72,241 Petition Signatories by Constituency

Rank Constituency Signatures % of Total Signatures MP Party-Constituency
1 648 0.90% Cherilyn Mackrory Conservative
Truro and Falmouth
2 631 0.87% Dr Julian Lewis Conservative
New Forest East
3 587 0.81% Sir Desmond Swayne Conservative
New Forest West
4 555 0.77% Gareth Davies Conservative
Grantham and Stamford
5 515 0.71% Crispin Blunt Conservative
Reigate
6 493 0.68% Jo Churchill Conservative
Bury St Edmunds
7 471 0.65% Nigel Adams Conservative
Selby and Ainsty
8 453 0.63% George Eustice Conservative
Camborne and Redruth
9 448 0.62% Andrew Stephenson Conservative
Pendle
10 424 0.59% Dr Kieran Mullan Conservative
Crewe and Nantwich
11 401 0.56% Simon Fell Conservative
Barrow and Furness
12 400 0.55% Bob Seely Conservative
Isle of Wight
13 388 0.54% Robert Halfon Conservative
Harlow
14 378 0.52% Julian Sturdy Conservative
York Outer
15 374 0.52% Hilary Benn Labour
Leeds Central
16 374 0.52% Caroline Lucas Green Party
Brighton, Pavilion
17 362 0.50% Will Quince Conservative
Colchester
18 361 0.50% Richard Graham Conservative
Gloucester
19 356 0.49% Steve Double Conservative
St Austell and Newquay
20 347 0.48% Mr Ben Bradshaw Labour
Exeter
21 342 0.47% Mr Ian Liddell-Grainger Conservative
Bridgwater and West Somerset
22 333 0.46% John Penrose Conservative
Weston-super-Mare
23 330 0.46% Sir Christopher Chope Conservative
Christchurch
24 324 0.45% Mr Tobias Ellwood Conservative
Bournemouth East
25 322 0.45% Claire Coutinho Conservative
East Surrey
26 318 0.44% Kate Griffiths Conservative
Burton
27 317 0.44% David Morris Conservative
Morecambe and Lunesdale
28 307 0.43% Peter Kyle Labour
Hove
29 297 0.41% Mike Hill Labour
Hartlepool
30 293 0.41% James Heappey Conservative
Wells
31 289 0.40% Dame Rosie Winterton Labour
Doncaster Central
32 289 0.40% Katherine Fletcher Conservative
South Ribble
33 275 0.38% Matt Hancock Conservative
West Suffolk
34 274 0.38% Aaron Bell Conservative
Newcastle-under-Lyme
35 270 0.37% Andy McDonald Labour
Middlesbrough
36 265 0.37% Dr Andrew Murrison Conservative
South West Wiltshire
37 264 0.37% Alex Chalk Conservative
Cheltenham
38 263 0.36% Selaine Saxby Conservative
North Devon
39 262 0.36% Mrs Maria Miller Conservative
Basingstoke
40 259 0.36% Mr Mark Harper Conservative
Forest of Dean
41 258 0.36% Paul Blomfield Labour
Sheffield Central
42 257 0.36% Holly Mumby-Croft Conservative
Scunthorpe
43 246 0.34% Philip Davies Conservative
Shipley
44 242 0.34% James Wild Conservative
North West Norfolk
45 241 0.33% Derek Thomas Conservative
St Ives
46 240 0.33% Chris Philp Conservative
Croydon South
47 239 0.33% Tim Loughton Conservative
East Worthing and Shoreham
48 237 0.33% Siobhan Baillie Conservative
Stroud
49 236 0.33% Sir Greg Knight Conservative
East Yorkshire
50 233 0.32% Jesse Norman Conservative
Hereford and South Herefordshire
51 233 0.32% Theo Clarke Conservative
Stafford
52 231 0.32% Dan Jarvis Labour
Barnsley Central
53 231 0.32% Conor Burns Conservative
Bournemouth West
54 230 0.32% Julia Lopez Conservative
Hornchurch and Upminster
55 229 0.32% Sir Robert Syms Conservative
Poole
56 227 0.31% Clive Lewis Labour
Norwich South
57 225 0.31% Lia Nici Conservative
Great Grimsby
58 224 0.31% Mary Kelly Foy Labour
City of Durham
59 223 0.31% Rosie Cooper Labour
West Lancashire
60 223 0.31% Damien Moore Conservative
Southport
61 221 0.31% Robert Courts Conservative
Witney
62 221 0.31% Layla Moran Liberal Democrat
Oxford West and Abingdon
63 220 0.31% Craig Mackinlay Conservative
South Thanet
64 219 0.30% Mr Marcus Jones Conservative
Nuneaton
65 216 0.30% Louise Haigh Labour
Sheffield, Heeley
66 215 0.30% Thangam Debbonaire Labour
Bristol West
67 215 0.30% Michelle Donelan Conservative
Chippenham
68 213 0.30% Tom Hunt Conservative
Ipswich
69 212 0.29% Jonathan Ashworth Labour (Co-op)
Leicester South
70 211 0.29% Mr Ben Wallace Conservative
Wyre and Preston North
71 209 0.29% Lisa Nandy Labour
Wigan
72 208 0.29% Graham Stuart Conservative
Beverley and Holderness
73 208 0.29% Kerry McCarthy Labour
Bristol East
74 208 0.29% Daniel Kawczynski Conservative
Shrewsbury and Atcham
75 208 0.29% James Cartlidge Conservative
South Suffolk
76 207 0.29% Mick Whitley Labour
Birkenhead
77 206 0.29% Mr Laurence Robertson Conservative
Tewkesbury
78 206 0.29% Sir Peter Bottomley Conservative
Worthing West
79 206 0.29% Rachael Maskell Labour (Co-op)
York Central
80 206 0.29% Sir Lindsay Hoyle Speaker
Chorley
81 206 0.29% Edward Timpson Conservative
Eddisbury
82 205 0.28% Yasmin Qureshi Labour
Bolton South East
83 205 0.28% Kit Malthouse Conservative
North West Hampshire
84 205 0.28% Sir Bernard Jenkin Conservative
Harwich and North Essex
85 204 0.28% Penny Mordaunt Conservative
Portsmouth North
86 203 0.28% Bill Wiggin Conservative
North Herefordshire
87 201 0.28% Karin Smyth Labour
Bristol South
88 201 0.28% Grahame Morris Labour
Easington
89 201 0.28% Justin Madders Labour
Ellesmere Port and Neston
90 201 0.28% Elizabeth Truss Conservative
South West Norfolk
91 200 0.28% Simon Jupp Conservative
East Devon
92 199 0.28% Charlotte Nichols Labour
Warrington North
93 198 0.27% Tim Farron Liberal Democrat
Westmorland and Lonsdale
94 198 0.27% David Warburton Conservative
Somerton and Frome
95 197 0.27% Karl McCartney Conservative
Lincoln
96 196 0.27% Meg Hillier Labour (Co-op)
Hackney South and Shoreditch
97 194 0.27% Stephen Morgan Labour
Portsmouth South
98 194 0.27% Andrew Rosindell Conservative
Romford
99 193 0.27% Sara Britcliffe Conservative
Hyndburn
100 192 0.27% John Glen Conservative
Salisbury
101 189 0.26% Sir Paul Beresford Conservative
Mole Valley
102 188 0.26% Gillian Keegan Conservative
Chichester
103 187 0.26% Mr Marcus Fysh Conservative
Yeovil
104 186 0.26% James Duddridge Conservative
Rochford and Southend East
105 184 0.26% Andrew Percy Conservative
Brigg and Goole
106 184 0.26% James Daly Conservative
Bury North
107 184 0.26% Rosie Duffield Labour
Canterbury
108 183 0.25% Wera Hobhouse Liberal Democrat
Bath
109 180 0.25% Paul Bristow Conservative
Peterborough
110 178 0.25% Keir Starmer Labour
Holborn and St Pancras
111 178 0.25% Mrs Heather Wheeler Conservative
South Derbyshire
112 177 0.25% Jack Lopresti Conservative
Filton and Bradley Stoke
113 177 0.25% Andrew Selous Conservative
South West Bedfordshire
114 175 0.24% Craig Whittaker Conservative
Calder Valley
115 174 0.24% Mr Robin Walker Conservative
Worcester
116 173 0.24% Julian Knight Conservative
Solihull
117 170 0.24% Vicky Ford Conservative
Chelmsford
118 168 0.23% Stephanie Peacock Labour
Barnsley East
119 168 0.23% Mr Jacob Rees-Mogg Conservative
North East Somerset
120 165 0.23% Antony Higginbotham Conservative
Burnley
121 165 0.23% Royston Smith Conservative
Southampton, Itchen
122 164 0.23% Mr Nigel Evans Conservative
Ribble Valley
123 163 0.23% Alan Mak Conservative
Havant
124 163 0.23% Rachel Reeves Labour
Leeds West
125 163 0.23% Apsana Begum Labour
Poplar and Limehouse
126 162 0.22% Jackie Doyle-Price Conservative
Thurrock
127 162 0.22% Christian Matheson Labour
City of Chester
128 161 0.22% Mr Barry Sheerman Labour (Co-op)
Huddersfield
129 161 0.22% Fabian Hamilton Labour
Leeds North East
130 161 0.22% James Morris Conservative
Halesowen and Rowley Regis
131 161 0.22% Navendu Mishra Labour
Stockport
132 160 0.22% Chris Grayling Conservative
Epsom and Ewell
133 159 0.22% Cat Smith Labour
Lancaster and Fleetwood
134 159 0.22% Maria Caulfield Conservative
Lewes
135 158 0.22% Jonathan Gullis Conservative
Stoke-on-Trent North
136 158 0.22% Sir William Cash Conservative
Stone
137 156 0.22% Scott Mann Conservative
North Cornwall
138 155 0.22% Brandon Lewis Conservative
Great Yarmouth
139 154 0.21% Rebecca Pow Conservative
Taunton Deane
140 153 0.21% Damian Hinds Conservative
East Hampshire
141 153 0.21% Sir John Hayes Conservative
South Holland and The Deepings
142 152 0.21% Dr Alan Whitehead Labour
Southampton, Test
143 151 0.21% Matt Vickers Conservative
Stockton South
144 151 0.21% Liz Kendall Labour
Leicester West
145 151 0.21% Mr Richard Holden Conservative
North West Durham
146 151 0.21% Sarah Jones Labour
Croydon Central
147 151 0.21% Jon Cruddas Labour
Dagenham and Rainham
148 151 0.21% Alicia Kearns Conservative
Rutland and Melton
149 150 0.21% Sir Geoffrey Clifton-Brown Conservative
The Cotswolds
150 150 0.21% Dehenna Davison Conservative
Bishop Auckland
151 150 0.21% Yvonne Fovargue Labour
Makerfield
152 149 0.21% James Cleverly Conservative
Braintree
153 149 0.21% Mrs Natalie Elphicke Conservative
Dover
154 148 0.21% Ms Angela Eagle Labour
Wallasey
155 147 0.20% David Johnston Conservative
Wantage
156 147 0.20% Michael Tomlinson Conservative
Mid Dorset and North Poole
157 147 0.20% Mary Robinson Conservative
Cheadle
158 147 0.20% Martin Vickers Conservative
Cleethorpes
159 147 0.20% Peter Gibson Conservative
Darlington
160 147 0.20% Neil O'Brien Conservative
Harborough
161 146 0.20% Mike Amesbury Labour
Weaver Vale
162 146 0.20% Dr Dan Poulter Conservative
Central Suffolk and North Ipswich
163 146 0.20% Marco Longhi Conservative
Dudley North
164 146 0.20% Dr Caroline Johnson Conservative
Sleaford and North Hykeham
165 145 0.20% Jason McCartney Conservative
Colne Valley
166 145 0.20% Holly Lynch Labour
Halifax
167 145 0.20% Daisy Cooper Liberal Democrat
St Albans
168 144 0.20% Mr William Wragg Conservative
Hazel Grove
169 144 0.20% Mr Simon Clarke Conservative
Middlesbrough South and East Cleveland
170 144 0.20% Kwasi Kwarteng Conservative
Spelthorne
171 143 0.20% Jo Gideon Conservative
Stoke-on-Trent Central
172 143 0.20% Robbie Moore Conservative
Keighley
173 143 0.20% Ms Lyn Brown Labour
West Ham
174 142 0.20% Neil Parish Conservative
Tiverton and Honiton
175 142 0.20% Fiona Bruce Conservative
Congleton
176 140 0.19% Chris Skidmore Conservative
Kingswood
177 140 0.19% Dr Jamie Wallis Conservative
Bridgend
178 140 0.19% Mr Owen Paterson Conservative
North Shropshire
179 140 0.19% Sir Mark Hendrick Labour (Co-op)
Preston
180 139 0.19% Julie Elliott Labour
Sunderland Central
181 139 0.19% Mr David Davis Conservative
Haltemprice and Howden
182 138 0.19% Sam Tarry Labour
Ilford South
183 138 0.19% Richard Burgon Labour
Leeds East
184 138 0.19% Matt Western Labour
Warwick and Leamington
185 138 0.19% Mark Logan Conservative
Bolton North East
186 138 0.19% Sir Roger Gale Conservative
North Thanet
187 137 0.19% Mims Davies Conservative
Mid Sussex
188 135 0.19% Mr Toby Perkins Labour
Chesterfield
189 135 0.19% Robert Buckland Conservative
South Swindon
190 134 0.19% Robert Largan Conservative
High Peak
191 134 0.19% Mrs Flick Drummond Conservative
Meon Valley
192 134 0.19% Amanda Milling Conservative
Cannock Chase
193 133 0.18% Chris Heaton-Harris Conservative
Daventry
194 132 0.18% Sally-Ann Hart Conservative
Hastings and Rye
195 132 0.18% James Gray Conservative
North Wiltshire
196 132 0.18% Julian Smith Conservative
Skipton and Ripon
197 131 0.18% Jeff Smith Labour
Manchester, Withington
198 131 0.18% Stuart Anderson Conservative
Wolverhampton South West
199 130 0.18% Naz Shah Labour
Bradford West
200 130 0.18% Lloyd Russell-Moyle Labour (Co-op)
Brighton, Kemptown
201 129 0.18% Stuart Andrew Conservative
Pudsey
202 129 0.18% Jacob Young Conservative
Redcar
203 129 0.18% Lucy Frazer Conservative
South East Cambridgeshire
204 128 0.18% Munira Wilson Liberal Democrat
Twickenham
205 128 0.18% Dean Russell Conservative
Watford
206 128 0.18% Jake Berry Conservative
Rossendale and Darwen
207 128 0.18% Dame Eleanor Laing Conservative
Epping Forest
208 127 0.18% Christopher Pincher Conservative
Tamworth
209 127 0.18% Michael Fabricant Conservative
Lichfield
210 127 0.18% Dr Luke Evans Conservative
Bosworth
211 127 0.18% Margaret Beckett Labour
Derby South
212 127 0.18% Mr Robert Goodwill Conservative
Scarborough and Whitby
213 126 0.17% Julie Marson Conservative
Hertford and Stortford
214 126 0.17% Ms Diane Abbott Labour
Hackney North and Stoke Newington
215 125 0.17% Anthony Mangnall Conservative
Totnes
216 125 0.17% Caroline Ansell Conservative
Eastbourne
217 124 0.17% Claudia Webbe Labour
Leicester East
218 124 0.17% Peter Aldous Conservative
Waveney
219 124 0.17% Chris Green Conservative
Bolton West
220 124 0.17% Priti Patel Conservative
Witham
221 123 0.17% Mark Eastwood Conservative
Dewsbury
222 123 0.17% Kemi Badenoch Conservative
Saffron Walden
223 122 0.17% Dame Margaret Hodge Labour
Barking
224 122 0.17% Andy Carter Conservative
Warrington South
225 122 0.17% Ruth Cadbury Labour
Brentford and Isleworth
226 122 0.17% Luke Pollard Labour (Co-op)
Plymouth, Sutton and Devonport
227 121 0.17% Mrs Theresa May Conservative
Maidenhead
228 121 0.17% Mr Shailesh Vara Conservative
North West Cambridgeshire
229 121 0.17% Paul Holmes Conservative
Eastleigh
230 121 0.17% Sir David Amess Conservative
Southend West
231 120 0.17% Luke Hall Conservative
Thornbury and Yate
232 120 0.17% James Grundy Conservative
Leigh
233 120 0.17% Nick Gibb Conservative
Bognor Regis and Littlehampton
234 120 0.17% Justin Tomlinson Conservative
North Swindon
235 119 0.17% Sir Edward Davey Liberal Democrat
Kingston and Surbiton
236 119 0.17% Alex Sobel Labour (Co-op)
Leeds North West
237 119 0.17% Andrea Jenkyns Conservative
Morley and Outwood
238 119 0.17% Mrs Sheryll Murray Conservative
South East Cornwall
239 118 0.16% Andrew Griffith Conservative
Arundel and South Downs
240 118 0.16% Rushanara Ali Labour
Bethnal Green and Bow
241 118 0.16% Steve Brine Conservative
Winchester
242 118 0.16% Suella Braverman Conservative
Fareham
243 117 0.16% Matt Warman Conservative
Boston and Skegness
244 117 0.16% Caroline Nokes Conservative
Romsey and Southampton North
245 116 0.16% Mr Geoffrey Cox Conservative
Torridge and West Devon
246 116 0.16% Emma Hardy Labour
Kingston upon Hull West and Hessle
247 116 0.16% Nigel Huddleston Conservative
Mid Worcestershire
248 116 0.16% Anneliese Dodds Labour (Co-op)
Oxford East
249 116 0.16% Miriam Cates Conservative
Penistone and Stocksbridge
250 115 0.16% Chris Clarkson Conservative
Heywood and Middleton
251 115 0.16% Preet Kaur Gill Labour (Co-op)
Birmingham, Edgbaston
252 115 0.16% Kim Johnson Labour
Liverpool, Riverside
253 115 0.16% Jane Hunt Conservative
Loughborough
254 115 0.16% Mark Garnier Conservative
Wyre Forest
255 115 0.16% Darren Jones Labour
Bristol North West
256 114 0.16% Harriett Baldwin Conservative
West Worcestershire
257 114 0.16% Mark Jenkinson Conservative
Workington
258 114 0.16% Andrew Bridgen Conservative
North West Leicestershire
259 114 0.16% Matt Rodda Labour
Reading East
260 114 0.16% Paul Howell Conservative
Sedgefield
261 113 0.16% Mel Stride Conservative
Central Devon
262 113 0.16% Conor McGinn Labour
St Helens North
263 112 0.16% Jack Brereton Conservative
Stoke-on-Trent South
264 112 0.16% Suzanne Webb Conservative
Stourbridge
265 112 0.16% Debbie Abrahams Labour
Oldham East and Saddleworth
266 112 0.16% Jim McMahon Labour (Co-op)
Oldham West and Royton
267 112 0.16% Derek Twigg Labour
Halton
268 111 0.15% Paul Maynard Conservative
Blackpool North and Cleveleys
269 111 0.15% Iain Stewart Conservative
Milton Keynes South
270 111 0.15% Michael Ellis Conservative
Northampton North
271 110 0.15% Emily Thornberry Labour
Islington South and Finsbury
272 110 0.15% Sarah Owen Labour
Luton North
273 110 0.15% David Rutley Conservative
Macclesfield
274 110 0.15% Alex Cunningham Labour
Stockton North
275 109 0.15% Simon Hoare Conservative
North Dorset
276 108 0.15% Jeremy Corbyn Labour
Islington North
277 108 0.15% Tahir Ali Labour
Birmingham, Hall Green
278 107 0.15% Stephen Timms Labour
East Ham
279 107 0.15% Gill Furniss Labour
Sheffield, Brightside and Hillsborough
280 107 0.15% Alec Shelbrooke Conservative
Elmet and Rothwell
281 106 0.15% Alison McGovern Labour
Wirral South
282 106 0.15% Olivia Blake Labour
Sheffield, Hallam
283 106 0.15% Alberto Costa Conservative
South Leicestershire
284 106 0.15% Karen Bradley Conservative
Staffordshire Moorlands
285 105 0.15% Vicky Foxcroft Labour
Lewisham, Deptford
286 105 0.15% Amanda Solloway Conservative
Derby North
287 104 0.14% John Howell Conservative
Henley
288 104 0.14% Imran Hussain Labour
Bradford East
289 103 0.14% Rob Butler Conservative
Aylesbury
290 103 0.14% Victoria Prentis Conservative
Banbury
291 103 0.14% Dr Ben Spencer Conservative
Runnymede and Weybridge
292 103 0.14% Mr Tanmanjeet Singh Dhesi Labour
Slough
293 103 0.14% Andrew Jones Conservative
Harrogate and Knaresborough
294 102 0.14% Robert Jenrick Conservative
Newark
295 102 0.14% Mr Clive Betts Labour
Sheffield South East
296 101 0.14% Nick Fletcher Conservative
Don Valley
297 101 0.14% Edward Miliband Labour
Doncaster North
298 101 0.14% Gordon Henderson Conservative
Sittingbourne and Sheppey
299 101 0.14% Damian Collins Conservative
Folkestone and Hythe
300 101 0.14% Mrs Emma Lewell-Buck Labour
South Shields
301 100 0.14% Caroline Dinenage Conservative
Gosport
302 99 0.14% Mohammad Yasin Labour
Bedford
303 99 0.14% Philip Dunne Conservative
Ludlow
304 98 0.14% Mr David Lammy Labour
Tottenham
305 98 0.14% Anne Marie Morris Conservative
Newton Abbot
306 98 0.14% Stephen Metcalfe Conservative
South Basildon and East Thurrock
307 97 0.13% Chris Loder Conservative
West Dorset
308 97 0.13% Lucy Powell Labour (Co-op)
Manchester Central
309 97 0.13% Mark Menzies Conservative
Fylde
310 96 0.13% Kevin Foster Conservative
Torbay
311 96 0.13% Mr John Baron Conservative
Basildon and Billericay
312 96 0.13% Mr John Whittingdale Conservative
Maldon
313 96 0.13% Rachel Maclean Conservative
Redditch
314 96 0.13% Bill Esterson Labour
Sefton Central
315 96 0.13% Gavin Williamson Conservative
South Staffordshire
316 95 0.13% Kevin Hollinrake Conservative
Thirsk and Malton
317 95 0.13% Nicola Richards Conservative
West Bromwich East
318 95 0.13% Rebecca Harris Conservative
Castle Point
319 94 0.13% Daniel Zeichner Labour
Cambridge
320 94 0.13% Henry Smith Conservative
Crawley
321 94 0.13% Mr Richard Bacon Conservative
South Norfolk
322 93 0.13% Saqib Bhatti Conservative
Meriden
323 93 0.13% Edward Argar Conservative
Charnwood
324 92 0.13% Ms Nadine Dorries Conservative
Mid Bedfordshire
325 92 0.13% Sajid Javid Conservative
Bromsgrove
326 92 0.13% Tony Lloyd Labour
Rochdale
327 92 0.13% Sir Edward Leigh Conservative
Gainsborough
328 91 0.13% Judith Cummins Labour
Bradford South
329 91 0.13% Alex Burghart Conservative
Brentwood and Ongar
330 91 0.13% Danny Kruger Conservative
Devizes
331 91 0.13% Mark Pawsey Conservative
Rugby
332 90 0.13% Jeremy Wright Conservative
Kenilworth and Southam
333 90 0.13% Eddie Hughes Conservative
Walsall North
334 90 0.13% Adam Afriyie Conservative
Windsor
335 90 0.13% Mrs Pauline Latham Conservative
Mid Derbyshire
336 90 0.13% Ms Marie Rimmer Labour
St Helens South and Whiston
337 89 0.12% Dr Thérèse Coffey Conservative
Suffolk Coastal
338 89 0.12% Catherine West Labour
Hornsey and Wood Green
339 89 0.12% Dame Diana Johnson Labour
Kingston upon Hull North
340 89 0.12% John Healey Labour
Wentworth and Dearne
341 89 0.12% Dr Liam Fox Conservative
North Somerset
342 88 0.12% Karl Turner Labour
Kingston upon Hull East
343 88 0.12% Stella Creasy Labour (Co-op)
Walthamstow
344 87 0.12% Nadhim Zahawi Conservative
Stratford-on-Avon
345 87 0.12% Ms Harriet Harman Labour
Camberwell and Peckham
346 86 0.12% Sir Alan Campbell Labour
Tynemouth
347 85 0.12% Victoria Atkins Conservative
Louth and Horncastle
348 85 0.12% Steve Barclay Conservative
North East Cambridgeshire
349 85 0.12% Steve Reed Labour (Co-op)
Croydon North
350 84 0.12% Kate Hollern Labour
Blackburn
351 84 0.12% Giles Watling Conservative
Clacton
352 83 0.12% Bell Ribeiro-Addy Labour
Streatham
353 83 0.12% Christian Wakeford Conservative
Bury South
354 83 0.12% Craig Tracey Conservative
North Warwickshire
355 83 0.12% Rishi Sunak Conservative
Richmond (Yorks)
356 82 0.11% Mark Pritchard Conservative
The Wrekin
357 82 0.11% Sarah Olney Liberal Democrat
Richmond Park
358 81 0.11% Kate Green Labour
Stretford and Urmston
359 80 0.11% John Spellar Labour
Warley
360 79 0.11% Shabana Mahmood Labour
Birmingham, Ladywood
361 79 0.11% James Sunderland Conservative
Bracknell
362 79 0.11% Andrew Gwynne Labour
Denton and Reddish
363 79 0.11% Richard Drax Conservative
South Dorset
364 78 0.11% Sir George Howarth Labour
Knowsley
365 78 0.11% Rachel Hopkins Labour
Luton South
366 78 0.11% Jerome Mayhew Conservative
Broadland
367 78 0.11% Mike Wood Conservative
Dudley South
368 77 0.11% Tracy Brabin Labour (Co-op)
Batley and Spen
369 77 0.11% Mrs Sharon Hodgson Labour
Washington and Sunderland West
370 77 0.11% Gary Sambrook Conservative
Birmingham, Northfield
371 77 0.11% Steve McCabe Labour
Birmingham, Selly Oak
372 77 0.11% George Freeman Conservative
Mid Norfolk
373 77 0.11% Darren Henry Conservative
Broxtowe
374 77 0.11% Andy Slaughter Labour
Hammersmith
375 76 0.11% Margaret Greenwood Labour
Wirral West
376 76 0.11% Pat McFadden Labour
Wolverhampton South East
377 75 0.10% Mr Andrew Mitchell Conservative
Sutton Coldfield
378 75 0.10% Theresa Villiers Conservative
Chipping Barnet
379 75 0.10% Ruth Edwards Conservative
Rushcliffe
380 75 0.10% Jeremy Hunt Conservative
South West Surrey
381 74 0.10% Bridget Phillipson Labour
Houghton and Sunderland South
382 74 0.10% Grant Shapps Conservative
Welwyn Hatfield
383 74 0.10% Liz Twist Labour
Blaydon
384 74 0.10% Helen Hayes Labour
Dulwich and West Norwood
385 74 0.10% Bambos Charalambous Labour
Enfield, Southgate
386 73 0.10% Zarah Sultana Labour
Coventry South
387 73 0.10% Anthony Browne Conservative
South Cambridgeshire
388 72 0.10% Dr Rosena Allin-Khan Labour
Tooting
389 72 0.10% Angela Rayner Labour
Ashton-under-Lyne
390 72 0.10% Afzal Khan Labour
Manchester, Gorton
391 72 0.10% Chloe Smith Conservative
Norwich North
392 72 0.10% Mr Mark Francois Conservative
Rayleigh and Wickford
393 71 0.10% Mark Fletcher Conservative
Bolsover
394 71 0.10% Richard Fuller Conservative
North East Bedfordshire
395 71 0.10% Tom Pursglove Conservative
Corby
396 71 0.10% Rebecca Long Bailey Labour
Salford and Eccles
397 70 0.10% Marsha De Cordova Labour
Battersea
398 70 0.10% Paula Barker Labour
Liverpool, Wavertree
399 70 0.10% Shaun Bailey Conservative
West Bromwich West
400 70 0.10% Mary Glindon Labour
North Tyneside
401 70 0.10% Andrea Leadsom Conservative
South Northamptonshire
402 69 0.10% Valerie Vaz Labour
Walsall South
403 69 0.10% John Cryer Labour
Leyton and Wanstead
404 69 0.10% Peter Dowd Labour
Bootle
405 69 0.10% Yvette Cooper Labour
Normanton, Pontefract and Castleford
406 69 0.10% Mr Kevan Jones Labour
North Durham
407 69 0.10% Lee Rowley Conservative
North East Derbyshire
408 68 0.09% Imran Ahmad Khan Conservative
Wakefield
409 68 0.09% Huw Merriman Conservative
Bexhill and Battle
410 68 0.09% Mr Ranil Jayawardena Conservative
North East Hampshire
411 68 0.09% Matthew Pennycook Labour
Greenwich and Woolwich
412 67 0.09% Paul Scully Conservative
Sutton and Cheam
413 67 0.09% Sir Graham Brady Conservative
Altrincham and Sale West
414 67 0.09% Chi Onwurah Labour
Newcastle upon Tyne Central
415 66 0.09% Kate Osborne Labour
Jarrow
416 66 0.09% Mr Khalid Mahmood Labour
Birmingham, Perry Barr
417 66 0.09% Ben Everitt Conservative
Milton Keynes North
418 66 0.09% David T C Davies Conservative
Monmouth
419 65 0.09% Jane Stevenson Conservative
Wolverhampton North East
420 65 0.09% Barbara Keeley Labour
Worsley and Eccles South
421 65 0.09% Seema Malhotra Labour (Co-op)
Feltham and Heston
422 64 0.09% Mr Philip Hollobone Conservative
Kettering
423 64 0.09% Chris Elmore Labour
Ogmore
424 64 0.09% Trudy Harrison Conservative
Copeland
425 64 0.09% Dr Rupa Huq Labour
Ealing Central and Acton
426 63 0.09% Jon Trickett Labour
Hemsworth
427 63 0.09% Neil Coyle Labour
Bermondsey and Old Southwark
428 63 0.09% Jess Phillips Labour
Birmingham, Yardley
429 63 0.09% Siobhain McDonagh Labour
Mitcham and Morden
430 63 0.09% Mike Kane Labour
Wythenshawe and Sale East
431 63 0.09% Elliot Colburn Conservative
Carshalton and Wallington
432 63 0.09% Feryal Clark Labour
Enfield North
433 63 0.09% Sir Gary Streeter Conservative
South West Devon
434 62 0.09% Taiwo Owatemi Labour
Coventry North West
435 61 0.08% Colleen Fletcher Labour
Coventry North East
436 59 0.08% Maggie Throup Conservative
Erewash
437 58 0.08% Brendan Clarke-Smith Conservative
Bassetlaw
438 58 0.08% Florence Eshalomi Labour (Co-op)
Vauxhall
439 58 0.08% Nadia Whittome Labour
Nottingham East
440 58 0.08% Maria Eagle Labour
Garston and Halewood
441 57 0.08% Damian Green Conservative
Ashford
442 57 0.08% Duncan Baker Conservative
North Norfolk
443 57 0.08% Nickie Aiken Conservative
Cities of London and Westminster
444 57 0.08% Mr Virendra Sharma Labour
Ealing, Southall
445 56 0.08% Mr Jonathan Djanogly Conservative
Huntingdon
446 56 0.08% Helen Whately Conservative
Faversham and Mid Kent
447 55 0.08% Wendy Morton Conservative
Aldridge-Brownhills
448 55 0.08% Alok Sharma Conservative
Reading West
449 55 0.08% Miss Sarah Dines Conservative
Derbyshire Dales
450 55 0.08% Sarah Champion Labour
Rotherham
451 54 0.08% Ellie Reeves Labour
Lewisham West and Penge
452 54 0.08% Sir Charles Walker Conservative
Broxbourne
453 54 0.08% Dr Neil Hudson Conservative
Penrith and The Border
454 54 0.08% Kelly Tolhurst Conservative
Rochester and Strood
455 53 0.07% Jeremy Quin Conservative
Horsham
456 53 0.07% Janet Daby Labour
Lewisham East
457 53 0.07% Ian Byrne Labour
Liverpool, West Derby
458 53 0.07% Mr Nicholas Brown Labour
Newcastle upon Tyne East
459 53 0.07% Sir Oliver Heald Conservative
North East Hertfordshire
460 53 0.07% Andrew Lewer Conservative
Northampton South
461 53 0.07% Dame Cheryl Gillan Conservative
Chesham and Amersham
462 53 0.07% Mike Freer Conservative
Finchley and Golders Green
463 53 0.07% Mr Gagan Mohindra Conservative
South West Hertfordshire
464 53 0.07% Angela Richardson Conservative
Guildford
465 53 0.07% Jonathan Reynolds Labour (Co-op)
Stalybridge and Hyde
466 52 0.07% Bim Afolami Conservative
Hitchin and Harpenden
467 52 0.07% Mr Peter Bone Conservative
Wellingborough
468 52 0.07% Dawn Butler Labour
Brent Central
469 52 0.07% Alexander Stafford Conservative
Rother Valley
470 51 0.07% Sir Mike Penning Conservative
Hemel Hempstead
471 51 0.07% Joy Morrissey Conservative
Beaconsfield
472 51 0.07% Sir Iain Duncan Smith Conservative
Chingford and Woodford Green
473 50 0.07% Jack Dromey Labour
Birmingham, Erdington
474 50 0.07% Stephen Hammond Conservative
Wimbledon
475 50 0.07% Tom Randall Conservative
Gedling
476 49 0.07% Mr Steve Baker Conservative
Wycombe
477 49 0.07% Greg Smith Conservative
Buckingham
478 48 0.07% Esther McVey Conservative
Tatton
479 48 0.07% Wes Streeting Labour
Ilford North
480 48 0.07% Lee Anderson Conservative
Ashfield
481 48 0.07% Ben Bradley Conservative
Mansfield
482 48 0.07% Ian Mearns Labour
Gateshead
483 47 0.07% John Redwood Conservative
Wokingham
484 47 0.07% Clive Efford Labour
Eltham
485 46 0.06% Nigel Mills Conservative
Amber Valley
486 46 0.06% Laura Farris Conservative
Newbury
487 46 0.06% James Murray Labour (Co-op)
Ealing North
488 46 0.06% Tulip Siddiq Labour
Hampstead and Kilburn
489 45 0.06% Lucy Allan Conservative
Telford
490 45 0.06% Felicity Buchan Conservative
Kensington
491 45 0.06% Alex Norris Labour (Co-op)
Nottingham North
492 45 0.06% Dominic Raab Conservative
Esher and Walton
493 44 0.06% Bob Stewart Conservative
Beckenham
494 44 0.06% Lilian Greenwood Labour
Nottingham South
495 43 0.06% Mark Tami Labour
Alyn and Deeside
496 42 0.06% Graham Stringer Labour
Blackley and Broughton
497 42 0.06% John Stevenson Conservative
Carlisle
498 42 0.06% Johnny Mercer Conservative
Plymouth, Moor View
499 42 0.06% Kate Osamor Labour (Co-op)
Edmonton
500 41 0.06% Scott Benton Conservative
Blackpool South
501 41 0.06% Fay Jones Conservative
Brecon and Radnorshire
502 40 0.06% Mark Spencer Conservative
Sherwood
503 40 0.06% Gareth Thomas Labour (Co-op)
Harrow West
504 39 0.05% Leo Docherty Conservative
Aldershot
505 39 0.05% Dan Carden Labour
Liverpool, Walton
506 39 0.05% Catherine McKinnell Labour
Newcastle upon Tyne North
507 38 0.05% Ms Nusrat Ghani Conservative
Wealden
508 38 0.05% Ms Karen Buck Labour
Westminster North
509 38 0.05% Rehman Chishti Conservative
Gillingham and Rainham
510 37 0.05% John McDonnell Labour
Hayes and Harlington
511 36 0.05% Boris Johnson Conservative
Uxbridge and South Ruislip
512 36 0.05% Fleur Anderson Labour
Putney
513 35 0.05% Oliver Dowden Conservative
Hertsmere
514 34 0.05% Alun Cairns Conservative
Vale of Glamorgan
515 34 0.05% Barry Gardiner Labour
Brent North
516 34 0.05% James Brokenshire Conservative
Old Bexley and Sidcup
517 33 0.05% Mrs Helen Grant Conservative
Maidstone and The Weald
518 33 0.05% Stephen McPartland Conservative
Stevenage
519 32 0.04% Wayne David Labour
Caerphilly
520 32 0.04% Abena Oppong-Asare Labour
Erith and Thamesmead
521 29 0.04% Geraint Davies Labour (Co-op)
Swansea West
522 29 0.04% Tonia Antoniazzi Labour
Gower
523 28 0.04% Ian Levy Conservative
Blyth Valley
524 28 0.04% Ruth Jones Labour
Newport West
525 27 0.04% Guy Opperman Conservative
Hexham
526 27 0.04% Michael Gove Conservative
Surrey Heath
527 27 0.04% Jonathan Edwards Plaid Cymru
Carmarthen East and Dinefwr
528 27 0.04% Gareth Bacon Conservative
Orpington
529 26 0.04% Stephen Kinnock Labour
Aberavon
530 26 0.04% Ian Lavery Labour
Wansbeck
531 26 0.04% Sir David Evennett Conservative
Bexleyheath and Crayford
532 26 0.04% Christina Rees Labour (Co-op)
Neath
533 26 0.04% Sir Robert Neill Conservative
Bromley and Chislehurst
534 26 0.04% Gareth Johnson Conservative
Dartford
535 26 0.04% Rob Roberts Conservative
Delyn
536 25 0.04% Carolyn Harris Labour
Swansea East
537 25 0.04% Tom Tugendhat Conservative
Tonbridge and Malling
538 25 0.04% Sarah Atherton Conservative
Wrexham
539 25 0.04% David Simmonds Conservative
Ruislip, Northwood and Pinner
540 25 0.04% Bob Blackman Conservative
Harrow East
541 24 0.03% Dr Matthew Offord Conservative
Hendon
542 24 0.03% Nick Thomas-Symonds Labour
Torfaen
543 24 0.03% Simon Baynes Conservative
Clwyd South
544 23 0.03% Greg Clark Conservative
Tunbridge Wells
545 23 0.03% Tracey Crouch Conservative
Chatham and Aylesford
546 23 0.03% Mr David Jones Conservative
Clwyd West
547 22 0.03% Stephen Doughty Labour (Co-op)
Cardiff South and Penarth
548 21 0.03% Jo Stevens Labour
Cardiff Central
549 21 0.03% Kevin Brennan Labour
Cardiff West
550 21 0.03% Beth Winter Labour
Cynon Valley
551 21 0.03% Deidre Brock Scottish National Party
Edinburgh North and Leith
552 20 0.03% Hywel Williams Plaid Cymru
Arfon
553 20 0.03% Liam Byrne Labour
Birmingham, Hodge Hill
554 20 0.03% Mr Jonathan Lord Conservative
Woking
555 20 0.03% Anna McMorrin Labour
Cardiff North
556 20 0.03% Ben Lake Plaid Cymru
Ceredigion
557 20 0.03% Alex Davies-Jones Labour
Pontypridd
558 19 0.03% Nick Smith Labour
Blaenau Gwent
559 19 0.03% Laura Trott Conservative
Sevenoaks
560 18 0.03% Nia Griffith Labour
Llanelli
561 17 0.02% Jessica Morden Labour
Newport East
562 16 0.02% Craig Williams Conservative
Montgomeryshire
563 16 0.02% Greg Hands Conservative
Chelsea and Fulham
564 15 0.02% Tommy Sheppard Scottish National Party
Edinburgh East
565 14 0.02% Wendy Chamberlain Liberal Democrat
North East Fife
566 14 0.02% Chris Evans Labour (Co-op)
Islwyn
567 14 0.02% Claire Hanna Social Democratic & Labour Party
Belfast South
568 14 0.02% Virginia Crosbie Conservative
Ynys Môn
569 14 0.02% Chris Bryant Labour
Rhondda
570 14 0.02% Adam Holloway Conservative
Gravesham
571 14 0.02% Patrick Grady Scottish National Party
Glasgow North
572 13 0.02% Gerald Jones Labour
Merthyr Tydfil and Rhymney
573 13 0.02% Joanna Cherry Scottish National Party
Edinburgh South West
574 12 0.02% Dr James Davies Conservative
Vale of Clwyd
575 12 0.02% Anne-Marie Trevelyan Conservative
Berwick-upon-Tweed
576 12 0.02% Liz Saville Roberts Plaid Cymru
Dwyfor Meirionnydd
577 12 0.02% Alison Thewliss Scottish National Party
Glasgow Central
578 11 0.02% Stephen Crabb Conservative
Preseli Pembrokeshire
579 10 0.01% Margaret Ferrier Scottish National Party
Rutherglen and Hamilton West
580 10 0.01% Simon Hart Conservative
Carmarthen West and South Pembrokeshire
581 10 0.01% Colum Eastwood Social Democratic & Labour Party
Foyle
582 9 0.01% Alyn Smith Scottish National Party
Stirling
583 9 0.01% Mr Alister Jack Conservative
Dumfries and Galloway
584 9 0.01% Dr Lisa Cameron Scottish National Party
East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow
585 9 0.01% Kirsten Oswald Scottish National Party
East Renfrewshire
586 9 0.01% Ian Murray Labour
Edinburgh South
587 9 0.01% Richard Thomson Scottish National Party
Gordon
588 8 0.01% John Lamont Conservative
Berwickshire, Roxburgh and Selkirk
589 8 0.01% Robin Millar Conservative
Aberconwy
590 8 0.01% Dave Doogan Scottish National Party
Angus
591 8 0.01% David Mundell Conservative
Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale
592 8 0.01% Stewart Hosie Scottish National Party
Dundee East
593 8 0.01% Douglas Chapman Scottish National Party
Dunfermline and West Fife
594 8 0.01% David Duguid Conservative
Banff and Buchan
595 8 0.01% Anne McLaughlin Scottish National Party
Glasgow North East
596 8 0.01% Alan Brown Scottish National Party
Kilmarnock and Loudoun
597 7 0.01% Neale Hanvey Independent
Kirkcaldy and Cowdenbeath
598 7 0.01% Patricia Gibson Scottish National Party
North Ayrshire and Arran
599 7 0.01% Martin Docherty-Hughes Scottish National Party
West Dunbartonshire
600 7 0.01% Steven Bonnar Scottish National Party
Coatbridge, Chryston and Bellshill
601 7 0.01% John McNally Scottish National Party
Falkirk
602 7 0.01% David Linden Scottish National Party
Glasgow East
603 7 0.01% Chris Stephens Scottish National Party
Glasgow South West
604 6 0.01% Martyn Day Scottish National Party
Linlithgow and East Falkirk
605 6 0.01% Ian Blackford Scottish National Party
Ross, Skye and Lochaber
606 6 0.01% Chris Law Scottish National Party
Dundee West
607 6 0.01% Amy Callaghan Scottish National Party
East Dunbartonshire
608 6 0.01% Kenny MacAskill Scottish National Party
East Lothian
609 6 0.01% Kirsty Blackman Scottish National Party
Aberdeen North
610 5 0.01% Douglas Ross Conservative
Moray
611 5 0.01% Gavin Newlands Scottish National Party
Paisley and Renfrewshire North
612 5 0.01% Sir Jeffrey M Donaldson Democratic Unionist Party
Lagan Valley
613 5 0.01% John Finucane Sinn Féin
Belfast North
614 5 0.01% Dr Philippa Whitford Scottish National Party
Central Ayrshire
615 5 0.01% Brendan O'Hara Scottish National Party
Argyll and Bute
616 5 0.01% Stephen Farry Alliance
North Down
617 5 0.01% Christine Jardine Liberal Democrat
Edinburgh West
618 5 0.01% Carol Monaghan Scottish National Party
Glasgow North West
619 5 0.01% Ronnie Cowan Scottish National Party
Inverclyde
620 4 0.01% Hannah Bardell Scottish National Party
Livingston
621 4 0.01% Stephen Flynn Scottish National Party
Aberdeen South
622 4 0.01% Jim Shannon Democratic Unionist Party
Strangford
623 4 0.01% Mhairi Black Scottish National Party
Paisley and Renfrewshire South
624 4 0.01% Pete Wishart Scottish National Party
Perth and North Perthshire
625 4 0.01% Carla Lockhart Democratic Unionist Party
Upper Bann
626 4 0.01% Francie Molloy Sinn Féin
Mid Ulster
627 4 0.01% Jamie Stone Liberal Democrat
Caithness, Sutherland and Easter Ross
628 4 0.01% Stuart C McDonald Scottish National Party
Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East
629 4 0.01% Mickey Brady Sinn Féin
Newry and Armagh
630 4 0.01% Allan Dorans Scottish National Party
Ayr, Carrick and Cumnock
631 4 0.01% Sammy Wilson Democratic Unionist Party
East Antrim
632 4 0.01% Mr Gregory Campbell Democratic Unionist Party
East Londonderry
633 4 0.01% Stewart Malcolm McDonald Scottish National Party
Glasgow South
634 4 0.01% Drew Hendry Scottish National Party
Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey
635 3 0.00% Angela Crawley Scottish National Party
Lanark and Hamilton East
636 3 0.00% Marion Fellows Scottish National Party
Motherwell and Wishaw
637 3 0.00% Andrew Bowie Conservative
West Aberdeenshire and Kincardine
638 2 0.00% Owen Thompson Scottish National Party
Midlothian
639 2 0.00% Angus Brendan MacNeil Scottish National Party
Na h-Eileanan an Iar
640 2 0.00% John Nicolson Scottish National Party
Ochil and South Perthshire
641 2 0.00% Mr Alistair Carmichael Liberal Democrat
Orkney and Shetland
642 2 0.00% Gavin Robinson Democratic Unionist Party
Belfast East
643 2 0.00% Órfhlaith Begley Sinn Féin
West Tyrone
644 2 0.00% Neil Gray Scottish National Party
Airdrie and Shotts
645 2 0.00% Paul Girvan Democratic Unionist Party
South Antrim
646 2 0.00% Chris Hazzard Sinn Féin
South Down
647 1 0.00% Paul Maskey Sinn Féin
Belfast West
648 1 0.00% Ian Paisley Democratic Unionist Party
North Antrim
649 1 0.00% Michelle Gildernew Sinn Féin
Fermanagh and South Tyrone
650 1 0.00% Peter Grant Scottish National Party
Glenrothes