15,368 Petition Signatories by Constituency

Rank Constituency Signatures % of Total Signatures MP Party-Constituency
1 549 3.57% Judith Cummins Labour
Bradford South
2 193 1.26% Matt Rodda Labour
Reading East
3 155 1.01% Alok Sharma Conservative
Reading West
4 120 0.78% Philip Davies Conservative
Shipley
5 109 0.71% John Howell Conservative
Henley
6 108 0.70% John Redwood Conservative
Wokingham
7 107 0.70% Mrs Theresa May Conservative
Maidenhead
8 107 0.70% Stuart Andrew Conservative
Pudsey
9 101 0.66% Imran Hussain Labour
Bradford East
10 101 0.66% Debbie Abrahams Labour
Oldham East and Saddleworth
11 95 0.62% Tracy Brabin Labour (Co-op)
Batley and Spen
12 92 0.60% James Sunderland Conservative
Bracknell
13 87 0.57% Angela Crawley Scottish National Party
Lanark and Hamilton East
14 84 0.55% Naz Shah Labour
Bradford West
15 82 0.53% Chris Clarkson Conservative
Heywood and Middleton
16 79 0.51% Craig Whittaker Conservative
Calder Valley
17 78 0.51% Adam Afriyie Conservative
Windsor
18 74 0.48% Angela Rayner Labour
Ashton-under-Lyne
19 73 0.48% Rosie Cooper Labour
West Lancashire
20 70 0.46% Holly Lynch Labour
Halifax
21 68 0.44% Tony Lloyd Labour
Rochdale
22 67 0.44% Gavin Newlands Scottish National Party
Paisley and Renfrewshire North
23 65 0.42% Esther McVey Conservative
Tatton
24 65 0.42% Hilary Benn Labour
Leeds Central
25 65 0.42% Rachel Reeves Labour
Leeds West
26 63 0.41% Jim McMahon Labour (Co-op)
Oldham West and Royton
27 58 0.38% Bill Esterson Labour
Sefton Central
28 58 0.38% Mark Menzies Conservative
Fylde
29 57 0.37% Mhairi Black Scottish National Party
Paisley and Renfrewshire South
30 56 0.36% Sir Oliver Heald Conservative
North East Hertfordshire
31 56 0.36% Andrew Jones Conservative
Harrogate and Knaresborough
32 55 0.36% Paul Maynard Conservative
Blackpool North and Cleveleys
33 55 0.36% Yvonne Fovargue Labour
Makerfield
34 55 0.36% Andrew Gwynne Labour
Denton and Reddish
35 54 0.35% Andrea Jenkyns Conservative
Morley and Outwood
36 54 0.35% Margaret Ferrier Scottish National Party
Rutherglen and Hamilton West
37 53 0.35% Ben Bradley Conservative
Mansfield
38 53 0.35% Steven Bonnar Scottish National Party
Coatbridge, Chryston and Bellshill
39 52 0.34% Mike Amesbury Labour
Weaver Vale
40 52 0.34% Peter Dowd Labour
Bootle
41 52 0.34% Mr Kevan Jones Labour
North Durham
42 51 0.33% Kelly Tolhurst Conservative
Rochester and Strood
43 51 0.33% Alec Shelbrooke Conservative
Elmet and Rothwell
44 51 0.33% Sir Geoffrey Clifton-Brown Conservative
The Cotswolds
45 49 0.32% Jake Berry Conservative
Rossendale and Darwen
46 48 0.31% Gerald Jones Labour
Merthyr Tydfil and Rhymney
47 48 0.31% Sir Charles Walker Conservative
Broxbourne
48 48 0.31% Sammy Wilson Democratic Unionist Party
East Antrim
49 48 0.31% Anthony Browne Conservative
South Cambridgeshire
50 47 0.31% Mrs Sharon Hodgson Labour
Washington and Sunderland West
51 47 0.31% James Daly Conservative
Bury North
52 47 0.31% Edward Timpson Conservative
Eddisbury
53 47 0.31% Fabian Hamilton Labour
Leeds North East
54 46 0.30% Hannah Bardell Scottish National Party
Livingston
55 45 0.29% Scott Benton Conservative
Blackpool South
56 45 0.29% Mr Simon Clarke Conservative
Middlesbrough South and East Cleveland
57 45 0.29% Alex Sobel Labour (Co-op)
Leeds North West
58 44 0.29% Marion Fellows Scottish National Party
Motherwell and Wishaw
59 44 0.29% Sir George Howarth Labour
Knowsley
60 43 0.28% Ms Nadine Dorries Conservative
Mid Bedfordshire
61 43 0.28% Mark Eastwood Conservative
Dewsbury
62 42 0.27% Mary Robinson Conservative
Cheadle
63 42 0.27% Nigel Adams Conservative
Selby and Ainsty
64 42 0.27% Andrew Bowie Conservative
West Aberdeenshire and Kincardine
65 42 0.27% Ms Angela Eagle Labour
Wallasey
66 41 0.27% Ian Byrne Labour
Liverpool, West Derby
67 41 0.27% Jeff Smith Labour
Manchester, Withington
68 41 0.27% Mr Ben Wallace Conservative
Wyre and Preston North
69 41 0.27% Martyn Day Scottish National Party
Linlithgow and East Falkirk
70 40 0.26% Lisa Nandy Labour
Wigan
71 40 0.26% Neil Gray Scottish National Party
Airdrie and Shotts
72 40 0.26% Sir Graham Brady Conservative
Altrincham and Sale West
73 40 0.26% Robbie Moore Conservative
Keighley
74 39 0.25% Richard Fuller Conservative
North East Bedfordshire
75 39 0.25% Sir Lindsay Hoyle Speaker
Chorley
76 39 0.25% Justin Madders Labour
Ellesmere Port and Neston
77 39 0.25% Damien Moore Conservative
Southport
78 39 0.25% Joy Morrissey Conservative
Beaconsfield
79 38 0.25% Dan Carden Labour
Liverpool, Walton
80 38 0.25% Alison McGovern Labour
Wirral South
81 38 0.25% Laura Trott Conservative
Sevenoaks
82 38 0.25% Jonathan Reynolds Labour (Co-op)
Stalybridge and Hyde
83 37 0.24% Andy Carter Conservative
Warrington South
84 37 0.24% Harriett Baldwin Conservative
West Worcestershire
85 37 0.24% Barbara Keeley Labour
Worsley and Eccles South
86 37 0.24% Christian Wakeford Conservative
Bury South
87 37 0.24% Mary Glindon Labour
North Tyneside
88 37 0.24% Jason McCartney Conservative
Colne Valley
89 37 0.24% Mr Nigel Evans Conservative
Ribble Valley
90 37 0.24% Richard Thomson Scottish National Party
Gordon
91 37 0.24% Bob Seely Conservative
Isle of Wight
92 36 0.23% Chris Green Conservative
Bolton West
93 36 0.23% Mike Kane Labour
Wythenshawe and Sale East
94 36 0.23% Stuart C McDonald Scottish National Party
Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East
95 36 0.23% Maria Eagle Labour
Garston and Halewood
96 36 0.23% Alan Brown Scottish National Party
Kilmarnock and Loudoun
97 36 0.23% Matt Vickers Conservative
Stockton South
98 35 0.23% Kim Johnson Labour
Liverpool, Riverside
99 35 0.23% Margaret Greenwood Labour
Wirral West
100 35 0.23% Priti Patel Conservative
Witham
101 35 0.23% Yvette Cooper Labour
Normanton, Pontefract and Castleford
102 35 0.23% Chris Grayling Conservative
Epsom and Ewell
103 35 0.23% Mrs Emma Lewell-Buck Labour
South Shields
104 35 0.23% Stephen McPartland Conservative
Stevenage
105 34 0.22% Amy Callaghan Scottish National Party
East Dunbartonshire
106 34 0.22% Fiona Bruce Conservative
Congleton
107 33 0.22% Graham Stuart Conservative
Beverley and Holderness
108 33 0.22% Mr Robin Walker Conservative
Worcester
109 33 0.22% Mr Richard Holden Conservative
North West Durham
110 33 0.22% Stephen Metcalfe Conservative
South Basildon and East Thurrock
111 33 0.22% Rehman Chishti Conservative
Gillingham and Rainham
112 33 0.22% Adam Holloway Conservative
Gravesham
113 33 0.22% Conor McGinn Labour
St Helens North
114 33 0.22% Stewart Malcolm McDonald Scottish National Party
Glasgow South
115 33 0.22% Bridget Phillipson Labour
Houghton and Sunderland South
116 33 0.22% Mr Barry Sheerman Labour (Co-op)
Huddersfield
117 33 0.22% Mr Laurence Robertson Conservative
Tewkesbury
118 32 0.21% Mark Logan Conservative
Bolton North East
119 32 0.21% Trudy Harrison Conservative
Copeland
120 32 0.21% Julian Knight Conservative
Solihull
121 32 0.21% Kevin Hollinrake Conservative
Thirsk and Malton
122 31 0.20% Dr Philippa Whitford Scottish National Party
Central Ayrshire
123 31 0.20% Dr Caroline Johnson Conservative
Sleaford and North Hykeham
124 31 0.20% Richard Graham Conservative
Gloucester
125 31 0.20% Kate Green Labour
Stretford and Urmston
126 31 0.20% Cat Smith Labour
Lancaster and Fleetwood
127 30 0.20% Lucy Powell Labour (Co-op)
Manchester Central
128 30 0.20% Rebecca Long Bailey Labour
Salford and Eccles
129 30 0.20% Drew Hendry Scottish National Party
Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey
130 30 0.20% Julie Elliott Labour
Sunderland Central
131 30 0.20% Mrs Maria Miller Conservative
Basingstoke
132 30 0.20% Alun Cairns Conservative
Vale of Glamorgan
133 29 0.19% James Grundy Conservative
Leigh
134 29 0.19% Paula Barker Labour
Liverpool, Wavertree
135 29 0.19% Andrea Leadsom Conservative
South Northamptonshire
136 29 0.19% Ms Marie Rimmer Labour
St Helens South and Whiston
137 29 0.19% Jon Trickett Labour
Hemsworth
138 29 0.19% Alyn Smith Scottish National Party
Stirling
139 28 0.18% David Johnston Conservative
Wantage
140 28 0.18% David Rutley Conservative
Macclesfield
141 28 0.18% Douglas Chapman Scottish National Party
Dunfermline and West Fife
142 28 0.18% Dr Lisa Cameron Scottish National Party
East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow
143 28 0.18% Kirsten Oswald Scottish National Party
East Renfrewshire
144 28 0.18% Ruth Edwards Conservative
Rushcliffe
145 28 0.18% Julian Smith Conservative
Skipton and Ripon
146 28 0.18% Jack Lopresti Conservative
Filton and Bradley Stoke
147 28 0.18% David Linden Scottish National Party
Glasgow East
148 28 0.18% Derek Twigg Labour
Halton
149 28 0.18% Neale Hanvey Independent
Kirkcaldy and Cowdenbeath
150 28 0.18% Mr William Wragg Conservative
Hazel Grove
151 28 0.18% Imran Ahmad Khan Conservative
Wakefield
152 27 0.18% Chi Onwurah Labour
Newcastle upon Tyne Central
153 27 0.18% Jo Churchill Conservative
Bury St Edmunds
154 27 0.18% Dr Kieran Mullan Conservative
Crewe and Nantwich
155 27 0.18% Jeremy Hunt Conservative
South West Surrey
156 27 0.18% Jesse Norman Conservative
Hereford and South Herefordshire
157 27 0.18% Richard Burgon Labour
Leeds East
158 26 0.17% Catherine McKinnell Labour
Newcastle upon Tyne North
159 26 0.17% Mr David Jones Conservative
Clwyd West
160 26 0.17% Miriam Cates Conservative
Penistone and Stocksbridge
161 26 0.17% Mr Richard Bacon Conservative
South Norfolk
162 26 0.17% Siobhan Baillie Conservative
Stroud
163 26 0.17% Robert Largan Conservative
High Peak
164 26 0.17% Michael Gove Conservative
Surrey Heath
165 26 0.17% Victoria Prentis Conservative
Banbury
166 26 0.17% Sir Edward Davey Liberal Democrat
Kingston and Surbiton
167 26 0.17% Mohammad Yasin Labour
Bedford
168 26 0.17% Ian Lavery Labour
Wansbeck
169 25 0.16% Mick Whitley Labour
Birkenhead
170 25 0.16% Robert Courts Conservative
Witney
171 25 0.16% Iain Stewart Conservative
Milton Keynes South
172 25 0.16% Mr Steve Baker Conservative
Wycombe
173 25 0.16% Mr Ranil Jayawardena Conservative
North East Hampshire
174 25 0.16% Mr Shailesh Vara Conservative
North West Cambridgeshire
175 25 0.16% Christian Matheson Labour
City of Chester
176 25 0.16% Alicia Kearns Conservative
Rutland and Melton
177 25 0.16% Andrew Selous Conservative
South West Bedfordshire
178 25 0.16% Christine Jardine Liberal Democrat
Edinburgh West
179 25 0.16% David Duguid Conservative
Banff and Buchan
180 25 0.16% Douglas Ross Conservative
Moray
181 25 0.16% Greg Clark Conservative
Tunbridge Wells
182 24 0.16% Peter Gibson Conservative
Darlington
183 24 0.16% Crispin Blunt Conservative
Reigate
184 24 0.16% Sir Greg Knight Conservative
East Yorkshire
185 24 0.16% Mrs Heather Wheeler Conservative
South Derbyshire
186 24 0.16% Katherine Fletcher Conservative
South Ribble
187 24 0.16% Gavin Williamson Conservative
South Staffordshire
188 24 0.16% Kirsty Blackman Scottish National Party
Aberdeen North
189 24 0.16% Navendu Mishra Labour
Stockport
190 24 0.16% Mr Andrew Mitchell Conservative
Sutton Coldfield
191 24 0.16% Pete Wishart Scottish National Party
Perth and North Perthshire
192 24 0.16% Jackie Doyle-Price Conservative
Thurrock
193 24 0.16% Rob Butler Conservative
Aylesbury
194 24 0.16% Sir Alan Campbell Labour
Tynemouth
195 23 0.15% Rachel Hopkins Labour
Luton South
196 23 0.15% Ian Levy Conservative
Blyth Valley
197 23 0.15% David Morris Conservative
Morecambe and Lunesdale
198 23 0.15% Robert Jenrick Conservative
Newark
199 23 0.15% Laura Farris Conservative
Newbury
200 23 0.15% Justin Tomlinson Conservative
North Swindon
201 23 0.15% Giles Watling Conservative
Clacton
202 23 0.15% Will Quince Conservative
Colchester
203 23 0.15% Rishi Sunak Conservative
Richmond (Yorks)
204 23 0.15% Edward Miliband Labour
Doncaster North
205 23 0.15% Damian Collins Conservative
Folkestone and Hythe
206 23 0.15% Tom Randall Conservative
Gedling
207 23 0.15% Alex Cunningham Labour
Stockton North
208 23 0.15% Stephen Flynn Scottish National Party
Aberdeen South
209 23 0.15% Julie Marson Conservative
Hertford and Stortford
210 23 0.15% Mr Philip Hollobone Conservative
Kettering
211 22 0.14% Tahir Ali Labour
Birmingham, Hall Green
212 22 0.14% Graham Stringer Labour
Blackley and Broughton
213 22 0.14% Mims Davies Conservative
Mid Sussex
214 22 0.14% James Cleverly Conservative
Braintree
215 22 0.14% Darren Henry Conservative
Broxtowe
216 22 0.14% Greg Smith Conservative
Buckingham
217 22 0.14% Anna McMorrin Labour
Cardiff North
218 22 0.14% Elliot Colburn Conservative
Carshalton and Wallington
219 22 0.14% Gareth Johnson Conservative
Dartford
220 22 0.14% John Glen Conservative
Salisbury
221 22 0.14% Ian Mearns Labour
Gateshead
222 22 0.14% Gareth Davies Conservative
Grantham and Stamford
223 22 0.14% Elizabeth Truss Conservative
South West Norfolk
224 22 0.14% Carol Monaghan Scottish National Party
Glasgow North West
225 22 0.14% Rebecca Pow Conservative
Taunton Deane
226 22 0.14% Martin Docherty-Hughes Scottish National Party
West Dunbartonshire
227 22 0.14% Sara Britcliffe Conservative
Hyndburn
228 21 0.14% Anne-Marie Trevelyan Conservative
Berwick-upon-Tweed
229 21 0.14% Sarah Owen Labour
Luton North
230 21 0.14% Ben Everitt Conservative
Milton Keynes North
231 21 0.14% Julian Sturdy Conservative
York Outer
232 21 0.14% Mr Nicholas Brown Labour
Newcastle upon Tyne East
233 21 0.14% Sajid Javid Conservative
Bromsgrove
234 21 0.14% David Mundell Conservative
Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale
235 21 0.14% Kenny MacAskill Scottish National Party
East Lothian
236 21 0.14% Rebecca Harris Conservative
Castle Point
237 21 0.14% Chris Philp Conservative
Croydon South
238 21 0.14% Mrs Natalie Elphicke Conservative
Dover
239 21 0.14% Dr Ben Spencer Conservative
Runnymede and Weybridge
240 21 0.14% Claire Coutinho Conservative
East Surrey
241 21 0.14% Daniel Kawczynski Conservative
Shrewsbury and Atcham
242 21 0.14% Mr Gagan Mohindra Conservative
South West Hertfordshire
243 21 0.14% Chris Stephens Scottish National Party
Glasgow South West
244 21 0.14% Jack Brereton Conservative
Stoke-on-Trent South
245 21 0.14% Sir William Cash Conservative
Stone
246 21 0.14% Julia Lopez Conservative
Hornchurch and Upminster
247 21 0.14% Mark Tami Labour
Alyn and Deeside
248 21 0.14% Andrew Griffith Conservative
Arundel and South Downs
249 21 0.14% Stella Creasy Labour (Co-op)
Walthamstow
250 20 0.13% Charlotte Nichols Labour
Warrington North
251 20 0.13% Matt Hancock Conservative
West Suffolk
252 20 0.13% Mr Ian Liddell-Grainger Conservative
Bridgwater and West Somerset
253 20 0.13% Jerome Mayhew Conservative
Broadland
254 20 0.13% Selaine Saxby Conservative
North Devon
255 20 0.13% Alex Chalk Conservative
Cheltenham
256 20 0.13% Mary Kelly Foy Labour
City of Durham
257 20 0.13% Tom Pursglove Conservative
Corby
258 20 0.13% Andrew Rosindell Conservative
Romford
259 20 0.13% Grahame Morris Labour
Easington
260 20 0.13% Paul Howell Conservative
Sedgefield
261 20 0.13% Maggie Throup Conservative
Erewash
262 20 0.13% Helen Whately Conservative
Faversham and Mid Kent
263 20 0.13% Mrs Sheryll Murray Conservative
South East Cornwall
264 20 0.13% Sir John Hayes Conservative
South Holland and The Deepings
265 20 0.13% Nigel Mills Conservative
Amber Valley
266 20 0.13% Neil Parish Conservative
Tiverton and Honiton
267 19 0.12% Claire Hanna Social Democratic & Labour Party
Belfast South
268 19 0.12% Liz Twist Labour
Blaydon
269 19 0.12% Saqib Bhatti Conservative
Meriden
270 19 0.12% Karin Smyth Labour
Bristol South
271 19 0.12% Daniel Zeichner Labour
Cambridge
272 19 0.12% Steve Barclay Conservative
North East Cambridgeshire
273 19 0.12% Amanda Milling Conservative
Cannock Chase
274 19 0.12% Kit Malthouse Conservative
North West Hampshire
275 19 0.12% Tracey Crouch Conservative
Chatham and Aylesford
276 19 0.12% Mr Toby Perkins Labour
Chesterfield
277 19 0.12% Damian Hinds Conservative
East Hampshire
278 19 0.12% Paul Girvan Democratic Unionist Party
South Antrim
279 19 0.12% John Nicolson Scottish National Party
Ochil and South Perthshire
280 19 0.12% Kate Osborne Labour
Jarrow
281 19 0.12% Dan Jarvis Labour
Barnsley Central
282 19 0.12% Chris Skidmore Conservative
Kingswood
283 18 0.12% Paul Maskey Sinn Féin
Belfast West
284 18 0.12% Sir David Evennett Conservative
Bexleyheath and Crayford
285 18 0.12% Grant Shapps Conservative
Welwyn Hatfield
286 18 0.12% George Freeman Conservative
Mid Norfolk
287 18 0.12% Mark Garnier Conservative
Wyre Forest
288 18 0.12% Lee Rowley Conservative
North East Derbyshire
289 18 0.12% Andrew Bridgen Conservative
North West Leicestershire
290 18 0.12% Vicky Ford Conservative
Chelmsford
291 18 0.12% Greg Hands Conservative
Chelsea and Fulham
292 18 0.12% Gareth Bacon Conservative
Orpington
293 18 0.12% Layla Moran Liberal Democrat
Oxford West and Abingdon
294 18 0.12% Kemi Badenoch Conservative
Saffron Walden
295 18 0.12% Mr Clive Betts Labour
Sheffield South East
296 18 0.12% Dame Eleanor Laing Conservative
Epping Forest
297 18 0.12% Alberto Costa Conservative
South Leicestershire
298 18 0.12% Dr Andrew Murrison Conservative
South West Wiltshire
299 18 0.12% Angela Richardson Conservative
Guildford
300 18 0.12% Alison Thewliss Scottish National Party
Glasgow Central
301 18 0.12% Patricia Gibson Scottish National Party
North Ayrshire and Arran
302 18 0.12% Jeremy Quin Conservative
Horsham
303 18 0.12% Leo Docherty Conservative
Aldershot
304 18 0.12% Tom Tugendhat Conservative
Tonbridge and Malling
305 18 0.12% Mr Geoffrey Cox Conservative
Torridge and West Devon
306 18 0.12% Jonathan Ashworth Labour (Co-op)
Leicester South
307 17 0.11% Mr Peter Bone Conservative
Wellingborough
308 17 0.11% Dr Luke Evans Conservative
Bosworth
309 17 0.11% Alex Burghart Conservative
Brentwood and Ongar
310 17 0.11% Simon Hoare Conservative
North Dorset
311 17 0.11% Dr Liam Fox Conservative
North Somerset
312 17 0.11% Taiwo Owatemi Labour
Coventry North West
313 17 0.11% Mr Mark Francois Conservative
Rayleigh and Wickford
314 17 0.11% Jacob Young Conservative
Redcar
315 17 0.11% David Warburton Conservative
Somerton and Frome
316 17 0.11% Joanna Cherry Scottish National Party
Edinburgh South West
317 17 0.11% John McNally Scottish National Party
Falkirk
318 17 0.11% Mr David Davis Conservative
Haltemprice and Howden
319 17 0.11% Theo Clarke Conservative
Stafford
320 17 0.11% Sir Bernard Jenkin Conservative
Harwich and North Essex
321 17 0.11% Jim Shannon Democratic Unionist Party
Strangford
322 17 0.11% Nadhim Zahawi Conservative
Stratford-on-Avon
323 17 0.11% Wendy Chamberlain Liberal Democrat
North East Fife
324 17 0.11% Bim Afolami Conservative
Hitchin and Harpenden
325 17 0.11% Dr Rosena Allin-Khan Labour
Tooting
326 17 0.11% Stephanie Peacock Labour
Barnsley East
327 17 0.11% Carla Lockhart Democratic Unionist Party
Upper Bann
328 16 0.10% Huw Merriman Conservative
Bexhill and Battle
329 16 0.10% Karl McCartney Conservative
Lincoln
330 16 0.10% Steve McCabe Labour
Birmingham, Selly Oak
331 16 0.10% Tim Farron Liberal Democrat
Westmorland and Lonsdale
332 16 0.10% Steve Brine Conservative
Winchester
333 16 0.10% Mrs Flick Drummond Conservative
Meon Valley
334 16 0.10% Mr Marcus Fysh Conservative
Yeovil
335 16 0.10% Lloyd Russell-Moyle Labour (Co-op)
Brighton, Kemptown
336 16 0.10% Rachael Maskell Labour (Co-op)
York Central
337 16 0.10% Allan Dorans Scottish National Party
Ayr, Carrick and Cumnock
338 16 0.10% Wayne David Labour
Caerphilly
339 16 0.10% Rosie Duffield Labour
Canterbury
340 16 0.10% Kevin Brennan Labour
Cardiff West
341 16 0.10% Sir Roger Gale Conservative
North Thanet
342 16 0.10% Clive Lewis Labour
Norwich South
343 16 0.10% Michelle Donelan Conservative
Chippenham
344 16 0.10% James Brokenshire Conservative
Old Bexley and Sidcup
345 16 0.10% Henry Smith Conservative
Crawley
346 16 0.10% Mark Pawsey Conservative
Rugby
347 16 0.10% David Simmonds Conservative
Ruislip, Northwood and Pinner
348 16 0.10% Simon Jupp Conservative
East Devon
349 16 0.10% Mark Spencer Conservative
Sherwood
350 16 0.10% Dominic Raab Conservative
Esher and Walton
351 16 0.10% Lucy Frazer Conservative
South East Cambridgeshire
352 16 0.10% Mr Mark Harper Conservative
Forest of Dean
353 16 0.10% Deidre Brock Scottish National Party
Edinburgh North and Leith
354 16 0.10% Andy Slaughter Labour
Hammersmith
355 16 0.10% Jo Gideon Conservative
Stoke-on-Trent Central
356 16 0.10% Paul Scully Conservative
Sutton and Cheam
357 16 0.10% Catherine West Labour
Hornsey and Wood Green
358 16 0.10% Sir Jeffrey M Donaldson Democratic Unionist Party
Lagan Valley
359 16 0.10% Dr James Davies Conservative
Vale of Clwyd
360 16 0.10% Gavin Robinson Democratic Unionist Party
Belfast East
361 15 0.10% James Heappey Conservative
Wells
362 15 0.10% John Healey Labour
Wentworth and Dearne
363 15 0.10% Dehenna Davison Conservative
Bishop Auckland
364 15 0.10% Nick Smith Labour
Blaenau Gwent
365 15 0.10% Yasmin Qureshi Labour
Bolton South East
366 15 0.10% Conor Burns Conservative
Bournemouth West
367 15 0.10% Sir Paul Beresford Conservative
Mole Valley
368 15 0.10% Andrew Percy Conservative
Brigg and Goole
369 15 0.10% Antony Higginbotham Conservative
Burnley
370 15 0.10% Kate Griffiths Conservative
Burton
371 15 0.10% James Gray Conservative
North Wiltshire
372 15 0.10% Nickie Aiken Conservative
Cities of London and Westminster
373 15 0.10% Anneliese Dodds Labour (Co-op)
Oxford East
374 15 0.10% Martin Vickers Conservative
Cleethorpes
375 15 0.10% Beth Winter Labour
Cynon Valley
376 15 0.10% Chris Heaton-Harris Conservative
Daventry
377 15 0.10% Tim Loughton Conservative
East Worthing and Shoreham
378 15 0.10% Paul Holmes Conservative
Eastleigh
379 15 0.10% Olivia Blake Labour
Sheffield, Hallam
380 15 0.10% Mr Tanmanjeet Singh Dhesi Labour
Slough
381 15 0.10% Mr Ben Bradshaw Labour
Exeter
382 15 0.10% Robert Buckland Conservative
South Swindon
383 15 0.10% Patrick Grady Scottish National Party
Glasgow North
384 15 0.10% Daisy Cooper Liberal Democrat
St Albans
385 15 0.10% Derek Thomas Conservative
St Ives
386 15 0.10% Peter Grant Scottish National Party
Glenrothes
387 15 0.10% Mike Hill Labour
Hartlepool
388 15 0.10% Guy Opperman Conservative
Hexham
389 15 0.10% Carolyn Harris Labour
Swansea East
390 15 0.10% Chris Evans Labour (Co-op)
Islwyn
391 15 0.10% Lee Anderson Conservative
Ashfield
392 14 0.09% Dean Russell Conservative
Watford
393 14 0.09% Jess Phillips Labour
Birmingham, Yardley
394 14 0.09% Mark Fletcher Conservative
Bolsover
395 14 0.09% Mrs Pauline Latham Conservative
Mid Derbyshire
396 14 0.09% Michael Tomlinson Conservative
Mid Dorset and North Poole
397 14 0.09% Nigel Huddleston Conservative
Mid Worcestershire
398 14 0.09% Brendan O'Hara Scottish National Party
Argyll and Bute
399 14 0.09% Chris Law Scottish National Party
Dundee West
400 14 0.09% George Eustice Conservative
Camborne and Redruth
401 14 0.09% Bill Wiggin Conservative
North Herefordshire
402 14 0.09% Jonathan Edwards Plaid Cymru
Carmarthen East and Dinefwr
403 14 0.09% Mel Stride Conservative
Central Devon
404 14 0.09% Sir Iain Duncan Smith Conservative
Chingford and Woodford Green
405 14 0.09% Theresa Villiers Conservative
Chipping Barnet
406 14 0.09% Andrew Stephenson Conservative
Pendle
407 14 0.09% Alex Davies-Jones Labour
Pontypridd
408 14 0.09% Sarah Olney Liberal Democrat
Richmond Park
409 14 0.09% Danny Kruger Conservative
Devizes
410 14 0.09% Nick Fletcher Conservative
Don Valley
411 14 0.09% Mr Robert Goodwill Conservative
Scarborough and Whitby
412 14 0.09% Sir Edward Leigh Conservative
Gainsborough
413 14 0.09% Brandon Lewis Conservative
Great Yarmouth
414 14 0.09% Anne McLaughlin Scottish National Party
Glasgow North East
415 14 0.09% Tulip Siddiq Labour
Hampstead and Kilburn
416 14 0.09% Mr Jonathan Djanogly Conservative
Huntingdon
417 14 0.09% Hywel Williams Plaid Cymru
Arfon
418 14 0.09% Marsha De Cordova Labour
Battersea
419 13 0.09% Neil Coyle Labour
Bermondsey and Old Southwark
420 13 0.09% Michael Fabricant Conservative
Lichfield
421 13 0.09% Peter Aldous Conservative
Waveney
422 13 0.09% Philip Dunne Conservative
Ludlow
423 13 0.09% Mr John Whittingdale Conservative
Maldon
424 13 0.09% John Penrose Conservative
Weston-super-Mare
425 13 0.09% Stephen Hammond Conservative
Wimbledon
426 13 0.09% Sir Peter Bottomley Conservative
Worthing West
427 13 0.09% Sarah Atherton Conservative
Wrexham
428 13 0.09% Jamie Stone Liberal Democrat
Caithness, Sutherland and Easter Ross
429 13 0.09% Sir Robert Neill Conservative
Bromley and Chislehurst
430 13 0.09% Stephen Farry Alliance
North Down
431 13 0.09% Ms Harriet Harman Labour
Camberwell and Peckham
432 13 0.09% John Stevenson Conservative
Carlisle
433 13 0.09% Dame Cheryl Gillan Conservative
Chesham and Amersham
434 13 0.09% Chloe Smith Conservative
Norwich North
435 13 0.09% Johnny Mercer Conservative
Plymouth, Moor View
436 13 0.09% Rob Roberts Conservative
Delyn
437 13 0.09% James Duddridge Conservative
Rochford and Southend East
438 13 0.09% Caroline Nokes Conservative
Romsey and Southampton North
439 13 0.09% Liz Saville Roberts Plaid Cymru
Dwyfor Meirionnydd
440 13 0.09% Kwasi Kwarteng Conservative
Spelthorne
441 13 0.09% Alan Mak Conservative
Havant
442 13 0.09% Owen Thompson Scottish National Party
Midlothian
443 13 0.09% Christopher Pincher Conservative
Tamworth
444 13 0.09% Peter Kyle Labour
Hove
445 13 0.09% Mark Pritchard Conservative
The Wrekin
446 13 0.09% Tom Hunt Conservative
Ipswich
447 13 0.09% Kevin Foster Conservative
Torbay
448 13 0.09% Munira Wilson Liberal Democrat
Twickenham
449 13 0.09% Eddie Hughes Conservative
Walsall North
450 12 0.08% Chris Loder Conservative
West Dorset
451 12 0.08% Órfhlaith Begley Sinn Féin
West Tyrone
452 12 0.08% Mrs Helen Grant Conservative
Maidstone and The Weald
453 12 0.08% Andy McDonald Labour
Middlesbrough
454 12 0.08% Darren Jones Labour
Bristol North West
455 12 0.08% Aaron Bell Conservative
Newcastle-under-Lyme
456 12 0.08% Jessica Morden Labour
Newport East
457 12 0.08% Jo Stevens Labour
Cardiff Central
458 12 0.08% Stephen Doughty Labour (Co-op)
Cardiff South and Penarth
459 12 0.08% Nadia Whittome Labour
Nottingham East
460 12 0.08% Steve Reed Labour (Co-op)
Croydon North
461 12 0.08% Helen Hayes Labour
Dulwich and West Norwood
462 12 0.08% Sir David Amess Conservative
Southend West
463 12 0.08% Steve Double Conservative
St Austell and Newquay
464 12 0.08% Karen Bradley Conservative
Staffordshire Moorlands
465 12 0.08% Dr Thérèse Coffey Conservative
Suffolk Coastal
466 12 0.08% Simon Fell Conservative
Barrow and Furness
467 11 0.07% Maria Caulfield Conservative
Lewes
468 11 0.07% Janet Daby Labour
Lewisham East
469 11 0.07% Matt Western Labour
Warwick and Leamington
470 11 0.07% Ms Nusrat Ghani Conservative
Wealden
471 11 0.07% Afzal Khan Labour
Manchester, Gorton
472 11 0.07% Matt Warman Conservative
Boston and Skegness
473 11 0.07% David T C Davies Conservative
Monmouth
474 11 0.07% Virginia Crosbie Conservative
Ynys Môn
475 11 0.07% Dr Julian Lewis Conservative
New Forest East
476 11 0.07% Anne Marie Morris Conservative
Newton Abbot
477 11 0.07% Duncan Baker Conservative
North Norfolk
478 11 0.07% Simon Hart Conservative
Carmarthen West and South Pembrokeshire
479 11 0.07% Gillian Keegan Conservative
Chichester
480 11 0.07% Colleen Fletcher Labour
Coventry North East
481 11 0.07% Fleur Anderson Labour
Putney
482 11 0.07% Alexander Stafford Conservative
Rother Valley
483 11 0.07% Louise Haigh Labour
Sheffield, Heeley
484 11 0.07% Mike Freer Conservative
Finchley and Golders Green
485 11 0.07% Caroline Dinenage Conservative
Gosport
486 11 0.07% Lia Nici Conservative
Great Grimsby
487 11 0.07% Ronnie Cowan Scottish National Party
Inverclyde
488 11 0.07% Sally-Ann Hart Conservative
Hastings and Rye
489 11 0.07% Sir Mike Penning Conservative
Hemel Hempstead
490 11 0.07% Bell Ribeiro-Addy Labour
Streatham
491 11 0.07% Ian Blackford Scottish National Party
Ross, Skye and Lochaber
492 11 0.07% Damian Green Conservative
Ashford
493 11 0.07% Emma Hardy Labour
Kingston upon Hull West and Hessle
494 10 0.07% Liz Kendall Labour
Leicester West
495 10 0.07% Nia Griffith Labour
Llanelli
496 10 0.07% Nick Gibb Conservative
Bognor Regis and Littlehampton
497 10 0.07% Mark Jenkinson Conservative
Workington
498 10 0.07% Ruth Cadbury Labour
Brentford and Isleworth
499 10 0.07% Stewart Hosie Scottish National Party
Dundee East
500 10 0.07% Scott Mann Conservative
North Cornwall
501 10 0.07% Mr Jacob Rees-Mogg Conservative
North East Somerset
502 10 0.07% Mr Owen Paterson Conservative
North Shropshire
503 10 0.07% Luke Pollard Labour (Co-op)
Plymouth, Sutton and Devonport
504 10 0.07% Apsana Begum Labour
Poplar and Limehouse
505 10 0.07% Stephen Morgan Labour
Portsmouth South
506 10 0.07% Sir Mark Hendrick Labour (Co-op)
Preston
507 10 0.07% Marco Longhi Conservative
Dudley North
508 10 0.07% Mike Wood Conservative
Dudley South
509 10 0.07% Clive Efford Labour
Eltham
510 10 0.07% James Cartlidge Conservative
South Suffolk
511 10 0.07% Sir Gary Streeter Conservative
South West Devon
512 10 0.07% Tommy Sheppard Scottish National Party
Edinburgh East
513 10 0.07% Matthew Pennycook Labour
Greenwich and Woolwich
514 10 0.07% Ms Diane Abbott Labour
Hackney North and Stoke Newington
515 10 0.07% Dr Alan Whitehead Labour
Southampton, Test
516 10 0.07% James Morris Conservative
Halesowen and Rowley Regis
517 10 0.07% Robert Halfon Conservative
Harlow
518 10 0.07% Lucy Allan Conservative
Telford
519 10 0.07% Emily Thornberry Labour
Islington South and Finsbury
520 10 0.07% Anthony Mangnall Conservative
Totnes
521 10 0.07% Brendan Clarke-Smith Conservative
Bassetlaw
522 10 0.07% Florence Eshalomi Labour (Co-op)
Vauxhall
523 9 0.06% Vicky Foxcroft Labour
Lewisham, Deptford
524 9 0.06% Jane Hunt Conservative
Loughborough
525 9 0.06% Ms Lyn Brown Labour
West Ham
526 9 0.06% Mr Jonathan Lord Conservative
Woking
527 9 0.06% Mr Tobias Ellwood Conservative
Bournemouth East
528 9 0.06% Sir Desmond Swayne Conservative
New Forest West
529 9 0.06% Dave Doogan Scottish National Party
Angus
530 9 0.06% Thangam Debbonaire Labour
Bristol West
531 9 0.06% Ruth Jones Labour
Newport West
532 9 0.06% Ian Paisley Democratic Unionist Party
North Antrim
533 9 0.06% James Wild Conservative
North West Norfolk
534 9 0.06% Alex Norris Labour (Co-op)
Nottingham North
535 9 0.06% Lilian Greenwood Labour
Nottingham South
536 9 0.06% Chris Elmore Labour
Ogmore
537 9 0.06% Simon Baynes Conservative
Clwyd South
538 9 0.06% Paul Bristow Conservative
Peterborough
539 9 0.06% Sarah Jones Labour
Croydon Central
540 9 0.06% Jon Cruddas Labour
Dagenham and Rainham
541 9 0.06% Rachel Maclean Conservative
Redditch
542 9 0.06% Miss Sarah Dines Conservative
Derbyshire Dales
543 9 0.06% Dame Rosie Winterton Labour
Doncaster Central
544 9 0.06% Paul Blomfield Labour
Sheffield Central
545 9 0.06% Feryal Clark Labour
Enfield North
546 9 0.06% Suella Braverman Conservative
Fareham
547 9 0.06% Michelle Gildernew Sinn Féin
Fermanagh and South Tyrone
548 9 0.06% Richard Drax Conservative
South Dorset
549 9 0.06% Chris Hazzard Sinn Féin
South Down
550 9 0.06% Meg Hillier Labour (Co-op)
Hackney South and Shoreditch
551 9 0.06% Neil O'Brien Conservative
Harborough
552 9 0.06% Jonathan Gullis Conservative
Stoke-on-Trent North
553 9 0.06% Suzanne Webb Conservative
Stourbridge
554 9 0.06% Oliver Dowden Conservative
Hertsmere
555 9 0.06% John Lamont Conservative
Berwickshire, Roxburgh and Selkirk
556 9 0.06% Stephen Kinnock Labour
Aberavon
557 9 0.06% Robin Millar Conservative
Aberconwy
558 9 0.06% Nick Thomas-Symonds Labour
Torfaen
559 9 0.06% Jeremy Wright Conservative
Kenilworth and Southam
560 9 0.06% Felicity Buchan Conservative
Kensington
561 9 0.06% Dame Diana Johnson Labour
Kingston upon Hull North
562 9 0.06% Mr John Baron Conservative
Basildon and Billericay
563 8 0.05% Rushanara Ali Labour
Bethnal Green and Bow
564 8 0.05% Ellie Reeves Labour
Lewisham West and Penge
565 8 0.05% Gary Sambrook Conservative
Birmingham, Northfield
566 8 0.05% Francie Molloy Sinn Féin
Mid Ulster
567 8 0.05% Kerry McCarthy Labour
Bristol East
568 8 0.05% Mickey Brady Sinn Féin
Newry and Armagh
569 8 0.05% Dr Dan Poulter Conservative
Central Suffolk and North Ipswich
570 8 0.05% Dr Neil Hudson Conservative
Penrith and The Border
571 8 0.05% Penny Mordaunt Conservative
Portsmouth North
572 8 0.05% Sarah Champion Labour
Rotherham
573 8 0.05% Mr Gregory Campbell Democratic Unionist Party
East Londonderry
574 8 0.05% Caroline Ansell Conservative
Eastbourne
575 8 0.05% Craig Mackinlay Conservative
South Thanet
576 8 0.05% Royston Smith Conservative
Southampton, Itchen
577 8 0.05% Bob Blackman Conservative
Harrow East
578 8 0.05% Mr Alistair Carmichael Liberal Democrat
Orkney and Shetland
579 8 0.05% Keir Starmer Labour
Holborn and St Pancras
580 8 0.05% Wendy Morton Conservative
Aldridge-Brownhills
581 8 0.05% Jeremy Corbyn Labour
Islington North
582 8 0.05% Cherilyn Mackrory Conservative
Truro and Falmouth
583 8 0.05% Karl Turner Labour
Kingston upon Hull East
584 8 0.05% Boris Johnson Conservative
Uxbridge and South Ruislip
585 8 0.05% Wera Hobhouse Liberal Democrat
Bath
586 8 0.05% Bob Stewart Conservative
Beckenham
587 8 0.05% John Finucane Sinn Féin
Belfast North
588 7 0.05% Nicola Richards Conservative
West Bromwich East
589 7 0.05% Kate Hollern Labour
Blackburn
590 7 0.05% Stuart Anderson Conservative
Wolverhampton South West
591 7 0.05% Siobhain McDonagh Labour
Mitcham and Morden
592 7 0.05% Dr Jamie Wallis Conservative
Bridgend
593 7 0.05% Mr Marcus Jones Conservative
Nuneaton
594 7 0.05% Sir Robert Syms Conservative
Poole
595 7 0.05% Amanda Solloway Conservative
Derby North
596 7 0.05% Margaret Beckett Labour
Derby South
597 7 0.05% Dr Rupa Huq Labour
Ealing Central and Acton
598 7 0.05% Holly Mumby-Croft Conservative
Scunthorpe
599 7 0.05% Kate Osamor Labour (Co-op)
Edmonton
600 7 0.05% Bambos Charalambous Labour
Enfield, Southgate
601 7 0.05% Gordon Henderson Conservative
Sittingbourne and Sheppey
602 7 0.05% John McDonnell Labour
Hayes and Harlington
603 7 0.05% Luke Hall Conservative
Thornbury and Yate
604 7 0.05% Mr David Lammy Labour
Tottenham
605 6 0.04% John Spellar Labour
Warley
606 6 0.04% John Cryer Labour
Leyton and Wanstead
607 6 0.04% Preet Kaur Gill Labour (Co-op)
Birmingham, Edgbaston
608 6 0.04% Jane Stevenson Conservative
Wolverhampton North East
609 6 0.04% Barry Gardiner Labour
Brent North
610 6 0.04% Caroline Lucas Green Party
Brighton, Pavilion
611 6 0.04% Mr Alister Jack Conservative
Dumfries and Galloway
612 6 0.04% Edward Argar Conservative
Charnwood
613 6 0.04% Michael Ellis Conservative
Northampton North
614 6 0.04% Andrew Lewer Conservative
Northampton South
615 6 0.04% Zarah Sultana Labour
Coventry South
616 6 0.04% Chris Bryant Labour
Rhondda
617 6 0.04% Gill Furniss Labour
Sheffield, Brightside and Hillsborough
618 6 0.04% Valerie Vaz Labour
Walsall South
619 5 0.03% Ms Karen Buck Labour
Westminster North
620 5 0.03% Pat McFadden Labour
Wolverhampton South East
621 5 0.03% Craig Williams Conservative
Montgomeryshire
622 5 0.03% Christina Rees Labour (Co-op)
Neath
623 5 0.03% Stephen Crabb Conservative
Preseli Pembrokeshire
624 5 0.03% Stephen Timms Labour
East Ham
625 5 0.03% Abena Oppong-Asare Labour
Erith and Thamesmead
626 5 0.03% Ian Murray Labour
Edinburgh South
627 5 0.03% Gareth Thomas Labour (Co-op)
Harrow West
628 5 0.03% Angus Brendan MacNeil Scottish National Party
Na h-Eileanan an Iar
629 5 0.03% Geraint Davies Labour (Co-op)
Swansea West
630 4 0.03% Shabana Mahmood Labour
Birmingham, Ladywood
631 4 0.03% Mr Khalid Mahmood Labour
Birmingham, Perry Barr
632 4 0.03% Shaun Bailey Conservative
West Bromwich West
633 4 0.03% Fay Jones Conservative
Brecon and Radnorshire
634 4 0.03% Dawn Butler Labour
Brent Central
635 4 0.03% Ben Lake Plaid Cymru
Ceredigion
636 4 0.03% Sir Christopher Chope Conservative
Christchurch
637 4 0.03% Mr Virendra Sharma Labour
Ealing, Southall
638 4 0.03% Colum Eastwood Social Democratic & Labour Party
Foyle
639 4 0.03% Tonia Antoniazzi Labour
Gower
640 4 0.03% Wes Streeting Labour
Ilford North
641 4 0.03% Dame Margaret Hodge Labour
Barking
642 3 0.02% Jack Dromey Labour
Birmingham, Erdington
643 3 0.02% Victoria Atkins Conservative
Louth and Horncastle
644 3 0.02% Craig Tracey Conservative
North Warwickshire
645 3 0.02% James Murray Labour (Co-op)
Ealing North
646 3 0.02% Seema Malhotra Labour (Co-op)
Feltham and Heston
647 3 0.02% Dr Matthew Offord Conservative
Hendon
648 3 0.02% Sam Tarry Labour
Ilford South
649 1 0.01% Liam Byrne Labour
Birmingham, Hodge Hill
650 1 0.01% Claudia Webbe Labour
Leicester East