17,627 Petition Signatories by Constituency

Rank Constituency Signatures % of Total Signatures MP Party-Constituency
1 206 1.17% Anne-Marie Trevelyan Conservative
Berwick-upon-Tweed
2 193 1.10% Mrs Natalie Elphicke Conservative
Dover
3 134 0.76% Robert Jenrick Conservative
Newark
4 122 0.69% Ian Lavery Labour
Wansbeck
5 105 0.60% Steve Barclay Conservative
North East Cambridgeshire
6 92 0.52% Ben Bradley Conservative
Mansfield
7 91 0.52% Dr Luke Evans Conservative
Bosworth
8 89 0.51% Catherine McKinnell Labour
Newcastle upon Tyne North
9 83 0.47% Robert Halfon Conservative
Harlow
10 80 0.45% Nick Gibb Conservative
Bognor Regis and Littlehampton
11 78 0.44% Mr Richard Bacon Conservative
South Norfolk
12 76 0.43% Anthony Browne Conservative
South Cambridgeshire
13 76 0.43% Damian Collins Conservative
Folkestone and Hythe
14 72 0.41% Mr Jonathan Djanogly Conservative
Huntingdon
15 71 0.40% Lucy Frazer Conservative
South East Cambridgeshire
16 69 0.39% Matt Hancock Conservative
West Suffolk
17 69 0.39% Dr Caroline Johnson Conservative
Sleaford and North Hykeham
18 68 0.39% Andy Carter Conservative
Warrington South
19 67 0.38% Charlotte Nichols Labour
Warrington North
20 62 0.35% Jo Churchill Conservative
Bury St Edmunds
21 62 0.35% Elizabeth Truss Conservative
South West Norfolk
22 61 0.35% Mr Shailesh Vara Conservative
North West Cambridgeshire
23 61 0.35% Kemi Badenoch Conservative
Saffron Walden
24 61 0.35% Damien Moore Conservative
Southport
25 60 0.34% Mohammad Yasin Labour
Bedford
26 58 0.33% Mr Alister Jack Conservative
Dumfries and Galloway
27 57 0.32% Caroline Dinenage Conservative
Gosport
28 57 0.32% Richard Thomson Scottish National Party
Gordon
29 57 0.32% Chris Clarkson Conservative
Heywood and Middleton
30 56 0.32% Richard Fuller Conservative
North East Bedfordshire
31 56 0.32% Chloe Smith Conservative
Norwich North
32 55 0.31% Penny Mordaunt Conservative
Portsmouth North
33 55 0.31% Gareth Johnson Conservative
Dartford
34 54 0.31% Chris Green Conservative
Bolton West
35 54 0.31% Ruth Jones Labour
Newport West
36 54 0.31% Sir Gary Streeter Conservative
South West Devon
37 53 0.30% Bob Seely Conservative
Isle of Wight
38 52 0.30% Ms Nadine Dorries Conservative
Mid Bedfordshire
39 51 0.29% Jane Hunt Conservative
Loughborough
40 51 0.29% Yasmin Qureshi Labour
Bolton South East
41 51 0.29% Andrew Bridgen Conservative
North West Leicestershire
42 50 0.28% Jerome Mayhew Conservative
Broadland
43 50 0.28% Darren Henry Conservative
Broxtowe
44 50 0.28% Sir Bernard Jenkin Conservative
Harwich and North Essex
45 49 0.28% George Freeman Conservative
Mid Norfolk
46 49 0.28% Duncan Baker Conservative
North Norfolk
47 49 0.28% Giles Watling Conservative
Clacton
48 49 0.28% Craig Mackinlay Conservative
South Thanet
49 48 0.27% Rosie Cooper Labour
West Lancashire
50 48 0.27% Mr John Whittingdale Conservative
Maldon
51 48 0.27% Nigel Huddleston Conservative
Mid Worcestershire
52 48 0.27% Gareth Davies Conservative
Grantham and Stamford
53 47 0.27% Paul Maynard Conservative
Blackpool North and Cleveleys
54 47 0.27% Dr Dan Poulter Conservative
Central Suffolk and North Ipswich
55 47 0.27% Mr Toby Perkins Labour
Chesterfield
56 47 0.27% Amanda Solloway Conservative
Derby North
57 47 0.27% Mark Spencer Conservative
Sherwood
58 47 0.27% Maggie Throup Conservative
Erewash
59 47 0.27% Jesse Norman Conservative
Hereford and South Herefordshire
60 46 0.26% Lee Anderson Conservative
Ashfield
61 46 0.26% Mary Glindon Labour
North Tyneside
62 46 0.26% Tracey Crouch Conservative
Chatham and Aylesford
63 46 0.26% James Wild Conservative
North West Norfolk
64 46 0.26% Will Quince Conservative
Colchester
65 45 0.26% Mark Jenkinson Conservative
Workington
66 45 0.26% Rosie Duffield Labour
Canterbury
67 45 0.26% Richard Graham Conservative
Gloucester
68 45 0.26% Guy Opperman Conservative
Hexham
69 44 0.25% Dan Carden Labour
Liverpool, Walton
70 44 0.25% Dr Jamie Wallis Conservative
Bridgend
71 44 0.25% Julian Sturdy Conservative
York Outer
72 44 0.25% Bill Wiggin Conservative
North Herefordshire
73 44 0.25% Gillian Keegan Conservative
Chichester
74 44 0.25% Laura Trott Conservative
Sevenoaks
75 44 0.25% Suella Braverman Conservative
Fareham
76 43 0.24% Damian Green Conservative
Ashford
77 43 0.24% Ms Nusrat Ghani Conservative
Wealden
78 43 0.24% Sir John Hayes Conservative
South Holland and The Deepings
79 43 0.24% Sally-Ann Hart Conservative
Hastings and Rye
80 43 0.24% Julie Marson Conservative
Hertford and Stortford
81 42 0.24% Daniel Zeichner Labour
Cambridge
82 42 0.24% Johnny Mercer Conservative
Plymouth, Moor View
83 42 0.24% James Cartlidge Conservative
South Suffolk
84 41 0.23% Ian Levy Conservative
Blyth Valley
85 41 0.23% Rishi Sunak Conservative
Richmond (Yorks)
86 41 0.23% Kelly Tolhurst Conservative
Rochester and Strood
87 41 0.23% Rehman Chishti Conservative
Gillingham and Rainham
88 40 0.23% Michael Fabricant Conservative
Lichfield
89 40 0.23% Peter Aldous Conservative
Waveney
90 40 0.23% Mrs Pauline Latham Conservative
Mid Derbyshire
91 40 0.23% Mr Ben Wallace Conservative
Wyre and Preston North
92 40 0.23% Jessica Morden Labour
Newport East
93 40 0.23% Vicky Ford Conservative
Chelmsford
94 40 0.23% Paul Bristow Conservative
Peterborough
95 40 0.23% Fiona Bruce Conservative
Congleton
96 40 0.23% James Duddridge Conservative
Rochford and Southend East
97 40 0.23% Gordon Henderson Conservative
Sittingbourne and Sheppey
98 39 0.22% Huw Merriman Conservative
Bexhill and Battle
99 39 0.22% Scott Benton Conservative
Blackpool South
100 39 0.22% Liz Twist Labour
Blaydon
101 39 0.22% Matt Warman Conservative
Boston and Skegness
102 39 0.22% Sir Roger Gale Conservative
North Thanet
103 39 0.22% Danny Kruger Conservative
Devizes
104 39 0.22% Mrs Sheryll Murray Conservative
South East Cornwall
105 39 0.22% Brandon Lewis Conservative
Great Yarmouth
106 38 0.22% Mark Logan Conservative
Bolton North East
107 38 0.22% John Glen Conservative
Salisbury
108 38 0.22% Mrs Heather Wheeler Conservative
South Derbyshire
109 38 0.22% Julia Lopez Conservative
Hornchurch and Upminster
110 37 0.21% Mr Philip Hollobone Conservative
Kettering
111 37 0.21% Mrs Maria Miller Conservative
Basingstoke
112 37 0.21% Eddie Hughes Conservative
Walsall North
113 37 0.21% Rebecca Harris Conservative
Castle Point
114 37 0.21% Mr Marcus Jones Conservative
Nuneaton
115 37 0.21% Dr Neil Hudson Conservative
Penrith and The Border
116 37 0.21% Stephen Morgan Labour
Portsmouth South
117 37 0.21% Jake Berry Conservative
Rossendale and Darwen
118 37 0.21% Caroline Ansell Conservative
Eastbourne
119 37 0.21% Richard Drax Conservative
South Dorset
120 37 0.21% Alan Mak Conservative
Havant
121 36 0.20% Kate Osborne Labour
Jarrow
122 36 0.20% Mr Geoffrey Cox Conservative
Torridge and West Devon
123 36 0.20% Victoria Atkins Conservative
Louth and Horncastle
124 36 0.20% Chris Loder Conservative
West Dorset
125 36 0.20% James Cleverly Conservative
Braintree
126 36 0.20% Brendan O'Hara Scottish National Party
Argyll and Bute
127 36 0.20% Edward Argar Conservative
Charnwood
128 36 0.20% Caroline Nokes Conservative
Romsey and Southampton North
129 36 0.20% Alicia Kearns Conservative
Rutland and Melton
130 36 0.20% Mark Menzies Conservative
Fylde
131 36 0.20% Andrea Leadsom Conservative
South Northamptonshire
132 35 0.20% Tom Hunt Conservative
Ipswich
133 35 0.20% Harriett Baldwin Conservative
West Worcestershire
134 35 0.20% Peter Dowd Labour
Bootle
135 35 0.20% Mr Ian Liddell-Grainger Conservative
Bridgwater and West Somerset
136 35 0.20% Greg Smith Conservative
Buckingham
137 35 0.20% Clive Lewis Labour
Norwich South
138 35 0.20% Sir Edward Leigh Conservative
Gainsborough
139 35 0.20% Leo Docherty Conservative
Aldershot
140 34 0.19% Sir Charles Walker Conservative
Broxbourne
141 34 0.19% James Gray Conservative
North Wiltshire
142 34 0.19% Mark Pawsey Conservative
Rugby
143 34 0.19% Mr Robert Goodwill Conservative
Scarborough and Whitby
144 34 0.19% Sir Greg Knight Conservative
East Yorkshire
145 34 0.19% Conor McGinn Labour
St Helens North
146 34 0.19% Theo Clarke Conservative
Stafford
147 34 0.19% Dr Thérèse Coffey Conservative
Suffolk Coastal
148 34 0.19% Christopher Pincher Conservative
Tamworth
149 33 0.19% Sir George Howarth Labour
Knowsley
150 33 0.19% Ms Angela Eagle Labour
Wallasey
151 33 0.19% Mrs Sharon Hodgson Labour
Washington and Sunderland West
152 33 0.19% Mike Amesbury Labour
Weaver Vale
153 33 0.19% Andrea Jenkyns Conservative
Morley and Outwood
154 33 0.19% Kit Malthouse Conservative
North West Hampshire
155 33 0.19% David Warburton Conservative
Somerton and Frome
156 33 0.19% Alberto Costa Conservative
South Leicestershire
157 33 0.19% Douglas Ross Conservative
Moray
158 33 0.19% Sara Britcliffe Conservative
Hyndburn
159 32 0.18% Jackie Doyle-Price Conservative
Thurrock
160 32 0.18% Mick Whitley Labour
Birkenhead
161 32 0.18% Mark Fletcher Conservative
Bolsover
162 32 0.18% Amanda Milling Conservative
Cannock Chase
163 32 0.18% Mr Ranil Jayawardena Conservative
North East Hampshire
164 32 0.18% Craig Tracey Conservative
North Warwickshire
165 32 0.18% Tom Pursglove Conservative
Corby
166 32 0.18% Mr Mark Francois Conservative
Rayleigh and Wickford
167 32 0.18% Julian Smith Conservative
Skipton and Ripon
168 32 0.18% Sir William Cash Conservative
Stone
169 32 0.18% Rebecca Pow Conservative
Taunton Deane
170 31 0.18% Rob Butler Conservative
Aylesbury
171 31 0.18% Alison McGovern Labour
Wirral South
172 31 0.18% Iain Stewart Conservative
Milton Keynes South
173 31 0.18% John Stevenson Conservative
Carlisle
174 31 0.18% Daniel Kawczynski Conservative
Shrewsbury and Atcham
175 31 0.18% Dame Eleanor Laing Conservative
Epping Forest
176 31 0.18% Tom Randall Conservative
Gedling
177 31 0.18% Dr Andrew Murrison Conservative
South West Wiltshire
178 31 0.18% Steve Double Conservative
St Austell and Newquay
179 31 0.18% Neil O'Brien Conservative
Harborough
180 31 0.18% Kevin Hollinrake Conservative
Thirsk and Malton
181 30 0.17% Nigel Mills Conservative
Amber Valley
182 30 0.17% Dan Jarvis Labour
Barnsley Central
183 30 0.17% Sir Alan Campbell Labour
Tynemouth
184 30 0.17% John Penrose Conservative
Weston-super-Mare
185 30 0.17% Ben Everitt Conservative
Milton Keynes North
186 30 0.17% Mr Marcus Fysh Conservative
Yeovil
187 30 0.17% Dr Liam Fox Conservative
North Somerset
188 30 0.17% Mel Stride Conservative
Central Devon
189 30 0.17% Mary Kelly Foy Labour
City of Durham
190 30 0.17% Damian Hinds Conservative
East Hampshire
191 30 0.17% Paul Howell Conservative
Sedgefield
192 30 0.17% Helen Whately Conservative
Faversham and Mid Kent
193 30 0.17% Andrew Selous Conservative
South West Bedfordshire
194 30 0.17% Michael Gove Conservative
Surrey Heath
195 30 0.17% Bim Afolami Conservative
Hitchin and Harpenden
196 29 0.17% Robbie Moore Conservative
Keighley
197 29 0.17% Brendan Clarke-Smith Conservative
Bassetlaw
198 29 0.17% Tim Farron Liberal Democrat
Westmorland and Lonsdale
199 29 0.17% Priti Patel Conservative
Witham
200 29 0.17% Kenny MacAskill Scottish National Party
East Lothian
201 29 0.17% Mark Eastwood Conservative
Dewsbury
202 29 0.17% Clive Efford Labour
Eltham
203 29 0.17% Sir David Amess Conservative
Southend West
204 29 0.17% Derek Thomas Conservative
St Ives
205 29 0.17% Lucy Allan Conservative
Telford
206 28 0.16% Angela Rayner Labour
Ashton-under-Lyne
207 28 0.16% Sir Edward Davey Liberal Democrat
Kingston and Surbiton
208 28 0.16% James Heappey Conservative
Wells
209 28 0.16% Gary Sambrook Conservative
Birmingham, Northfield
210 28 0.16% Philip Dunne Conservative
Ludlow
211 28 0.16% Robert Courts Conservative
Witney
212 28 0.16% Anneliese Dodds Labour (Co-op)
Oxford East
213 28 0.16% Chris Heaton-Harris Conservative
Daventry
214 28 0.16% Ruth Edwards Conservative
Rushcliffe
215 28 0.16% Maria Eagle Labour
Garston and Halewood
216 28 0.16% Gavin Williamson Conservative
South Staffordshire
217 28 0.16% Mike Hill Labour
Hartlepool
218 28 0.16% Bridget Phillipson Labour
Houghton and Sunderland South
219 28 0.16% Mr Laurence Robertson Conservative
Tewkesbury
220 27 0.15% Mark Tami Labour
Alyn and Deeside
221 27 0.15% Anthony Mangnall Conservative
Totnes
222 27 0.15% James Grundy Conservative
Leigh
223 27 0.15% Karl McCartney Conservative
Lincoln
224 27 0.15% Mrs Flick Drummond Conservative
Meon Valley
225 27 0.15% Alex Burghart Conservative
Brentwood and Ongar
226 27 0.15% Andrew Percy Conservative
Brigg and Goole
227 27 0.15% Kate Griffiths Conservative
Burton
228 27 0.15% Ben Lake Plaid Cymru
Ceredigion
229 27 0.15% James Brokenshire Conservative
Old Bexley and Sidcup
230 27 0.15% Miriam Cates Conservative
Penistone and Stocksbridge
231 27 0.15% Dr Kieran Mullan Conservative
Crewe and Nantwich
232 27 0.15% Chris Philp Conservative
Croydon South
233 27 0.15% Jacob Young Conservative
Redcar
234 27 0.15% Margaret Beckett Labour
Derby South
235 27 0.15% Nick Fletcher Conservative
Don Valley
236 27 0.15% Julian Knight Conservative
Solihull
237 27 0.15% Stephen Metcalfe Conservative
South Basildon and East Thurrock
238 27 0.15% Martyn Day Scottish National Party
Linlithgow and East Falkirk
239 27 0.15% Jonathan Gullis Conservative
Stoke-on-Trent North
240 27 0.15% Jeremy Quin Conservative
Horsham
241 27 0.15% Sir Geoffrey Clifton-Brown Conservative
The Cotswolds
242 27 0.15% Mark Pritchard Conservative
The Wrekin
243 26 0.15% Tom Tugendhat Conservative
Tonbridge and Malling
244 26 0.15% Victoria Prentis Conservative
Banbury
245 26 0.15% Boris Johnson Conservative
Uxbridge and South Ruislip
246 26 0.15% David Johnston Conservative
Wantage
247 26 0.15% Ian Byrne Labour
Liverpool, West Derby
248 26 0.15% John Healey Labour
Wentworth and Dearne
249 26 0.15% Aaron Bell Conservative
Newcastle-under-Lyme
250 26 0.15% Dr Lisa Cameron Scottish National Party
East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow
251 26 0.15% Allan Dorans Scottish National Party
Ayr, Carrick and Cumnock
252 26 0.15% Mr Kevan Jones Labour
North Durham
253 26 0.15% Mr Owen Paterson Conservative
North Shropshire
254 26 0.15% Mary Robinson Conservative
Cheadle
255 26 0.15% Martin Vickers Conservative
Cleethorpes
256 26 0.15% Trudy Harrison Conservative
Copeland
257 26 0.15% Henry Smith Conservative
Crawley
258 26 0.15% Peter Gibson Conservative
Darlington
259 26 0.15% Rachel Maclean Conservative
Redditch
260 26 0.15% Mr Nigel Evans Conservative
Ribble Valley
261 26 0.15% Nigel Adams Conservative
Selby and Ainsty
262 26 0.15% Edward Timpson Conservative
Eddisbury
263 26 0.15% Abena Oppong-Asare Labour
Erith and Thamesmead
264 26 0.15% Mr Ben Bradshaw Labour
Exeter
265 26 0.15% Jonathan Reynolds Labour (Co-op)
Stalybridge and Hyde
266 25 0.14% Cherilyn Mackrory Conservative
Truro and Falmouth
267 25 0.14% Simon Fell Conservative
Barrow and Furness
268 25 0.14% Liz Kendall Labour
Leicester West
269 25 0.14% Sir David Evennett Conservative
Bexleyheath and Crayford
270 25 0.14% Mrs Helen Grant Conservative
Maidstone and The Weald
271 25 0.14% Adam Afriyie Conservative
Windsor
272 25 0.14% Pat McFadden Labour
Wolverhampton South East
273 25 0.14% David Morris Conservative
Morecambe and Lunesdale
274 25 0.14% Dr Julian Lewis Conservative
New Forest East
275 25 0.14% Elliot Colburn Conservative
Carshalton and Wallington
276 25 0.14% Sir Lindsay Hoyle Speaker
Chorley
277 25 0.14% Crispin Blunt Conservative
Reigate
278 25 0.14% Andrew Gwynne Labour
Denton and Reddish
279 25 0.14% Simon Jupp Conservative
East Devon
280 25 0.14% Alec Shelbrooke Conservative
Elmet and Rothwell
281 25 0.14% Feryal Clark Labour
Enfield North
282 25 0.14% Chris Grayling Conservative
Epsom and Ewell
283 25 0.14% Dominic Raab Conservative
Esher and Walton
284 25 0.14% Mr Gagan Mohindra Conservative
South West Hertfordshire
285 25 0.14% Jeremy Hunt Conservative
South West Surrey
286 25 0.14% David Duguid Conservative
Banff and Buchan
287 25 0.14% Jack Brereton Conservative
Stoke-on-Trent South
288 24 0.14% Neil Parish Conservative
Tiverton and Honiton
289 24 0.14% Andrew Griffith Conservative
Arundel and South Downs
290 24 0.14% Kevin Foster Conservative
Torbay
291 24 0.14% Munira Wilson Liberal Democrat
Twickenham
292 24 0.14% Graham Stuart Conservative
Beverley and Holderness
293 24 0.14% Paula Barker Labour
Liverpool, Wavertree
294 24 0.14% Steve McCabe Labour
Birmingham, Selly Oak
295 24 0.14% Yvonne Fovargue Labour
Makerfield
296 24 0.14% Saqib Bhatti Conservative
Meriden
297 24 0.14% Barbara Keeley Labour
Worsley and Eccles South
298 24 0.14% Rachael Maskell Labour (Co-op)
York Central
299 24 0.14% Sir Desmond Swayne Conservative
New Forest West
300 24 0.14% Dame Cheryl Gillan Conservative
Chesham and Amersham
301 24 0.14% Mr David Jones Conservative
Clwyd West
302 24 0.14% Dame Rosie Winterton Labour
Doncaster Central
303 24 0.14% Liz Saville Roberts Plaid Cymru
Dwyfor Meirionnydd
304 24 0.14% Robert Buckland Conservative
South Swindon
305 24 0.14% Drew Hendry Scottish National Party
Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey
306 24 0.14% Siobhan Baillie Conservative
Stroud
307 24 0.14% Alyn Smith Scottish National Party
Stirling
308 23 0.13% Cat Smith Labour
Lancaster and Fleetwood
309 23 0.13% Alun Cairns Conservative
Vale of Glamorgan
310 23 0.13% Matt Western Labour
Warwick and Leamington
311 23 0.13% Mr Peter Bone Conservative
Wellingborough
312 23 0.13% Mr Robin Walker Conservative
Worcester
313 23 0.13% Sir Peter Bottomley Conservative
Worthing West
314 23 0.13% Sajid Javid Conservative
Bromsgrove
315 23 0.13% Selaine Saxby Conservative
North Devon
316 23 0.13% George Eustice Conservative
Camborne and Redruth
317 23 0.13% Luke Pollard Labour (Co-op)
Plymouth, Sutton and Devonport
318 23 0.13% Mr David Davis Conservative
Haltemprice and Howden
319 23 0.13% Ms Marie Rimmer Labour
St Helens South and Whiston
320 23 0.13% Alex Cunningham Labour
Stockton North
321 23 0.13% Ian Blackford Scottish National Party
Ross, Skye and Lochaber
322 22 0.13% Bob Stewart Conservative
Beckenham
323 22 0.13% John Spellar Labour
Warley
324 22 0.13% Dehenna Davison Conservative
Bishop Auckland
325 22 0.13% Margaret Greenwood Labour
Wirral West
326 22 0.13% Stuart Anderson Conservative
Wolverhampton South West
327 22 0.13% Laura Farris Conservative
Newbury
328 22 0.13% Chi Onwurah Labour
Newcastle upon Tyne Central
329 22 0.13% Craig Whittaker Conservative
Calder Valley
330 22 0.13% Lee Rowley Conservative
North East Derbyshire
331 22 0.13% Justin Tomlinson Conservative
North Swindon
332 22 0.13% Sir Iain Duncan Smith Conservative
Chingford and Woodford Green
333 22 0.13% Michelle Donelan Conservative
Chippenham
334 22 0.13% Dr Rupa Huq Labour
Ealing Central and Acton
335 22 0.13% Bill Esterson Labour
Sefton Central
336 22 0.13% Royston Smith Conservative
Southampton, Itchen
337 22 0.13% Derek Twigg Labour
Halton
338 22 0.13% Patricia Gibson Scottish National Party
North Ayrshire and Arran
339 22 0.13% Paul Scully Conservative
Sutton and Cheam
340 21 0.12% Mr John Baron Conservative
Basildon and Billericay
341 21 0.12% Tracy Brabin Labour (Co-op)
Batley and Spen
342 21 0.12% Preet Kaur Gill Labour (Co-op)
Birmingham, Edgbaston
343 21 0.12% Jane Stevenson Conservative
Wolverhampton North East
344 21 0.12% James Sunderland Conservative
Bracknell
345 21 0.12% Mims Davies Conservative
Mid Sussex
346 21 0.12% Mr Steve Baker Conservative
Wycombe
347 21 0.12% Mark Garnier Conservative
Wyre Forest
348 21 0.12% Virginia Crosbie Conservative
Ynys Môn
349 21 0.12% Scott Mann Conservative
North Cornwall
350 21 0.12% Gareth Bacon Conservative
Orpington
351 21 0.12% Grahame Morris Labour
Easington
352 21 0.12% Claire Coutinho Conservative
East Surrey
353 21 0.12% Mr Clive Betts Labour
Sheffield South East
354 21 0.12% Mr Mark Harper Conservative
Forest of Dean
355 21 0.12% Katherine Fletcher Conservative
South Ribble
356 21 0.12% Ian Mearns Labour
Gateshead
357 21 0.12% Lia Nici Conservative
Great Grimsby
358 21 0.12% Andrew Jones Conservative
Harrogate and Knaresborough
359 21 0.12% Karen Bradley Conservative
Staffordshire Moorlands
360 21 0.12% Stephen McPartland Conservative
Stevenage
361 21 0.12% Sir Mike Penning Conservative
Hemel Hempstead
362 21 0.12% Jim Shannon Democratic Unionist Party
Strangford
363 21 0.12% Mr Andrew Mitchell Conservative
Sutton Coldfield
364 21 0.12% Peter Kyle Labour
Hove
365 20 0.11% Jeremy Wright Conservative
Kenilworth and Southam
366 20 0.11% Sir Jeffrey M Donaldson Democratic Unionist Party
Lagan Valley
367 20 0.11% Dean Russell Conservative
Watford
368 20 0.11% Shaun Bailey Conservative
West Bromwich West
369 20 0.11% Michael Tomlinson Conservative
Mid Dorset and North Poole
370 20 0.11% Conor Burns Conservative
Bournemouth West
371 20 0.11% David Mundell Conservative
Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale
372 20 0.11% Christian Wakeford Conservative
Bury South
373 20 0.11% Simon Hoare Conservative
North Dorset
374 20 0.11% Mr Jacob Rees-Mogg Conservative
North East Somerset
375 20 0.11% Michael Ellis Conservative
Northampton North
376 20 0.11% Sir Christopher Chope Conservative
Christchurch
377 20 0.11% Christian Matheson Labour
City of Chester
378 20 0.11% Jon Cruddas Labour
Dagenham and Rainham
379 20 0.11% Edward Miliband Labour
Doncaster North
380 20 0.11% Olivia Blake Labour
Sheffield, Hallam
381 20 0.11% John Nicolson Scottish National Party
Ochil and South Perthshire
382 20 0.11% Andrew Bowie Conservative
West Aberdeenshire and Kincardine
383 19 0.11% Marsha De Cordova Labour
Battersea
384 19 0.11% Imran Ahmad Khan Conservative
Wakefield
385 19 0.11% Joy Morrissey Conservative
Beaconsfield
386 19 0.11% Steve Brine Conservative
Winchester
387 19 0.11% Craig Williams Conservative
Montgomeryshire
388 19 0.11% Douglas Chapman Scottish National Party
Dunfermline and West Fife
389 19 0.11% Yvette Cooper Labour
Normanton, Pontefract and Castleford
390 19 0.11% Debbie Abrahams Labour
Oldham East and Saddleworth
391 19 0.11% Jim McMahon Labour (Co-op)
Oldham West and Royton
392 19 0.11% Sarah Jones Labour
Croydon Central
393 19 0.11% Alok Sharma Conservative
Reading West
394 19 0.11% Miss Sarah Dines Conservative
Derbyshire Dales
395 19 0.11% Tim Loughton Conservative
East Worthing and Shoreham
396 19 0.11% Tommy Sheppard Scottish National Party
Edinburgh East
397 19 0.11% Adam Holloway Conservative
Gravesham
398 19 0.11% Jo Gideon Conservative
Stoke-on-Trent Central
399 19 0.11% Hannah Bardell Scottish National Party
Livingston
400 19 0.11% Mr William Wragg Conservative
Hazel Grove
401 19 0.11% Nadhim Zahawi Conservative
Stratford-on-Avon
402 19 0.11% Wendy Chamberlain Liberal Democrat
North East Fife
403 19 0.11% Julie Elliott Labour
Sunderland Central
404 18 0.10% Greg Clark Conservative
Tunbridge Wells
405 18 0.10% Stephanie Peacock Labour
Barnsley East
406 18 0.10% Chris Skidmore Conservative
Kingswood
407 18 0.10% Maria Caulfield Conservative
Lewes
408 18 0.10% Sarah Owen Labour
Luton North
409 18 0.10% Lisa Nandy Labour
Wigan
410 18 0.10% John Redwood Conservative
Wokingham
411 18 0.10% Fay Jones Conservative
Brecon and Radnorshire
412 18 0.10% Sir Paul Beresford Conservative
Mole Valley
413 18 0.10% David T C Davies Conservative
Monmouth
414 18 0.10% Lloyd Russell-Moyle Labour (Co-op)
Brighton, Kemptown
415 18 0.10% Sir Oliver Heald Conservative
North East Hertfordshire
416 18 0.10% Simon Hart Conservative
Carmarthen West and South Pembrokeshire
417 18 0.10% Mr Richard Holden Conservative
North West Durham
418 18 0.10% Alex Chalk Conservative
Cheltenham
419 18 0.10% Alex Norris Labour (Co-op)
Nottingham North
420 18 0.10% Theresa Villiers Conservative
Chipping Barnet
421 18 0.10% Sir Robert Syms Conservative
Poole
422 18 0.10% Zarah Sultana Labour
Coventry South
423 18 0.10% Sir Mark Hendrick Labour (Co-op)
Preston
424 18 0.10% Fleur Anderson Labour
Putney
425 18 0.10% Andrew Rosindell Conservative
Romford
426 18 0.10% David Simmonds Conservative
Ruislip, Northwood and Pinner
427 18 0.10% Louise Haigh Labour
Sheffield, Heeley
428 18 0.10% Christine Jardine Liberal Democrat
Edinburgh West
429 18 0.10% Matt Vickers Conservative
Stockton South
430 18 0.10% Jon Trickett Labour
Hemsworth
431 18 0.10% Wendy Morton Conservative
Aldridge-Brownhills
432 17 0.10% Luke Hall Conservative
Thornbury and Yate
433 17 0.10% Nick Thomas-Symonds Labour
Torfaen
434 17 0.10% Gavin Robinson Democratic Unionist Party
Belfast East
435 17 0.10% Janet Daby Labour
Lewisham East
436 17 0.10% Kim Johnson Labour
Liverpool, Riverside
437 17 0.10% Rachel Hopkins Labour
Luton South
438 17 0.10% Sir Robert Neill Conservative
Bromley and Chislehurst
439 17 0.10% Anne Marie Morris Conservative
Newton Abbot
440 17 0.10% Paul Holmes Conservative
Eastleigh
441 17 0.10% Justin Madders Labour
Ellesmere Port and Neston
442 17 0.10% Philip Davies Conservative
Shipley
443 17 0.10% Joanna Cherry Scottish National Party
Edinburgh South West
444 17 0.10% Dr Alan Whitehead Labour
Southampton, Test
445 17 0.10% Holly Lynch Labour
Halifax
446 17 0.10% Kwasi Kwarteng Conservative
Spelthorne
447 17 0.10% Andy Slaughter Labour
Hammersmith
448 17 0.10% Stephen Flynn Scottish National Party
Aberdeen South
449 17 0.10% John Howell Conservative
Henley
450 17 0.10% Kate Green Labour
Stretford and Urmston
451 17 0.10% Robert Largan Conservative
High Peak
452 16 0.09% Neil Coyle Labour
Bermondsey and Old Southwark
453 16 0.09% Vicky Foxcroft Labour
Lewisham, Deptford
454 16 0.09% Grant Shapps Conservative
Welwyn Hatfield
455 16 0.09% Jess Phillips Labour
Birmingham, Yardley
456 16 0.09% Stephen Farry Alliance
North Down
457 16 0.09% Nickie Aiken Conservative
Cities of London and Westminster
458 16 0.09% Taiwo Owatemi Labour
Coventry North West
459 16 0.09% Stephen Crabb Conservative
Preseli Pembrokeshire
460 16 0.09% Dr Ben Spencer Conservative
Runnymede and Weybridge
461 16 0.09% Rebecca Long Bailey Labour
Salford and Eccles
462 16 0.09% Bambos Charalambous Labour
Enfield, Southgate
463 16 0.09% Ian Murray Labour
Edinburgh South
464 16 0.09% James Morris Conservative
Halesowen and Rowley Regis
465 16 0.09% Navendu Mishra Labour
Stockport
466 16 0.09% Suzanne Webb Conservative
Stourbridge
467 15 0.09% Jeremy Corbyn Labour
Islington North
468 15 0.09% Chris Evans Labour (Co-op)
Islwyn
469 15 0.09% Hilary Benn Labour
Leeds Central
470 15 0.09% Jack Dromey Labour
Birmingham, Erdington
471 15 0.09% Nia Griffith Labour
Llanelli
472 15 0.09% Mr Khalid Mahmood Labour
Birmingham, Perry Barr
473 15 0.09% Mr Jonathan Lord Conservative
Woking
474 15 0.09% Mr Simon Clarke Conservative
Middlesbrough South and East Cleveland
475 15 0.09% Karin Smyth Labour
Bristol South
476 15 0.09% Simon Baynes Conservative
Clwyd South
477 15 0.09% Beth Winter Labour
Cynon Valley
478 15 0.09% Marco Longhi Conservative
Dudley North
479 15 0.09% Holly Mumby-Croft Conservative
Scunthorpe
480 15 0.09% Mrs Emma Lewell-Buck Labour
South Shields
481 15 0.09% Daisy Cooper Liberal Democrat
St Albans
482 15 0.09% Oliver Dowden Conservative
Hertsmere
483 15 0.09% Geraint Davies Labour (Co-op)
Swansea West
484 15 0.09% Esther McVey Conservative
Tatton
485 15 0.09% Martin Docherty-Hughes Scottish National Party
West Dunbartonshire
486 15 0.09% Robin Millar Conservative
Aberconwy
487 14 0.08% Ellie Reeves Labour
Lewisham West and Penge
488 14 0.08% Tahir Ali Labour
Birmingham, Hall Green
489 14 0.08% Mr Tobias Ellwood Conservative
Bournemouth East
490 14 0.08% Imran Hussain Labour
Bradford East
491 14 0.08% Nadia Whittome Labour
Nottingham East
492 14 0.08% Lilian Greenwood Labour
Nottingham South
493 14 0.08% Jason McCartney Conservative
Colne Valley
494 14 0.08% Stuart Andrew Conservative
Pudsey
495 14 0.08% Rob Roberts Conservative
Delyn
496 14 0.08% Sarah Olney Liberal Democrat
Richmond Park
497 14 0.08% Tony Lloyd Labour
Rochdale
498 14 0.08% Alexander Stafford Conservative
Rother Valley
499 14 0.08% Sammy Wilson Democratic Unionist Party
East Antrim
500 14 0.08% Kate Osamor Labour (Co-op)
Edmonton
501 14 0.08% Matthew Pennycook Labour
Greenwich and Woolwich
502 14 0.08% Angela Richardson Conservative
Guildford
503 14 0.08% Angela Crawley Scottish National Party
Lanark and Hamilton East
504 14 0.08% Marion Fellows Scottish National Party
Motherwell and Wishaw
505 13 0.07% Sir Graham Brady Conservative
Altrincham and Sale West
506 13 0.07% Hywel Williams Plaid Cymru
Arfon
507 13 0.07% Emily Thornberry Labour
Islington South and Finsbury
508 13 0.07% Wera Hobhouse Liberal Democrat
Bath
509 13 0.07% Richard Burgon Labour
Leeds East
510 13 0.07% Fabian Hamilton Labour
Leeds North East
511 13 0.07% Rachel Reeves Labour
Leeds West
512 13 0.07% Graham Stringer Labour
Blackley and Broughton
513 13 0.07% Ms Karen Buck Labour
Westminster North
514 13 0.07% Christina Rees Labour (Co-op)
Neath
515 13 0.07% Jamie Stone Liberal Democrat
Caithness, Sutherland and Easter Ross
516 13 0.07% Antony Higginbotham Conservative
Burnley
517 13 0.07% Andrew Lewer Conservative
Northampton South
518 13 0.07% Chris Elmore Labour
Ogmore
519 13 0.07% Mike Wood Conservative
Dudley South
520 13 0.07% Alan Brown Scottish National Party
Kilmarnock and Loudoun
521 13 0.07% Bell Ribeiro-Addy Labour
Streatham
522 13 0.07% Pete Wishart Scottish National Party
Perth and North Perthshire
523 13 0.07% Stephen Kinnock Labour
Aberavon
524 12 0.07% Dr Rosena Allin-Khan Labour
Tooting
525 12 0.07% Emma Hardy Labour
Kingston upon Hull West and Hessle
526 12 0.07% Carla Lockhart Democratic Unionist Party
Upper Bann
527 12 0.07% Claudia Webbe Labour
Leicester East
528 12 0.07% Nicola Richards Conservative
West Bromwich East
529 12 0.07% David Rutley Conservative
Macclesfield
530 12 0.07% Mrs Theresa May Conservative
Maidenhead
531 12 0.07% Gerald Jones Labour
Merthyr Tydfil and Rhymney
532 12 0.07% Judith Cummins Labour
Bradford South
533 12 0.07% Ruth Cadbury Labour
Brentford and Isleworth
534 12 0.07% Darren Jones Labour
Bristol North West
535 12 0.07% Wayne David Labour
Caerphilly
536 12 0.07% Kirsten Oswald Scottish National Party
East Renfrewshire
537 12 0.07% Andrew Stephenson Conservative
Pendle
538 12 0.07% Gill Furniss Labour
Sheffield, Brightside and Hillsborough
539 12 0.07% Chris Hazzard Sinn Féin
South Down
540 12 0.07% David Linden Scottish National Party
Glasgow East
541 12 0.07% John McDonnell Labour
Hayes and Harlington
542 12 0.07% John Lamont Conservative
Berwickshire, Roxburgh and Selkirk
543 12 0.07% Gavin Newlands Scottish National Party
Paisley and Renfrewshire North
544 12 0.07% Mhairi Black Scottish National Party
Paisley and Renfrewshire South
545 11 0.06% Dame Diana Johnson Labour
Kingston upon Hull North
546 11 0.06% Dr James Davies Conservative
Vale of Clwyd
547 11 0.06% Florence Eshalomi Labour (Co-op)
Vauxhall
548 11 0.06% Andy McDonald Labour
Middlesbrough
549 11 0.06% Caroline Lucas Green Party
Brighton, Pavilion
550 11 0.06% Thangam Debbonaire Labour
Bristol West
551 11 0.06% Stuart C McDonald Scottish National Party
Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East
552 11 0.06% Kevin Brennan Labour
Cardiff West
553 11 0.06% Jonathan Edwards Plaid Cymru
Carmarthen East and Dinefwr
554 11 0.06% Greg Hands Conservative
Chelsea and Fulham
555 11 0.06% Layla Moran Liberal Democrat
Oxford West and Abingdon
556 11 0.06% Alex Davies-Jones Labour
Pontypridd
557 11 0.06% Apsana Begum Labour
Poplar and Limehouse
558 11 0.06% Matt Rodda Labour
Reading East
559 11 0.06% Sarah Champion Labour
Rotherham
560 11 0.06% Helen Hayes Labour
Dulwich and West Norwood
561 11 0.06% Paul Blomfield Labour
Sheffield Central
562 11 0.06% Mr Tanmanjeet Singh Dhesi Labour
Slough
563 11 0.06% Jack Lopresti Conservative
Filton and Bradley Stoke
564 11 0.06% Deidre Brock Scottish National Party
Edinburgh North and Leith
565 11 0.06% John McNally Scottish National Party
Falkirk
566 11 0.06% Catherine West Labour
Hornsey and Wood Green
567 11 0.06% Margaret Ferrier Scottish National Party
Rutherglen and Hamilton West
568 11 0.06% Sam Tarry Labour
Ilford South
569 10 0.06% Mr David Lammy Labour
Tottenham
570 10 0.06% Valerie Vaz Labour
Walsall South
571 10 0.06% Jonathan Ashworth Labour (Co-op)
Leicester South
572 10 0.06% Rushanara Ali Labour
Bethnal Green and Bow
573 10 0.06% John Cryer Labour
Leyton and Wanstead
574 10 0.06% Kate Hollern Labour
Blackburn
575 10 0.06% Lucy Powell Labour (Co-op)
Manchester Central
576 10 0.06% Stephen Hammond Conservative
Wimbledon
577 10 0.06% Francie Molloy Sinn Féin
Mid Ulster
578 10 0.06% Dawn Butler Labour
Brent Central
579 10 0.06% Kerry McCarthy Labour
Bristol East
580 10 0.06% Dave Doogan Scottish National Party
Angus
581 10 0.06% Dr Philippa Whitford Scottish National Party
Central Ayrshire
582 10 0.06% James Daly Conservative
Bury North
583 10 0.06% Steve Reed Labour (Co-op)
Croydon North
584 10 0.06% James Murray Labour (Co-op)
Ealing North
585 10 0.06% Peter Grant Scottish National Party
Glenrothes
586 10 0.06% Kirsty Blackman Scottish National Party
Aberdeen North
587 10 0.06% Bob Blackman Conservative
Harrow East
588 10 0.06% Dr Matthew Offord Conservative
Hendon
589 10 0.06% Carolyn Harris Labour
Swansea East
590 10 0.06% Mr Barry Sheerman Labour (Co-op)
Huddersfield
591 9 0.05% Felicity Buchan Conservative
Kensington
592 9 0.05% Dame Margaret Hodge Labour
Barking
593 9 0.05% Siobhain McDonagh Labour
Mitcham and Morden
594 9 0.05% Mike Kane Labour
Wythenshawe and Sale East
595 9 0.05% Chris Law Scottish National Party
Dundee West
596 9 0.05% Amy Callaghan Scottish National Party
East Dunbartonshire
597 9 0.05% Ms Harriet Harman Labour
Camberwell and Peckham
598 9 0.05% Colleen Fletcher Labour
Coventry North East
599 9 0.05% Mike Freer Conservative
Finchley and Golders Green
600 9 0.05% Tonia Antoniazzi Labour
Gower
601 9 0.05% Ms Diane Abbott Labour
Hackney North and Stoke Newington
602 9 0.05% Meg Hillier Labour (Co-op)
Hackney South and Shoreditch
603 9 0.05% Tulip Siddiq Labour
Hampstead and Kilburn
604 9 0.05% Ronnie Cowan Scottish National Party
Inverclyde
605 9 0.05% Neale Hanvey Independent
Kirkcaldy and Cowdenbeath
606 9 0.05% Mr Alistair Carmichael Liberal Democrat
Orkney and Shetland
607 8 0.05% Stella Creasy Labour (Co-op)
Walthamstow
608 8 0.05% John Finucane Sinn Féin
Belfast North
609 8 0.05% Jeff Smith Labour
Manchester, Withington
610 8 0.05% Sarah Atherton Conservative
Wrexham
611 8 0.05% Mr Nicholas Brown Labour
Newcastle upon Tyne East
612 8 0.05% Steven Bonnar Scottish National Party
Coatbridge, Chryston and Bellshill
613 8 0.05% Jo Stevens Labour
Cardiff Central
614 8 0.05% Stephen Doughty Labour (Co-op)
Cardiff South and Penarth
615 8 0.05% Seema Malhotra Labour (Co-op)
Feltham and Heston
616 8 0.05% Alison Thewliss Scottish National Party
Glasgow Central
617 8 0.05% Anne McLaughlin Scottish National Party
Glasgow North East
618 8 0.05% Owen Thompson Scottish National Party
Midlothian
619 7 0.04% Karl Turner Labour
Kingston upon Hull East
620 7 0.04% Nick Smith Labour
Blaenau Gwent
621 7 0.04% Naz Shah Labour
Bradford West
622 7 0.04% Mickey Brady Sinn Féin
Newry and Armagh
623 7 0.04% Chris Bryant Labour
Rhondda
624 7 0.04% Mr Gregory Campbell Democratic Unionist Party
East Londonderry
625 7 0.04% Chris Stephens Scottish National Party
Glasgow South West
626 7 0.04% Keir Starmer Labour
Holborn and St Pancras
627 7 0.04% Wes Streeting Labour
Ilford North
628 6 0.03% Claire Hanna Social Democratic & Labour Party
Belfast South
629 6 0.03% Liam Byrne Labour
Birmingham, Hodge Hill
630 6 0.03% Ms Lyn Brown Labour
West Ham
631 6 0.03% Patrick Grady Scottish National Party
Glasgow North
632 5 0.03% Alex Sobel Labour (Co-op)
Leeds North West
633 5 0.03% Stewart Hosie Scottish National Party
Dundee East
634 5 0.03% Ian Paisley Democratic Unionist Party
North Antrim
635 5 0.03% Paul Girvan Democratic Unionist Party
South Antrim
636 5 0.03% Michelle Gildernew Sinn Féin
Fermanagh and South Tyrone
637 4 0.02% Paul Maskey Sinn Féin
Belfast West
638 4 0.02% Órfhlaith Begley Sinn Féin
West Tyrone
639 4 0.02% Afzal Khan Labour
Manchester, Gorton
640 4 0.02% Anna McMorrin Labour
Cardiff North
641 4 0.02% Mr Virendra Sharma Labour
Ealing, Southall
642 4 0.02% Stephen Timms Labour
East Ham
643 4 0.02% Colum Eastwood Social Democratic & Labour Party
Foyle
644 4 0.02% Carol Monaghan Scottish National Party
Glasgow North West
645 4 0.02% Stewart Malcolm McDonald Scottish National Party
Glasgow South
646 4 0.02% Gareth Thomas Labour (Co-op)
Harrow West
647 3 0.02% Shabana Mahmood Labour
Birmingham, Ladywood
648 3 0.02% Neil Gray Scottish National Party
Airdrie and Shotts
649 3 0.02% Angus Brendan MacNeil Scottish National Party
Na h-Eileanan an Iar
650 1 0.01% Barry Gardiner Labour
Brent North