11% Jackie Doyle-Price Conservative
Thurrock
441 399 0.11% Michael Ellis Conservative
Northampton North
442 398 0.11% Dr James Davies Conservative
Vale of Clwyd
443 397 0.11% Andrew Lewer Conservative
Northampton South
444 397 0.11% Owen Thompson Scottish National Party
Midlothian
445 397 0.11% Geraint Davies Labour (Co-op)
Swansea West
446 395 0.11% Zarah Sultana Labour
Coventry South
447 394 0.11% Lucy Powell Labour (Co-op)
Manchester Central
448 393 0.11% John Stevenson Conservative
Carlisle
449 393 0.11% Elliot Colburn Conservative
Carshalton and Wallington
450 393 0.11% Neil Coyle Labour
Bermondsey and Old Southwark
451 391 0.11% Stephen Hammond Conservative
Wimbledon
452 391 0.11% Mark Jenkinson Conservative
Workington
453 390 0.11% Stephen Metcalfe Conservative
South Basildon and East Thurrock
454 390 0.11% Alyn Smith Scottish National Party
Stirling
455 389 0.11% Emma Hardy Labour
Kingston upon Hull West and Hessle
456 389 0.11% Mohammad Yasin Labour
Bedford
457 389 0.11% John Cryer Labour
Leyton and Wanstead
458 388 0.11% Julia Lopez Conservative
Hornchurch and Upminster
459 387 0.11% Nick Fletcher Conservative
Don Valley
460 387 0.11% Gill Furniss Labour
Sheffield, Brightside and Hillsborough
461 387 0.11% Lia Nici Conservative
Great Grimsby
462 387 0.11% Janet Daby Labour
Lewisham East
463 386 0.11% Jon Trickett Labour
Hemsworth
464 386 0.11% Imran Ahmad Khan Conservative
Wakefield
465 385 0.11% Afzal Khan Labour
Manchester, Gorton
466 384 0.11% Trudy Harrison Conservative
Copeland
467 384 0.11% Bob Stewart Conservative
Beckenham
468 380 0.10% Dame Rosie Winterton Labour
Doncaster Central
469 379 0.10% Gareth Bacon Conservative
Orpington
470 377 0.10% Fleur Anderson Labour
Putney
471 377 0.10% Holly Lynch Labour
Halifax
472 374 0.10% Alex Cunningham Labour
Stockton North
473 373 0.10% Chris Evans Labour (Co-op)
Islwyn
474 371 0.10% Sir George Howarth Labour
Knowsley
475 370 0.10% Emily Thornberry Labour
Islington South and Finsbury
476 369 0.10% Paul Maynard Conservative
Blackpool North and Cleveleys
477 367 0.10% Sir Mark Hendrick Labour (Co-op)
Preston
478 366 0.10% Mr David Lammy Labour
Tottenham
479 366 0.10% Nia Griffith Labour
Llanelli
480 365 0.10% Andy Slaughter Labour
Hammersmith
481 364 0.10% Mr Alistair Carmichael Liberal Democrat
Orkney and Shetland
482 364 0.10% Jonathan Ashworth Labour (Co-op)
Leicester South
483 363 0.10% Martyn Day Scottish National Party
Linlithgow and East Falkirk
484 362 0.10% Richard Thomson Scottish National Party
Gordon
485 362 0.10% Nick Thomas-Symonds Labour
Torfaen
486 361 0.10% Mr Kevan Jones Labour
North Durham
487 356 0.10% Clive Efford Labour
Eltham
488 356 0.10% Christina Rees Labour (Co-op)
Neath
489 355 0.10% Alex Davies-Jones Labour
Pontypridd
490 354 0.10% Mr Barry Sheerman Labour (Co-op)
Huddersfield
491 351 0.10% John Healey Labour
Wentworth and Dearne
492 349 0.10% Paul Scully Conservative
Sutton and Cheam
493 346 0.10% Nickie Aiken Conservative
Cities of London and Westminster
494 345 0.09% Jim McMahon Labour (Co-op)
Oldham West and Royton
495 345 0.09% Andrew Gwynne Labour
Denton and Reddish
496 345 0.09% Bridget Phillipson Labour
Houghton and Sunderland South
497 344 0.09% Karl Turner Labour
Kingston upon Hull East
498 343 0.09% Mike Wood Conservative
Dudley South
499 343 0.09% Ian Byrne Labour
Liverpool, West Derby
500 341 0.09% Hilary Benn Labour
Leeds Central
501 340 0.09% Rushanara Ali Labour
Bethnal Green and Bow
502 339 0.09% Boris Johnson Conservative
Uxbridge and South Ruislip
503 338 0.09% Wendy Morton Conservative
Aldridge-Brownhills
504 338 0.09% Tracy Brabin Labour (Co-op)
Batley and Spen
505 338 0.09% Sir Robert Neill Conservative
Bromley and Chislehurst
506 335 0.09% Andrew Stephenson Conservative
Pendle
507 335 0.09% Mrs Sharon Hodgson Labour
Washington and Sunderland West
508 335 0.09% Jessica Morden Labour
Newport East
509 334 0.09% Alex Norris Labour (Co-op)
Nottingham North
510 334 0.09% Mike Freer Conservative
Finchley and Golders Green
511 334 0.09% Preet Kaur Gill Labour (Co-op)
Birmingham, Edgbaston
512 332 0.09% Ian Mearns Labour
Gateshead
513 331 0.09% Scott Benton Conservative
Blackpool South
514 330 0.09% Steve Reed Labour (Co-op)
Croydon North
515 330 0.09% Dan Jarvis Labour
Barnsley Central
516 330 0.09% Sir Charles Walker Conservative
Broxbourne
517 328 0.09% Edward Miliband Labour
Doncaster North
518 328 0.09% Patricia Gibson Scottish National Party
North Ayrshire and Arran
519 324 0.09% Kate Osborne Labour
Jarrow
520 320 0.09% Sir Iain Duncan Smith Conservative
Chingford and Woodford Green
521 318 0.09% Hannah Bardell Scottish National Party
Livingston
522 317 0.09% Stuart Anderson Conservative
Wolverhampton South West
523 316 0.09% Andy McDonald Labour
Middlesbrough
524 315 0.09% Jamie Stone Liberal Democrat
Caithness, Sutherland and Easter Ross
525 314 0.09% Tony Lloyd Labour
Rochdale
526 312 0.09% John McNally Scottish National Party
Falkirk
527 311 0.09% Stephanie Peacock Labour
Barnsley East
528 310 0.09% Colleen Fletcher Labour
Coventry North East
529 308 0.08% Jonathan Gullis Conservative
Stoke-on-Trent North
530 307 0.08% Patrick Grady Scottish National Party
Glasgow North
531 307 0.08% Sara Britcliffe Conservative
Hyndburn
532 305 0.08% Dave Doogan Scottish National Party
Angus
533 301 0.08% James Murray Labour (Co-op)
Ealing North
534 300 0.08% Mrs Emma Lewell-Buck Labour
South Shields
535 300 0.08% Neale Hanvey Independent
Kirkcaldy and Cowdenbeath
536 298 0.08% Chi Onwurah Labour
Newcastle upon Tyne Central
537 296 0.08% Mark Logan Conservative
Bolton North East
538 294 0.08% Jack Brereton Conservative
Stoke-on-Trent South
539 287 0.08% Andrew Rosindell Conservative
Romford
540 287 0.08% Mr Clive Betts Labour
Sheffield South East
541 286 0.08% Dr Lisa Cameron Scottish National Party
East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow
542 286 0.08% Stephen Flynn Scottish National Party
Aberdeen South
543 286 0.08% Felicity Buchan Conservative
Kensington
544 286 0.08% Marsha De Cordova Labour
Battersea
545 285 0.08% Liz Kendall Labour
Leicester West
546 283 0.08% Angela Rayner Labour
Ashton-under-Lyne
547 283 0.08% Rachel Hopkins Labour
Luton South
548 281 0.08% Jack Dromey Labour
Birmingham, Erdington
549 280 0.08% Allan Dorans Scottish National Party
Ayr, Carrick and Cumnock
550 280 0.08% James Brokenshire Conservative
Old Bexley and Sidcup
551 280 0.08% Dan Carden Labour
Liverpool, Walton
552 279 0.08% Richard Burgon Labour
Leeds East
553 278 0.08% Chris Elmore Labour
Ogmore
554 275 0.08% Stewart Malcolm McDonald Scottish National Party
Glasgow South
555 274 0.08% Yasmin Qureshi Labour
Bolton South East
556 273 0.08% David Duguid Conservative
Banff and Buchan
557 271 0.07% Carolyn Harris Labour
Swansea East
558 270 0.07% Greg Hands Conservative
Chelsea and Fulham
559 268 0.07% Bambos Charalambous Labour
Enfield, Southgate
560 266 0.07% Feryal Clark Labour
Enfield North
561 265 0.07% Judith Cummins Labour
Bradford South
562 263 0.07% Kirsten Oswald Scottish National Party
East Renfrewshire
563 263 0.07% Claire Hanna Social Democratic & Labour Party
Belfast South
564 263 0.07% Antony Higginbotham Conservative
Burnley
565 262 0.07% Stephen Kinnock Labour
Aberavon
566 256 0.07% Kate Hollern Labour
Blackburn
567 256 0.07% Stewart Hosie Scottish National Party
Dundee East
568 255 0.07% Kirsty Blackman Scottish National Party
Aberdeen North
569 255 0.07% Siobhain McDonagh Labour
Mitcham and Morden
570 254 0.07% Apsana Begum Labour
Poplar and Limehouse
571 253 0.07% Amy Callaghan Scottish National Party
East Dunbartonshire
572 252 0.07% Stephen Farry Alliance
North Down
573 250 0.07% Sarah Champion Labour
Rotherham
574 250 0.07% Alison Thewliss Scottish National Party
Glasgow Central
575 250 0.07% Mhairi Black Scottish National Party
Paisley and Renfrewshire South
576 248 0.07% Jo Gideon Conservative
Stoke-on-Trent Central
577 245 0.07% Eddie Hughes Conservative
Walsall North
578 243 0.07% Sir David Evennett Conservative
Bexleyheath and Crayford
579 243 0.07% Jess Phillips Labour
Birmingham, Yardley
580 242 0.07% Stuart C McDonald Scottish National Party
Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East
581 241 0.07% Dr Philippa Whitford Scottish National Party
Central Ayrshire
582 240 0.07% Mr Virendra Sharma Labour
Ealing, Southall
583 240 0.07% Sir Jeffrey M Donaldson Democratic Unionist Party
Lagan Valley
584 240 0.07% Chris Law Scottish National Party
Dundee West
585 239 0.07% Valerie Vaz Labour
Walsall South
586 237 0.07% Beth Winter Labour
Cynon Valley
587 236 0.07% Nick Smith Labour
Blaenau Gwent
588 233 0.06% Gavin Newlands Scottish National Party
Paisley and Renfrewshire North
589 232 0.06% Sarah Owen Labour
Luton North
590 231 0.06% Jane Stevenson Conservative
Wolverhampton North East
591 230 0.06% Gavin Robinson Democratic Unionist Party
Belfast East
592 229 0.06% Alan Brown Scottish National Party
Kilmarnock and Loudoun
593 227 0.06% Abena Oppong-Asare Labour
Erith and Thamesmead
594 227 0.06% John Spellar Labour
Warley
595 226 0.06% Graham Stringer Labour
Blackley and Broughton
596 225 0.06% Wes Streeting Labour
Ilford North
597 224 0.06% Seema Malhotra Labour (Co-op)
Feltham and Heston
598 224 0.06% Martin Docherty-Hughes Scottish National Party
West Dunbartonshire
599 224 0.06% Ms Lyn Brown Labour
West Ham
600 223 0.06% Peter Grant Scottish National Party
Glenrothes
601 223 0.06% Gerald Jones Labour
Merthyr Tydfil and Rhymney
602 222 0.06% Jon Cruddas Labour
Dagenham and Rainham
603 220 0.06% Carol Monaghan Scottish National Party
Glasgow North West
604 216 0.06% Shaun Bailey Conservative
West Bromwich West
605 215 0.06% Mr Tanmanjeet Singh Dhesi Labour
Slough
606 214 0.06% Margaret Ferrier Scottish National Party
Rutherglen and Hamilton West
607 213 0.06% Marco Longhi Conservative
Dudley North
608 213 0.06% Angela Crawley Scottish National Party
Lanark and Hamilton East
609 213 0.06% Dawn Butler Labour
Brent Central
610 212 0.06% Jim Shannon Democratic Unionist Party
Strangford
611 206 0.06% Steven Bonnar Scottish National Party
Coatbridge, Chryston and Bellshill
612 201 0.06% Chris Bryant Labour
Rhondda
613 201 0.06% Ms Karen Buck Labour
Westminster North
614 199 0.05% Gareth Thomas Labour (Co-op)
Harrow West
615 198 0.05% Dr Matthew Offord Conservative
Hendon
616 197 0.05% Imran Hussain Labour
Bradford East
617 192 0.05% Sammy Wilson Democratic Unionist Party
East Antrim
618 190 0.05% Ronnie Cowan Scottish National Party
Inverclyde
619 173 0.05% John McDonnell Labour
Hayes and Harlington
620 173 0.05% Pat McFadden Labour
Wolverhampton South East
621 172 0.05% Carla Lockhart Democratic Unionist Party
Upper Bann
622 170 0.05% Chris Stephens Scottish National Party
Glasgow South West
623 166 0.05% Mr Khalid Mahmood Labour
Birmingham, Perry Barr
624 163 0.05% Chris Hazzard Sinn Féin
South Down
625 158 0.04% Dame Margaret Hodge Labour
Barking
626 156 0.04% Nicola Richards Conservative
West Bromwich East
627 155 0.04% Anne McLaughlin Scottish National Party
Glasgow North East
628 153 0.04% Naz Shah Labour
Bradford West
629 148 0.04% Paul Girvan Democratic Unionist Party
South Antrim
630 147 0.04% Neil Gray Scottish National Party
Airdrie and Shotts
631 146 0.04% Shabana Mahmood Labour
Birmingham, Ladywood
632 140 0.04% Mr Gregory Campbell Democratic Unionist Party
East Londonderry
633 132 0.04% John Finucane Sinn Féin
Belfast North
634 131 0.04% Bob Blackman Conservative
Harrow East
635 127 0.04% Mickey Brady Sinn Féin
Newry and Armagh
636 126 0.03% David Linden Scottish National Party
Glasgow East
637 126 0.03% Liam Byrne Labour
Birmingham, Hodge Hill
638 125 0.03% Claudia Webbe Labour
Leicester East
639 122 0.03% Colum Eastwood Social Democratic & Labour Party
Foyle
640 121 0.03% Ian Paisley Democratic Unionist Party
North Antrim
641 117 0.03% Michelle Gildernew Sinn Féin
Fermanagh and South Tyrone
642 117 0.03% Barry Gardiner Labour
Brent North
643 115 0.03% Marion Fellows Scottish National Party
Motherwell and Wishaw
644 114 0.03% Kate Osamor Labour (Co-op)
Edmonton
645 111 0.03% Stephen Timms Labour
East Ham
646 108 0.03% Angus Brendan MacNeil Scottish National Party
Na h-Eileanan an Iar
647 97 0.03% Sam Tarry Labour
Ilford South
648 91 0.03% Paul Maskey Sinn Féin
Belfast West
649 84 0.02% Francie Molloy Sinn Féin
Mid Ulster
650 79 0.02% Órfhlaith Begley Sinn Féin
West Tyrone