107,062 Petition Signatories by Constituency

Rank Constituency Signatures % of Total Signatures MP Party-Constituency
1 634 0.59% Chris Clarkson Conservative
Heywood and Middleton
2 607 0.57% Tony Lloyd Labour
Rochdale
3 582 0.54% Jonathan Reynolds Labour (Co-op)
Stalybridge and Hyde
4 571 0.53% Christian Wakeford Conservative
Bury South
5 561 0.52% James Daly Conservative
Bury North
6 516 0.48% Douglas Chapman Scottish National Party
Dunfermline and West Fife
7 506 0.47% Navendu Mishra Labour
Stockport
8 465 0.43% Mike Kane Labour
Wythenshawe and Sale East
9 443 0.41% Debbie Abrahams Labour
Oldham East and Saddleworth
10 433 0.40% Andrew Gwynne Labour
Denton and Reddish
11 431 0.40% Mary Robinson Conservative
Cheadle
12 425 0.40% Tracey Crouch Conservative
Chatham and Aylesford
13 421 0.39% Angela Rayner Labour
Ashton-under-Lyne
14 420 0.39% Mr William Wragg Conservative
Hazel Grove
15 419 0.39% Jim McMahon Labour (Co-op)
Oldham West and Royton
16 413 0.39% Rehman Chishti Conservative
Gillingham and Rainham
17 410 0.38% Esther McVey Conservative
Tatton
18 410 0.38% Kelly Tolhurst Conservative
Rochester and Strood
19 409 0.38% David Rutley Conservative
Macclesfield
20 395 0.37% Robert Largan Conservative
High Peak
21 394 0.37% Jake Berry Conservative
Rossendale and Darwen
22 383 0.36% Yasmin Qureshi Labour
Bolton South East
23 360 0.34% Kate Green Labour
Stretford and Urmston
24 357 0.33% Mr Richard Holden Conservative
North West Durham
25 352 0.33% Mark Logan Conservative
Bolton North East
26 347 0.32% Mike Amesbury Labour
Weaver Vale
27 342 0.32% Sir Graham Brady Conservative
Altrincham and Sale West
28 340 0.32% Rebecca Long Bailey Labour
Salford and Eccles
29 339 0.32% Barbara Keeley Labour
Worsley and Eccles South
30 339 0.32% Richard Graham Conservative
Gloucester
31 339 0.32% Neale Hanvey Independent
Kirkcaldy and Cowdenbeath
32 335 0.31% Chris Green Conservative
Bolton West
33 334 0.31% Gordon Henderson Conservative
Sittingbourne and Sheppey
34 331 0.31% Mr Laurence Robertson Conservative
Tewkesbury
35 329 0.31% Mhairi Black Scottish National Party
Paisley and Renfrewshire South
36 329 0.31% Yvonne Fovargue Labour
Makerfield
37 328 0.31% Clive Lewis Labour
Norwich South
38 327 0.31% Luke Pollard Labour (Co-op)
Plymouth, Sutton and Devonport
39 323 0.30% Sir Lindsay Hoyle Speaker
Chorley
40 323 0.30% Derek Twigg Labour
Halton
41 322 0.30% Lisa Nandy Labour
Wigan
42 321 0.30% Jeff Smith Labour
Manchester, Withington
43 321 0.30% Adam Holloway Conservative
Gravesham
44 311 0.29% Alex Chalk Conservative
Cheltenham
45 311 0.29% Johnny Mercer Conservative
Plymouth, Moor View
46 308 0.29% Gavin Newlands Scottish National Party
Paisley and Renfrewshire North
47 304 0.28% Mick Whitley Labour
Birkenhead
48 301 0.28% David Johnston Conservative
Wantage
49 300 0.28% Chloe Smith Conservative
Norwich North
50 300 0.28% Will Quince Conservative
Colchester
51 293 0.27% Ms Angela Eagle Labour
Wallasey
52 292 0.27% Peter Grant Scottish National Party
Glenrothes
53 291 0.27% Kate Hollern Labour
Blackburn
54 291 0.27% Richard Thomson Scottish National Party
Gordon
55 290 0.27% Gareth Johnson Conservative
Dartford
56 289 0.27% Ben Everitt Conservative
Milton Keynes North
57 287 0.27% James Grundy Conservative
Leigh
58 286 0.27% Iain Stewart Conservative
Milton Keynes South
59 286 0.27% John McNally Scottish National Party
Falkirk
60 282 0.26% Mr Richard Bacon Conservative
South Norfolk
61 280 0.26% Sara Britcliffe Conservative
Hyndburn
62 280 0.26% Martyn Day Scottish National Party
Linlithgow and East Falkirk
63 278 0.26% Craig Whittaker Conservative
Calder Valley
64 276 0.26% George Freeman Conservative
Mid Norfolk
65 274 0.26% Damien Moore Conservative
Southport
66 272 0.25% Katherine Fletcher Conservative
South Ribble
67 272 0.25% Mr Gagan Mohindra Conservative
South West Hertfordshire
68 270 0.25% Ms Marie Rimmer Labour
St Helens South and Whiston
69 267 0.25% Liz Twist Labour
Blaydon
70 267 0.25% Lucy Powell Labour (Co-op)
Manchester Central
71 267 0.25% Afzal Khan Labour
Manchester, Gorton
72 267 0.25% Layla Moran Liberal Democrat
Oxford West and Abingdon
73 266 0.25% Lucy Allan Conservative
Telford
74 265 0.25% Chris Law Scottish National Party
Dundee West
75 264 0.25% John Nicolson Scottish National Party
Ochil and South Perthshire
76 263 0.25% Graham Stringer Labour
Blackley and Broughton
77 263 0.25% Paul Maynard Conservative
Blackpool North and Cleveleys
78 263 0.25% Mary Glindon Labour
North Tyneside
79 262 0.25% Ian Mearns Labour
Gateshead
80 261 0.24% Scott Benton Conservative
Blackpool South
81 261 0.24% Steve Double Conservative
St Austell and Newquay
82 259 0.24% James Duddridge Conservative
Rochford and Southend East
83 257 0.24% Peter Dowd Labour
Bootle
84 257 0.24% Dr Kieran Mullan Conservative
Crewe and Nantwich
85 255 0.24% Alicia Kearns Conservative
Rutland and Melton
86 254 0.24% Simon Fell Conservative
Barrow and Furness
87 254 0.24% Justin Tomlinson Conservative
North Swindon
88 253 0.24% Charlotte Nichols Labour
Warrington North
89 253 0.24% Andy Carter Conservative
Warrington South
90 248 0.23% Jason McCartney Conservative
Colne Valley
91 248 0.23% Penny Mordaunt Conservative
Portsmouth North
92 246 0.23% Ian Levy Conservative
Blyth Valley
93 246 0.23% Fiona Bruce Conservative
Congleton
94 244 0.23% Mr Kevan Jones Labour
North Durham
95 243 0.23% Stephen Morgan Labour
Portsmouth South
96 239 0.22% Mrs Sharon Hodgson Labour
Washington and Sunderland West
97 239 0.22% Owen Thompson Scottish National Party
Midlothian
98 237 0.22% Sir David Amess Conservative
Southend West
99 236 0.22% Victoria Prentis Conservative
Banbury
100 236 0.22% Conor McGinn Labour
St Helens North
101 235 0.22% Rob Butler Conservative
Aylesbury
102 235 0.22% Antony Higginbotham Conservative
Burnley
103 235 0.22% Hannah Bardell Scottish National Party
Livingston
104 235 0.22% Sir Mike Penning Conservative
Hemel Hempstead
105 234 0.22% Kate Osborne Labour
Jarrow
106 233 0.22% Sir George Howarth Labour
Knowsley
107 233 0.22% Mr Nigel Evans Conservative
Ribble Valley
108 233 0.22% Maria Eagle Labour
Garston and Halewood
109 231 0.22% Julie Elliott Labour
Sunderland Central
110 231 0.22% Jackie Doyle-Price Conservative
Thurrock
111 231 0.22% Stewart Hosie Scottish National Party
Dundee East
112 230 0.22% Andrea Jenkyns Conservative
Morley and Outwood
113 229 0.21% Peter Aldous Conservative
Waveney
114 229 0.21% Dan Carden Labour
Liverpool, Walton
115 229 0.21% Catherine McKinnell Labour
Newcastle upon Tyne North
116 225 0.21% Dave Doogan Scottish National Party
Angus
117 224 0.21% Karl McCartney Conservative
Lincoln
118 224 0.21% Jerome Mayhew Conservative
Broadland
119 224 0.21% Joanna Cherry Scottish National Party
Edinburgh South West
120 223 0.21% Ian Byrne Labour
Liverpool, West Derby
121 222 0.21% Helen Whately Conservative
Faversham and Mid Kent
122 220 0.21% George Eustice Conservative
Camborne and Redruth
123 216 0.20% Richard Fuller Conservative
North East Bedfordshire
124 216 0.20% Mrs Emma Lewell-Buck Labour
South Shields
125 214 0.20% Mrs Helen Grant Conservative
Maidstone and The Weald
126 213 0.20% Bob Seely Conservative
Isle of Wight
127 213 0.20% Rachel Reeves Labour
Leeds West
128 213 0.20% Paula Barker Labour
Liverpool, Wavertree
129 211 0.20% Andrew Bowie Conservative
West Aberdeenshire and Kincardine
130 211 0.20% Jane Hunt Conservative
Loughborough
131 210 0.20% Julia Lopez Conservative
Hornchurch and Upminster
132 209 0.20% Kirsty Blackman Scottish National Party
Aberdeen North
133 205 0.19% Holly Lynch Labour
Halifax
134 204 0.19% Kim Johnson Labour
Liverpool, Riverside
135 204 0.19% Justin Madders Labour
Ellesmere Port and Neston
136 204 0.19% Christine Jardine Liberal Democrat
Edinburgh West
137 204 0.19% Sally-Ann Hart Conservative
Hastings and Rye
138 203 0.19% Mr Robin Walker Conservative
Worcester
139 202 0.19% Mark Pritchard Conservative
The Wrekin
140 202 0.19% Sir Alan Campbell Labour
Tynemouth
141 202 0.19% Robert Courts Conservative
Witney
142 202 0.19% Mark Menzies Conservative
Fylde
143 201 0.19% Suella Braverman Conservative
Fareham
144 201 0.19% Sir Gary Streeter Conservative
South West Devon
145 201 0.19% Andrew Jones Conservative
Harrogate and Knaresborough
146 200 0.19% Kenny MacAskill Scottish National Party
East Lothian
147 200 0.19% Mr Shailesh Vara Conservative
North West Cambridgeshire
148 200 0.19% Kemi Badenoch Conservative
Saffron Walden
149 200 0.19% Andrea Leadsom Conservative
South Northamptonshire
150 200 0.19% Gareth Davies Conservative
Grantham and Stamford
151 199 0.19% Grant Shapps Conservative
Welwyn Hatfield
152 199 0.19% Edward Timpson Conservative
Eddisbury
153 198 0.19% Mr Geoffrey Cox Conservative
Torridge and West Devon
154 198 0.19% Mr Ben Wallace Conservative
Wyre and Preston North
155 198 0.19% Lucy Frazer Conservative
South East Cambridgeshire
156 197 0.18% Damian Green Conservative
Ashford
157 197 0.18% Rachael Maskell Labour (Co-op)
York Central
158 197 0.18% Chi Onwurah Labour
Newcastle upon Tyne Central
159 195 0.18% Stephen Farry Alliance
North Down
160 194 0.18% Alyn Smith Scottish National Party
Stirling
161 193 0.18% Martin Docherty-Hughes Scottish National Party
West Dunbartonshire
162 193 0.18% Ian Lavery Labour
Wansbeck
163 193 0.18% Tom Randall Conservative
Gedling
164 193 0.18% Caroline Dinenage Conservative
Gosport
165 190 0.18% Mr Barry Sheerman Labour (Co-op)
Huddersfield
166 190 0.18% Greg Smith Conservative
Buckingham
167 190 0.18% Andrew Selous Conservative
South West Bedfordshire
168 189 0.18% Alison McGovern Labour
Wirral South
169 189 0.18% David Morris Conservative
Morecambe and Lunesdale
170 189 0.18% Dr Caroline Johnson Conservative
Sleaford and North Hykeham
171 188 0.18% Dean Russell Conservative
Watford
172 187 0.18% Bridget Phillipson Labour
Houghton and Sunderland South
173 187 0.18% Tom Tugendhat Conservative
Tonbridge and Malling
174 187 0.18% Daniel Kawczynski Conservative
Shrewsbury and Atcham
175 187 0.18% Dr Alan Whitehead Labour
Southampton, Test
176 186 0.17% Rosie Cooper Labour
West Lancashire
177 185 0.17% Mr Mark Francois Conservative
Rayleigh and Wickford
178 185 0.17% Rachel Maclean Conservative
Redditch
179 185 0.17% Damian Collins Conservative
Folkestone and Hythe
180 184 0.17% James Cleverly Conservative
Braintree
181 184 0.17% Christian Matheson Labour
City of Chester
182 184 0.17% Paul Holmes Conservative
Eastleigh
183 183 0.17% Cherilyn Mackrory Conservative
Truro and Falmouth
184 183 0.17% Mr Nicholas Brown Labour
Newcastle upon Tyne East
185 183 0.17% Andrew Stephenson Conservative
Pendle
186 181 0.17% Cat Smith Labour
Lancaster and Fleetwood
187 181 0.17% Stuart Andrew Conservative
Pudsey
188 181 0.17% Brandon Lewis Conservative
Great Yarmouth
189 181 0.17% Royston Smith Conservative
Southampton, Itchen
190 181 0.17% Stephen Flynn Scottish National Party
Aberdeen South
191 180 0.17% Margaret Ferrier Scottish National Party
Rutherglen and Hamilton West
192 180 0.17% Julian Sturdy Conservative
York Outer
193 180 0.17% Vicky Ford Conservative
Chelmsford
194 180 0.17% Giles Watling Conservative
Clacton
195 180 0.17% Deidre Brock Scottish National Party
Edinburgh North and Leith
196 179 0.17% Jon Cruddas Labour
Dagenham and Rainham
197 179 0.17% Philip Davies Conservative
Shipley
198 178 0.17% Pete Wishart Scottish National Party
Perth and North Perthshire
199 178 0.17% Judith Cummins Labour
Bradford South
200 178 0.17% Sir Edward Leigh Conservative
Gainsborough
201 178 0.17% Siobhan Baillie Conservative
Stroud
202 177 0.17% Sir David Evennett Conservative
Bexleyheath and Crayford
203 177 0.17% Bill Esterson Labour
Sefton Central
204 176 0.16% Claire Coutinho Conservative
East Surrey
205 175 0.16% Robert Buckland Conservative
South Swindon
206 175 0.16% Julie Marson Conservative
Hertford and Stortford
207 174 0.16% Dame Diana Johnson Labour
Kingston upon Hull North
208 174 0.16% Imran Ahmad Khan Conservative
Wakefield
209 174 0.16% Huw Merriman Conservative
Bexhill and Battle
210 174 0.16% Gavin Williamson Conservative
South Staffordshire
211 173 0.16% Mr Mark Harper Conservative
Forest of Dean
212 172 0.16% Stella Creasy Labour (Co-op)
Walthamstow
213 172 0.16% Alex Burghart Conservative
Brentwood and Ongar
214 171 0.16% John Healey Labour
Wentworth and Dearne
215 171 0.16% Andrew Rosindell Conservative
Romford
216 170 0.16% Ms Nadine Dorries Conservative
Mid Bedfordshire
217 170 0.16% Maggie Throup Conservative
Erewash
218 169 0.16% Lee Anderson Conservative
Ashfield
219 169 0.16% Sir Mark Hendrick Labour (Co-op)
Preston
220 168 0.16% Darren Henry Conservative
Broxtowe
221 167 0.16% Imran Hussain Labour
Bradford East
222 167 0.16% Rebecca Harris Conservative
Castle Point
223 167 0.16% Julian Smith Conservative
Skipton and Ripon
224 166 0.16% Matt Hancock Conservative
West Suffolk
225 165 0.15% Gavin Robinson Democratic Unionist Party
Belfast East
226 165 0.15% Alberto Costa Conservative
South Leicestershire
227 163 0.15% Mr John Baron Conservative
Basildon and Billericay
228 163 0.15% Mr John Whittingdale Conservative
Maldon
229 163 0.15% Mrs Natalie Elphicke Conservative
Dover
230 163 0.15% Elizabeth Truss Conservative
South West Norfolk
231 162 0.15% Yvette Cooper Labour
Normanton, Pontefract and Castleford
232 162 0.15% Nigel Adams Conservative
Selby and Ainsty
233 162 0.15% Stephen Metcalfe Conservative
South Basildon and East Thurrock
234 162 0.15% Tommy Sheppard Scottish National Party
Edinburgh East
235 161 0.15% Dame Margaret Hodge Labour
Barking
236 161 0.15% Mark Spencer Conservative
Sherwood
237 161 0.15% Sir Bernard Jenkin Conservative
Harwich and North Essex
238 161 0.15% Marion Fellows Scottish National Party
Motherwell and Wishaw
239 160 0.15% Abena Oppong-Asare Labour
Erith and Thamesmead
240 160 0.15% Richard Drax Conservative
South Dorset
241 159 0.15% Steve Barclay Conservative
North East Cambridgeshire
242 159 0.15% Tim Loughton Conservative
East Worthing and Shoreham
243 159 0.15% Patricia Gibson Scottish National Party
North Ayrshire and Arran
244 158 0.15% Caroline Lucas Green Party
Brighton, Pavilion
245 158 0.15% Derek Thomas Conservative
St Ives
246 157 0.15% Jo Churchill Conservative
Bury St Edmunds
247 157 0.15% Mr Ben Bradshaw Labour
Exeter
248 157 0.15% Jesse Norman Conservative
Hereford and South Herefordshire
249 156 0.15% Mr Jonathan Djanogly Conservative
Huntingdon
250 156 0.15% Amanda Milling Conservative
Cannock Chase
251 156 0.15% Duncan Baker Conservative
North Norfolk
252 156 0.15% Ian Murray Labour
Edinburgh South
253 156 0.15% Alan Brown Scottish National Party
Kilmarnock and Loudoun
254 155 0.15% John Penrose Conservative
Weston-super-Mare
255 155 0.15% Nadia Whittome Labour
Nottingham East
256 155 0.15% Anthony Browne Conservative
South Cambridgeshire
257 154 0.14% Robbie Moore Conservative
Keighley
258 154 0.14% Dr Lisa Cameron Scottish National Party
East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow
259 154 0.14% Chris Grayling Conservative
Epsom and Ewell
260 153 0.14% Victoria Atkins Conservative
Louth and Horncastle
261 153 0.14% Mr Owen Paterson Conservative
North Shropshire
262 153 0.14% Kwasi Kwarteng Conservative
Spelthorne
263 152 0.14% Greg Clark Conservative
Tunbridge Wells
264 152 0.14% Lloyd Russell-Moyle Labour (Co-op)
Brighton, Kemptown
265 151 0.14% Boris Johnson Conservative
Uxbridge and South Ruislip
266 151 0.14% Tracy Brabin Labour (Co-op)
Batley and Spen
267 151 0.14% Kerry McCarthy Labour
Bristol East
268 151 0.14% Sir Roger Gale Conservative
North Thanet
269 151 0.14% Chris Stephens Scottish National Party
Glasgow South West
270 150 0.14% Alex Norris Labour (Co-op)
Nottingham North
271 149 0.14% Janet Daby Labour
Lewisham East
272 149 0.14% Gary Sambrook Conservative
Birmingham, Northfield
273 149 0.14% Conor Burns Conservative
Bournemouth West
274 148 0.14% Jeremy Quin Conservative
Horsham
275 148 0.14% Hilary Benn Labour
Leeds Central
276 148 0.14% Anne-Marie Trevelyan Conservative
Berwick-upon-Tweed
277 148 0.14% Anne Marie Morris Conservative
Newton Abbot
278 148 0.14% Elliot Colburn Conservative
Carshalton and Wallington
279 148 0.14% Sir Greg Knight Conservative
East Yorkshire
280 147 0.14% Stephanie Peacock Labour
Barnsley East
281 147 0.14% Chris Skidmore Conservative
Kingswood
282 147 0.14% Dame Cheryl Gillan Conservative
Chesham and Amersham
283 147 0.14% Dame Rosie Winterton Labour
Doncaster Central
284 146 0.14% Peter Kyle Labour
Hove
285 146 0.14% Paul Bristow Conservative
Peterborough
286 146 0.14% Wendy Chamberlain Liberal Democrat
North East Fife
287 145 0.14% Margaret Greenwood Labour
Wirral West
288 145 0.14% James Brokenshire Conservative
Old Bexley and Sidcup
289 145 0.14% Ruth Edwards Conservative
Rushcliffe
290 145 0.14% Clive Efford Labour
Eltham
291 145 0.14% Robert Halfon Conservative
Harlow
292 144 0.14% Dr Luke Evans Conservative
Bosworth
293 144 0.14% Henry Smith Conservative
Crawley
294 144 0.14% Daisy Cooper Liberal Democrat
St Albans
295 144 0.14% Jonathan Gullis Conservative
Stoke-on-Trent North
296 143 0.13% John Cryer Labour
Leyton and Wanstead
297 143 0.13% Karin Smyth Labour
Bristol South
298 143 0.13% Mrs Sheryll Murray Conservative
South East Cornwall
299 142 0.13% Jane Stevenson Conservative
Wolverhampton North East
300 142 0.13% Edward Argar Conservative
Charnwood
301 142 0.13% Tom Pursglove Conservative
Corby
302 142 0.13% Chris Philp Conservative
Croydon South
303 141 0.13% Dan Jarvis Labour
Barnsley Central
304 141 0.13% Stuart C McDonald Scottish National Party
Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East
305 140 0.13% Mrs Maria Miller Conservative
Basingstoke
306 140 0.13% Mrs Flick Drummond Conservative
Meon Valley
307 140 0.13% Kirsten Oswald Scottish National Party
East Renfrewshire
308 140 0.13% Michelle Donelan Conservative
Chippenham
309 140 0.13% Dr Ben Spencer Conservative
Runnymede and Weybridge
310 140 0.13% Gill Furniss Labour
Sheffield, Brightside and Hillsborough
311 140 0.13% Angela Crawley Scottish National Party
Lanark and Hamilton East
312 140 0.13% Jim Shannon Democratic Unionist Party
Strangford
313 139 0.13% Nigel Mills Conservative
Amber Valley
314 139 0.13% James Heappey Conservative
Wells
315 139 0.13% Sir Robert Syms Conservative
Poole
316 139 0.13% Stephen McPartland Conservative
Stevenage
317 138 0.13% Sir Geoffrey Clifton-Brown Conservative
The Cotswolds
318 138 0.13% Dame Eleanor Laing Conservative
Epping Forest
319 138 0.13% David Duguid Conservative
Banff and Buchan
320 137 0.13% Mark Tami Labour
Alyn and Deeside
321 137 0.13% Kevin Foster Conservative
Torbay
322 137 0.13% Kit Malthouse Conservative
North West Hampshire
323 137 0.13% Mr Toby Perkins Labour
Chesterfield
324 137 0.13% Sarah Jones Labour
Croydon Central
325 137 0.13% Amanda Solloway Conservative
Derby North
326 137 0.13% Louise Haigh Labour
Sheffield, Heeley
327 137 0.13% Craig Mackinlay Conservative
South Thanet
328 136 0.13% Rosie Duffield Labour
Canterbury
329 136 0.13% James Gray Conservative
North Wiltshire
330 136 0.13% Alec Shelbrooke Conservative
Elmet and Rothwell
331 135 0.13% Mark Fletcher Conservative
Bolsover
332 135 0.13% Priti Patel Conservative
Witham
333 135 0.13% Scott Mann Conservative
North Cornwall
334 135 0.13% John Glen Conservative
Salisbury
335 134 0.13% Brendan Clarke-Smith Conservative
Bassetlaw
336 134 0.13% Sir Peter Bottomley Conservative
Worthing West
337 134 0.13% Sir Oliver Heald Conservative
North East Hertfordshire
338 134 0.13% Dr Andrew Murrison Conservative
South West Wiltshire
339 134 0.13% Jon Trickett Labour
Hemsworth
340 133 0.12% Michael Gove Conservative
Surrey Heath
341 133 0.12% Leo Docherty Conservative
Aldershot
342 133 0.12% Liz Kendall Labour
Leicester West
343 133 0.12% Mr Peter Bone Conservative
Wellingborough
344 133 0.12% Dr Jamie Wallis Conservative
Bridgend
345 133 0.12% Damian Hinds Conservative
East Hampshire
346 133 0.12% Laura Trott Conservative
Sevenoaks
347 132 0.12% Mr Philip Hollobone Conservative
Kettering
348 132 0.12% Mrs Theresa May Conservative
Maidenhead
349 132 0.12% Andrew Bridgen Conservative
North West Leicestershire
350 132 0.12% Gareth Bacon Conservative
Orpington
351 132 0.12% Theo Clarke Conservative
Stafford
352 132 0.12% Mike Hill Labour
Hartlepool
353 131 0.12% Joy Morrissey Conservative
Beaconsfield
354 131 0.12% Jack Dromey Labour
Birmingham, Erdington
355 131 0.12% Margaret Beckett Labour
Derby South
356 131 0.12% Colum Eastwood Social Democratic & Labour Party
Foyle
357 130 0.12% Mohammad Yasin Labour
Bedford
358 130 0.12% Preet Kaur Gill Labour (Co-op)
Birmingham, Edgbaston
359 130 0.12% Laura Farris Conservative
Newbury
360 130 0.12% Danny Kruger Conservative
Devizes
361 130 0.12% Mark Eastwood Conservative
Dewsbury
362 130 0.12% Stewart Malcolm McDonald Scottish National Party
Glasgow South
363 129 0.12% Nick Thomas-Symonds Labour
Torfaen
364 129 0.12% Graham Stuart Conservative
Beverley and Holderness
365 129 0.12% Adam Afriyie Conservative
Windsor
366 129 0.12% Mrs Pauline Latham Conservative
Mid Derbyshire
367 129 0.12% Mr Steve Baker Conservative
Wycombe
368 129 0.12% Sajid Javid Conservative
Bromsgrove
369 129 0.12% Caroline Nokes Conservative
Romsey and Southampton North
370 129 0.12% Alexander Stafford Conservative
Rother Valley
371 129 0.12% Alan Mak Conservative
Havant
372 129 0.12% Jo Gideon Conservative
Stoke-on-Trent Central
373 128 0.12% Ellie Reeves Labour
Lewisham West and Penge
374 128 0.12% Michael Fabricant Conservative
Lichfield
375 128 0.12% Neil Gray Scottish National Party
Airdrie and Shotts
376 128 0.12% Mary Kelly Foy Labour
City of Durham
377 128 0.12% Oliver Dowden Conservative
Hertsmere
378 127 0.12% Bim Afolami Conservative
Hitchin and Harpenden
379 127 0.12% Rebecca Pow Conservative
Taunton Deane
380 127 0.12% Dr Julian Lewis Conservative
New Forest East
381 127 0.12% Steven Bonnar Scottish National Party
Coatbridge, Chryston and Bellshill
382 127 0.12% Anneliese Dodds Labour (Co-op)
Oxford East
383 127 0.12% Miriam Cates Conservative
Penistone and Stocksbridge
384 127 0.12% Chris Heaton-Harris Conservative
Daventry
385 127 0.12% Mr Robert Goodwill Conservative
Scarborough and Whitby
386 127 0.12% John Howell Conservative
Henley
387 126 0.12% Matt Western Labour
Warwick and Leamington
388 126 0.12% Ms Nusrat Ghani Conservative
Wealden
389 126 0.12% Stuart Anderson Conservative
Wolverhampton South West
390 126 0.12% Jack Brereton Conservative
Stoke-on-Trent South
391 125 0.12% Catherine West Labour
Hornsey and Wood Green
392 125 0.12% Nigel Huddleston Conservative
Mid Worcestershire
393 125 0.12% Sir Paul Beresford Conservative
Mole Valley
394 125 0.12% Mr Clive Betts Labour
Sheffield South East
395 124 0.12% Munira Wilson Liberal Democrat
Twickenham
396 124 0.12% Claire Hanna Social Democratic & Labour Party
Belfast South
397 124 0.12% Nia Griffith Labour
Llanelli
398 124 0.12% Steve McCabe Labour
Birmingham, Selly Oak
399 124 0.12% Mark Pawsey Conservative
Rugby
400 124 0.12% Karen Bradley Conservative
Staffordshire Moorlands
401 124 0.12% Guy Opperman Conservative
Hexham
402 123 0.12% Dr James Davies Conservative
Vale of Clwyd
403 123 0.12% Alex Sobel Labour (Co-op)
Leeds North West
404 123 0.12% Craig Tracey Conservative
North Warwickshire
405 122 0.11% Andrew Griffith Conservative
Arundel and South Downs
406 122 0.11% Chris Loder Conservative
West Dorset
407 122 0.11% Harriett Baldwin Conservative
West Worcestershire
408 122 0.11% Nick Gibb Conservative
Bognor Regis and Littlehampton
409 122 0.11% Thangam Debbonaire Labour
Bristol West
410 122 0.11% Mr Alister Jack Conservative
Dumfries and Galloway
411 122 0.11% Theresa Villiers Conservative
Chipping Barnet
412 122 0.11% Jeremy Hunt Conservative
South West Surrey
413 121 0.11% Karl Turner Labour
Kingston upon Hull East
414 121 0.11% Eddie Hughes Conservative
Walsall North
415 121 0.11% Sarah Owen Labour
Luton North
416 121 0.11% Mel Stride Conservative
Central Devon
417 121 0.11% Edward Miliband Labour
Doncaster North
418 121 0.11% David Linden Scottish National Party
Glasgow East
419 121 0.11% Carol Monaghan Scottish National Party
Glasgow North West
420 121 0.11% Neil O'Brien Conservative
Harborough
421 121 0.11% Sir William Cash Conservative
Stone
422 120 0.11% Mr Ranil Jayawardena Conservative
North East Hampshire
423 119 0.11% Mr Tobias Ellwood Conservative
Bournemouth East
424 118 0.11% Emma Hardy Labour
Kingston upon Hull West and Hessle
425 118 0.11% John Redwood Conservative
Wokingham
426 118 0.11% Sarah Atherton Conservative
Wrexham
427 118 0.11% Sir Charles Walker Conservative
Broxbourne
428 118 0.11% Taiwo Owatemi Labour
Coventry North West
429 118 0.11% David Simmonds Conservative
Ruislip, Northwood and Pinner
430 118 0.11% Jack Lopresti Conservative
Filton and Bradley Stoke
431 117 0.11% Mims Davies Conservative
Mid Sussex
432 117 0.11% Andrew Percy Conservative
Brigg and Goole
433 117 0.11% Peter Gibson Conservative
Darlington
434 117 0.11% Drew Hendry Scottish National Party
Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey
435 117 0.11% Matt Vickers Conservative
Stockton South
436 116 0.11% Kevin Hollinrake Conservative
Thirsk and Malton
437 116 0.11% Richard Burgon Labour
Leeds East
438 116 0.11% Philip Dunne Conservative
Ludlow
439 116 0.11% Mr Ian Liddell-Grainger Conservative
Bridgwater and West Somerset
440 116 0.11% Matt Rodda Labour
Reading East
441 116 0.11% Caroline Ansell Conservative
Eastbourne
442 116 0.11% Mrs Heather Wheeler Conservative
South Derbyshire
443 115 0.11% Anna McMorrin Labour
Cardiff North
444 115 0.11% Crispin Blunt Conservative
Reigate
445 115 0.11% Mr David Davis Conservative
Haltemprice and Howden
446 114 0.11% Paul Scully Conservative
Sutton and Cheam
447 114 0.11% Rachel Hopkins Labour
Luton South
448 114 0.11% Mark Garnier Conservative
Wyre Forest
449 113 0.11% Wendy Morton Conservative
Aldridge-Brownhills
450 113 0.11% Vicky Foxcroft Labour
Lewisham, Deptford
451 113 0.11% Stephen Doughty Labour (Co-op)
Cardiff South and Penarth
452 113 0.11% James Morris Conservative
Halesowen and Rowley Regis
453 112 0.11% Ben Bradley Conservative
Mansfield
454 112 0.11% Matt Warman Conservative
Boston and Skegness
455 112 0.11% Mr Jonathan Lord Conservative
Woking
456 112 0.11% Kevin Brennan Labour
Cardiff West
457 111 0.10% Tom Hunt Conservative
Ipswich
458 111 0.10% Jess Phillips Labour
Birmingham, Yardley
459 111 0.10% Steve Brine Conservative
Winchester
460 111 0.10% David Mundell Conservative
Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale
461 111 0.10% Sir Iain Duncan Smith Conservative
Chingford and Woodford Green
462 111 0.10% John Lamont Conservative
Berwickshire, Roxburgh and Selkirk
463 110 0.10% John Spellar Labour
Warley
464 110 0.10% Simon Hoare Conservative
North Dorset
465 109 0.10% Saqib Bhatti Conservative
Meriden
466 109 0.10% Brendan O'Hara Scottish National Party
Argyll and Bute
467 109 0.10% Allan Dorans Scottish National Party
Ayr, Carrick and Cumnock
468 109 0.10% Helen Hayes Labour
Dulwich and West Norwood
469 109 0.10% Grahame Morris Labour
Easington
470 109 0.10% James Cartlidge Conservative
South Suffolk
471 108 0.10% Jacob Young Conservative
Redcar
472 108 0.10% Mike Wood Conservative
Dudley South
473 107 0.10% Jonathan Ashworth Labour (Co-op)
Leicester South
474 107 0.10% Robert Jenrick Conservative
Newark
475 107 0.10% Aaron Bell Conservative
Newcastle-under-Lyme
476 107 0.10% Selaine Saxby Conservative
North Devon
477 107 0.10% Mr Jacob Rees-Mogg Conservative
North East Somerset
478 107 0.10% Lilian Greenwood Labour
Nottingham South
479 107 0.10% Martin Vickers Conservative
Cleethorpes
480 107 0.10% Alex Davies-Jones Labour
Pontypridd
481 107 0.10% Feryal Clark Labour
Enfield North
482 107 0.10% Mr Tanmanjeet Singh Dhesi Labour
Slough
483 106 0.10% Sir Edward Davey Liberal Democrat
Kingston and Surbiton
484 106 0.10% Fabian Hamilton Labour
Leeds North East
485 106 0.10% Steve Reed Labour (Co-op)
Croydon North
486 106 0.10% Dominic Raab Conservative
Esher and Walton
487 106 0.10% Sir John Hayes Conservative
South Holland and The Deepings
488 106 0.10% Matthew Pennycook Labour
Greenwich and Woolwich
489 106 0.10% Alex Cunningham Labour
Stockton North
490 105 0.10% Lee Rowley Conservative
North East Derbyshire
491 105 0.10% Sarah Champion Labour
Rotherham
492 105 0.10% Paul Blomfield Labour
Sheffield Central
493 104 0.10% Mr Andrew Mitchell Conservative
Sutton Coldfield
494 104 0.10% Bob Stewart Conservative
Beckenham
495 104 0.10% Pat McFadden Labour
Wolverhampton South East
496 104 0.10% Nick Fletcher Conservative
Don Valley
497 104 0.10% Julian Knight Conservative
Solihull
498 104 0.10% Angela Richardson Conservative
Guildford
499 104 0.10% Anne McLaughlin Scottish National Party
Glasgow North East
500 103 0.10% Dehenna Davison Conservative
Bishop Auckland
501 103 0.10% Sir Robert Neill Conservative
Bromley and Chislehurst
502 103 0.10% Simon Hart Conservative
Carmarthen West and South Pembrokeshire
503 103 0.10% Alison Thewliss Scottish National Party
Glasgow Central
504 103 0.10% Dr Thérèse Coffey Conservative
Suffolk Coastal
505 102 0.10% Valerie Vaz Labour
Walsall South
506 102 0.10% Wayne David Labour
Caerphilly
507 101 0.09% James Sunderland Conservative
Bracknell
508 100 0.09% Alun Cairns Conservative
Vale of Glamorgan
509 100 0.09% Zarah Sultana Labour
Coventry South
510 99 0.09% Ruth Cadbury Labour
Brentford and Isleworth
511 99 0.09% Sir Desmond Swayne Conservative
New Forest West
512 99 0.09% Dr Dan Poulter Conservative
Central Suffolk and North Ipswich
513 99 0.09% Mr Marcus Jones Conservative
Nuneaton
514 99 0.09% Alok Sharma Conservative
Reading West
515 99 0.09% Rishi Sunak Conservative
Richmond (Yorks)
516 98 0.09% Virginia Crosbie Conservative
Ynys Môn
517 98 0.09% Sir Christopher Chope Conservative
Christchurch
518 98 0.09% Dr Neil Hudson Conservative
Penrith and The Border
519 98 0.09% Miss Sarah Dines Conservative
Derbyshire Dales
520 98 0.09% David Warburton Conservative
Somerton and Frome
521 98 0.09% Lia Nici Conservative
Great Grimsby
522 98 0.09% Ronnie Cowan Scottish National Party
Inverclyde
523 97 0.09% Carolyn Harris Labour
Swansea East
524 97 0.09% Tim Farron Liberal Democrat
Westmorland and Lonsdale
525 97 0.09% Dr Liam Fox Conservative
North Somerset
526 97 0.09% James Wild Conservative
North West Norfolk
527 97 0.09% Douglas Ross Conservative
Moray
528 96 0.09% Wes Streeting Labour
Ilford North
529 96 0.09% Kate Griffiths Conservative
Burton
530 96 0.09% Bill Wiggin Conservative
North Herefordshire
531 96 0.09% Gillian Keegan Conservative
Chichester
532 95 0.09% Naz Shah Labour
Bradford West
533 95 0.09% Sarah Olney Liberal Democrat
Richmond Park
534 94 0.09% Christopher Pincher Conservative
Tamworth
535 94 0.09% Colleen Fletcher Labour
Coventry North East
536 94 0.09% Simon Jupp Conservative
East Devon
537 94 0.09% Holly Mumby-Croft Conservative
Scunthorpe
538 93 0.09% Keir Starmer Labour
Holborn and St Pancras
539 93 0.09% Shaun Bailey Conservative
West Bromwich West
540 93 0.09% Jessica Morden Labour
Newport East
541 93 0.09% Ben Lake Plaid Cymru
Ceredigion
542 92 0.09% Ruth Jones Labour
Newport West
543 92 0.09% Ms Harriet Harman Labour
Camberwell and Peckham
544 92 0.09% Daniel Zeichner Labour
Cambridge
545 92 0.09% Chris Elmore Labour
Ogmore
546 92 0.09% Fleur Anderson Labour
Putney
547 92 0.09% John McDonnell Labour
Hayes and Harlington
548 92 0.09% Nadhim Zahawi Conservative
Stratford-on-Avon
549 91 0.09% Maria Caulfield Conservative
Lewes
550 91 0.09% John Stevenson Conservative
Carlisle
551 91 0.09% Jonathan Edwards Plaid Cymru
Carmarthen East and Dinefwr
552 91 0.09% Paul Howell Conservative
Sedgefield
553 91 0.09% Suzanne Webb Conservative
Stourbridge
554 90 0.08% Neil Parish Conservative
Tiverton and Honiton
555 90 0.08% Neil Coyle Labour
Bermondsey and Old Southwark
556 90 0.08% Andy McDonald Labour
Middlesbrough
557 90 0.08% Dr Philippa Whitford Scottish National Party
Central Ayrshire
558 90 0.08% Amy Callaghan Scottish National Party
East Dunbartonshire
559 90 0.08% Mr Gregory Campbell Democratic Unionist Party
East Londonderry
560 90 0.08% Olivia Blake Labour
Sheffield, Hallam
561 90 0.08% Tonia Antoniazzi Labour
Gower
562 90 0.08% Dr Matthew Offord Conservative
Hendon
563 89 0.08% Mr Simon Clarke Conservative
Middlesbrough South and East Cleveland
564 88 0.08% Jeremy Corbyn Labour
Islington North
565 88 0.08% Dr Rosena Allin-Khan Labour
Tooting
566 88 0.08% Andrew Lewer Conservative
Northampton South
567 87 0.08% Siobhain McDonagh Labour
Mitcham and Morden
568 87 0.08% Patrick Grady Scottish National Party
Glasgow North
569 86 0.08% Anthony Mangnall Conservative
Totnes
570 86 0.08% John Finucane Sinn Féin
Belfast North
571 85 0.08% David T C Davies Conservative
Monmouth
572 85 0.08% Rob Roberts Conservative
Delyn
573 85 0.08% Marco Longhi Conservative
Dudley North
574 85 0.08% Dr Rupa Huq Labour
Ealing Central and Acton
575 83 0.08% Ian Blackford Scottish National Party
Ross, Skye and Lochaber
576 83 0.08% Michael Tomlinson Conservative
Mid Dorset and North Poole
577 83 0.08% Mr Marcus Fysh Conservative
Yeovil
578 83 0.08% Christina Rees Labour (Co-op)
Neath
579 82 0.08% Órfhlaith Begley Sinn Féin
West Tyrone
580 82 0.08% Simon Baynes Conservative
Clwyd South
581 82 0.08% Ms Diane Abbott Labour
Hackney North and Stoke Newington
582 81 0.08% Ms Lyn Brown Labour
West Ham
583 81 0.08% Stephen Hammond Conservative
Wimbledon
584 81 0.08% Darren Jones Labour
Bristol North West
585 81 0.08% Paul Girvan Democratic Unionist Party
South Antrim
586 81 0.08% Mike Freer Conservative
Finchley and Golders Green
587 80 0.08% Mr David Jones Conservative
Clwyd West
588 79 0.07% Sir Jeffrey M Donaldson Democratic Unionist Party
Lagan Valley
589 78 0.07% Nicola Richards Conservative
West Bromwich East
590 78 0.07% James Murray Labour (Co-op)
Ealing North
591 78 0.07% Bambos Charalambous Labour
Enfield, Southgate
592 77 0.07% Wera Hobhouse Liberal Democrat
Bath
593 77 0.07% Meg Hillier Labour (Co-op)
Hackney South and Shoreditch
594 76 0.07% Robin Millar Conservative
Aberconwy
595 76 0.07% Fay Jones Conservative
Brecon and Radnorshire
596 76 0.07% Jamie Stone Liberal Democrat
Caithness, Sutherland and Easter Ross
597 75 0.07% Tahir Ali Labour
Birmingham, Hall Green
598 75 0.07% Seema Malhotra Labour (Co-op)
Feltham and Heston
599 73 0.07% Claudia Webbe Labour
Leicester East
600 73 0.07% Michael Ellis Conservative
Northampton North
601 71 0.07% Chris Evans Labour (Co-op)
Islwyn
602 71 0.07% Jeremy Wright Conservative
Kenilworth and Southam
603 71 0.07% Jo Stevens Labour
Cardiff Central
604 71 0.07% Beth Winter Labour
Cynon Valley
605 70 0.07% Mr Khalid Mahmood Labour
Birmingham, Perry Barr
606 70 0.07% Apsana Begum Labour
Poplar and Limehouse
607 70 0.07% Sammy Wilson Democratic Unionist Party
East Antrim
608 68 0.06% Stephen Kinnock Labour
Aberavon
609 68 0.06% Trudy Harrison Conservative
Copeland
610 68 0.06% Stephen Crabb Conservative
Preseli Pembrokeshire
611 68 0.06% Chris Bryant Labour
Rhondda
612 67 0.06% Luke Hall Conservative
Thornbury and Yate
613 67 0.06% Florence Eshalomi Labour (Co-op)
Vauxhall
614 67 0.06% Liam Byrne Labour
Birmingham, Hodge Hill
615 66 0.06% Mr David Lammy Labour
Tottenham
616 64 0.06% Geraint Davies Labour (Co-op)
Swansea West
617 64 0.06% Marsha De Cordova Labour
Battersea
618 64 0.06% Bell Ribeiro-Addy Labour
Streatham
619 63 0.06% Ian Paisley Democratic Unionist Party
North Antrim
620 62 0.06% Mark Jenkinson Conservative
Workington
621 61 0.06% Mr Virendra Sharma Labour
Ealing, Southall
622 61 0.06% Tulip Siddiq Labour
Hampstead and Kilburn
623 60 0.06% Emily Thornberry Labour
Islington South and Finsbury
624 60 0.06% Nickie Aiken Conservative
Cities of London and Westminster
625 58 0.05% Rushanara Ali Labour
Bethnal Green and Bow
626 58 0.05% Michelle Gildernew Sinn Féin
Fermanagh and South Tyrone
627 57 0.05% Nick Smith Labour
Blaenau Gwent
628 56 0.05% Greg Hands Conservative
Chelsea and Fulham
629 55 0.05% Carla Lockhart Democratic Unionist Party
Upper Bann
630 55 0.05% Gerald Jones Labour
Merthyr Tydfil and Rhymney
631 55 0.05% Stephen Timms Labour
East Ham
632 54 0.05% Dawn Butler Labour
Brent Central
633 54 0.05% Andy Slaughter Labour
Hammersmith
634 54 0.05% Bob Blackman Conservative
Harrow East
635 54 0.05% Gareth Thomas Labour (Co-op)
Harrow West
636 50 0.05% Sam Tarry Labour
Ilford South
637 50 0.05% Shabana Mahmood Labour
Birmingham, Ladywood
638 48 0.05% Craig Williams Conservative
Montgomeryshire
639 45 0.04% Kate Osamor Labour (Co-op)
Edmonton
640 43 0.04% Ms Karen Buck Labour
Westminster North
641 41 0.04% Barry Gardiner Labour
Brent North
642 40 0.04% Chris Hazzard Sinn Féin
South Down
643 39 0.04% Hywel Williams Plaid Cymru
Arfon
644 39 0.04% Liz Saville Roberts Plaid Cymru
Dwyfor Meirionnydd
645 34 0.03% Felicity Buchan Conservative
Kensington
646 34 0.03% Paul Maskey Sinn Féin
Belfast West
647 31 0.03% Francie Molloy Sinn Féin
Mid Ulster
648 24 0.02% Mr Alistair Carmichael Liberal Democrat
Orkney and Shetland
649 22 0.02% Mickey Brady Sinn Féin
Newry and Armagh
650 16 0.02% Angus Brendan MacNeil Scottish National Party
Na h-Eileanan an Iar