24,590 Petition Signatories by Constituency

Rank Constituency Signatures % of Total Signatures MP Party-Constituency
1 681 2.77% Dame Cheryl Gillan Conservative
Chesham and Amersham
2 666 2.71% Jeremy Wright Conservative
Kenilworth and Southam
3 392 1.60% Rob Butler Conservative
Aylesbury
4 356 1.45% Greg Smith Conservative
Buckingham
5 281 1.15% Thangam Debbonaire Labour
Bristol West
6 268 1.09% Matt Western Labour
Warwick and Leamington
7 254 1.03% David Warburton Conservative
Somerton and Frome
8 217 0.89% Michael Fabricant Conservative
Lichfield
9 215 0.88% James Heappey Conservative
Wells
10 205 0.84% Anthony Mangnall Conservative
Totnes
11 191 0.78% David Simmonds Conservative
Ruislip, Northwood and Pinner
12 183 0.75% Siobhan Baillie Conservative
Stroud
13 177 0.72% Derek Thomas Conservative
St Ives
14 173 0.71% Mel Stride Conservative
Central Devon
15 148 0.60% Cherilyn Mackrory Conservative
Truro and Falmouth
16 143 0.58% Selaine Saxby Conservative
North Devon
17 131 0.53% George Eustice Conservative
Camborne and Redruth
18 128 0.52% Andrea Leadsom Conservative
South Northamptonshire
19 127 0.52% Victoria Prentis Conservative
Banbury
20 122 0.50% Mr Gagan Mohindra Conservative
South West Hertfordshire
21 118 0.48% Mark Pawsey Conservative
Rugby
22 114 0.47% Ben Lake Plaid Cymru
Ceredigion
23 113 0.46% Nadhim Zahawi Conservative
Stratford-on-Avon
24 109 0.44% Mr Geoffrey Cox Conservative
Torridge and West Devon
25 108 0.44% Keir Starmer Labour
Holborn and St Pancras
26 107 0.44% Mrs Sheryll Murray Conservative
South East Cornwall
27 106 0.43% Zarah Sultana Labour
Coventry South
28 103 0.42% Caroline Lucas Green Party
Brighton, Pavilion
29 99 0.41% Chris Heaton-Harris Conservative
Daventry
30 99 0.40% John Howell Conservative
Henley
31 98 0.40% Kerry McCarthy Labour
Bristol East
32 96 0.39% Fay Jones Conservative
Brecon and Radnorshire
33 95 0.40% Chris Loder Conservative
West Dorset
34 95 0.39% Nadia Whittome Labour
Nottingham East
35 95 0.39% Robert Courts Conservative
Witney
36 93 0.38% Peter Kyle Labour
Hove
37 92 0.37% Mr Mark Harper Conservative
Forest of Dean
38 90 0.37% Scott Mann Conservative
North Cornwall
39 87 0.36% Taiwo Owatemi Labour
Coventry North West
40 86 0.36% Harriett Baldwin Conservative
West Worcestershire
41 85 0.35% Rebecca Pow Conservative
Taunton Deane
42 85 0.35% Craig Tracey Conservative
North Warwickshire
43 84 0.35% Craig Williams Conservative
Montgomeryshire
44 83 0.34% Jesse Norman Conservative
Hereford and South Herefordshire
45 82 0.33% Steve Double Conservative
St Austell and Newquay
46 82 0.34% Joy Morrissey Conservative
Beaconsfield
47 80 0.33% Ruth Edwards Conservative
Rushcliffe
48 78 0.32% Sally-Ann Hart Conservative
Hastings and Rye
49 78 0.32% Lloyd Russell-Moyle Labour (Co-op)
Brighton, Kemptown
50 77 0.31% Mr Ben Bradshaw Labour
Exeter
51 77 0.31% Anneliese Dodds Labour (Co-op)
Oxford East
52 76 0.31% Maria Caulfield Conservative
Lewes
53 76 0.31% Layla Moran Liberal Democrat
Oxford West and Abingdon
54 76 0.31% Mr Owen Paterson Conservative
North Shropshire
55 74 0.30% Daniel Kawczynski Conservative
Shrewsbury and Atcham
56 74 0.30% Dr Thérèse Coffey Conservative
Suffolk Coastal
57 74 0.30% Saqib Bhatti Conservative
Meriden
58 74 0.30% Lord Vaizey of Didcot Conservative
Wantage
59 73 0.30% Karin Smyth Labour
Bristol South
60 73 0.30% Darren Jones Labour
Bristol North West
61 72 0.30% Mr Jacob Rees-Mogg Conservative
North East Somerset
62 72 0.29% Neil Parish Conservative
Tiverton and Honiton
63 72 0.29% Laura Farris Conservative
Newbury
64 71 0.29% Stephen Crabb Conservative
Preseli Pembrokeshire
65 71 0.29% Boris Johnson Conservative
Uxbridge and South Ruislip
66 70 0.29% Mr Ian Liddell-Grainger Conservative
Bridgwater and West Somerset
67 69 0.28% Mr Steve Baker Conservative
Wycombe
68 68 0.28% Ms Nusrat Ghani Conservative
Wealden
69 68 0.28% Simon Jupp Conservative
East Devon
70 68 0.28% Catherine West Labour
Hornsey and Wood Green
71 67 0.27% Bob Seely Conservative
Isle of Wight
72 66 0.27% Luke Pollard Labour (Co-op)
Plymouth, Sutton and Devonport
73 66 0.27% Sir Geoffrey Clifton-Brown Conservative
The Cotswolds
74 66 0.27% Bill Wiggin Conservative
North Herefordshire
75 64 0.27% Vicky Foxcroft Labour
Lewisham, Deptford
76 64 0.26% Craig Whittaker Conservative
Calder Valley
77 64 0.26% Daniel Zeichner Labour
Cambridge
78 64 0.26% Ms Diane Abbott Labour
Hackney North and Stoke Newington
79 63 0.26% Gillian Keegan Conservative
Chichester
80 63 0.26% David T C Davies Conservative
Monmouth
81 62 0.26% Andrew Griffith Conservative
Arundel and South Downs
82 61 0.25% Tim Farron Liberal Democrat
Westmorland and Lonsdale
83 61 0.25% Danny Kruger Conservative
Devizes
84 61 0.25% Sir William Cash Conservative
Stone
85 60 0.24% Miss Sarah Dines Conservative
Derbyshire Dales
86 60 0.26% Sir Paul Beresford Conservative
Mole Valley
87 60 0.25% Alexander Stafford Conservative
Rother Valley
88 60 0.26% Mr Marcus Fysh Conservative
Yeovil
89 60 0.24% Anne Marie Morris Conservative
Newton Abbot
90 59 0.24% Michelle Donelan Conservative
Chippenham
91 59 0.24% Philip Dunne Conservative
Ludlow
92 58 0.24% Dr Caroline Johnson Conservative
Sleaford and North Hykeham
93 57 0.24% Andrew Bridgen Conservative
North West Leicestershire
94 56 0.23% Anthony Browne Conservative
South Cambridgeshire
95 56 0.23% Kevin Hollinrake Conservative
Thirsk and Malton
96 56 0.23% Rachael Maskell Labour (Co-op)
York Central
97 55 0.23% Dr Liam Fox Conservative
North Somerset
98 55 0.22% Katherine Fletcher Conservative
South Ribble
99 55 0.22% Duncan Baker Conservative
North Norfolk
100 55 0.23% Huw Merriman Conservative
Bexhill and Battle
101 53 0.22% John Penrose Conservative
Weston-super-Mare
102 53 0.22% Richard Drax Conservative
South Dorset
103 53 0.22% Clive Lewis Labour
Norwich South
104 53 0.22% Sir Mike Penning Conservative
Hemel Hempstead
105 52 0.21% Tulip Siddiq Labour
Hampstead and Kilburn
106 52 0.21% Jeremy Corbyn Labour
Islington North
107 52 0.21% Wera Hobhouse Liberal Democrat
Bath
108 51 0.21% Maggie Throup Conservative
Erewash
109 51 0.21% Sir Edward Davey Liberal Democrat
Kingston and Surbiton
110 51 0.21% Caroline Ansell Conservative
Eastbourne
111 51 0.21% Dr Andrew Murrison Conservative
South West Wiltshire
112 51 0.21% John Glen Conservative
Salisbury
113 51 0.21% Theo Clarke Conservative
Stafford
114 50 0.21% Mr David Jones Conservative
Clwyd West
115 50 0.20% Darren Henry Conservative
Broxtowe
116 50 0.20% Julian Smith Conservative
Skipton and Ripon
117 50 0.20% Alex Chalk Conservative
Cheltenham
118 50 0.20% Tim Loughton Conservative
East Worthing and Shoreham
119 50 0.20% Daisy Cooper Liberal Democrat
St Albans
120 49 0.20% Christopher Pincher Conservative
Tamworth
121 49 0.20% Stella Creasy Labour (Co-op)
Walthamstow
122 49 0.20% Jonathan Ashworth Labour (Co-op)
Leicester South
123 49 0.20% Jonathan Edwards Plaid Cymru
Carmarthen East and Dinefwr
124 49 0.20% Lucy Frazer Conservative
South East Cambridgeshire
125 49 0.20% Paul Blomfield Labour
Sheffield Central
126 49 0.20% Guy Opperman Conservative
Hexham
127 49 0.20% Robert Largan Conservative
High Peak
128 48 0.20% Helen Hayes Labour
Dulwich and West Norwood
129 48 0.20% Mr Richard Bacon Conservative
South Norfolk
130 48 0.20% Mrs Heather Wheeler Conservative
South Derbyshire
131 48 0.20% Mr Robert Goodwill Conservative
Scarborough and Whitby
132 48 0.20% Ms Nadine Dorries Conservative
Mid Bedfordshire
133 47 0.19% Meg Hillier Labour (Co-op)
Hackney South and Shoreditch
134 47 0.20% Karl McCartney Conservative
Lincoln
135 47 0.19% Dr Neil Hudson Conservative
Penrith and The Border
136 47 0.19% Jason McCartney Conservative
Colne Valley
137 47 0.19% Richard Fuller Conservative
North East Bedfordshire
138 46 0.19% Simon Hart Conservative
Carmarthen West and South Pembrokeshire
139 46 0.20% Ellie Reeves Labour
Lewisham West and Penge
140 46 0.19% James Gray Conservative
North Wiltshire
141 46 0.20% Mr Robin Walker Conservative
Worcester
142 45 0.19% Jeremy Quin Conservative
Horsham
143 45 0.18% Alberto Costa Conservative
South Leicestershire
144 45 0.18% Robert Jenrick Conservative
Newark
145 45 0.18% Damian Hinds Conservative
East Hampshire
146 45 0.18% Jeff Smith Labour
Manchester, Withington
147 45 0.18% Michael Tomlinson Conservative
Mid Dorset and North Poole
148 44 0.18% Sarah Olney Liberal Democrat
Richmond Park
149 44 0.18% Colleen Fletcher Labour
Coventry North East
150 44 0.18% Olivia Blake Labour
Sheffield, Hallam
151 44 0.18% Bim Afolami Conservative
Hitchin and Harpenden
152 44 0.18% Mr Tobias Ellwood Conservative
Bournemouth East
153 44 0.18% Mr David Lammy Labour
Tottenham
154 44 0.18% Iain Stewart Conservative
Milton Keynes South
155 43 0.18% Ben Everitt Conservative
Milton Keynes North
156 43 0.18% Mr Laurence Robertson Conservative
Tewkesbury
157 43 0.18% Jo Churchill Conservative
Bury St Edmunds
158 43 0.18% Amanda Milling Conservative
Cannock Chase
159 43 0.18% Alec Shelbrooke Conservative
Elmet and Rothwell
160 42 0.17% Fleur Anderson Labour
Putney
161 42 0.17% Hywel Williams Plaid Cymru
Arfon
162 42 0.17% Edward Timpson Conservative
Eddisbury
163 42 0.17% Tom Hunt Conservative
Ipswich
164 42 0.17% Matt Hancock Conservative
West Suffolk
165 42 0.17% Rosie Duffield Labour
Canterbury
166 42 0.17% Kit Malthouse Conservative
North West Hampshire
167 41 0.17% Geraint Davies Labour (Co-op)
Swansea West
168 41 0.17% Sir Gary Streeter Conservative
South West Devon
169 41 0.17% Bell Ribeiro-Addy Labour
Streatham
170 41 0.17% Amanda Solloway Conservative
Derby North
171 41 0.17% Simon Hoare Conservative
North Dorset
172 41 0.17% Craig Mackinlay Conservative
South Thanet
173 41 0.17% Sir Peter Bottomley Conservative
Worthing West
174 41 0.17% Victoria Atkins Conservative
Louth and Horncastle
175 41 0.17% Mrs Pauline Latham Conservative
Mid Derbyshire
176 41 0.17% George Freeman Conservative
Mid Norfolk
177 40 0.16% Dr Dan Poulter Conservative
Central Suffolk and North Ipswich
178 40 0.16% Tonia Antoniazzi Labour
Gower
179 40 0.16% Sir Bernard Jenkin Conservative
Harwich and North Essex
180 39 0.16% Sajid Javid Conservative
Bromsgrove
181 39 0.16% Andrew Jones Conservative
Harrogate and Knaresborough
182 39 0.16% Alun Cairns Conservative
Vale of Glamorgan
183 39 0.16% Esther McVey Conservative
Tatton
184 39 0.16% Caroline Nokes Conservative
Romsey and Southampton North
185 39 0.16% Sir Edward Leigh Conservative
Gainsborough
186 39 0.16% Mark Fletcher Conservative
Bolsover
187 39 0.16% Munira Wilson Liberal Democrat
Twickenham
188 38 0.16% Stephen Morgan Labour
Portsmouth South
189 38 0.16% Damian Collins Conservative
Folkestone and Hythe
190 38 0.16% Ms Harriet Harman Labour
Camberwell and Peckham
191 38 0.16% Lee Rowley Conservative
North East Derbyshire
192 37 0.15% Steve Barclay Conservative
North East Cambridgeshire
193 37 0.15% Sir Oliver Heald Conservative
North East Hertfordshire
194 37 0.15% Tom Randall Conservative
Gedling
195 37 0.15% Mims Davies Conservative
Mid Sussex
196 37 0.15% Tahir Ali Labour
Birmingham, Hall Green
197 36 0.15% Alex Sobel Labour (Co-op)
Leeds North West
198 36 0.15% Dr Rupa Huq Labour
Ealing Central and Acton
199 36 0.15% Steve Brine Conservative
Winchester
200 36 0.15% Dominic Raab Conservative
Esher and Walton
201 36 0.15% Jeremy Hunt Conservative
South West Surrey
202 36 0.15% Deidre Brock Scottish National Party
Edinburgh North and Leith
203 36 0.15% Emily Thornberry Labour
Islington South and Finsbury
204 36 0.15% Kim Johnson Labour
Liverpool, Riverside
205 36 0.15% David Rutley Conservative
Macclesfield
206 36 0.15% Rushanara Ali Labour
Bethnal Green and Bow
207 35 0.14% Grant Shapps Conservative
Welwyn Hatfield
208 35 0.15% Julie Marson Conservative
Hertford and Stortford
209 35 0.14% Brendan O'Hara Scottish National Party
Argyll and Bute
210 35 0.14% Dr Rosena Allin-Khan Labour
Tooting
211 35 0.14% Simon Fell Conservative
Barrow and Furness
212 35 0.14% Angela Richardson Conservative
Guildford
213 34 0.14% Mr Andrew Mitchell Conservative
Sutton Coldfield
214 34 0.14% Chris Skidmore Conservative
Kingswood
215 34 0.14% Chloe Smith Conservative
Norwich North
216 34 0.14% Louise Haigh Labour
Sheffield, Heeley
217 34 0.14% Charlotte Nichols Labour
Warrington North
218 34 0.14% Florence Eshalomi Labour (Co-op)
Vauxhall
219 34 0.14% John Lamont Conservative
Berwickshire, Roxburgh and Selkirk
220 34 0.14% Damian Green Conservative
Ashford
221 34 0.14% Afzal Khan Labour
Manchester, Gorton
222 34 0.14% Greg Clark Conservative
Tunbridge Wells
223 33 0.14% Edward Argar Conservative
Charnwood
224 33 0.14% Rachel Reeves Labour
Leeds West
225 33 0.14% Alicia Kearns Conservative
Rutland and Melton
226 33 0.13% Mr Jonathan Djanogly Conservative
Huntingdon
227 33 0.14% Cat Smith Labour
Lancaster and Fleetwood
228 33 0.14% Luke Hall Conservative
Thornbury and Yate
229 33 0.14% Graham Stuart Conservative
Beverley and Holderness
230 32 0.13% Dean Russell Conservative
Watford
231 32 0.14% James Cartlidge Conservative
South Suffolk
232 32 0.13% Helen Whately Conservative
Faversham and Mid Kent
233 32 0.13% Matthew Pennycook Labour
Greenwich and Woolwich
234 32 0.13% Liz Saville Roberts Plaid Cymru
Dwyfor Meirionnydd
235 32 0.14% Nigel Huddleston Conservative
Mid Worcestershire
236 32 0.13% Mr Ranil Jayawardena Conservative
North East Hampshire
237 32 0.13% Kenny MacAskill Scottish National Party
East Lothian
238 31 0.13% Felicity Buchan Conservative
Kensington
239 31 0.13% Ian Blackford Scottish National Party
Ross, Skye and Lochaber
240 31 0.13% Holly Lynch Labour
Halifax
241 31 0.13% Peter Aldous Conservative
Waveney
242 31 0.13% Virginia Crosbie Conservative
Ynys Môn
243 31 0.13% Will Quince Conservative
Colchester
244 31 0.13% Stephen Doughty Labour (Co-op)
Cardiff South and Penarth
245 31 0.13% Mark Spencer Conservative
Sherwood
246 31 0.13% Tommy Sheppard Scottish National Party
Edinburgh East
247 31 0.13% Nigel Mills Conservative
Amber Valley
248 31 0.13% Neil O'Brien Conservative
Harborough
249 31 0.13% Suzanne Webb Conservative
Stourbridge
250 31 0.13% Crispin Blunt Conservative
Reigate
251 31 0.13% Gareth Davies Conservative
Grantham and Stamford
252 31 0.13% Dawn Butler Labour
Brent Central
253 31 0.13% Julian Sturdy Conservative
York Outer
254 31 0.13% Neil Coyle Labour
Bermondsey and Old Southwark
255 30 0.12% Mr Philip Hollobone Conservative
Kettering
256 30 0.12% Fabian Hamilton Labour
Leeds North East
257 30 0.12% Simon Baynes Conservative
Clwyd South
258 30 0.12% Steve McCabe Labour
Birmingham, Selly Oak
259 30 0.12% Mark Menzies Conservative
Fylde
260 30 0.12% Nickie Aiken Conservative
Cities of London and Westminster
261 30 0.12% Robert Buckland Conservative
South Swindon
262 30 0.12% Lee Anderson Conservative
Ashfield
263 30 0.12% Nigel Adams Conservative
Selby and Ainsty
264 30 0.12% Dr Luke Evans Conservative
Bosworth
265 30 0.12% Mr Jonathan Lord Conservative
Woking
266 30 0.12% Mrs Theresa May Conservative
Maidenhead
267 30 0.12% Mrs Maria Miller Conservative
Basingstoke
268 30 0.12% Mrs Helen Grant Conservative
Maidstone and The Weald
269 29 0.12% Mr Barry Sheerman Labour (Co-op)
Huddersfield
270 29 0.12% David Morris Conservative
Morecambe and Lunesdale
271 29 0.12% Elizabeth Truss Conservative
South West Norfolk
272 29 0.12% Vicky Ford Conservative
Chelmsford
273 29 0.12% Sir Greg Knight Conservative
East Yorkshire
274 29 0.12% Mr Toby Perkins Labour
Chesterfield
275 29 0.12% Kevin Brennan Labour
Cardiff West
276 29 0.12% Andy Slaughter Labour
Hammersmith
277 29 0.12% Paul Holmes Conservative
Eastleigh
278 29 0.12% Dr Alan Whitehead Labour
Southampton, Test
279 29 0.12% Philip Davies Conservative
Shipley
280 29 0.12% Chi Onwurah Labour
Newcastle upon Tyne Central
281 29 0.12% Jack Lopresti Conservative
Filton and Bradley Stoke
282 29 0.12% Sir Christopher Chope Conservative
Christchurch
283 29 0.12% Andrew Selous Conservative
South West Bedfordshire
284 29 0.12% Mohammad Yasin Labour
Bedford
285 28 0.12% Alyn Smith Scottish National Party
Stirling
286 28 0.12% Gordon Henderson Conservative
Sittingbourne and Sheppey
287 28 0.11% Dr Julian Lewis Conservative
New Forest East
288 28 0.12% Mr Marcus Jones Conservative
Nuneaton
289 28 0.12% Adam Afriyie Conservative
Windsor
290 28 0.11% Mr Nicholas Brown Labour
Newcastle upon Tyne East
291 28 0.12% Jerome Mayhew Conservative
Broadland
292 28 0.11% Rishi Sunak Conservative
Richmond (Yorks)
293 28 0.11% Mr William Wragg Conservative
Hazel Grove
294 28 0.12% Stuart Anderson Conservative
Wolverhampton South West
295 28 0.11% Richard Graham Conservative
Gloucester
296 28 0.11% John Redwood Conservative
Wokingham
297 28 0.11% Mark Garnier Conservative
Wyre Forest
298 28 0.11% Dehenna Davison Conservative
Bishop Auckland
299 27 0.11% Gary Sambrook Conservative
Birmingham, Northfield
300 27 0.11% Lilian Greenwood Labour
Nottingham South
301 27 0.11% Dr Kieran Mullan Conservative
Crewe and Nantwich
302 27 0.11% Matt Rodda Labour
Reading East
303 27 0.11% Fiona Bruce Conservative
Congleton
304 27 0.11% Mr Shailesh Vara Conservative
North West Cambridgeshire
305 27 0.11% Sir Lindsay Hoyle Speaker
Chorley
306 27 0.11% Mr Alister Jack Conservative
Dumfries and Galloway
307 27 0.11% Kate Griffiths Conservative
Burton
308 26 0.11% Suella Braverman Conservative
Fareham
309 26 0.11% Sir John Hayes Conservative
South Holland and The Deepings
310 26 0.11% Rob Roberts Conservative
Delyn
311 26 0.11% Kwasi Kwarteng Conservative
Spelthorne
312 26 0.11% Stuart Andrew Conservative
Pudsey
313 26 0.11% Sir Desmond Swayne Conservative
New Forest West
314 26 0.11% Jo Stevens Labour
Cardiff Central
315 26 0.11% Mark Pritchard Conservative
The Wrekin
316 26 0.11% James Wild Conservative
North West Norfolk
317 26 0.11% Kevin Foster Conservative
Torbay
318 26 0.11% Jane Hunt Conservative
Loughborough
319 26 0.11% Mrs Flick Drummond Conservative
Meon Valley
320 26 0.11% Mr Richard Holden Conservative
North West Durham
321 25 0.10% Henry Smith Conservative
Crawley
322 25 0.10% Dr Ben Spencer Conservative
Runnymede and Weybridge
323 25 0.11% Mary Kelly Foy Labour
City of Durham
324 25 0.10% Robbie Moore Conservative
Keighley
325 25 0.11% Claire Coutinho Conservative
East Surrey
326 25 0.10% Andy Carter Conservative
Warrington South
327 25 0.10% Hilary Benn Labour
Leeds Central
328 25 0.10% Jon Trickett Labour
Hemsworth
329 25 0.10% Tom Tugendhat Conservative
Tonbridge and Malling
330 25 0.10% Conor Burns Conservative
Bournemouth West
331 25 0.10% James Sunderland Conservative
Bracknell
332 25 0.10% Ruth Cadbury Labour
Brentford and Isleworth
333 24 0.10% Sir Robert Syms Conservative
Poole
334 24 0.10% Mike Amesbury Labour
Weaver Vale
335 24 0.10% James Murray Labour (Co-op)
Ealing North
336 24 0.10% Julian Knight Conservative
Solihull
337 24 0.10% Andrew Lewer Conservative
Northampton South
338 24 0.10% Sir Roger Gale Conservative
North Thanet
339 24 0.10% Drew Hendry Scottish National Party
Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey
340 24 0.10% Brandon Lewis Conservative
Great Yarmouth
341 24 0.10% Liz Kendall Labour
Leicester West
342 24 0.10% Kemi Badenoch Conservative
Saffron Walden
343 24 0.10% Edward Miliband Labour
Doncaster North
344 24 0.10% Theresa Villiers Conservative
Chipping Barnet
345 24 0.10% Alan Mak Conservative
Havant
346 24 0.10% Nick Gibb Conservative
Bognor Regis and Littlehampton
347 24 0.10% James Cleverly Conservative
Braintree
348 24 0.10% Marsha De Cordova Labour
Battersea
349 24 0.10% Joanna Cherry Scottish National Party
Edinburgh South West
350 24 0.10% Laura Trott Conservative
Sevenoaks
351 23 0.09% Mrs Natalie Elphicke Conservative
Dover
352 23 0.09% John Healey Labour
Wentworth and Dearne
353 23 0.10% Dame Eleanor Laing Conservative
Epping Forest
354 23 0.09% Sir Alan Campbell Labour
Tynemouth
355 23 0.09% Alok Sharma Conservative
Reading West
356 23 0.09% Michael Gove Conservative
Surrey Heath
357 23 0.10% Ian Murray Labour
Edinburgh South
358 23 0.09% Rosie Cooper Labour
West Lancashire
359 23 0.10% Miriam Cates Conservative
Penistone and Stocksbridge
360 23 0.10% Navendu Mishra Labour
Stockport
361 23 0.09% Paula Barker Labour
Liverpool, Wavertree
362 23 0.09% John Cryer Labour
Leyton and Wanstead
363 23 0.10% Brendan Clarke-Smith Conservative
Bassetlaw
364 23 0.09% Anne-Marie Trevelyan Conservative
Berwick-upon-Tweed
365 23 0.09% Johnny Mercer Conservative
Plymouth, Moor View
366 22 0.09% Kate Osborne Labour
Jarrow
367 22 0.09% Mary Robinson Conservative
Cheadle
368 22 0.09% Mr Peter Bone Conservative
Wellingborough
369 22 0.09% Kate Green Labour
Stretford and Urmston
370 22 0.09% Sarah Atherton Conservative
Wrexham
371 22 0.09% Kelly Tolhurst Conservative
Rochester and Strood
372 22 0.09% Mike Freer Conservative
Finchley and Golders Green
373 22 0.09% Catherine McKinnell Labour
Newcastle upon Tyne North
374 22 0.09% Jamie Stone Liberal Democrat
Caithness, Sutherland and Easter Ross
375 22 0.09% Yvette Cooper Labour
Normanton, Pontefract and Castleford
376 22 0.09% Elliot Colburn Conservative
Carshalton and Wallington
377 22 0.09% Matt Warman Conservative
Boston and Skegness
378 22 0.09% David Mundell Conservative
Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale
379 22 0.09% Christian Matheson Labour
City of Chester
380 22 0.09% Mr Ben Wallace Conservative
Wyre and Preston North
381 22 0.09% Mick Whitley Labour
Birkenhead
382 22 0.09% Gareth Bacon Conservative
Orpington
383 21 0.09% Ms Karen Buck Labour
Westminster North
384 21 0.09% Ruth Jones Labour
Newport West
385 21 0.09% Royston Smith Conservative
Southampton, Itchen
386 21 0.09% Valerie Vaz Labour
Walsall South
387 21 0.09% Michael Ellis Conservative
Northampton North
388 21 0.09% Dame Rosie Winterton Labour
Doncaster Central
389 21 0.09% Mr David Davis Conservative
Haltemprice and Howden
390 21 0.09% Dame Diana Johnson Labour
Kingston upon Hull North
391 21 0.09% Andrea Jenkyns Conservative
Morley and Outwood
392 21 0.09% Chris Philp Conservative
Croydon South
393 21 0.09% Wendy Morton Conservative
Aldridge-Brownhills
394 21 0.09% Damien Moore Conservative
Southport
395 21 0.09% Oliver Dowden Conservative
Hertsmere
396 21 0.09% Mark Jenkinson Conservative
Workington
397 21 0.09% Mike Kane Labour
Wythenshawe and Sale East
398 21 0.09% Margaret Beckett Labour
Derby South
399 20 0.09% Robin Millar Conservative
Aberconwy
400 20 0.08% Martin Vickers Conservative
Cleethorpes
401 20 0.08% James Duddridge Conservative
Rochford and Southend East
402 20 0.08% Sir David Amess Conservative
Southend West
403 20 0.08% Justin Tomlinson Conservative
North Swindon
404 20 0.08% Lia Nici Conservative
Great Grimsby
405 20 0.08% Mr Mark Francois Conservative
Rayleigh and Wickford
406 20 0.08% Mary Glindon Labour
North Tyneside
407 20 0.08% Stephen Hammond Conservative
Wimbledon
408 20 0.08% Leo Docherty Conservative
Aldershot
409 20 0.08% Liz Twist Labour
Blaydon
410 20 0.08% Dr Jamie Wallis Conservative
Bridgend
411 20 0.09% Lucy Powell Labour (Co-op)
Manchester Central
412 20 0.08% Rehman Chishti Conservative
Gillingham and Rainham
413 20 0.08% Stephen McPartland Conservative
Stevenage
414 20 0.08% Jake Berry Conservative
Rossendale and Darwen
415 20 0.08% Bob Stewart Conservative
Beckenham
416 20 0.08% Mr John Whittingdale Conservative
Maldon
417 19 0.08% Penny Mordaunt Conservative
Portsmouth North
418 19 0.08% Alex Norris Labour (Co-op)
Nottingham North
419 19 0.08% Apsana Begum Labour
Poplar and Limehouse
420 19 0.08% Christina Rees Labour (Co-op)
Neath
421 19 0.08% Ms Lyn Brown Labour
West Ham
422 19 0.08% Rebecca Long Bailey Labour
Salford and Eccles
423 19 0.08% Paul Maynard Conservative
Blackpool North and Cleveleys
424 19 0.08% Bill Esterson Labour
Sefton Central
425 19 0.08% Maria Eagle Labour
Garston and Halewood
426 19 0.08% Peter Gibson Conservative
Darlington
427 18 0.08% Bambos Charalambous Labour
Enfield, Southgate
428 18 0.07% Sarah Jones Labour
Croydon Central
429 18 0.08% John Nicolson Scottish National Party
Ochil and South Perthshire
430 18 0.08% Karen Bradley Conservative
Staffordshire Moorlands
431 18 0.07% Aaron Bell Conservative
Newcastle-under-Lyme
432 18 0.08% Jonathan Reynolds Labour (Co-op)
Stalybridge and Hyde
433 18 0.07% Jessica Morden Labour
Newport East
434 18 0.07% Chris Grayling Conservative
Epsom and Ewell
435 18 0.07% John Stevenson Conservative
Carlisle
436 18 0.07% Sir Graham Brady Conservative
Altrincham and Sale West
437 18 0.07% James Morris Conservative
Halesowen and Rowley Regis
438 17 0.07% Mr Simon Clarke Conservative
Middlesbrough South and East Cleveland
439 17 0.07% Adam Holloway Conservative
Gravesham
440 17 0.07% Andrew Bowie Conservative
West Aberdeenshire and Kincardine
441 17 0.07% Gill Furniss Labour
Sheffield, Brightside and Hillsborough
442 17 0.07% Greg Hands Conservative
Chelsea and Fulham
443 17 0.07% Lisa Nandy Labour
Wigan
444 17 0.07% Tom Pursglove Conservative
Corby
445 17 0.07% Mark Tami Labour
Alyn and Deeside
446 17 0.07% Margaret Greenwood Labour
Wirral West
447 17 0.07% Eddie Hughes Conservative
Walsall North
448 17 0.07% Richard Burgon Labour
Leeds East
449 17 0.07% Mrs Emma Lewell-Buck Labour
South Shields
450 17 0.07% Jane Stevenson Conservative
Wolverhampton North East
451 17 0.07% Mhairi Black Scottish National Party
Paisley and Renfrewshire South
452 17 0.07% Mr Alistair Carmichael Liberal Democrat
Orkney and Shetland
453 17 0.07% Paul Bristow Conservative
Peterborough
454 17 0.07% Rachel Hopkins Labour
Luton South
455 17 0.07% Preet Kaur Gill Labour (Co-op)
Birmingham, Edgbaston
456 17 0.07% Jack Brereton Conservative
Stoke-on-Trent South
457 16 0.07% Shabana Mahmood Labour
Birmingham, Ladywood
458 16 0.07% Trudy Harrison Conservative
Copeland
459 16 0.07% Sir Mark Hendrick Labour (Co-op)
Preston
460 16 0.07% Imran Ahmad Khan Conservative
Wakefield
461 16 0.07% James Daly Conservative
Bury North
462 16 0.07% Ian Lavery Labour
Wansbeck
463 16 0.07% Lucy Allan Conservative
Telford
464 16 0.07% Justin Madders Labour
Ellesmere Port and Neston
465 16 0.07% Gavin Williamson Conservative
South Staffordshire
466 16 0.07% Wayne David Labour
Caerphilly
467 16 0.07% Jack Dromey Labour
Birmingham, Erdington
468 15 0.06% Pete Wishart Scottish National Party
Perth and North Perthshire
469 15 0.06% Mr Clive Betts Labour
Sheffield South East
470 15 0.06% John McNally Scottish National Party
Falkirk
471 15 0.06% Nia Griffith Labour
Llanelli
472 15 0.06% Giles Watling Conservative
Clacton
473 15 0.06% Dr James Davies Conservative
Vale of Clwyd
474 15 0.06% Mark Eastwood Conservative
Dewsbury
475 15 0.06% Alison Thewliss Scottish National Party
Glasgow Central
476 15 0.06% Nick Fletcher Conservative
Don Valley
477 15 0.06% Steve Reed Labour (Co-op)
Croydon North
478 15 0.06% Jacob Young Conservative
Redcar
479 15 0.06% Rachel Maclean Conservative
Redditch
480 15 0.06% Alison McGovern Labour
Wirral South
481 15 0.06% Stewart Malcolm McDonald Scottish National Party
Glasgow South
482 15 0.06% Ms Angela Eagle Labour
Wallasey
483 15 0.06% Clive Efford Labour
Eltham
484 15 0.06% Priti Patel Conservative
Witham
485 15 0.06% Sir Robert Neill Conservative
Bromley and Chislehurst
486 15 0.06% Peter Dowd Labour
Bootle
487 15 0.06% Barbara Keeley Labour
Worsley and Eccles South
488 14 0.06% Richard Thomson Scottish National Party
Gordon
489 14 0.06% Matt Vickers Conservative
Stockton South
490 14 0.06% Chris Clarkson Conservative
Heywood and Middleton
491 14 0.06% Julie Elliott Labour
Sunderland Central
492 14 0.06% Mr Khalid Mahmood Labour
Birmingham, Perry Barr
493 14 0.06% Gareth Thomas Labour (Co-op)
Harrow West
494 14 0.06% Siobhain McDonagh Labour
Mitcham and Morden
495 14 0.06% Sir Iain Duncan Smith Conservative
Chingford and Woodford Green
496 14 0.06% Mike Hill Labour
Hartlepool
497 14 0.06% Patrick Grady Scottish National Party
Glasgow North
498 14 0.06% Yvonne Fovargue Labour
Makerfield
499 14 0.06% Wendy Chamberlain Liberal Democrat
North East Fife
500 14 0.06% Mr Nigel Evans Conservative
Ribble Valley
501 14 0.06% Jackie Doyle-Price Conservative
Thurrock
502 14 0.06% Dr Matthew Offord Conservative
Hendon
503 14 0.06% Stewart Hosie Scottish National Party
Dundee East
504 14 0.06% Alex Burghart Conservative
Brentwood and Ongar
505 14 0.06% Christine Jardine Liberal Democrat
Edinburgh West
506 14 0.06% Liam Byrne Labour
Birmingham, Hodge Hill
507 13 0.06% Ben Bradley Conservative
Mansfield
508 13 0.05% Julia Lopez Conservative
Hornchurch and Upminster
509 13 0.06% James Grundy Conservative
Leigh
510 13 0.05% Andrew Percy Conservative
Brigg and Goole
511 13 0.06% Andy McDonald Labour
Middlesbrough
512 13 0.05% Jonathan Gullis Conservative
Stoke-on-Trent North
513 13 0.06% Stephen Metcalfe Conservative
South Basildon and East Thurrock
514 13 0.06% Kirsten Oswald Scottish National Party
East Renfrewshire
515 13 0.05% Owen Thompson Scottish National Party
Midlothian
516 13 0.06% Gareth Johnson Conservative
Dartford
517 13 0.05% Ian Levy Conservative
Blyth Valley
518 13 0.05% Mrs Sharon Hodgson Labour
Washington and Sunderland West
519 13 0.05% Mark Logan Conservative
Bolton North East
520 13 0.05% Chris Green Conservative
Bolton West
521 13 0.05% Caroline Dinenage Conservative
Gosport
522 13 0.05% Sarah Champion Labour
Rotherham
523 12 0.05% Mr Tanmanjeet Singh Dhesi Labour
Slough
524 12 0.05% Robert Halfon Conservative
Harlow
525 12 0.05% Rebecca Harris Conservative
Castle Point
526 12 0.05% Chris Evans Labour (Co-op)
Islwyn
527 12 0.05% Sir Charles Walker Conservative
Broxbourne
528 12 0.05% Claudia Webbe Labour
Leicester East
529 12 0.05% Carla Lockhart Democratic Unionist Party
Upper Bann
530 12 0.05% Douglas Ross Conservative
Moray
531 12 0.05% Scott Benton Conservative
Blackpool South
532 12 0.05% Janet Daby Labour
Lewisham East
533 12 0.05% Barry Gardiner Labour
Brent North
534 12 0.05% Dan Jarvis Labour
Barnsley Central
535 12 0.05% Jo Gideon Conservative
Stoke-on-Trent Central
536 11 0.05% Nick Thomas-Symonds Labour
Torfaen
537 11 0.05% Neale Hanvey Independent
Kirkcaldy and Cowdenbeath
538 11 0.05% Seema Malhotra Labour (Co-op)
Feltham and Heston
539 11 0.05% Marco Longhi Conservative
Dudley North
540 11 0.05% Ronnie Cowan Scottish National Party
Inverclyde
541 11 0.05% Kate Hollern Labour
Blackburn
542 11 0.05% Jess Phillips Labour
Birmingham, Yardley
543 11 0.05% Anna McMorrin Labour
Cardiff North
544 11 0.05% John McDonnell Labour
Hayes and Harlington
545 11 0.05% Ian Mearns Labour
Gateshead
546 11 0.05% Chris Elmore Labour
Ogmore
547 11 0.05% Tony Lloyd Labour
Rochdale
548 11 0.05% Ian Byrne Labour
Liverpool, West Derby
549 11 0.05% Alex Cunningham Labour
Stockton North
550 11 0.05% Douglas Chapman Scottish National Party
Dunfermline and West Fife
551 11 0.05% Mr John Baron Conservative
Basildon and Billericay
552 11 0.05% Tracy Brabin Labour (Co-op)
Batley and Spen
553 10 0.04% Paul Girvan Democratic Unionist Party
South Antrim
554 10 0.04% Derek Twigg Labour
Halton
555 10 0.04% Tracey Crouch Conservative
Chatham and Aylesford
556 10 0.04% Sarah Owen Labour
Luton North
557 10 0.04% Emma Hardy Labour
Kingston upon Hull West and Hessle
558 10 0.04% James Brokenshire Conservative
Old Bexley and Sidcup
559 10 0.04% Bridget Phillipson Labour
Houghton and Sunderland South
560 10 0.04% Hannah Bardell Scottish National Party
Livingston
561 10 0.04% Naz Shah Labour
Bradford West
562 10 0.04% Paul Scully Conservative
Sutton and Cheam
563 10 0.04% David Duguid Conservative
Banff and Buchan
564 10 0.04% Andrew Gwynne Labour
Denton and Reddish
565 10 0.04% Alex Davies-Jones Labour
Pontypridd
566 10 0.04% Chris Stephens Scottish National Party
Glasgow South West
567 10 0.04% Debbie Abrahams Labour
Oldham East and Saddleworth
568 10 0.04% Carol Monaghan Scottish National Party
Glasgow North West
569 9 0.04% Angela Crawley Scottish National Party
Lanark and Hamilton East
570 9 0.04% Mr Virendra Sharma Labour
Ealing, Southall
571 9 0.04% Christian Wakeford Conservative
Bury South
572 9 0.04% Nicola Richards Conservative
West Bromwich East
573 9 0.04% Wes Streeting Labour
Ilford North
574 9 0.04% Dave Doogan Scottish National Party
Angus
575 9 0.04% Gerald Jones Labour
Merthyr Tydfil and Rhymney
576 9 0.04% Sir George Howarth Labour
Knowsley
577 9 0.04% Carolyn Harris Labour
Swansea East
578 9 0.04% Paul Howell Conservative
Sedgefield
579 9 0.04% Nick Smith Labour
Blaenau Gwent
580 9 0.04% Beth Winter Labour
Cynon Valley
581 9 0.04% Conor McGinn Labour
St Helens North
582 9 0.04% Stephen Kinnock Labour
Aberavon
583 9 0.04% Chris Bryant Labour
Rhondda
584 9 0.04% Yasmin Qureshi Labour
Bolton South East
585 9 0.04% Stephanie Peacock Labour
Barnsley East
586 9 0.04% Margaret Ferrier Scottish National Party
Rutherglen and Hamilton West
587 9 0.04% Judith Cummins Labour
Bradford South
588 9 0.04% Abena Oppong-Asare Labour
Erith and Thamesmead
589 8 0.03% Stephen Timms Labour
East Ham
590 8 0.03% Shaun Bailey Conservative
West Bromwich West
591 8 0.03% Karl Turner Labour
Kingston upon Hull East
592 8 0.03% Kirsty Blackman Scottish National Party
Aberdeen North
593 8 0.03% Mike Wood Conservative
Dudley South
594 8 0.03% Imran Hussain Labour
Bradford East
595 8 0.03% Stephen Flynn Scottish National Party
Aberdeen South
596 8 0.03% John Spellar Labour
Warley
597 8 0.03% Anne McLaughlin Scottish National Party
Glasgow North East
598 8 0.03% Holly Mumby-Croft Conservative
Scunthorpe
599 8 0.03% Dr Philippa Whitford Scottish National Party
Central Ayrshire
600 8 0.03% Gavin Newlands Scottish National Party
Paisley and Renfrewshire North
601 8 0.03% Claire Hanna Social Democratic & Labour Party
Belfast South
602 8 0.03% Andrew Stephenson Conservative
Pendle
603 8 0.03% Dame Margaret Hodge Labour
Barking
604 8 0.03% Mr Kevan Jones Labour
North Durham
605 7 0.03% Amy Callaghan Scottish National Party
East Dunbartonshire
606 7 0.03% Martin Docherty-Hughes Scottish National Party
West Dunbartonshire
607 7 0.03% Antony Higginbotham Conservative
Burnley
608 7 0.03% Sara Britcliffe Conservative
Hyndburn
609 7 0.03% Jon Cruddas Labour
Dagenham and Rainham
610 7 0.03% Gavin Robinson Democratic Unionist Party
Belfast East
611 7 0.03% Jim McMahon Labour (Co-op)
Oldham West and Royton
612 7 0.03% Steven Bonnar Scottish National Party
Coatbridge, Chryston and Bellshill
613 7 0.03% Sir Jeffrey M Donaldson Democratic Unionist Party
Lagan Valley
614 6 0.03% Chris Hazzard Sinn Féin
South Down
615 6 0.03% Feryal Clark Labour
Enfield North
616 6 0.03% Jim Shannon Democratic Unionist Party
Strangford
617 6 0.02% Bob Blackman Conservative
Harrow East
618 6 0.03% Patricia Gibson Scottish National Party
North Ayrshire and Arran
619 6 0.03% Angela Rayner Labour
Ashton-under-Lyne
620 6 0.03% Peter Grant Scottish National Party
Glenrothes
621 6 0.02% Stuart C McDonald Scottish National Party
Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East
622 6 0.02% Ms Marie Rimmer Labour
St Helens South and Whiston
623 6 0.02% Sam Tarry Labour
Ilford South
624 5 0.02% Angus Brendan MacNeil Scottish National Party
Na h-Eileanan an Iar
625 5 0.02% Dr Lisa Cameron Scottish National Party
East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow
626 5 0.02% Sammy Wilson Democratic Unionist Party
East Antrim
627 5 0.02% Andrew Rosindell Conservative
Romford
628 5 0.02% Mr Gregory Campbell Democratic Unionist Party
East Londonderry
629 5 0.02% Graham Stringer Labour
Blackley and Broughton
630 5 0.02% Neil Gray Scottish National Party
Airdrie and Shotts
631 5 0.02% Stephen Farry Alliance
North Down
632 5 0.02% Alan Brown Scottish National Party
Kilmarnock and Loudoun
633 5 0.02% Marion Fellows Scottish National Party
Motherwell and Wishaw
634 5 0.02% Kate Osamor Labour (Co-op)
Edmonton
635 5 0.02% Dan Carden Labour
Liverpool, Walton
636 5 0.02% Sir David Evennett Conservative
Bexleyheath and Crayford
637 4 0.02% Colum Eastwood Social Democratic & Labour Party
Foyle
638 4 0.02% Ian Paisley Democratic Unionist Party
North Antrim
639 4 0.02% Chris Law Scottish National Party
Dundee West
640 3 0.01% John Finucane Sinn Féin
Belfast North
641 3 0.01% Mickey Brady Sinn Féin
Newry and Armagh
642 3 0.01% Michelle Gildernew Sinn Féin
Fermanagh and South Tyrone
643 3 0.01% Pat McFadden Labour
Wolverhampton South East
644 2 0.01% Paul Maskey Sinn Féin
Belfast West
645 2 0.01% Martyn Day Scottish National Party
Linlithgow and East Falkirk
646 2 0.01% Grahame Morris Labour
Easington
647 2 0.01% Francie Molloy Sinn Féin
Mid Ulster
648 2 0.01% David Linden Scottish National Party
Glasgow East
649 2 0.01% Órfhlaith Begley Sinn Féin
West Tyrone
650 2 0.01% Allan Dorans Scottish National Party
Ayr, Carrick and Cumnock