108,144 Petition Signatories by Constituency

Rank Constituency Signatures % of Total Signatures MP Party-Constituency
1 1,663 1.54% John Stevenson Conservative
Carlisle
2 656 0.61% Chris Hazzard Sinn Féin
South Down
3 628 0.58% Ian Levy Conservative
Blyth Valley
4 617 0.57% Dr Neil Hudson Conservative
Penrith and The Border
5 614 0.57% Taiwo Owatemi Labour
Coventry North West
6 581 0.54% Kate Osborne Labour
Jarrow
7 553 0.51% Jason McCartney Conservative
Colne Valley
8 548 0.51% Sir Mike Penning Conservative
Hemel Hempstead
9 542 0.50% Gerald Jones Labour
Merthyr Tydfil and Rhymney
10 512 0.47% Greg Clark Conservative
Tunbridge Wells
11 492 0.46% Luke Hall Conservative
Thornbury and Yate
12 466 0.43% Robin Millar Conservative
Aberconwy
13 417 0.39% John Penrose Conservative
Weston-super-Mare
14 402 0.37% Trudy Harrison Conservative
Copeland
15 399 0.37% Nigel Adams Conservative
Selby and Ainsty
16 398 0.37% Kerry McCarthy Labour
Bristol East
17 391 0.36% Claire Coutinho Conservative
East Surrey
18 381 0.35% Julie Elliott Labour
Sunderland Central
19 379 0.35% Anthony Mangnall Conservative
Totnes
20 377 0.35% Justin Madders Labour
Ellesmere Port and Neston
21 372 0.34% Tom Tugendhat Conservative
Tonbridge and Malling
22 371 0.34% Dr Thérèse Coffey Conservative
Suffolk Coastal
23 363 0.34% Zarah Sultana Labour
Coventry South
24 354 0.33% Bob Seely Conservative
Isle of Wight
25 353 0.33% Andrea Leadsom Conservative
South Northamptonshire
26 350 0.32% Rachael Maskell Labour (Co-op)
York Central
27 349 0.32% Mr Ranil Jayawardena Conservative
North East Hampshire
28 338 0.31% Neil O'Brien Conservative
Harborough
29 329 0.30% Mrs Emma Lewell-Buck Labour
South Shields
30 325 0.30% Mark Jenkinson Conservative
Workington
31 324 0.30% Mickey Brady Sinn Féin
Newry and Armagh
32 320 0.30% Colleen Fletcher Labour
Coventry North East
33 317 0.29% Ms Angela Eagle Labour
Wallasey
34 317 0.29% Dr Kieran Mullan Conservative
Crewe and Nantwich
35 310 0.29% Mark Tami Labour
Alyn and Deeside
36 310 0.29% Mrs Sharon Hodgson Labour
Washington and Sunderland West
37 310 0.29% Karin Smyth Labour
Bristol South
38 307 0.28% Tonia Antoniazzi Labour
Gower
39 304 0.28% Jack Lopresti Conservative
Filton and Bradley Stoke
40 303 0.28% Laura Farris Conservative
Newbury
41 299 0.28% Christian Matheson Labour
City of Chester
42 297 0.28% Stephen McPartland Conservative
Stevenage
43 295 0.27% Anthony Browne Conservative
South Cambridgeshire
44 292 0.27% Conor McGinn Labour
St Helens North
45 291 0.27% Bridget Phillipson Labour
Houghton and Sunderland South
46 291 0.27% Mr Mark Harper Conservative
Forest of Dean
47 290 0.27% Gareth Bacon Conservative
Orpington
48 287 0.27% Crispin Blunt Conservative
Reigate
49 280 0.26% Angela Crawley Scottish National Party
Lanark and Hamilton East
50 279 0.26% Claire Hanna Social Democratic & Labour Party
Belfast South
51 277 0.26% Chris Skidmore Conservative
Kingswood
52 274 0.25% Gavin Robinson Democratic Unionist Party
Belfast East
53 274 0.25% Dominic Raab Conservative
Esher and Walton
54 272 0.25% Jim Shannon Democratic Unionist Party
Strangford
55 272 0.25% John Finucane Sinn Féin
Belfast North
56 266 0.25% Paul Maskey Sinn Féin
Belfast West
57 264 0.24% Navendu Mishra Labour
Stockport
58 264 0.24% Mike Kane Labour
Wythenshawe and Sale East
59 264 0.24% Sir Robert Neill Conservative
Bromley and Chislehurst
60 263 0.24% Andrew Selous Conservative
South West Bedfordshire
61 262 0.24% David Linden Scottish National Party
Glasgow East
62 262 0.24% Kemi Badenoch Conservative
Saffron Walden
63 261 0.24% Peter Dowd Labour
Bootle
64 261 0.24% Fay Jones Conservative
Brecon and Radnorshire
65 260 0.24% Richard Graham Conservative
Gloucester
66 259 0.24% Andrea Jenkyns Conservative
Morley and Outwood
67 259 0.24% Kate Griffiths Conservative
Burton
68 258 0.24% Mrs Sheryll Murray Conservative
South East Cornwall
69 257 0.24% Kate Green Labour
Stretford and Urmston
70 254 0.24% Peter Aldous Conservative
Waveney
71 254 0.24% Mrs Theresa May Conservative
Maidenhead
72 254 0.24% Sajid Javid Conservative
Bromsgrove
73 254 0.24% Lucy Frazer Conservative
South East Cambridgeshire
74 253 0.23% Yvonne Fovargue Labour
Makerfield
75 250 0.23% Rosie Cooper Labour
West Lancashire
76 250 0.23% Julian Sturdy Conservative
York Outer
77 250 0.23% Michelle Gildernew Sinn Féin
Fermanagh and South Tyrone
78 248 0.23% Christian Wakeford Conservative
Bury South
79 246 0.23% Ms Marie Rimmer Labour
St Helens South and Whiston
80 246 0.23% Mr Jonathan Djanogly Conservative
Huntingdon
81 246 0.23% Penny Mordaunt Conservative
Portsmouth North
82 245 0.23% Martin Docherty-Hughes Scottish National Party
West Dunbartonshire
83 244 0.23% Carla Lockhart Democratic Unionist Party
Upper Bann
84 240 0.22% Chris Clarkson Conservative
Heywood and Middleton
85 239 0.22% Mick Whitley Labour
Birkenhead
86 238 0.22% Steve Barclay Conservative
North East Cambridgeshire
87 237 0.22% Dr Lisa Cameron Scottish National Party
East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow
88 237 0.22% Brandon Lewis Conservative
Great Yarmouth
89 235 0.22% Carolyn Harris Labour
Swansea East
90 235 0.22% Órfhlaith Begley Sinn Féin
West Tyrone
91 235 0.22% Alberto Costa Conservative
South Leicestershire
92 234 0.22% Bob Stewart Conservative
Beckenham
93 233 0.22% David Rutley Conservative
Macclesfield
94 233 0.22% Alec Shelbrooke Conservative
Elmet and Rothwell
95 231 0.21% Thangam Debbonaire Labour
Bristol West
96 231 0.21% Anne Marie Morris Conservative
Newton Abbot
97 229 0.21% Mr Kevan Jones Labour
North Durham
98 228 0.21% Ms Nadine Dorries Conservative
Mid Bedfordshire
99 227 0.21% Royston Smith Conservative
Southampton, Itchen
100 227 0.21% Andy Carter Conservative
Warrington South
101 224 0.21% Stephen Farry Alliance
North Down
102 224 0.21% Mary Glindon Labour
North Tyneside
103 224 0.21% Mel Stride Conservative
Central Devon
104 222 0.21% Sir Peter Bottomley Conservative
Worthing West
105 221 0.20% Rob Roberts Conservative
Delyn
106 221 0.20% Dame Eleanor Laing Conservative
Epping Forest
107 220 0.20% David Mundell Conservative
Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale
108 219 0.20% Alan Mak Conservative
Havant
109 219 0.20% Gavin Newlands Scottish National Party
Paisley and Renfrewshire North
110 219 0.20% Robert Courts Conservative
Witney
111 219 0.20% Dr Luke Evans Conservative
Bosworth
112 219 0.20% Paul Holmes Conservative
Eastleigh
113 218 0.20% Alex Cunningham Labour
Stockton North
114 217 0.20% Yvette Cooper Labour
Normanton, Pontefract and Castleford
115 216 0.20% Ms Nusrat Ghani Conservative
Wealden
116 216 0.20% Mrs Helen Grant Conservative
Maidstone and The Weald
117 216 0.20% Mark Garnier Conservative
Wyre Forest
118 215 0.20% Sir Jeffrey M Donaldson Democratic Unionist Party
Lagan Valley
119 215 0.20% Brendan O'Hara Scottish National Party
Argyll and Bute
120 214 0.20% Mr Shailesh Vara Conservative
North West Cambridgeshire
121 214 0.20% Luke Pollard Labour (Co-op)
Plymouth, Sutton and Devonport
122 213 0.20% Alex Davies-Jones Labour
Pontypridd
123 212 0.20% Suzanne Webb Conservative
Stourbridge
124 212 0.20% Tom Pursglove Conservative
Corby
125 210 0.19% Angela Rayner Labour
Ashton-under-Lyne
126 210 0.19% Saqib Bhatti Conservative
Meriden
127 209 0.19% Siobhan Baillie Conservative
Stroud
128 208 0.19% Matt Warman Conservative
Boston and Skegness
129 207 0.19% Wera Hobhouse Liberal Democrat
Bath
130 207 0.19% Margaret Greenwood Labour
Wirral West
131 206 0.19% Iain Stewart Conservative
Milton Keynes South
132 205 0.19% Damien Moore Conservative
Southport
133 205 0.19% Lisa Nandy Labour
Wigan
134 205 0.19% Sarah Atherton Conservative
Wrexham
135 204 0.19% Mr Laurence Robertson Conservative
Tewkesbury
136 202 0.19% Sir Gary Streeter Conservative
South West Devon
137 201 0.19% Jesse Norman Conservative
Hereford and South Herefordshire
138 201 0.19% Margaret Ferrier Scottish National Party
Rutherglen and Hamilton West
139 201 0.19% Darren Jones Labour
Bristol North West
140 200 0.19% Jonathan Reynolds Labour (Co-op)
Stalybridge and Hyde
141 200 0.19% John Redwood Conservative
Wokingham
142 200 0.19% Mr Robert Goodwill Conservative
Scarborough and Whitby
143 199 0.18% Sir Graham Brady Conservative
Altrincham and Sale West
144 199 0.18% Matt Hancock Conservative
West Suffolk
145 197 0.18% Imran Ahmad Khan Conservative
Wakefield
146 197 0.18% Daniel Zeichner Labour
Cambridge
147 196 0.18% Chris Stephens Scottish National Party
Glasgow South West
148 196 0.18% Alison McGovern Labour
Wirral South
149 196 0.18% Mr Ben Wallace Conservative
Wyre and Preston North
150 195 0.18% Alex Chalk Conservative
Cheltenham
151 195 0.18% Mr David Jones Conservative
Clwyd West
152 194 0.18% Layla Moran Liberal Democrat
Oxford West and Abingdon
153 194 0.18% Rishi Sunak Conservative
Richmond (Yorks)
154 194 0.18% Chris Grayling Conservative
Epsom and Ewell
155 193 0.18% Clive Lewis Labour
Norwich South
156 192 0.18% Lucy Powell Labour (Co-op)
Manchester Central
157 192 0.18% Dr Liam Fox Conservative
North Somerset
158 191 0.18% Graham Stuart Conservative
Beverley and Holderness
159 191 0.18% Dean Russell Conservative
Watford
160 189 0.18% Jon Trickett Labour
Hemsworth
161 189 0.18% Dr Dan Poulter Conservative
Central Suffolk and North Ipswich
162 189 0.18% Dr Caroline Johnson Conservative
Sleaford and North Hykeham
163 188 0.17% Steve Double Conservative
St Austell and Newquay
164 188 0.17% Caroline Nokes Conservative
Romsey and Southampton North
165 187 0.17% Kwasi Kwarteng Conservative
Spelthorne
166 187 0.17% James Heappey Conservative
Wells
167 187 0.17% Andrew Gwynne Labour
Denton and Reddish
168 187 0.17% Laura Trott Conservative
Sevenoaks
169 187 0.17% Katherine Fletcher Conservative
South Ribble
170 186 0.17% Holly Lynch Labour
Halifax
171 186 0.17% Mr Jacob Rees-Mogg Conservative
North East Somerset
172 186 0.17% Edward Timpson Conservative
Eddisbury
173 185 0.17% Neil Gray Scottish National Party
Airdrie and Shotts
174 185 0.17% Kit Malthouse Conservative
North West Hampshire
175 185 0.17% Alok Sharma Conservative
Reading West
176 184 0.17% Caroline Ansell Conservative
Eastbourne
177 183 0.17% Mr Andrew Mitchell Conservative
Sutton Coldfield
178 183 0.17% Miriam Cates Conservative
Penistone and Stocksbridge
179 183 0.17% Mark Menzies Conservative
Fylde
180 182 0.17% Kim Johnson Labour
Liverpool, Riverside
181 182 0.17% Nigel Huddleston Conservative
Mid Worcestershire
182 182 0.17% Jeremy Hunt Conservative
South West Surrey
183 181 0.17% James Grundy Conservative
Leigh
184 180 0.17% Marion Fellows Scottish National Party
Motherwell and Wishaw
185 180 0.17% Gary Sambrook Conservative
Birmingham, Northfield
186 179 0.17% Sir George Howarth Labour
Knowsley
187 179 0.17% Steven Bonnar Scottish National Party
Coatbridge, Chryston and Bellshill
188 179 0.17% Jo Churchill Conservative
Bury St Edmunds
189 179 0.17% Mary Kelly Foy Labour
City of Durham
190 179 0.17% Helen Whately Conservative
Faversham and Mid Kent
191 178 0.17% Sir Alan Campbell Labour
Tynemouth
192 178 0.17% Mr Ben Bradshaw Labour
Exeter
193 177 0.16% Mr Barry Sheerman Labour (Co-op)
Huddersfield
194 177 0.16% Kevin Foster Conservative
Torbay
195 177 0.16% Jeff Smith Labour
Manchester, Withington
196 177 0.16% Mr Robin Walker Conservative
Worcester
197 176 0.16% Julie Marson Conservative
Hertford and Stortford
198 176 0.16% Greg Smith Conservative
Buckingham
199 175 0.16% Theo Clarke Conservative
Stafford
200 175 0.16% Geraint Davies Labour (Co-op)
Swansea West
201 175 0.16% Chris Heaton-Harris Conservative
Daventry
202 175 0.16% Mark Eastwood Conservative
Dewsbury
203 174 0.16% Daisy Cooper Liberal Democrat
St Albans
204 174 0.16% Matt Vickers Conservative
Stockton South
205 174 0.16% Leo Docherty Conservative
Aldershot
206 174 0.16% Bill Wiggin Conservative
North Herefordshire
207 174 0.16% Chris Bryant Labour
Rhondda
208 174 0.16% Dr Ben Spencer Conservative
Runnymede and Weybridge
209 174 0.16% Bill Esterson Labour
Sefton Central
210 174 0.16% Damian Collins Conservative
Folkestone and Hythe
211 173 0.16% Bell Ribeiro-Addy Labour
Streatham
212 173 0.16% Robert Largan Conservative
High Peak
213 173 0.16% Mr Philip Hollobone Conservative
Kettering
214 173 0.16% Jonathan Ashworth Labour (Co-op)
Leicester South
215 173 0.16% Robert Jenrick Conservative
Newark
216 173 0.16% Ian Mearns Labour
Gateshead
217 172 0.16% Liz Twist Labour
Blaydon
218 172 0.16% Mary Robinson Conservative
Cheadle
219 172 0.16% Helen Hayes Labour
Dulwich and West Norwood
220 172 0.16% Tim Loughton Conservative
East Worthing and Shoreham
221 172 0.16% Suella Braverman Conservative
Fareham
222 171 0.16% Dan Carden Labour
Liverpool, Walton
223 171 0.16% Edward Argar Conservative
Charnwood
224 170 0.16% Danny Kruger Conservative
Devizes
225 169 0.16% John Howell Conservative
Henley
226 169 0.16% Jeremy Wright Conservative
Kenilworth and Southam
227 169 0.16% James Sunderland Conservative
Bracknell
228 168 0.16% Dehenna Davison Conservative
Bishop Auckland
229 168 0.16% Craig Whittaker Conservative
Calder Valley
230 168 0.16% Simon Baynes Conservative
Clwyd South
231 168 0.16% Caroline Dinenage Conservative
Gosport
232 167 0.15% Mr Gagan Mohindra Conservative
South West Hertfordshire
233 166 0.15% Alex Burghart Conservative
Brentwood and Ongar
234 166 0.15% Paul Girvan Democratic Unionist Party
South Antrim
235 165 0.15% Maria Caulfield Conservative
Lewes
236 165 0.15% Kirsten Oswald Scottish National Party
East Renfrewshire
237 165 0.15% Anna McMorrin Labour
Cardiff North
238 165 0.15% Rebecca Long Bailey Labour
Salford and Eccles
239 164 0.15% Mr Peter Bone Conservative
Wellingborough
240 164 0.15% Graham Stringer Labour
Blackley and Broughton
241 164 0.15% Mr Nigel Evans Conservative
Ribble Valley
242 163 0.15% Andrew Jones Conservative
Harrogate and Knaresborough
243 163 0.15% Sir Edward Davey Liberal Democrat
Kingston and Surbiton
244 163 0.15% Barbara Keeley Labour
Worsley and Eccles South
245 163 0.15% Lloyd Russell-Moyle Labour (Co-op)
Brighton, Kemptown
246 163 0.15% Rehman Chishti Conservative
Gillingham and Rainham
247 162 0.15% Victoria Prentis Conservative
Banbury
248 161 0.15% Mr Mark Francois Conservative
Rayleigh and Wickford
249 160 0.15% Johnny Mercer Conservative
Plymouth, Moor View
250 159 0.15% Bim Afolami Conservative
Hitchin and Harpenden
251 159 0.15% David Johnston Conservative
Wantage
252 159 0.15% Paul Maynard Conservative
Blackpool North and Cleveleys
253 158 0.15% Steve Brine Conservative
Winchester
254 158 0.15% Mr Nicholas Brown Labour
Newcastle upon Tyne East
255 158 0.15% Michelle Donelan Conservative
Chippenham
256 158 0.15% Mr Marcus Jones Conservative
Nuneaton
257 158 0.15% Mr Richard Bacon Conservative
South Norfolk
258 157 0.15% Sir Paul Beresford Conservative
Mole Valley
259 156 0.14% James Morris Conservative
Halesowen and Rowley Regis
260 156 0.14% Mrs Maria Miller Conservative
Basingstoke
261 156 0.14% Karl McCartney Conservative
Lincoln
262 156 0.14% Paula Barker Labour
Liverpool, Wavertree
263 156 0.14% Mrs Flick Drummond Conservative
Meon Valley
264 155 0.14% Michael Gove Conservative
Surrey Heath
265 155 0.14% Fabian Hamilton Labour
Leeds North East
266 155 0.14% Scott Benton Conservative
Blackpool South
267 155 0.14% Adam Afriyie Conservative
Windsor
268 155 0.14% Kelly Tolhurst Conservative
Rochester and Strood
269 155 0.14% Philip Davies Conservative
Shipley
270 154 0.14% Jeremy Quin Conservative
Horsham
271 154 0.14% Sir Geoffrey Clifton-Brown Conservative
The Cotswolds
272 154 0.14% Clive Efford Labour
Eltham
273 153 0.14% Rachel Hopkins Labour
Luton South
274 153 0.14% Mrs Heather Wheeler Conservative
South Derbyshire
275 152 0.14% Mr William Wragg Conservative
Hazel Grove
276 152 0.14% Christopher Pincher Conservative
Tamworth
277 152 0.14% Jackie Doyle-Price Conservative
Thurrock
278 152 0.14% Munira Wilson Liberal Democrat
Twickenham
279 152 0.14% Ben Everitt Conservative
Milton Keynes North
280 151 0.14% Dr Rosena Allin-Khan Labour
Tooting
281 151 0.14% Marsha De Cordova Labour
Battersea
282 151 0.14% Mr Jonathan Lord Conservative
Woking
283 151 0.14% Sarah Olney Liberal Democrat
Richmond Park
284 151 0.14% Grahame Morris Labour
Easington
285 150 0.14% Pat McFadden Labour
Wolverhampton South East
286 150 0.14% Catherine McKinnell Labour
Newcastle upon Tyne North
287 150 0.14% Wayne David Labour
Caerphilly
288 148 0.14% Kevin Hollinrake Conservative
Thirsk and Malton
289 148 0.14% Chris Evans Labour (Co-op)
Islwyn
290 148 0.14% Matt Western Labour
Warwick and Leamington
291 148 0.14% James Cleverly Conservative
Braintree
292 148 0.14% Ian Paisley Democratic Unionist Party
North Antrim
293 148 0.14% Daniel Kawczynski Conservative
Shrewsbury and Atcham
294 148 0.14% Colum Eastwood Social Democratic & Labour Party
Foyle
295 147 0.14% Vicky Ford Conservative
Chelmsford
296 147 0.14% Stuart Andrew Conservative
Pudsey
297 147 0.14% Alexander Stafford Conservative
Rother Valley
298 147 0.14% John Glen Conservative
Salisbury
299 146 0.14% Huw Merriman Conservative
Bexhill and Battle
300 146 0.14% Steve McCabe Labour
Birmingham, Selly Oak
301 145 0.13% Sally-Ann Hart Conservative
Hastings and Rye
302 145 0.13% Henry Smith Conservative
Crawley
303 144 0.13% Peter Kyle Labour
Hove
304 144 0.13% John Spellar Labour
Warley
305 144 0.13% Michael Fabricant Conservative
Lichfield
306 144 0.13% James Gray Conservative
North Wiltshire
307 143 0.13% Lucy Allan Conservative
Telford
308 143 0.13% Liz Kendall Labour
Leicester West
309 143 0.13% Nick Gibb Conservative
Bognor Regis and Littlehampton
310 143 0.13% Gareth Davies Conservative
Grantham and Stamford
311 142 0.13% Stephen Kinnock Labour
Aberavon
312 142 0.13% Andrew Griffith Conservative
Arundel and South Downs
313 142 0.13% Damian Green Conservative
Ashford
314 142 0.13% Cat Smith Labour
Lancaster and Fleetwood
315 142 0.13% Charlotte Nichols Labour
Warrington North
316 142 0.13% Mims Davies Conservative
Mid Sussex
317 142 0.13% Mr Alister Jack Conservative
Dumfries and Galloway
318 142 0.13% Craig Tracey Conservative
North Warwickshire
319 141 0.13% James Brokenshire Conservative
Old Bexley and Sidcup
320 140 0.13% Simon Fell Conservative
Barrow and Furness
321 140 0.13% Mike Amesbury Labour
Weaver Vale
322 140 0.13% Priti Patel Conservative
Witham
323 140 0.13% Caroline Lucas Green Party
Brighton, Pavilion
324 139 0.13% Matthew Pennycook Labour
Greenwich and Woolwich
325 139 0.13% Florence Eshalomi Labour (Co-op)
Vauxhall
326 139 0.13% Richard Burgon Labour
Leeds East
327 139 0.13% Tahir Ali Labour
Birmingham, Hall Green
328 139 0.13% Virginia Crosbie Conservative
Ynys Môn
329 139 0.13% Mr Richard Holden Conservative
North West Durham
330 139 0.13% Andrew Lewer Conservative
Northampton South
331 139 0.13% Nick Fletcher Conservative
Don Valley
332 139 0.13% Jake Berry Conservative
Rossendale and Darwen
333 138 0.13% Rob Butler Conservative
Aylesbury
334 138 0.13% Dr Julian Lewis Conservative
New Forest East
335 138 0.13% Sir Oliver Heald Conservative
North East Hertfordshire
336 136 0.13% Ian Byrne Labour
Liverpool, West Derby
337 136 0.13% Nick Smith Labour
Blaenau Gwent
338 136 0.13% Christina Rees Labour (Co-op)
Neath
339 136 0.13% Richard Fuller Conservative
North East Bedfordshire
340 136 0.13% Martin Vickers Conservative
Cleethorpes
341 136 0.13% Sir Robert Syms Conservative
Poole
342 135 0.13% George Freeman Conservative
Mid Norfolk
343 135 0.13% Judith Cummins Labour
Bradford South
344 135 0.13% Mr Toby Perkins Labour
Chesterfield
345 134 0.12% Karl Turner Labour
Kingston upon Hull East
346 134 0.12% Vicky Foxcroft Labour
Lewisham, Deptford
347 134 0.12% Sir Iain Duncan Smith Conservative
Chingford and Woodford Green
348 134 0.12% James Duddridge Conservative
Rochford and Southend East
349 134 0.12% Simon Jupp Conservative
East Devon
350 133 0.12% Alex Sobel Labour (Co-op)
Leeds North West
351 133 0.12% Sir Mark Hendrick Labour (Co-op)
Preston
352 133 0.12% Julian Knight Conservative
Solihull
353 133 0.12% Seema Malhotra Labour (Co-op)
Feltham and Heston
354 133 0.12% James Cartlidge Conservative
South Suffolk
355 132 0.12% Derek Twigg Labour
Halton
356 132 0.12% Brendan Clarke-Smith Conservative
Bassetlaw
357 132 0.12% Michael Tomlinson Conservative
Mid Dorset and North Poole
358 132 0.12% Mr Simon Clarke Conservative
Middlesbrough South and East Cleveland
359 132 0.12% Stephen Morgan Labour
Portsmouth South
360 132 0.12% Peter Gibson Conservative
Darlington
361 131 0.12% Mr John Baron Conservative
Basildon and Billericay
362 131 0.12% Preet Kaur Gill Labour (Co-op)
Birmingham, Edgbaston
363 131 0.12% Shaun Bailey Conservative
West Bromwich West
364 131 0.12% David T C Davies Conservative
Monmouth
365 131 0.12% Louise Haigh Labour
Sheffield, Heeley
366 131 0.12% Tom Randall Conservative
Gedling
367 130 0.12% Angela Richardson Conservative
Guildford
368 130 0.12% Mhairi Black Scottish National Party
Paisley and Renfrewshire South
369 130 0.12% Ian Blackford Scottish National Party
Ross, Skye and Lochaber
370 130 0.12% Joy Morrissey Conservative
Beaconsfield
371 130 0.12% Janet Daby Labour
Lewisham East
372 130 0.12% Jane Hunt Conservative
Loughborough
373 130 0.12% Mr Marcus Fysh Conservative
Yeovil
374 130 0.12% Tracey Crouch Conservative
Chatham and Aylesford
375 130 0.12% Beth Winter Labour
Cynon Valley
376 130 0.12% Sir Greg Knight Conservative
East Yorkshire
377 129 0.12% Richard Thomson Scottish National Party
Gordon
378 129 0.12% Hilary Benn Labour
Leeds Central
379 129 0.12% Sir Desmond Swayne Conservative
New Forest West
380 129 0.12% Chloe Smith Conservative
Norwich North
381 128 0.12% Dr Alan Whitehead Labour
Southampton, Test
382 128 0.12% Ian Lavery Labour
Wansbeck
383 128 0.12% Sammy Wilson Democratic Unionist Party
East Antrim
384 127 0.12% Neil Coyle Labour
Bermondsey and Old Southwark
385 127 0.12% Selaine Saxby Conservative
North Devon
386 127 0.12% Elizabeth Truss Conservative
South West Norfolk
387 126 0.12% Nadhim Zahawi Conservative
Stratford-on-Avon
388 126 0.12% Esther McVey Conservative
Tatton
389 126 0.12% Tom Hunt Conservative
Ipswich
390 126 0.12% Alun Cairns Conservative
Vale of Glamorgan
391 126 0.12% Andrew Bridgen Conservative
North West Leicestershire
392 126 0.12% Chris Philp Conservative
Croydon South
393 125 0.12% Paul Scully Conservative
Sutton and Cheam
394 125 0.12% Julia Lopez Conservative
Hornchurch and Upminster
395 125 0.12% Neil Parish Conservative
Tiverton and Honiton
396 125 0.12% Alicia Kearns Conservative
Rutland and Melton
397 125 0.12% Damian Hinds Conservative
East Hampshire
398 125 0.12% David Warburton Conservative
Somerton and Frome
399 124 0.12% Anne McLaughlin Scottish National Party
Glasgow North East
400 124 0.12% Tracy Brabin Labour (Co-op)
Batley and Spen
401 124 0.12% Francie Molloy Sinn Féin
Mid Ulster
402 124 0.12% Jerome Mayhew Conservative
Broadland
403 124 0.12% Sir John Hayes Conservative
South Holland and The Deepings
404 123 0.11% Sir David Amess Conservative
Southend West
405 123 0.11% Alison Thewliss Scottish National Party
Glasgow Central
406 123 0.11% Dr Jamie Wallis Conservative
Bridgend
407 123 0.11% Kevin Brennan Labour
Cardiff West
408 123 0.11% Tony Lloyd Labour
Rochdale
409 123 0.11% Gordon Henderson Conservative
Sittingbourne and Sheppey
410 123 0.11% Maria Eagle Labour
Garston and Halewood
411 122 0.11% Cherilyn Mackrory Conservative
Truro and Falmouth
412 122 0.11% Lee Rowley Conservative
North East Derbyshire
413 122 0.11% Stephen Doughty Labour (Co-op)
Cardiff South and Penarth
414 122 0.11% Mr Owen Paterson Conservative
North Shropshire
415 121 0.11% Stewart Malcolm McDonald Scottish National Party
Glasgow South
416 121 0.11% Mike Hill Labour
Hartlepool
417 121 0.11% James Wild Conservative
North West Norfolk
418 121 0.11% Fiona Bruce Conservative
Congleton
419 121 0.11% Dame Rosie Winterton Labour
Doncaster Central
420 120 0.11% Amy Callaghan Scottish National Party
East Dunbartonshire
421 120 0.11% Sir Roger Gale Conservative
North Thanet
422 120 0.11% Mrs Natalie Elphicke Conservative
Dover
423 120 0.11% Robert Buckland Conservative
South Swindon
424 119 0.11% Hywel Williams Plaid Cymru
Arfon
425 119 0.11% Craig Williams Conservative
Montgomeryshire
426 119 0.11% Rosie Duffield Labour
Canterbury
427 119 0.11% Sir Lindsay Hoyle Speaker
Chorley
428 119 0.11% Anneliese Dodds Labour (Co-op)
Oxford East
429 119 0.11% Will Quince Conservative
Colchester
430 119 0.11% Paul Howell Conservative
Sedgefield
431 118 0.11% Mr Geoffrey Cox Conservative
Torridge and West Devon
432 118 0.11% Mr John Whittingdale Conservative
Maldon
433 118 0.11% Chris Green Conservative
Bolton West
434 118 0.11% Amanda Milling Conservative
Cannock Chase
435 117 0.11% Carol Monaghan Scottish National Party
Glasgow North West
436 116 0.11% Jack Dromey Labour
Birmingham, Erdington
437 116 0.11% Rebecca Harris Conservative
Castle Point
438 116 0.11% Matt Rodda Labour
Reading East
439 116 0.11% Paul Blomfield Labour
Sheffield Central
440 116 0.11% Sir Edward Leigh Conservative
Gainsborough
441 115 0.11% Wendy Morton Conservative
Aldridge-Brownhills
442 115 0.11% John Healey Labour
Wentworth and Dearne
443 114 0.11% Sir David Evennett Conservative
Bexleyheath and Crayford
444 114 0.11% Sir Charles Walker Conservative
Broxbourne
445 114 0.11% Jonathan Edwards Plaid Cymru
Carmarthen East and Dinefwr
446 114 0.11% Lia Nici Conservative
Great Grimsby
447 113 0.10% Afzal Khan Labour
Manchester, Gorton
448 113 0.10% Stuart C McDonald Scottish National Party
Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East
449 113 0.10% Gillian Keegan Conservative
Chichester
450 113 0.10% Mark Spencer Conservative
Sherwood
451 112 0.10% Dan Jarvis Labour
Barnsley Central
452 112 0.10% Jim McMahon Labour (Co-op)
Oldham West and Royton
453 112 0.10% Mr Gregory Campbell Democratic Unionist Party
East Londonderry
454 112 0.10% Julian Smith Conservative
Skipton and Ripon
455 111 0.10% Dame Diana Johnson Labour
Kingston upon Hull North
456 111 0.10% Stuart Anderson Conservative
Wolverhampton South West
457 111 0.10% Ms Harriet Harman Labour
Camberwell and Peckham
458 111 0.10% George Eustice Conservative
Camborne and Redruth
459 110 0.10% Jeremy Corbyn Labour
Islington North
460 110 0.10% Mark Pawsey Conservative
Rugby
461 109 0.10% Mr David Davis Conservative
Haltemprice and Howden
462 109 0.10% Rebecca Pow Conservative
Taunton Deane
463 109 0.10% Victoria Atkins Conservative
Louth and Horncastle
464 109 0.10% Justin Tomlinson Conservative
North Swindon
465 109 0.10% Gareth Johnson Conservative
Dartford
466 109 0.10% Edward Miliband Labour
Doncaster North
467 109 0.10% Adam Holloway Conservative
Gravesham
468 108 0.10% Robert Halfon Conservative
Harlow
469 108 0.10% Stephen Hammond Conservative
Wimbledon
470 108 0.10% Mr Tobias Ellwood Conservative
Bournemouth East
471 107 0.10% Sara Britcliffe Conservative
Hyndburn
472 107 0.10% Andrew Percy Conservative
Brigg and Goole
473 106 0.10% Sir William Cash Conservative
Stone
474 106 0.10% Catherine West Labour
Hornsey and Wood Green
475 106 0.10% Maggie Throup Conservative
Erewash
476 105 0.10% Elliot Colburn Conservative
Carshalton and Wallington
477 105 0.10% Debbie Abrahams Labour
Oldham East and Saddleworth
478 105 0.10% Marco Longhi Conservative
Dudley North
479 104 0.10% Guy Opperman Conservative
Hexham
480 104 0.10% Jo Stevens Labour
Cardiff Central
481 104 0.10% Michael Ellis Conservative
Northampton North
482 104 0.10% Dame Cheryl Gillan Conservative
Chesham and Amersham
483 104 0.10% Liz Saville Roberts Plaid Cymru
Dwyfor Meirionnydd
484 104 0.10% Stephen Metcalfe Conservative
South Basildon and East Thurrock
485 104 0.10% Gavin Williamson Conservative
South Staffordshire
486 103 0.10% Rachel Reeves Labour
Leeds West
487 103 0.10% Naz Shah Labour
Bradford West
488 103 0.10% Darren Henry Conservative
Broxtowe
489 103 0.10% Simon Hoare Conservative
North Dorset
490 103 0.10% Theresa Villiers Conservative
Chipping Barnet
491 102 0.09% John McNally Scottish National Party
Falkirk
492 102 0.09% Robbie Moore Conservative
Keighley
493 102 0.09% Stephanie Peacock Labour
Barnsley East
494 102 0.09% Ruth Edwards Conservative
Rushcliffe
495 101 0.09% Dr Andrew Murrison Conservative
South West Wiltshire
496 101 0.09% Andrew Bowie Conservative
West Aberdeenshire and Kincardine
497 101 0.09% Stella Creasy Labour (Co-op)
Walthamstow
498 101 0.09% Kenny MacAskill Scottish National Party
East Lothian
499 101 0.09% Paul Bristow Conservative
Peterborough
500 101 0.09% Fleur Anderson Labour
Putney
501 100 0.09% Allan Dorans Scottish National Party
Ayr, Carrick and Cumnock
502 100 0.09% Mike Wood Conservative
Dudley South
503 100 0.09% Olivia Blake Labour
Sheffield, Hallam
504 99 0.09% Andy McDonald Labour
Middlesbrough
505 98 0.09% Drew Hendry Scottish National Party
Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey
506 98 0.09% Sir Bernard Jenkin Conservative
Harwich and North Essex
507 98 0.09% Emily Thornberry Labour
Islington South and Finsbury
508 98 0.09% Chi Onwurah Labour
Newcastle upon Tyne Central
509 97 0.09% Ms Diane Abbott Labour
Hackney North and Stoke Newington
510 97 0.09% Keir Starmer Labour
Holborn and St Pancras
511 97 0.09% Rushanara Ali Labour
Bethnal Green and Bow
512 97 0.09% Conor Burns Conservative
Bournemouth West
513 97 0.09% Siobhain McDonagh Labour
Mitcham and Morden
514 96 0.09% John Nicolson Scottish National Party
Ochil and South Perthshire
515 96 0.09% Emma Hardy Labour
Kingston upon Hull West and Hessle
516 96 0.09% Grant Shapps Conservative
Welwyn Hatfield
517 96 0.09% Mrs Pauline Latham Conservative
Mid Derbyshire
518 96 0.09% Jessica Morden Labour
Newport East
519 96 0.09% Chris Elmore Labour
Ogmore
520 95 0.09% Amanda Solloway Conservative
Derby North
521 95 0.09% David Simmonds Conservative
Ruislip, Northwood and Pinner
522 95 0.09% Bambos Charalambous Labour
Enfield, Southgate
523 94 0.09% Harriett Baldwin Conservative
West Worcestershire
524 93 0.09% Jonathan Gullis Conservative
Stoke-on-Trent North
525 93 0.09% Oliver Dowden Conservative
Hertsmere
526 93 0.09% Philip Dunne Conservative
Ludlow
527 93 0.09% Sarah Owen Labour
Luton North
528 93 0.09% Mr Steve Baker Conservative
Wycombe
529 93 0.09% Apsana Begum Labour
Poplar and Limehouse
530 92 0.09% Mr Alistair Carmichael Liberal Democrat
Orkney and Shetland
531 92 0.09% John Cryer Labour
Leyton and Wanstead
532 92 0.09% Ruth Cadbury Labour
Brentford and Isleworth
533 92 0.09% Aaron Bell Conservative
Newcastle-under-Lyme
534 92 0.09% Dr Rupa Huq Labour
Ealing Central and Acton
535 91 0.08% Neale Hanvey Independent
Kirkcaldy and Cowdenbeath
536 91 0.08% Mohammad Yasin Labour
Bedford
537 91 0.08% Nia Griffith Labour
Llanelli
538 91 0.08% Yasmin Qureshi Labour
Bolton South East
539 91 0.08% Mr Ian Liddell-Grainger Conservative
Bridgwater and West Somerset
540 90 0.08% Tulip Siddiq Labour
Hampstead and Kilburn
541 90 0.08% Ellie Reeves Labour
Lewisham West and Penge
542 90 0.08% David Morris Conservative
Morecambe and Lunesdale
543 90 0.08% Scott Mann Conservative
North Cornwall
544 90 0.08% Andrew Stephenson Conservative
Pendle
545 90 0.08% Richard Drax Conservative
South Dorset
546 90 0.08% Deidre Brock Scottish National Party
Edinburgh North and Leith
547 89 0.08% Mark Pritchard Conservative
The Wrekin
548 89 0.08% Chris Loder Conservative
West Dorset
549 89 0.08% Tim Farron Liberal Democrat
Westmorland and Lonsdale
550 89 0.08% Douglas Chapman Scottish National Party
Dunfermline and West Fife
551 89 0.08% Greg Hands Conservative
Chelsea and Fulham
552 88 0.08% Wes Streeting Labour
Ilford North
553 88 0.08% Dr James Davies Conservative
Vale of Clwyd
554 88 0.08% Eddie Hughes Conservative
Walsall North
555 88 0.08% James Daly Conservative
Bury North
556 87 0.08% Boris Johnson Conservative
Uxbridge and South Ruislip
557 86 0.08% Martyn Day Scottish National Party
Linlithgow and East Falkirk
558 86 0.08% Nickie Aiken Conservative
Cities of London and Westminster
559 86 0.08% Giles Watling Conservative
Clacton
560 86 0.08% Rachel Maclean Conservative
Redditch
561 86 0.08% Abena Oppong-Asare Labour
Erith and Thamesmead
562 85 0.08% Owen Thompson Scottish National Party
Midlothian
563 85 0.08% Alyn Smith Scottish National Party
Stirling
564 85 0.08% Jess Phillips Labour
Birmingham, Yardley
565 85 0.08% Sarah Jones Labour
Croydon Central
566 84 0.08% Hannah Bardell Scottish National Party
Livingston
567 84 0.08% Antony Higginbotham Conservative
Burnley
568 84 0.08% Andrew Rosindell Conservative
Romford
569 84 0.08% Holly Mumby-Croft Conservative
Scunthorpe
570 83 0.08% Alan Brown Scottish National Party
Kilmarnock and Loudoun
571 83 0.08% Sarah Champion Labour
Rotherham
572 82 0.08% Ruth Jones Labour
Newport West
573 82 0.08% Mr Clive Betts Labour
Sheffield South East
574 81 0.08% David Duguid Conservative
Banff and Buchan
575 81 0.08% Ian Murray Labour
Edinburgh South
576 80 0.07% Meg Hillier Labour (Co-op)
Hackney South and Shoreditch
577 80 0.07% Patricia Gibson Scottish National Party
North Ayrshire and Arran
578 78 0.07% Christine Jardine Liberal Democrat
Edinburgh West
579 78 0.07% Jacob Young Conservative
Redcar
580 78 0.07% Tommy Sheppard Scottish National Party
Edinburgh East
581 77 0.07% Nicola Richards Conservative
West Bromwich East
582 77 0.07% Steve Reed Labour (Co-op)
Croydon North
583 76 0.07% Kirsty Blackman Scottish National Party
Aberdeen North
584 76 0.07% Chris Law Scottish National Party
Dundee West
585 75 0.07% Peter Grant Scottish National Party
Glenrothes
586 75 0.07% Jo Gideon Conservative
Stoke-on-Trent Central
587 75 0.07% Ms Lyn Brown Labour
West Ham
588 75 0.07% Sir Christopher Chope Conservative
Christchurch
589 74 0.07% Andy Slaughter Labour
Hammersmith
590 74 0.07% Derek Thomas Conservative
St Ives
591 74 0.07% Dr Philippa Whitford Scottish National Party
Central Ayrshire
592 73 0.07% Joanna Cherry Scottish National Party
Edinburgh South West
593 73 0.07% Karen Bradley Conservative
Staffordshire Moorlands
594 73 0.07% Nadia Whittome Labour
Nottingham East
595 73 0.07% Jon Cruddas Labour
Dagenham and Rainham
596 72 0.07% Mr David Lammy Labour
Tottenham
597 72 0.07% Ben Bradley Conservative
Mansfield
598 72 0.07% Alex Norris Labour (Co-op)
Nottingham North
599 71 0.07% Patrick Grady Scottish National Party
Glasgow North
600 71 0.07% John Lamont Conservative
Berwickshire, Roxburgh and Selkirk
601 71 0.07% Lee Anderson Conservative
Ashfield
602 71 0.07% Mark Fletcher Conservative
Bolsover
603 71 0.07% Jane Stevenson Conservative
Wolverhampton North East
604 70 0.07% Anne-Marie Trevelyan Conservative
Berwick-upon-Tweed
605 70 0.07% Lilian Greenwood Labour
Nottingham South
606 70 0.07% Gill Furniss Labour
Sheffield, Brightside and Hillsborough
607 69 0.06% John McDonnell Labour
Hayes and Harlington
608 69 0.06% Imran Hussain Labour
Bradford East
609 68 0.06% Ronnie Cowan Scottish National Party
Inverclyde
610 68 0.06% Nick Thomas-Symonds Labour
Torfaen
611 68 0.06% Feryal Clark Labour
Enfield North
612 67 0.06% Douglas Ross Conservative
Moray
613 67 0.06% Miss Sarah Dines Conservative
Derbyshire Dales
614 66 0.06% Nigel Mills Conservative
Amber Valley
615 66 0.06% Mark Logan Conservative
Bolton North East
616 65 0.06% Stephen Crabb Conservative
Preseli Pembrokeshire
617 65 0.06% Mike Freer Conservative
Finchley and Golders Green
618 64 0.06% Jack Brereton Conservative
Stoke-on-Trent South
619 64 0.06% Dame Margaret Hodge Labour
Barking
620 64 0.06% Valerie Vaz Labour
Walsall South
621 64 0.06% Stewart Hosie Scottish National Party
Dundee East
622 63 0.06% Jamie Stone Liberal Democrat
Caithness, Sutherland and Easter Ross
623 62 0.06% Felicity Buchan Conservative
Kensington
624 62 0.06% Craig Mackinlay Conservative
South Thanet
625 61 0.06% Liam Byrne Labour
Birmingham, Hodge Hill
626 61 0.06% Ben Lake Plaid Cymru
Ceredigion
627 60 0.06% Stephen Flynn Scottish National Party
Aberdeen South
628 60 0.06% Kate Hollern Labour
Blackburn
629 60 0.06% Duncan Baker Conservative
North Norfolk
630 57 0.05% Mr Tanmanjeet Singh Dhesi Labour
Slough
631 56 0.05% Dr Matthew Offord Conservative
Hendon
632 56 0.05% Wendy Chamberlain Liberal Democrat
North East Fife
633 54 0.05% Claudia Webbe Labour
Leicester East
634 54 0.05% Mr Khalid Mahmood Labour
Birmingham, Perry Barr
635 54 0.05% Simon Hart Conservative
Carmarthen West and South Pembrokeshire
636 54 0.05% Stephen Timms Labour
East Ham
637 52 0.05% Pete Wishart Scottish National Party
Perth and North Perthshire
638 51 0.05% Margaret Beckett Labour
Derby South
639 51 0.05% James Murray Labour (Co-op)
Ealing North
640 50 0.05% Shabana Mahmood Labour
Birmingham, Ladywood
641 49 0.05% Ms Karen Buck Labour
Westminster North
642 48 0.04% Dave Doogan Scottish National Party
Angus
643 45 0.04% Barry Gardiner Labour
Brent North
644 43 0.04% Gareth Thomas Labour (Co-op)
Harrow West
645 42 0.04% Dawn Butler Labour
Brent Central
646 41 0.04% Mr Virendra Sharma Labour
Ealing, Southall
647 40 0.04% Bob Blackman Conservative
Harrow East
648 32 0.03% Angus Brendan MacNeil Scottish National Party
Na h-Eileanan an Iar
649 27 0.03% Sam Tarry Labour
Ilford South
650 26 0.02% Kate Osamor Labour (Co-op)
Edmonton