113,825 Petition Signatories by Constituency

Rank Constituency Signatures % of Total Signatures MP Party-Constituency
1 3,364 2.96% Liz Twist Labour
Blaydon
2 2,777 2.44% Ian Mearns Labour
Gateshead
3 1,932 1.70% Fiona Bruce Conservative
Congleton
4 1,813 1.59% David Rutley Conservative
Macclesfield
5 1,532 1.35% John Stevenson Conservative
Carlisle
6 1,246 1.10% Kate Osborne Labour
Jarrow
7 1,241 1.09% Anthony Browne Conservative
South Cambridgeshire
8 1,233 1.08% Dr Kieran Mullan Conservative
Crewe and Nantwich
9 1,089 0.96% Mr Richard Holden Conservative
North West Durham
10 1,072 0.94% Mary Kelly Foy Labour
City of Durham
11 1,070 0.94% Mr Kevan Jones Labour
North Durham
12 1,063 0.93% Mr William Wragg Conservative
Hazel Grove
13 1,057 0.93% Luke Hall Conservative
Thornbury and Yate
14 1,039 0.91% Mr Jonathan Djanogly Conservative
Huntingdon
15 874 0.77% Peter Gibson Conservative
Darlington
16 863 0.76% Maria Caulfield Conservative
Lewes
17 812 0.71% Mr Shailesh Vara Conservative
North West Cambridgeshire
18 774 0.68% Jackie Doyle-Price Conservative
Thurrock
19 757 0.67% Tim Farron Liberal Democrat
Westmorland and Lonsdale
20 736 0.65% Stephen Metcalfe Conservative
South Basildon and East Thurrock
21 731 0.64% Jack Lopresti Conservative
Filton and Bradley Stoke
22 724 0.64% Mike Freer Conservative
Finchley and Golders Green
23 703 0.62% Catherine McKinnell Labour
Newcastle upon Tyne North
24 692 0.61% Paul Howell Conservative
Sedgefield
25 682 0.60% Trudy Harrison Conservative
Copeland
26 674 0.59% Mel Stride Conservative
Central Devon
27 667 0.59% Nigel Adams Conservative
Selby and Ainsty
28 661 0.58% Paul Scully Conservative
Sutton and Cheam
29 653 0.57% Mr Robert Goodwill Conservative
Scarborough and Whitby
30 643 0.57% Lucy Frazer Conservative
South East Cambridgeshire
31 623 0.55% Kevin Foster Conservative
Torbay
32 619 0.54% Mary Robinson Conservative
Cheadle
33 612 0.54% Navendu Mishra Labour
Stockport
34 578 0.51% Chi Onwurah Labour
Newcastle upon Tyne Central
35 566 0.50% Mary Glindon Labour
North Tyneside
36 565 0.50% Mrs Sharon Hodgson Labour
Washington and Sunderland West
37 559 0.49% Matt Vickers Conservative
Stockton South
38 550 0.48% Esther McVey Conservative
Tatton
39 549 0.48% Daniel Zeichner Labour
Cambridge
40 544 0.48% Edward Timpson Conservative
Eddisbury
41 543 0.48% Theresa Villiers Conservative
Chipping Barnet
42 536 0.47% Anthony Mangnall Conservative
Totnes
43 534 0.47% Mr Geoffrey Cox Conservative
Torridge and West Devon
44 519 0.46% Sir Alan Campbell Labour
Tynemouth
45 519 0.46% Guy Opperman Conservative
Hexham
46 512 0.45% Paul Bristow Conservative
Peterborough
47 505 0.44% Dehenna Davison Conservative
Bishop Auckland
48 505 0.44% Simon Jupp Conservative
East Devon
49 504 0.44% Nicola Richards Conservative
West Bromwich East
50 466 0.41% Julian Smith Conservative
Skipton and Ripon
51 462 0.41% Julie Elliott Labour
Sunderland Central
52 454 0.40% Caroline Lucas Green Party
Brighton, Pavilion
53 451 0.40% Layla Moran Liberal Democrat
Oxford West and Abingdon
54 448 0.39% Andy Carter Conservative
Warrington South
55 445 0.39% Dr Neil Hudson Conservative
Penrith and The Border
56 433 0.38% Neil Parish Conservative
Tiverton and Honiton
57 433 0.38% Anne Marie Morris Conservative
Newton Abbot
58 430 0.38% Bill Esterson Labour
Sefton Central
59 429 0.38% Nick Gibb Conservative
Bognor Regis and Littlehampton
60 421 0.37% Rishi Sunak Conservative
Richmond (Yorks)
61 421 0.37% Mrs Emma Lewell-Buck Labour
South Shields
62 416 0.37% Karen Bradley Conservative
Staffordshire Moorlands
63 415 0.37% Craig Whittaker Conservative
Calder Valley
64 405 0.36% Mr Nicholas Brown Labour
Newcastle upon Tyne East
65 397 0.35% Chris Skidmore Conservative
Kingswood
66 397 0.35% Stephen Crabb Conservative
Preseli Pembrokeshire
67 378 0.33% Shaun Bailey Conservative
West Bromwich West
68 378 0.33% Grahame Morris Labour
Easington
69 370 0.33% Sir Robert Syms Conservative
Poole
70 369 0.32% Jeremy Quin Conservative
Horsham
71 366 0.32% Dr Liam Fox Conservative
North Somerset
72 361 0.32% Steve Brine Conservative
Winchester
73 347 0.31% Chris Loder Conservative
West Dorset
74 344 0.30% Charlotte Nichols Labour
Warrington North
75 343 0.30% Bridget Phillipson Labour
Houghton and Sunderland South
76 335 0.29% John Spellar Labour
Warley
77 329 0.29% Mike Hill Labour
Hartlepool
78 323 0.28% Rebecca Pow Conservative
Taunton Deane
79 323 0.28% Simon Hart Conservative
Carmarthen West and South Pembrokeshire
80 320 0.28% Michael Fabricant Conservative
Lichfield
81 312 0.27% Mr Simon Clarke Conservative
Middlesbrough South and East Cleveland
82 310 0.27% Dr Matthew Offord Conservative
Hendon
83 299 0.26% Selaine Saxby Conservative
North Devon
84 299 0.26% Chris Philp Conservative
Croydon South
85 297 0.26% Christian Matheson Labour
City of Chester
86 296 0.26% Anne-Marie Trevelyan Conservative
Berwick-upon-Tweed
87 293 0.26% David Warburton Conservative
Somerton and Frome
88 290 0.26% Valerie Vaz Labour
Walsall South
89 289 0.25% Peter Kyle Labour
Hove
90 287 0.25% Royston Smith Conservative
Southampton, Itchen
91 286 0.25% Adam Afriyie Conservative
Windsor
92 278 0.24% Simon Hoare Conservative
North Dorset
93 277 0.24% Steve McCabe Labour
Birmingham, Selly Oak
94 272 0.24% Chris Grayling Conservative
Epsom and Ewell
95 271 0.24% Andrew Gwynne Labour
Denton and Reddish
96 264 0.23% Elliot Colburn Conservative
Carshalton and Wallington
97 264 0.23% Catherine West Labour
Hornsey and Wood Green
98 261 0.23% Mr Ben Bradshaw Labour
Exeter
99 261 0.23% Richard Drax Conservative
South Dorset
100 259 0.23% Andrew Griffith Conservative
Arundel and South Downs
101 259 0.23% Bambos Charalambous Labour
Enfield, Southgate
102 258 0.23% Ian Lavery Labour
Wansbeck
103 257 0.23% Peter Dowd Labour
Bootle
104 255 0.22% Alex Cunningham Labour
Stockton North
105 252 0.22% Kevin Hollinrake Conservative
Thirsk and Malton
106 252 0.22% Gordon Henderson Conservative
Sittingbourne and Sheppey
107 248 0.22% Mims Davies Conservative
Mid Sussex
108 246 0.22% Rachael Maskell Labour (Co-op)
York Central
109 246 0.22% Anneliese Dodds Labour (Co-op)
Oxford East
110 244 0.21% Steve Reed Labour (Co-op)
Croydon North
111 241 0.21% Michael Gove Conservative
Surrey Heath
112 240 0.21% Lloyd Russell-Moyle Labour (Co-op)
Brighton, Kemptown
113 237 0.21% Bell Ribeiro-Addy Labour
Streatham
114 236 0.21% Amanda Milling Conservative
Cannock Chase
115 235 0.21% Matt Western Labour
Warwick and Leamington
116 234 0.21% Helen Hayes Labour
Dulwich and West Norwood
117 231 0.20% Michael Tomlinson Conservative
Mid Dorset and North Poole
118 231 0.20% Thangam Debbonaire Labour
Bristol West
119 229 0.20% Andy McDonald Labour
Middlesbrough
120 228 0.20% Jack Dromey Labour
Birmingham, Erdington
121 228 0.20% Steve Barclay Conservative
North East Cambridgeshire
122 227 0.20% Mr Tanmanjeet Singh Dhesi Labour
Slough
123 226 0.20% Suzanne Webb Conservative
Stourbridge
124 225 0.20% Sir Geoffrey Clifton-Brown Conservative
The Cotswolds
125 224 0.20% Sir Peter Bottomley Conservative
Worthing West
126 224 0.20% Tim Loughton Conservative
East Worthing and Shoreham
127 224 0.20% James Morris Conservative
Halesowen and Rowley Regis
128 223 0.20% Julian Sturdy Conservative
York Outer
129 223 0.20% Paul Holmes Conservative
Eastleigh
130 222 0.20% Will Quince Conservative
Colchester
131 222 0.20% Robert Halfon Conservative
Harlow
132 220 0.19% Ian Levy Conservative
Blyth Valley
133 220 0.19% John Redwood Conservative
Wokingham
134 220 0.19% Darren Jones Labour
Bristol North West
135 211 0.19% Kerry McCarthy Labour
Bristol East
136 209 0.18% Mike Wood Conservative
Dudley South
137 208 0.18% Mike Amesbury Labour
Weaver Vale
138 207 0.18% David Johnston Conservative
Wantage
139 206 0.18% Siobhan Baillie Conservative
Stroud
140 204 0.18% Karin Smyth Labour
Bristol South
141 202 0.18% John Howell Conservative
Henley
142 200 0.18% Wendy Morton Conservative
Aldridge-Brownhills
143 200 0.18% Ellie Reeves Labour
Lewisham West and Penge
144 200 0.18% Tahir Ali Labour
Birmingham, Hall Green
145 199 0.18% Mr Jacob Rees-Mogg Conservative
North East Somerset
146 194 0.17% Damien Moore Conservative
Southport
147 192 0.17% Mr Laurence Robertson Conservative
Tewkesbury
148 189 0.17% Munira Wilson Liberal Democrat
Twickenham
149 187 0.16% Julian Knight Conservative
Solihull
150 186 0.16% Andrew Jones Conservative
Harrogate and Knaresborough
151 185 0.16% Sir Edward Davey Liberal Democrat
Kingston and Surbiton
152 181 0.16% Feryal Clark Labour
Enfield North
153 176 0.16% Vicky Foxcroft Labour
Lewisham, Deptford
154 176 0.16% Henry Smith Conservative
Crawley
155 175 0.15% Mr Gagan Mohindra Conservative
South West Hertfordshire
156 175 0.15% Daisy Cooper Liberal Democrat
St Albans
157 174 0.15% Jacob Young Conservative
Redcar
158 173 0.15% Rosie Duffield Labour
Canterbury
159 173 0.15% Bim Afolami Conservative
Hitchin and Harpenden
160 172 0.15% Alec Shelbrooke Conservative
Elmet and Rothwell
161 171 0.15% Oliver Dowden Conservative
Hertsmere
162 170 0.15% Ben Everitt Conservative
Milton Keynes North
163 170 0.15% Ms Diane Abbott Labour
Hackney North and Stoke Newington
164 169 0.15% Mark Jenkinson Conservative
Workington
165 168 0.15% Sir Gary Streeter Conservative
South West Devon
166 168 0.15% Mr Andrew Mitchell Conservative
Sutton Coldfield
167 167 0.15% Jeremy Wright Conservative
Kenilworth and Southam
168 167 0.15% Richard Fuller Conservative
North East Bedfordshire
169 166 0.15% Dean Russell Conservative
Watford
170 166 0.15% Kate Griffiths Conservative
Burton
171 165 0.15% Ms Nusrat Ghani Conservative
Wealden
172 165 0.15% Sarah Olney Liberal Democrat
Richmond Park
173 164 0.14% Michelle Donelan Conservative
Chippenham
174 164 0.14% Robert Largan Conservative
High Peak
175 163 0.14% Sir Graham Brady Conservative
Altrincham and Sale West
176 163 0.14% James Sunderland Conservative
Bracknell
177 163 0.14% Suella Braverman Conservative
Fareham
178 162 0.14% Jonathan Gullis Conservative
Stoke-on-Trent North
179 161 0.14% Gillian Keegan Conservative
Chichester
180 157 0.14% Sarah Jones Labour
Croydon Central
181 156 0.14% Jeff Smith Labour
Manchester, Withington
182 156 0.14% Sir Christopher Chope Conservative
Christchurch
183 153 0.13% Tom Pursglove Conservative
Corby
184 152 0.13% Sir Desmond Swayne Conservative
New Forest West
185 151 0.13% Sir Oliver Heald Conservative
North East Hertfordshire
186 150 0.13% Laura Farris Conservative
Newbury
187 150 0.13% Lee Rowley Conservative
North East Derbyshire
188 149 0.13% Rachel Maclean Conservative
Redditch
189 148 0.13% James Heappey Conservative
Wells
190 148 0.13% Meg Hillier Labour (Co-op)
Hackney South and Shoreditch
191 147 0.13% Wera Hobhouse Liberal Democrat
Bath
192 146 0.13% Mrs Theresa May Conservative
Maidenhead
193 145 0.13% Holly Lynch Labour
Halifax
194 144 0.13% Jeremy Corbyn Labour
Islington North
195 144 0.13% Andrew Selous Conservative
South West Bedfordshire
196 142 0.13% Aaron Bell Conservative
Newcastle-under-Lyme
197 142 0.13% Mr Mark Francois Conservative
Rayleigh and Wickford
198 141 0.12% Kate Green Labour
Stretford and Urmston
199 140 0.12% Grant Shapps Conservative
Welwyn Hatfield
200 140 0.12% Mr Marcus Fysh Conservative
Yeovil
201 140 0.12% Matt Rodda Labour
Reading East
202 140 0.12% Sir William Cash Conservative
Stone
203 139 0.12% Sir Lindsay Hoyle Speaker
Chorley
204 139 0.12% Philip Davies Conservative
Shipley
205 138 0.12% Rushanara Ali Labour
Bethnal Green and Bow
206 137 0.12% Bob Seely Conservative
Isle of Wight
207 137 0.12% Rosie Cooper Labour
West Lancashire
208 137 0.12% Mark Logan Conservative
Bolton North East
209 137 0.12% Sir Bernard Jenkin Conservative
Harwich and North Essex
210 136 0.12% Siobhain McDonagh Labour
Mitcham and Morden
211 135 0.12% Luke Pollard Labour (Co-op)
Plymouth, Sutton and Devonport
212 135 0.12% Kemi Badenoch Conservative
Saffron Walden
213 134 0.12% Vicky Ford Conservative
Chelmsford
214 134 0.12% Julie Marson Conservative
Hertford and Stortford
215 133 0.12% Chris Green Conservative
Bolton West
216 133 0.12% Kit Malthouse Conservative
North West Hampshire
217 133 0.12% Martin Vickers Conservative
Cleethorpes
218 133 0.12% Christopher Pincher Conservative
Tamworth
219 132 0.12% Alok Sharma Conservative
Reading West
220 132 0.12% James Duddridge Conservative
Rochford and Southend East
221 131 0.12% Huw Merriman Conservative
Bexhill and Battle
222 131 0.12% James Gray Conservative
North Wiltshire
223 131 0.12% Theo Clarke Conservative
Stafford
224 130 0.11% Stella Creasy Labour (Co-op)
Walthamstow
225 129 0.11% John Penrose Conservative
Weston-super-Mare
226 129 0.11% Caroline Nokes Conservative
Romsey and Southampton North
227 128 0.11% Robert Courts Conservative
Witney
228 128 0.11% Sajid Javid Conservative
Bromsgrove
229 128 0.11% Conor McGinn Labour
St Helens North
230 127 0.11% Mr David Lammy Labour
Tottenham
231 127 0.11% Mr Tobias Ellwood Conservative
Bournemouth East
232 127 0.11% Mike Kane Labour
Wythenshawe and Sale East
233 127 0.11% Stuart Andrew Conservative
Pudsey
234 126 0.11% Eddie Hughes Conservative
Walsall North
235 126 0.11% Janet Daby Labour
Lewisham East
236 124 0.11% Victoria Prentis Conservative
Banbury
237 124 0.11% Joy Morrissey Conservative
Beaconsfield
238 124 0.11% Stephen Hammond Conservative
Wimbledon
239 124 0.11% Dr Rupa Huq Labour
Ealing Central and Acton
240 123 0.11% Nigel Mills Conservative
Amber Valley
241 123 0.11% Preet Kaur Gill Labour (Co-op)
Birmingham, Edgbaston
242 123 0.11% Sir Iain Duncan Smith Conservative
Chingford and Woodford Green
243 121 0.11% Mrs Maria Miller Conservative
Basingstoke
244 121 0.11% James Cleverly Conservative
Braintree
245 121 0.11% Ruth Edwards Conservative
Rushcliffe
246 120 0.11% Apsana Begum Labour
Poplar and Limehouse
247 119 0.11% Mrs Flick Drummond Conservative
Meon Valley
248 119 0.11% Yvette Cooper Labour
Normanton, Pontefract and Castleford
249 119 0.11% Alex Chalk Conservative
Cheltenham
250 119 0.11% Amanda Solloway Conservative
Derby North
251 119 0.11% Sir David Amess Conservative
Southend West
252 118 0.10% Holly Mumby-Croft Conservative
Scunthorpe
253 118 0.10% Alan Mak Conservative
Havant
254 117 0.10% James Grundy Conservative
Leigh
255 117 0.10% Ms Nadine Dorries Conservative
Mid Bedfordshire
256 117 0.10% Sir Roger Gale Conservative
North Thanet
257 117 0.10% Justin Madders Labour
Ellesmere Port and Neston
258 115 0.10% Afzal Khan Labour
Manchester, Gorton
259 115 0.10% Ms Harriet Harman Labour
Camberwell and Peckham
260 115 0.10% Dr Alan Whitehead Labour
Southampton, Test
261 114 0.10% Miss Sarah Dines Conservative
Derbyshire Dales
262 114 0.10% Daniel Kawczynski Conservative
Shrewsbury and Atcham
263 114 0.10% Julia Lopez Conservative
Hornchurch and Upminster
264 113 0.10% Jason McCartney Conservative
Colne Valley
265 113 0.10% Damian Hinds Conservative
East Hampshire
266 113 0.10% Sir Mike Penning Conservative
Hemel Hempstead
267 112 0.10% Robbie Moore Conservative
Keighley
268 112 0.10% Cat Smith Labour
Lancaster and Fleetwood
269 112 0.10% Caroline Ansell Conservative
Eastbourne
270 112 0.10% Andrea Leadsom Conservative
South Northamptonshire
271 111 0.10% Caroline Dinenage Conservative
Gosport
272 110 0.10% Gary Sambrook Conservative
Birmingham, Northfield
273 110 0.10% Lisa Nandy Labour
Wigan
274 110 0.10% Crispin Blunt Conservative
Reigate
275 110 0.10% Matthew Pennycook Labour
Greenwich and Woolwich
276 110 0.10% John McNally Scottish National Party
Falkirk
277 109 0.10% Fabian Hamilton Labour
Leeds North East
278 109 0.10% John Cryer Labour
Leyton and Wanstead
279 109 0.10% Harriett Baldwin Conservative
West Worcestershire
280 108 0.10% Nigel Huddleston Conservative
Mid Worcestershire
281 108 0.10% Iain Stewart Conservative
Milton Keynes South
282 108 0.10% Marco Longhi Conservative
Dudley North
283 108 0.10% Gavin Williamson Conservative
South Staffordshire
284 107 0.09% Mark Pawsey Conservative
Rugby
285 107 0.09% Mr Mark Harper Conservative
Forest of Dean
286 107 0.09% Gareth Davies Conservative
Grantham and Stamford
287 106 0.09% Emily Thornberry Labour
Islington South and Finsbury
288 106 0.09% Dr Rosena Allin-Khan Labour
Tooting
289 106 0.09% Greg Clark Conservative
Tunbridge Wells
290 106 0.09% Bob Stewart Conservative
Beckenham
291 106 0.09% Andrew Percy Conservative
Brigg and Goole
292 106 0.09% Tulip Siddiq Labour
Hampstead and Kilburn
293 105 0.09% Yvonne Fovargue Labour
Makerfield
294 105 0.09% Dawn Butler Labour
Brent Central
295 105 0.09% David Morris Conservative
Morecambe and Lunesdale
296 105 0.09% Justin Tomlinson Conservative
North Swindon
297 105 0.09% Olivia Blake Labour
Sheffield, Hallam
298 104 0.09% Mrs Natalie Elphicke Conservative
Dover
299 104 0.09% Laura Trott Conservative
Sevenoaks
300 104 0.09% Paul Blomfield Labour
Sheffield Central
301 104 0.09% Jon Trickett Labour
Hemsworth
302 103 0.09% Mr Ian Liddell-Grainger Conservative
Bridgwater and West Somerset
303 103 0.09% Mr Owen Paterson Conservative
North Shropshire
304 102 0.09% Greg Smith Conservative
Buckingham
305 102 0.09% Andy Slaughter Labour
Hammersmith
306 101 0.09% Marsha De Cordova Labour
Battersea
307 101 0.09% Dr Dan Poulter Conservative
Central Suffolk and North Ipswich
308 101 0.09% Mr Toby Perkins Labour
Chesterfield
309 101 0.09% Andrew Rosindell Conservative
Romford
310 101 0.09% Dr Caroline Johnson Conservative
Sleaford and North Hykeham
311 100 0.09% Rob Butler Conservative
Aylesbury
312 100 0.09% Alberto Costa Conservative
South Leicestershire
313 100 0.09% Craig Mackinlay Conservative
South Thanet
314 100 0.09% Jo Gideon Conservative
Stoke-on-Trent Central
315 99 0.09% Saqib Bhatti Conservative
Meriden
316 99 0.09% Jo Churchill Conservative
Bury St Edmunds
317 99 0.09% Chris Heaton-Harris Conservative
Daventry
318 99 0.09% Mrs Sheryll Murray Conservative
South East Cornwall
319 99 0.09% Jonathan Reynolds Labour (Co-op)
Stalybridge and Hyde
320 98 0.09% Richard Graham Conservative
Gloucester
321 97 0.09% Mr Khalid Mahmood Labour
Birmingham, Perry Barr
322 97 0.09% Mrs Helen Grant Conservative
Maidstone and The Weald
323 97 0.09% Mrs Pauline Latham Conservative
Mid Derbyshire
324 97 0.09% Mr Jonathan Lord Conservative
Woking
325 97 0.09% Alex Burghart Conservative
Brentwood and Ongar
326 97 0.09% Kate Osamor Labour (Co-op)
Edmonton
327 97 0.09% Robert Buckland Conservative
South Swindon
328 97 0.09% Dr Andrew Murrison Conservative
South West Wiltshire
329 97 0.09% Keir Starmer Labour
Holborn and St Pancras
330 96 0.08% Damian Green Conservative
Ashford
331 96 0.08% Miriam Cates Conservative
Penistone and Stocksbridge
332 96 0.08% Claire Coutinho Conservative
East Surrey
333 95 0.08% Wes Streeting Labour
Ilford North
334 95 0.08% Taiwo Owatemi Labour
Coventry North West
335 95 0.08% John Glen Conservative
Salisbury
336 95 0.08% Damian Collins Conservative
Folkestone and Hythe
337 94 0.08% Leo Docherty Conservative
Aldershot
338 94 0.08% Florence Eshalomi Labour (Co-op)
Vauxhall
339 94 0.08% Sir Charles Walker Conservative
Broxbourne
340 94 0.08% Zarah Sultana Labour
Coventry South
341 94 0.08% Fleur Anderson Labour
Putney
342 93 0.08% Tom Tugendhat Conservative
Tonbridge and Malling
343 93 0.08% Mr Robin Walker Conservative
Worcester
344 92 0.08% Matt Hancock Conservative
West Suffolk
345 92 0.08% Conor Burns Conservative
Bournemouth West
346 92 0.08% Mr Steve Baker Conservative
Wycombe
347 92 0.08% Scott Mann Conservative
North Cornwall
348 92 0.08% Mr Ranil Jayawardena Conservative
North East Hampshire
349 92 0.08% Alicia Kearns Conservative
Rutland and Melton
350 91 0.08% Sir George Howarth Labour
Knowsley
351 91 0.08% Dr Luke Evans Conservative
Bosworth
352 91 0.08% Sir Paul Beresford Conservative
Mole Valley
353 91 0.08% Ruth Cadbury Labour
Brentford and Isleworth
354 90 0.08% Barbara Keeley Labour
Worsley and Eccles South
355 90 0.08% Katherine Fletcher Conservative
South Ribble
356 89 0.08% Cherilyn Mackrory Conservative
Truro and Falmouth
357 89 0.08% Danny Kruger Conservative
Devizes
358 88 0.08% Mr Ben Wallace Conservative
Wyre and Preston North
359 88 0.08% Rebecca Long Bailey Labour
Salford and Eccles
360 87 0.08% Alex Sobel Labour (Co-op)
Leeds North West
361 87 0.08% Darren Henry Conservative
Broxtowe
362 87 0.08% Dominic Raab Conservative
Esher and Walton
363 87 0.08% Nadhim Zahawi Conservative
Stratford-on-Avon
364 86 0.08% Mr John Whittingdale Conservative
Maldon
365 86 0.08% Priti Patel Conservative
Witham
366 86 0.08% Mark Garnier Conservative
Wyre Forest
367 86 0.08% Stephen Morgan Labour
Portsmouth South
368 86 0.08% Neil O'Brien Conservative
Harborough
369 85 0.08% Ms Lyn Brown Labour
West Ham
370 85 0.08% Jake Berry Conservative
Rossendale and Darwen
371 84 0.07% Mohammad Yasin Labour
Bedford
372 84 0.07% Penny Mordaunt Conservative
Portsmouth North
373 84 0.07% Sir John Hayes Conservative
South Holland and The Deepings
374 84 0.07% Maria Eagle Labour
Garston and Halewood
375 83 0.07% Sam Tarry Labour
Ilford South
376 83 0.07% Dr Julian Lewis Conservative
New Forest East
377 83 0.07% Derek Thomas Conservative
St Ives
378 83 0.07% Sally-Ann Hart Conservative
Hastings and Rye
379 82 0.07% Dame Cheryl Gillan Conservative
Chesham and Amersham
380 82 0.07% Mark Eastwood Conservative
Dewsbury
381 82 0.07% Seema Malhotra Labour (Co-op)
Feltham and Heston
382 82 0.07% Mark Menzies Conservative
Fylde
383 82 0.07% Sir Edward Leigh Conservative
Gainsborough
384 81 0.07% Kim Johnson Labour
Liverpool, Riverside
385 81 0.07% Andrea Jenkyns Conservative
Morley and Outwood
386 81 0.07% Gareth Johnson Conservative
Dartford
387 81 0.07% David Simmonds Conservative
Ruislip, Northwood and Pinner
388 81 0.07% Mrs Heather Wheeler Conservative
South Derbyshire
389 81 0.07% James Cartlidge Conservative
South Suffolk
390 81 0.07% Ms Marie Rimmer Labour
St Helens South and Whiston
391 81 0.07% Stephen McPartland Conservative
Stevenage
392 80 0.07% Jeremy Hunt Conservative
South West Surrey
393 79 0.07% Boris Johnson Conservative
Uxbridge and South Ruislip
394 79 0.07% Neil Coyle Labour
Bermondsey and Old Southwark
395 79 0.07% Helen Whately Conservative
Faversham and Mid Kent
396 78 0.07% Graham Stuart Conservative
Beverley and Holderness
397 78 0.07% Clive Lewis Labour
Norwich South
398 78 0.07% Mr Nigel Evans Conservative
Ribble Valley
399 76 0.07% Tom Hunt Conservative
Ipswich
400 76 0.07% Mr John Baron Conservative
Basildon and Billericay
401 76 0.07% Chloe Smith Conservative
Norwich North
402 76 0.07% James Brokenshire Conservative
Old Bexley and Sidcup
403 76 0.07% Angela Richardson Conservative
Guildford
404 75 0.07% Karl McCartney Conservative
Lincoln
405 75 0.07% Philip Dunne Conservative
Ludlow
406 75 0.07% Mark Fletcher Conservative
Bolsover
407 75 0.07% Robert Jenrick Conservative
Newark
408 75 0.07% Clive Efford Labour
Eltham
409 75 0.07% Gareth Thomas Labour (Co-op)
Harrow West
410 74 0.07% Louise Haigh Labour
Sheffield, Heeley
411 74 0.07% Elizabeth Truss Conservative
South West Norfolk
412 73 0.06% Simon Fell Conservative
Barrow and Furness
413 73 0.06% Andrew Stephenson Conservative
Pendle
414 73 0.06% Johnny Mercer Conservative
Plymouth, Moor View
415 73 0.06% Dame Eleanor Laing Conservative
Epping Forest
416 73 0.06% Tom Randall Conservative
Gedling
417 73 0.06% Kwasi Kwarteng Conservative
Spelthorne
418 72 0.06% Mr Philip Hollobone Conservative
Kettering
419 72 0.06% Victoria Atkins Conservative
Louth and Horncastle
420 72 0.06% Lucy Powell Labour (Co-op)
Manchester Central
421 72 0.06% Stuart Anderson Conservative
Wolverhampton South West
422 72 0.06% Giles Watling Conservative
Clacton
423 72 0.06% James Murray Labour (Co-op)
Ealing North
424 72 0.06% Mr Richard Bacon Conservative
South Norfolk
425 72 0.06% Steve Double Conservative
St Austell and Newquay
426 71 0.06% Mr Barry Sheerman Labour (Co-op)
Huddersfield
427 71 0.06% Mark Pritchard Conservative
The Wrekin
428 71 0.06% Ms Angela Eagle Labour
Wallasey
429 71 0.06% Shabana Mahmood Labour
Birmingham, Ladywood
430 71 0.06% Jess Phillips Labour
Birmingham, Yardley
431 71 0.06% Sir Greg Knight Conservative
East Yorkshire
432 71 0.06% Mark Spencer Conservative
Sherwood
433 71 0.06% Mr David Davis Conservative
Haltemprice and Howden
434 71 0.06% Derek Twigg Labour
Halton
435 71 0.06% Chris Clarkson Conservative
Heywood and Middleton
436 70 0.06% George Freeman Conservative
Mid Norfolk
437 70 0.06% Jon Cruddas Labour
Dagenham and Rainham
438 69 0.06% Paula Barker Labour
Liverpool, Wavertree
439 69 0.06% Jane Hunt Conservative
Loughborough
440 69 0.06% Bill Wiggin Conservative
North Herefordshire
441 69 0.06% Tony Lloyd Labour
Rochdale
442 68 0.06% Barry Gardiner Labour
Brent North
443 68 0.06% Sir Robert Neill Conservative
Bromley and Chislehurst
444 68 0.06% Rebecca Harris Conservative
Castle Point
445 68 0.06% Andrew Bridgen Conservative
North West Leicestershire
446 68 0.06% Mr Marcus Jones Conservative
Nuneaton
447 68 0.06% Bob Blackman Conservative
Harrow East
448 67 0.06% Ben Bradley Conservative
Mansfield
449 67 0.06% Tracey Crouch Conservative
Chatham and Aylesford
450 67 0.06% Jack Brereton Conservative
Stoke-on-Trent South
451 66 0.06% Dan Carden Labour
Liverpool, Walton
452 66 0.06% Ian Byrne Labour
Liverpool, West Derby
453 66 0.06% John Healey Labour
Wentworth and Dearne
454 66 0.06% Christian Wakeford Conservative
Bury South
455 65 0.06% Alison McGovern Labour
Wirral South
456 65 0.06% Andrew Lewer Conservative
Northampton South
457 65 0.06% Nadia Whittome Labour
Nottingham East
458 65 0.06% Colleen Fletcher Labour
Coventry North East
459 65 0.06% Margaret Beckett Labour
Derby South
460 65 0.06% Dr Ben Spencer Conservative
Runnymede and Weybridge
461 65 0.06% Mr Clive Betts Labour
Sheffield South East
462 65 0.06% Dr Thérèse Coffey Conservative
Suffolk Coastal
463 64 0.06% Imran Ahmad Khan Conservative
Wakefield
464 64 0.06% Jonathan Ashworth Labour (Co-op)
Leicester South
465 64 0.06% Debbie Abrahams Labour
Oldham East and Saddleworth
466 63 0.06% Tracy Brabin Labour (Co-op)
Batley and Spen
467 63 0.06% Craig Tracey Conservative
North Warwickshire
468 62 0.05% Lee Anderson Conservative
Ashfield
469 62 0.05% Dame Margaret Hodge Labour
Barking
470 62 0.05% Pat McFadden Labour
Wolverhampton South East
471 62 0.05% Judith Cummins Labour
Bradford South
472 61 0.05% Lucy Allan Conservative
Telford
473 61 0.05% Richard Burgon Labour
Leeds East
474 61 0.05% Peter Aldous Conservative
Waveney
475 61 0.05% Mr Peter Bone Conservative
Wellingborough
476 61 0.05% James Daly Conservative
Bury North
477 60 0.05% George Eustice Conservative
Camborne and Redruth
478 60 0.05% Michael Ellis Conservative
Northampton North
479 60 0.05% Simon Baynes Conservative
Clwyd South
480 60 0.05% Kelly Tolhurst Conservative
Rochester and Strood
481 60 0.05% Gill Furniss Labour
Sheffield, Brightside and Hillsborough
482 60 0.05% Rehman Chishti Conservative
Gillingham and Rainham
483 59 0.05% Imran Hussain Labour
Bradford East
484 59 0.05% Edward Miliband Labour
Doncaster North
485 58 0.05% Jane Stevenson Conservative
Wolverhampton North East
486 58 0.05% James Wild Conservative
North West Norfolk
487 58 0.05% Mr Virendra Sharma Labour
Ealing, Southall
488 58 0.05% Abena Oppong-Asare Labour
Erith and Thamesmead
489 57 0.05% Rachel Reeves Labour
Leeds West
490 56 0.05% Sara Britcliffe Conservative
Hyndburn
491 56 0.05% Brendan Clarke-Smith Conservative
Bassetlaw
492 56 0.05% Rachel Hopkins Labour
Luton South
493 56 0.05% Edward Argar Conservative
Charnwood
494 56 0.05% Gareth Bacon Conservative
Orpington
495 56 0.05% Dame Rosie Winterton Labour
Doncaster Central
496 56 0.05% John McDonnell Labour
Hayes and Harlington
497 54 0.05% Mick Whitley Labour
Birkenhead
498 54 0.05% Jerome Mayhew Conservative
Broadland
499 54 0.05% Nick Fletcher Conservative
Don Valley
500 54 0.05% Alexander Stafford Conservative
Rother Valley
501 52 0.05% Paul Maynard Conservative
Blackpool North and Cleveleys
502 52 0.05% Margaret Greenwood Labour
Wirral West
503 52 0.05% Alex Norris Labour (Co-op)
Nottingham North
504 51 0.05% Mark Tami Labour
Alyn and Deeside
505 51 0.05% Hilary Benn Labour
Leeds Central
506 51 0.05% Sir David Evennett Conservative
Bexleyheath and Crayford
507 51 0.05% Sir Mark Hendrick Labour (Co-op)
Preston
508 51 0.05% Stephen Timms Labour
East Ham
509 51 0.05% Jesse Norman Conservative
Hereford and South Herefordshire
510 50 0.04% Felicity Buchan Conservative
Kensington
511 50 0.04% Sarah Owen Labour
Luton North
512 50 0.04% Yasmin Qureshi Labour
Bolton South East
513 50 0.04% Nickie Aiken Conservative
Cities of London and Westminster
514 50 0.04% Maggie Throup Conservative
Erewash
515 49 0.04% Antony Higginbotham Conservative
Burnley
516 49 0.04% Brandon Lewis Conservative
Great Yarmouth
517 48 0.04% Stephanie Peacock Labour
Barnsley East
518 48 0.04% Dame Diana Johnson Labour
Kingston upon Hull North
519 48 0.04% Matt Warman Conservative
Boston and Skegness
520 48 0.04% Jim McMahon Labour (Co-op)
Oldham West and Royton
521 48 0.04% Martyn Day Scottish National Party
Linlithgow and East Falkirk
522 47 0.04% Duncan Baker Conservative
North Norfolk
523 47 0.04% Greg Hands Conservative
Chelsea and Fulham
524 47 0.04% Lia Nici Conservative
Great Grimsby
525 45 0.04% Angela Rayner Labour
Ashton-under-Lyne
526 45 0.04% Dan Jarvis Labour
Barnsley Central
527 44 0.04% Liam Byrne Labour
Birmingham, Hodge Hill
528 44 0.04% Naz Shah Labour
Bradford West
529 43 0.04% Lilian Greenwood Labour
Nottingham South
530 42 0.04% Robin Millar Conservative
Aberconwy
531 42 0.04% Graham Stringer Labour
Blackley and Broughton
532 42 0.04% Fay Jones Conservative
Brecon and Radnorshire
533 42 0.04% Adam Holloway Conservative
Gravesham
534 41 0.04% Ms Karen Buck Labour
Westminster North
535 40 0.04% Kate Hollern Labour
Blackburn
536 40 0.04% Mr David Jones Conservative
Clwyd West
537 39 0.03% Karl Turner Labour
Kingston upon Hull East
538 39 0.03% Sarah Atherton Conservative
Wrexham
539 38 0.03% Emma Hardy Labour
Kingston upon Hull West and Hessle
540 37 0.03% David T C Davies Conservative
Monmouth
541 36 0.03% Sarah Champion Labour
Rotherham
542 35 0.03% Scott Benton Conservative
Blackpool South
543 35 0.03% Francie Molloy Sinn Féin
Mid Ulster
544 35 0.03% Kevin Brennan Labour
Cardiff West
545 34 0.03% Ruth Jones Labour
Newport West
546 33 0.03% Ian Paisley Democratic Unionist Party
North Antrim
547 32 0.03% Mr Gregory Campbell Democratic Unionist Party
East Londonderry
548 32 0.03% Tonia Antoniazzi Labour
Gower
549 31 0.03% Rob Roberts Conservative
Delyn
550 30 0.03% Liz Kendall Labour
Leicester West
551 30 0.03% Ben Lake Plaid Cymru
Ceredigion
552 29 0.03% Anna McMorrin Labour
Cardiff North
553 27 0.02% Nia Griffith Labour
Llanelli
554 27 0.02% Jo Stevens Labour
Cardiff Central
555 27 0.02% Jonathan Edwards Plaid Cymru
Carmarthen East and Dinefwr
556 27 0.02% Alex Davies-Jones Labour
Pontypridd
557 26 0.02% Dr James Davies Conservative
Vale of Clwyd
558 25 0.02% Craig Williams Conservative
Montgomeryshire
559 24 0.02% David Mundell Conservative
Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale
560 23 0.02% Alun Cairns Conservative
Vale of Glamorgan
561 23 0.02% Gavin Robinson Democratic Unionist Party
Belfast East
562 23 0.02% Claudia Webbe Labour
Leicester East
563 23 0.02% Nick Smith Labour
Blaenau Gwent
564 22 0.02% Wayne David Labour
Caerphilly
565 22 0.02% Geraint Davies Labour (Co-op)
Swansea West
566 21 0.02% Jessica Morden Labour
Newport East
567 21 0.02% Stephen Doughty Labour (Co-op)
Cardiff South and Penarth
568 21 0.02% Drew Hendry Scottish National Party
Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey
569 19 0.02% Stephen Kinnock Labour
Aberavon
570 19 0.02% Hywel Williams Plaid Cymru
Arfon
571 19 0.02% Christina Rees Labour (Co-op)
Neath
572 18 0.02% Claire Hanna Social Democratic & Labour Party
Belfast South
573 18 0.02% Deidre Brock Scottish National Party
Edinburgh North and Leith
574 18 0.02% Carolyn Harris Labour
Swansea East
575 17 0.02% John Lamont Conservative
Berwickshire, Roxburgh and Selkirk
576 16 0.01% Nick Thomas-Symonds Labour
Torfaen
577 16 0.01% John Finucane Sinn Féin
Belfast North
578 16 0.01% Paul Girvan Democratic Unionist Party
South Antrim
579 16 0.01% Ian Murray Labour
Edinburgh South
580 15 0.01% Gerald Jones Labour
Merthyr Tydfil and Rhymney
581 15 0.01% Dr Jamie Wallis Conservative
Bridgend
582 15 0.01% Brendan O'Hara Scottish National Party
Argyll and Bute
583 15 0.01% Mr Alister Jack Conservative
Dumfries and Galloway
584 15 0.01% Chris Elmore Labour
Ogmore
585 15 0.01% Liz Saville Roberts Plaid Cymru
Dwyfor Meirionnydd
586 14 0.01% Chris Evans Labour (Co-op)
Islwyn
587 14 0.01% Paul Maskey Sinn Féin
Belfast West
588 14 0.01% Chris Hazzard Sinn Féin
South Down
589 14 0.01% Colum Eastwood Social Democratic & Labour Party
Foyle
590 13 0.01% Alyn Smith Scottish National Party
Stirling
591 13 0.01% Carla Lockhart Democratic Unionist Party
Upper Bann
592 13 0.01% Stephen Farry Alliance
North Down
593 13 0.01% Chris Bryant Labour
Rhondda
594 13 0.01% Sammy Wilson Democratic Unionist Party
East Antrim
595 13 0.01% Tommy Sheppard Scottish National Party
Edinburgh East
596 13 0.01% Christine Jardine Liberal Democrat
Edinburgh West
597 13 0.01% Douglas Ross Conservative
Moray
598 13 0.01% Ian Blackford Scottish National Party
Ross, Skye and Lochaber
599 12 0.01% Andrew Bowie Conservative
West Aberdeenshire and Kincardine
600 12 0.01% Douglas Chapman Scottish National Party
Dunfermline and West Fife
601 12 0.01% Alison Thewliss Scottish National Party
Glasgow Central
602 12 0.01% Richard Thomson Scottish National Party
Gordon
603 11 0.01% Órfhlaith Begley Sinn Féin
West Tyrone
604 11 0.01% Stuart C McDonald Scottish National Party
Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East
605 11 0.01% Kirsty Blackman Scottish National Party
Aberdeen North
606 10 0.01% Sir Jeffrey M Donaldson Democratic Unionist Party
Lagan Valley
607 10 0.01% Virginia Crosbie Conservative
Ynys Môn
608 10 0.01% Mickey Brady Sinn Féin
Newry and Armagh
609 10 0.01% Joanna Cherry Scottish National Party
Edinburgh South West
610 10 0.01% Stewart Malcolm McDonald Scottish National Party
Glasgow South
611 10 0.01% Hannah Bardell Scottish National Party
Livingston
612 10 0.01% Owen Thompson Scottish National Party
Midlothian
613 9 0.01% Margaret Ferrier Scottish National Party
Rutherglen and Hamilton West
614 9 0.01% Jamie Stone Liberal Democrat
Caithness, Sutherland and Easter Ross
615 9 0.01% Chris Law Scottish National Party
Dundee West
616 9 0.01% Amy Callaghan Scottish National Party
East Dunbartonshire
617 9 0.01% Kenny MacAskill Scottish National Party
East Lothian
618 9 0.01% Kirsten Oswald Scottish National Party
East Renfrewshire
619 9 0.01% John Nicolson Scottish National Party
Ochil and South Perthshire
620 8 0.01% Dr Philippa Whitford Scottish National Party
Central Ayrshire
621 8 0.01% Patrick Grady Scottish National Party
Glasgow North
622 8 0.01% Ronnie Cowan Scottish National Party
Inverclyde
623 8 0.01% Neale Hanvey Independent
Kirkcaldy and Cowdenbeath
624 8 0.01% Stephen Flynn Scottish National Party
Aberdeen South
625 8 0.01% Jim Shannon Democratic Unionist Party
Strangford
626 8 0.01% Patricia Gibson Scottish National Party
North Ayrshire and Arran
627 8 0.01% Wendy Chamberlain Liberal Democrat
North East Fife
628 7 0.01% Beth Winter Labour
Cynon Valley
629 7 0.01% Carol Monaghan Scottish National Party
Glasgow North West
630 7 0.01% Pete Wishart Scottish National Party
Perth and North Perthshire
631 6 0.01% Stewart Hosie Scottish National Party
Dundee East
632 6 0.01% Dr Lisa Cameron Scottish National Party
East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow
633 6 0.01% Allan Dorans Scottish National Party
Ayr, Carrick and Cumnock
634 6 0.01% David Linden Scottish National Party
Glasgow East
635 6 0.01% Angela Crawley Scottish National Party
Lanark and Hamilton East
636 6 0.01% Mr Alistair Carmichael Liberal Democrat
Orkney and Shetland
637 6 0.01% Mhairi Black Scottish National Party
Paisley and Renfrewshire South
638 5 0.00% Steven Bonnar Scottish National Party
Coatbridge, Chryston and Bellshill
639 5 0.00% Alan Brown Scottish National Party
Kilmarnock and Loudoun
640 5 0.00% Gavin Newlands Scottish National Party
Paisley and Renfrewshire North
641 4 0.00% Martin Docherty-Hughes Scottish National Party
West Dunbartonshire
642 4 0.00% Dave Doogan Scottish National Party
Angus
643 4 0.00% Peter Grant Scottish National Party
Glenrothes
644 3 0.00% Michelle Gildernew Sinn Féin
Fermanagh and South Tyrone
645 3 0.00% David Duguid Conservative
Banff and Buchan
646 3 0.00% Chris Stephens Scottish National Party
Glasgow South West
647 3 0.00% Marion Fellows Scottish National Party
Motherwell and Wishaw
648 2 0.00% Anne McLaughlin Scottish National Party
Glasgow North East
649 2 0.00% Angus Brendan MacNeil Scottish National Party
Na h-Eileanan an Iar