46,627 Petition Signatories by Constituency

Rank Constituency Signatures % of Total Signatures MP Party-Constituency
1 534 1.15% Nickie Aiken Conservative
Cities of London and Westminster
2 181 0.39% Lucy Powell Labour (Co-op)
Manchester Central
3 165 0.35% Kim Johnson Labour
Liverpool, Riverside
4 121 0.26% Suella Braverman Conservative
Fareham
5 110 0.24% Michael Gove Conservative
Surrey Heath
6 110 0.24% Vicky Ford Conservative
Chelmsford
7 109 0.23% Mrs Maria Miller Conservative
Basingstoke
8 108 0.23% Rebecca Long Bailey Labour
Salford and Eccles
9 105 0.23% Claire Hanna Social Democratic & Labour Party
Belfast South
10 105 0.23% Hilary Benn Labour
Leeds Central
11 104 0.22% Mr Shailesh Vara Conservative
North West Cambridgeshire
12 104 0.22% Chris Clarkson Conservative
Heywood and Middleton
13 103 0.22% Matt Vickers Conservative
Stockton South
14 101 0.22% Ben Everitt Conservative
Milton Keynes North
15 101 0.22% Ms Lyn Brown Labour
West Ham
16 100 0.22% Joanna Cherry Scottish National Party
Edinburgh South West
17 100 0.22% Margaret Ferrier Scottish National Party
Rutherglen and Hamilton West
18 100 0.22% Matt Rodda Labour
Reading East
19 100 0.22% Hannah Bardell Scottish National Party
Livingston
20 99 0.21% Richard Graham Conservative
Gloucester
21 98 0.21% Keir Starmer Labour
Holborn and St Pancras
22 98 0.21% Caroline Lucas Green Party
Brighton, Pavilion
23 98 0.21% Luke Pollard Labour (Co-op)
Plymouth, Sutton and Devonport
24 97 0.21% James Brokenshire Conservative
Old Bexley and Sidcup
25 97 0.21% Apsana Begum Labour
Poplar and Limehouse
26 96 0.21% Karl McCartney Conservative
Lincoln
27 95 0.20% Bim Afolami Conservative
Hitchin and Harpenden
28 95 0.20% Chris Grayling Conservative
Epsom and Ewell
29 95 0.20% Mr Jonathan Djanogly Conservative
Huntingdon
30 94 0.20% Dr Rupa Huq Labour
Ealing Central and Acton
31 94 0.20% Dr Lisa Cameron Scottish National Party
East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow
32 94 0.20% Kirsten Oswald Scottish National Party
East Renfrewshire
33 93 0.20% Sir Mike Penning Conservative
Hemel Hempstead
34 93 0.20% Paul Holmes Conservative
Eastleigh
35 93 0.20% Miriam Cates Conservative
Penistone and Stocksbridge
36 93 0.23% Stewart Hosie Scottish National Party
Dundee East
37 92 0.20% Tommy Sheppard Scottish National Party
Edinburgh East
38 91 0.20% Tom Pursglove Conservative
Corby
39 91 0.20% Christian Matheson Labour
City of Chester
40 91 0.20% Amanda Solloway Conservative
Derby North
41 91 0.20% Paul Blomfield Labour
Sheffield Central
42 91 0.20% Mick Whitley Labour
Birkenhead
43 91 0.20% Iain Stewart Conservative
Milton Keynes South
44 90 0.19% Anthony Browne Conservative
South Cambridgeshire
45 90 0.19% Boris Johnson Conservative
Uxbridge and South Ruislip
46 90 0.19% Yvonne Fovargue Labour
Makerfield
47 90 0.19% Alex Chalk Conservative
Cheltenham
48 90 0.19% Graham Stringer Labour
Blackley and Broughton
49 89 0.19% Mr Laurence Robertson Conservative
Tewkesbury
50 89 0.19% Sir Graham Brady Conservative
Altrincham and Sale West
51 89 0.19% Anna McMorrin Labour
Cardiff North
52 89 0.19% Bob Seely Conservative
Isle of Wight
53 89 0.19% Dr Ben Spencer Conservative
Runnymede and Weybridge
54 89 0.19% Andrea Jenkyns Conservative
Morley and Outwood
55 88 0.19% Edward Argar Conservative
Charnwood
56 88 0.20% Dean Russell Conservative
Watford
57 88 0.19% Sir Edward Davey Liberal Democrat
Kingston and Surbiton
58 88 0.19% Kevin Brennan Labour
Cardiff West
59 87 0.19% Rushanara Ali Labour
Bethnal Green and Bow
60 87 0.19% Justin Tomlinson Conservative
North Swindon
61 87 0.19% James Daly Conservative
Bury North
62 87 0.19% Deidre Brock Scottish National Party
Edinburgh North and Leith
63 87 0.19% Will Quince Conservative
Colchester
64 87 0.19% Kemi Badenoch Conservative
Saffron Walden
65 86 0.19% Dr Matthew Offord Conservative
Hendon
66 86 0.19% Dr Dan Poulter Conservative
Central Suffolk and North Ipswich
67 86 0.19% Carol Monaghan Scottish National Party
Glasgow North West
68 86 0.19% James Sunderland Conservative
Bracknell
69 86 0.19% Gary Sambrook Conservative
Birmingham, Northfield
70 86 0.19% Alec Shelbrooke Conservative
Elmet and Rothwell
71 86 0.19% Jason McCartney Conservative
Colne Valley
72 85 0.18% Dr Alan Whitehead Labour
Southampton, Test
73 85 0.18% Mr Simon Clarke Conservative
Middlesbrough South and East Cleveland
74 85 0.18% Thangam Debbonaire Labour
Bristol West
75 84 0.18% Munira Wilson Liberal Democrat
Twickenham
76 84 0.18% Maggie Throup Conservative
Erewash
77 84 0.18% Ms Marie Rimmer Labour
St Helens South and Whiston
78 84 0.18% Mr Robin Walker Conservative
Worcester
79 84 0.18% Mr Philip Hollobone Conservative
Kettering
80 84 0.18% Navendu Mishra Labour
Stockport
81 84 0.18% Daniel Zeichner Labour
Cambridge
82 83 0.18% Rachel Reeves Labour
Leeds West
83 83 0.18% Dr Luke Evans Conservative
Bosworth
84 83 0.18% Ruth Edwards Conservative
Rushcliffe
85 83 0.18% Ms Angela Eagle Labour
Wallasey
86 83 0.18% Victoria Prentis Conservative
Banbury
87 83 0.18% Chris Green Conservative
Bolton West
88 82 0.18% Mr Mark Francois Conservative
Rayleigh and Wickford
89 82 0.18% Jeremy Quin Conservative
Horsham
90 82 0.18% Christine Jardine Liberal Democrat
Edinburgh West
91 82 0.18% Rachael Maskell Labour (Co-op)
York Central
92 82 0.18% Florence Eshalomi Labour (Co-op)
Vauxhall
93 82 0.18% Bob Stewart Conservative
Beckenham
94 82 0.18% Dan Carden Labour
Liverpool, Walton
95 82 0.18% Andrea Leadsom Conservative
South Northamptonshire
96 82 0.18% Katherine Fletcher Conservative
South Ribble
97 82 0.18% Ian Mearns Labour
Gateshead
98 82 0.18% Ruth Cadbury Labour
Brentford and Isleworth
99 82 0.18% Suzanne Webb Conservative
Stourbridge
100 81 0.17% Mr Ben Bradshaw Labour
Exeter
101 81 0.17% Chloe Smith Conservative
Norwich North
102 81 0.17% Mr Tanmanjeet Singh Dhesi Labour
Slough
103 81 0.17% Julian Knight Conservative
Solihull
104 81 0.18% Sir David Evennett Conservative
Bexleyheath and Crayford
105 81 0.17% Theresa Villiers Conservative
Chipping Barnet
106 81 0.17% Sir Lindsay Hoyle Speaker
Chorley
107 81 0.17% John Redwood Conservative
Wokingham
108 81 0.17% Kenny MacAskill Scottish National Party
East Lothian
109 81 0.18% Gavin Newlands Scottish National Party
Paisley and Renfrewshire North
110 81 0.17% Elliot Colburn Conservative
Carshalton and Wallington
111 81 0.17% Sir Oliver Heald Conservative
North East Hertfordshire
112 80 0.17% Julie Marson Conservative
Hertford and Stortford
113 80 0.17% Kate Green Labour
Stretford and Urmston
114 80 0.17% Christian Wakeford Conservative
Bury South
115 80 0.17% Mr Richard Bacon Conservative
South Norfolk
116 80 0.17% Anneliese Dodds Labour (Co-op)
Oxford East
117 80 0.17% Stuart Andrew Conservative
Pudsey
118 79 0.17% Tom Tugendhat Conservative
Tonbridge and Malling
119 79 0.17% Dame Margaret Hodge Labour
Barking
120 79 0.17% Derek Twigg Labour
Halton
121 79 0.17% Douglas Chapman Scottish National Party
Dunfermline and West Fife
122 79 0.17% Mike Freer Conservative
Finchley and Golders Green
123 79 0.17% David Johnston Conservative
Wantage
124 79 0.17% Neil Coyle Labour
Bermondsey and Old Southwark
125 79 0.17% Ben Bradley Conservative
Mansfield
126 79 0.17% John McNally Scottish National Party
Falkirk
127 79 0.17% Brandon Lewis Conservative
Great Yarmouth
128 79 0.17% Sir George Howarth Labour
Knowsley
129 79 0.17% Grant Shapps Conservative
Welwyn Hatfield
130 79 0.20% Mhairi Black Scottish National Party
Paisley and Renfrewshire South
131 78 0.17% Catherine West Labour
Hornsey and Wood Green
132 78 0.17% Mr Marcus Fysh Conservative
Yeovil
133 78 0.17% Mary Robinson Conservative
Cheadle
134 78 0.17% Charlotte Nichols Labour
Warrington North
135 78 0.17% Kate Osborne Labour
Jarrow
136 78 0.17% Stephen Doughty Labour (Co-op)
Cardiff South and Penarth
137 78 0.17% Mr Nicholas Brown Labour
Newcastle upon Tyne East
138 78 0.17% Steven Bonnar Scottish National Party
Coatbridge, Chryston and Bellshill
139 78 0.17% Christopher Pincher Conservative
Tamworth
140 77 0.17% Saqib Bhatti Conservative
Meriden
141 77 0.17% Julie Elliott Labour
Sunderland Central
142 77 0.17% Alison Thewliss Scottish National Party
Glasgow Central
143 77 0.17% Martyn Day Scottish National Party
Linlithgow and East Falkirk
144 77 0.17% Clive Lewis Labour
Norwich South
145 77 0.17% Alexander Stafford Conservative
Rother Valley
146 77 0.17% Mrs Theresa May Conservative
Maidenhead
147 77 0.17% Mike Kane Labour
Wythenshawe and Sale East
148 77 0.17% Andrew Bowie Conservative
West Aberdeenshire and Kincardine
149 77 0.17% Chris Law Scottish National Party
Dundee West
150 77 0.17% Robert Courts Conservative
Witney
151 77 0.17% James Grundy Conservative
Leigh
152 77 0.17% Dr Kieran Mullan Conservative
Crewe and Nantwich
153 77 0.17% Daisy Cooper Liberal Democrat
St Albans
154 77 0.17% Mr Nigel Evans Conservative
Ribble Valley
155 77 0.17% Stephen Farry Alliance
North Down
156 77 0.17% Conor McGinn Labour
St Helens North
157 77 0.17% Mr Peter Bone Conservative
Wellingborough
158 77 0.17% Mr Richard Holden Conservative
North West Durham
159 76 0.16% Mark Pawsey Conservative
Rugby
160 76 0.17% Alex Burghart Conservative
Brentwood and Ongar
161 76 0.16% Darren Henry Conservative
Broxtowe
162 76 0.17% Julia Lopez Conservative
Hornchurch and Upminster
163 76 0.16% Colum Eastwood Social Democratic & Labour Party
Foyle
164 76 0.16% Kerry McCarthy Labour
Bristol East
165 76 0.16% Gordon Henderson Conservative
Sittingbourne and Sheppey
166 76 0.16% Tracy Brabin Labour (Co-op)
Batley and Spen
167 76 0.16% Rachel Maclean Conservative
Redditch
168 76 0.16% Fleur Anderson Labour
Putney
169 76 0.17% Maria Eagle Labour
Garston and Halewood
170 76 0.16% Andy Carter Conservative
Warrington South
171 76 0.16% Matt Western Labour
Warwick and Leamington
172 76 0.16% Stephen Morgan Labour
Portsmouth South
173 76 0.16% Dame Diana Johnson Labour
Kingston upon Hull North
174 76 0.19% Alyn Smith Scottish National Party
Stirling
175 75 0.16% Alison McGovern Labour
Wirral South
176 75 0.16% Royston Smith Conservative
Southampton, Itchen
177 75 0.16% Jonathan Ashworth Labour (Co-op)
Leicester South
178 75 0.16% James Murray Labour (Co-op)
Ealing North
179 75 0.16% Sir Alan Campbell Labour
Tynemouth
180 75 0.16% Oliver Dowden Conservative
Hertsmere
181 75 0.16% Damian Hinds Conservative
East Hampshire
182 75 0.16% Mr Andrew Mitchell Conservative
Sutton Coldfield
183 75 0.16% Dominic Raab Conservative
Esher and Walton
184 75 0.16% Leo Docherty Conservative
Aldershot
185 75 0.16% Dr Caroline Johnson Conservative
Sleaford and North Hykeham
186 75 0.16% Alberto Costa Conservative
South Leicestershire
187 75 0.16% Marion Fellows Scottish National Party
Motherwell and Wishaw
188 75 0.16% Tom Hunt Conservative
Ipswich
189 75 0.16% Gavin Williamson Conservative
South Staffordshire
190 75 0.16% Robert Buckland Conservative
South Swindon
191 75 0.16% Ian Levy Conservative
Blyth Valley
192 75 0.16% Jonathan Gullis Conservative
Stoke-on-Trent North
193 75 0.16% Shabana Mahmood Labour
Birmingham, Ladywood
194 75 0.16% Yvette Cooper Labour
Normanton, Pontefract and Castleford
195 74 0.16% Dame Rosie Winterton Labour
Doncaster Central
196 74 0.16% Jake Berry Conservative
Rossendale and Darwen
197 74 0.16% Greg Smith Conservative
Buckingham
198 74 0.16% Mrs Heather Wheeler Conservative
South Derbyshire
199 74 0.16% Jerome Mayhew Conservative
Broadland
200 74 0.16% Elizabeth Truss Conservative
South West Norfolk
201 74 0.16% Michael Fabricant Conservative
Lichfield
202 74 0.16% Rob Butler Conservative
Aylesbury
203 74 0.16% Amanda Milling Conservative
Cannock Chase
204 74 0.16% Craig Mackinlay Conservative
South Thanet
205 74 0.16% Jeremy Corbyn Labour
Islington North
206 74 0.16% Stephen Flynn Scottish National Party
Aberdeen South
207 74 0.16% Pat McFadden Labour
Wolverhampton South East
208 74 0.16% Sir Jeffrey M Donaldson Democratic Unionist Party
Lagan Valley
209 74 0.16% Lilian Greenwood Labour
Nottingham South
210 74 0.18% John Nicolson Scottish National Party
Ochil and South Perthshire
211 74 0.18% Pete Wishart Scottish National Party
Perth and North Perthshire
212 73 0.16% Peter Dowd Labour
Bootle
213 73 0.16% Karin Smyth Labour
Bristol South
214 73 0.16% Steve Brine Conservative
Winchester
215 73 0.16% Jack Lopresti Conservative
Filton and Bradley Stoke
216 73 0.16% Sir Robert Neill Conservative
Bromley and Chislehurst
217 73 0.16% Jo Stevens Labour
Cardiff Central
218 73 0.16% Damian Green Conservative
Ashford
219 73 0.16% Imran Hussain Labour
Bradford East
220 73 0.16% Jo Churchill Conservative
Bury St Edmunds
221 73 0.16% Paul Girvan Democratic Unionist Party
South Antrim
222 73 0.16% Mary Kelly Foy Labour
City of Durham
223 73 0.16% Kate Osamor Labour (Co-op)
Edmonton
224 73 0.16% Emily Thornberry Labour
Islington South and Finsbury
225 72 0.16% Colleen Fletcher Labour
Coventry North East
226 72 0.16% Andy Slaughter Labour
Hammersmith
227 72 0.16% Ms Nadine Dorries Conservative
Mid Bedfordshire
228 72 0.16% Zarah Sultana Labour
Coventry South
229 72 0.15% Liz Kendall Labour
Leicester West
230 72 0.16% Richard Fuller Conservative
North East Bedfordshire
231 72 0.16% Mr Jonathan Lord Conservative
Woking
232 72 0.16% Steve Barclay Conservative
North East Cambridgeshire
233 72 0.16% Sir Mark Hendrick Labour (Co-op)
Preston
234 72 0.16% Gavin Robinson Democratic Unionist Party
Belfast East
235 72 0.16% John Finucane Sinn Féin
Belfast North
236 72 0.16% Kelly Tolhurst Conservative
Rochester and Strood
237 72 0.16% Theo Clarke Conservative
Stafford
238 72 0.16% Carla Lockhart Democratic Unionist Party
Upper Bann
239 72 0.16% Stephanie Peacock Labour
Barnsley East
240 72 0.16% Henry Smith Conservative
Crawley
241 72 0.16% Meg Hillier Labour (Co-op)
Hackney South and Shoreditch
242 72 0.16% Richard Thomson Scottish National Party
Gordon
243 72 0.16% Holly Lynch Labour
Halifax
244 72 0.16% Debbie Abrahams Labour
Oldham East and Saddleworth
245 71 0.15% Lloyd Russell-Moyle Labour (Co-op)
Brighton, Kemptown
246 71 0.15% Mrs Pauline Latham Conservative
Mid Derbyshire
247 71 0.15% Neale Hanvey Independent
Kirkcaldy and Cowdenbeath
248 71 0.15% Alex Norris Labour (Co-op)
Nottingham North
249 71 0.16% Adam Holloway Conservative
Gravesham
250 71 0.15% Crispin Blunt Conservative
Reigate
251 71 0.15% Jackie Doyle-Price Conservative
Thurrock
252 71 0.15% Sir Charles Walker Conservative
Broxbourne
253 71 0.15% Rebecca Pow Conservative
Taunton Deane
254 71 0.15% Craig Whittaker Conservative
Calder Valley
255 71 0.15% Jess Phillips Labour
Birmingham, Yardley
256 71 0.15% Margaret Beckett Labour
Derby South
257 71 0.15% Jack Dromey Labour
Birmingham, Erdington
258 71 0.15% Darren Jones Labour
Bristol North West
259 71 0.15% Mr John Baron Conservative
Basildon and Billericay
260 71 0.15% Nigel Adams Conservative
Selby and Ainsty
261 71 0.15% Siobhain McDonagh Labour
Mitcham and Morden
262 70 0.15% Mary Glindon Labour
North Tyneside
263 70 0.15% Kit Malthouse Conservative
North West Hampshire
264 70 0.15% Daniel Kawczynski Conservative
Shrewsbury and Atcham
265 70 0.15% Vicky Foxcroft Labour
Lewisham, Deptford
266 70 0.15% Mr Gagan Mohindra Conservative
South West Hertfordshire
267 70 0.15% Peter Kyle Labour
Hove
268 70 0.15% Andy McDonald Labour
Middlesbrough
269 70 0.15% Chris Philp Conservative
Croydon South
270 70 0.15% Dame Cheryl Gillan Conservative
Chesham and Amersham
271 70 0.15% Jeff Smith Labour
Manchester, Withington
272 70 0.15% Barbara Keeley Labour
Worsley and Eccles South
273 70 0.15% Andrew Gwynne Labour
Denton and Reddish
274 70 0.15% Paul Bristow Conservative
Peterborough
275 70 0.15% Mims Davies Conservative
Mid Sussex
276 70 0.15% Robert Jenrick Conservative
Newark
277 70 0.15% Chi Onwurah Labour
Newcastle upon Tyne Central
278 70 0.15% Emma Hardy Labour
Kingston upon Hull West and Hessle
279 70 0.15% Jim Shannon Democratic Unionist Party
Strangford
280 70 0.15% Rosie Cooper Labour
West Lancashire
281 70 0.15% Richard Burgon Labour
Leeds East
282 69 0.15% Lisa Nandy Labour
Wigan
283 69 0.15% Tulip Siddiq Labour
Hampstead and Kilburn
284 69 0.15% Sir Iain Duncan Smith Conservative
Chingford and Woodford Green
285 69 0.15% Paul Scully Conservative
Sutton and Cheam
286 69 0.15% Mr Tobias Ellwood Conservative
Bournemouth East
287 69 0.15% Stephen Metcalfe Conservative
South Basildon and East Thurrock
288 69 0.15% Mr David Lammy Labour
Tottenham
289 69 0.15% Mr Khalid Mahmood Labour
Birmingham, Perry Barr
290 69 0.15% Ruth Jones Labour
Newport West
291 69 0.15% Ms Nusrat Ghani Conservative
Wealden
292 69 0.15% Ian Byrne Labour
Liverpool, West Derby
293 69 0.15% George Freeman Conservative
Mid Norfolk
294 69 0.15% Kwasi Kwarteng Conservative
Spelthorne
295 68 0.15% Mike Hill Labour
Hartlepool
296 68 0.15% Taiwo Owatemi Labour
Coventry North West
297 68 0.15% David Rutley Conservative
Macclesfield
298 68 0.15% Dr James Davies Conservative
Vale of Clwyd
299 68 0.15% Jane Hunt Conservative
Loughborough
300 68 0.15% Neil O'Brien Conservative
Harborough
301 68 0.15% Mr Kevan Jones Labour
North Durham
302 68 0.15% Damien Moore Conservative
Southport
303 68 0.15% Sara Britcliffe Conservative
Hyndburn
304 68 0.15% Steve Reed Labour (Co-op)
Croydon North
305 68 0.15% Douglas Ross Conservative
Moray
306 68 0.15% Mark Menzies Conservative
Fylde
307 68 0.15% Sir Edward Leigh Conservative
Gainsborough
308 68 0.15% Stuart Anderson Conservative
Wolverhampton South West
309 68 0.15% Wes Streeting Labour
Ilford North
310 68 0.15% Rosie Duffield Labour
Canterbury
311 68 0.15% Dr Philippa Whitford Scottish National Party
Central Ayrshire
312 68 0.15% Ms Diane Abbott Labour
Hackney North and Stoke Newington
313 68 0.15% Dehenna Davison Conservative
Bishop Auckland
314 68 0.15% Aaron Bell Conservative
Newcastle-under-Lyme
315 68 0.15% Angela Richardson Conservative
Guildford
316 67 0.14% Robert Largan Conservative
High Peak
317 67 0.15% Sir Robert Syms Conservative
Poole
318 67 0.14% Wera Hobhouse Liberal Democrat
Bath
319 67 0.14% Michelle Donelan Conservative
Chippenham
320 67 0.15% Mickey Brady Sinn Féin
Newry and Armagh
321 67 0.15% Liam Byrne Labour
Birmingham, Hodge Hill
322 67 0.14% Steve Double Conservative
St Austell and Newquay
323 67 0.14% Sam Tarry Labour
Ilford South
324 67 0.14% Ms Harriet Harman Labour
Camberwell and Peckham
325 67 0.14% James Cleverly Conservative
Braintree
326 67 0.14% Gerald Jones Labour
Merthyr Tydfil and Rhymney
327 67 0.14% Andrew Rosindell Conservative
Romford
328 67 0.14% Rebecca Harris Conservative
Castle Point
329 67 0.14% Alex Cunningham Labour
Stockton North
330 67 0.14% Penny Mordaunt Conservative
Portsmouth North
331 67 0.14% Greg Hands Conservative
Chelsea and Fulham
332 66 0.14% John Penrose Conservative
Weston-super-Mare
333 66 0.14% Drew Hendry Scottish National Party
Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey
334 66 0.14% James Morris Conservative
Halesowen and Rowley Regis
335 66 0.14% Nadia Whittome Labour
Nottingham East
336 66 0.14% Claire Coutinho Conservative
East Surrey
337 66 0.14% Angela Rayner Labour
Ashton-under-Lyne
338 66 0.14% Rishi Sunak Conservative
Richmond (Yorks)
339 66 0.14% John Stevenson Conservative
Carlisle
340 66 0.14% Mr Ian Liddell-Grainger Conservative
Bridgwater and West Somerset
341 66 0.14% Gill Furniss Labour
Sheffield, Brightside and Hillsborough
342 66 0.14% Alun Cairns Conservative
Vale of Glamorgan
343 66 0.14% Mrs Helen Grant Conservative
Maidstone and The Weald
344 66 0.14% John Healey Labour
Wentworth and Dearne
345 66 0.14% Matthew Pennycook Labour
Greenwich and Woolwich
346 66 0.14% Chris Heaton-Harris Conservative
Daventry
347 66 0.14% Jon Cruddas Labour
Dagenham and Rainham
348 65 0.14% Rachel Hopkins Labour
Luton South
349 65 0.14% Greg Clark Conservative
Tunbridge Wells
350 65 0.14% Michelle Gildernew Sinn Féin
Fermanagh and South Tyrone
351 65 0.14% Alok Sharma Conservative
Reading West
352 65 0.14% Adam Afriyie Conservative
Windsor
353 65 0.14% Tim Loughton Conservative
East Worthing and Shoreham
354 65 0.14% Christina Rees Labour (Co-op)
Neath
355 65 0.14% Lord Goldsmith of Richmond Park Conservative
Richmond Park
356 65 0.14% Chris Hazzard Sinn Féin
South Down
357 65 0.14% Jonathan Reynolds Labour (Co-op)
Stalybridge and Hyde
358 65 0.14% Robbie Moore Conservative
Keighley
359 65 0.14% Scott Benton Conservative
Blackpool South
360 65 0.14% Andrew Jones Conservative
Harrogate and Knaresborough
361 65 0.14% Rehman Chishti Conservative
Gillingham and Rainham
362 65 0.14% Tom Randall Conservative
Gedling
363 64 0.14% Dr Liam Fox Conservative
North Somerset
364 64 0.14% Dame Eleanor Laing Conservative
Epping Forest
365 64 0.14% Imran Ahmad Khan Conservative
Wakefield
366 64 0.14% Matt Warman Conservative
Boston and Skegness
367 64 0.14% Stephen Timms Labour
East Ham
368 64 0.14% Angela Crawley Scottish National Party
Lanark and Hamilton East
369 64 0.14% Maria Caulfield Conservative
Lewes
370 64 0.14% Sir John Hayes Conservative
South Holland and The Deepings
371 64 0.14% Afzal Khan Labour
Manchester, Gorton
372 64 0.14% Valerie Vaz Labour
Walsall South
373 64 0.14% Ian Murray Labour
Edinburgh South
374 64 0.14% Bill Esterson Labour
Sefton Central
375 64 0.14% James Duddridge Conservative
Rochford and Southend East
376 64 0.14% Feryal Clark Labour
Enfield North
377 64 0.14% Mike Amesbury Labour
Weaver Vale
378 64 0.14% Karl Turner Labour
Kingston upon Hull East
379 64 0.14% Robert Halfon Conservative
Harlow
380 64 0.14% David Linden Scottish National Party
Glasgow East
381 64 0.14% Laura Trott Conservative
Sevenoaks
382 63 0.14% Bridget Phillipson Labour
Houghton and Sunderland South
383 63 0.14% Alan Mak Conservative
Havant
384 63 0.14% Chris Stephens Scottish National Party
Glasgow South West
385 63 0.14% Kate Griffiths Conservative
Burton
386 63 0.14% Abena Oppong-Asare Labour
Erith and Thamesmead
387 63 0.14% John McDonnell Labour
Hayes and Harlington
388 63 0.14% Amy Callaghan Scottish National Party
East Dunbartonshire
389 63 0.14% Sarah Jones Labour
Croydon Central
390 63 0.14% Nigel Huddleston Conservative
Mid Worcestershire
391 63 0.14% Ian Lavery Labour
Wansbeck
392 63 0.14% Jon Trickett Labour
Hemsworth
393 63 0.14% John Spellar Labour
Warley
394 63 0.14% Mr Barry Sheerman Labour (Co-op)
Huddersfield
395 63 0.14% Dawn Butler Labour
Brent Central
396 63 0.14% Kirsty Blackman Scottish National Party
Aberdeen North
397 63 0.14% Mr Clive Betts Labour
Sheffield South East
398 63 0.14% Ian Paisley Democratic Unionist Party
North Antrim
399 63 0.14% Peter Aldous Conservative
Waveney
400 63 0.14% Mr Steve Baker Conservative
Wycombe
401 63 0.14% Jeremy Wright Conservative
Kenilworth and Southam
402 63 0.14% Mr David Davis Conservative
Haltemprice and Howden
403 63 0.14% Fabian Hamilton Labour
Leeds North East
404 63 0.14% Bell Ribeiro-Addy Labour
Streatham
405 62 0.13% Nia Griffith Labour
Llanelli
406 62 0.13% Alan Brown Scottish National Party
Kilmarnock and Loudoun
407 62 0.13% Antony Higginbotham Conservative
Burnley
408 62 0.13% Cherilyn Mackrory Conservative
Truro and Falmouth
409 62 0.13% Tahir Ali Labour
Birmingham, Hall Green
410 62 0.13% Mark Tami Labour
Alyn and Deeside
411 62 0.13% Paul Howell Conservative
Sedgefield
412 62 0.13% Mrs Emma Lewell-Buck Labour
South Shields
413 62 0.13% Caroline Nokes Conservative
Romsey and Southampton North
414 62 0.13% Paul Maynard Conservative
Blackpool North and Cleveleys
415 62 0.13% Mrs Sharon Hodgson Labour
Washington and Sunderland West
416 62 0.13% Sir David Amess Conservative
Southend West
417 62 0.13% Ms Karen Buck Labour
Westminster North
418 62 0.13% Yasmin Qureshi Labour
Bolton South East
419 61 0.13% Sir Roger Gale Conservative
North Thanet
420 61 0.13% Mr Ben Wallace Conservative
Wyre and Preston North
421 61 0.13% Janet Daby Labour
Lewisham East
422 61 0.13% Edward Miliband Labour
Doncaster North
423 61 0.13% David Simmonds Conservative
Ruislip, Northwood and Pinner
424 61 0.13% Marco Longhi Conservative
Dudley North
425 61 0.13% Jacob Young Conservative
Redcar
426 61 0.13% Marsha De Cordova Labour
Battersea
427 61 0.13% Caroline Ansell Conservative
Eastbourne
428 61 0.13% Sarah Atherton Conservative
Wrexham
429 61 0.13% Wayne David Labour
Caerphilly
430 61 0.13% James Heappey Conservative
Wells
431 61 0.13% Nick Fletcher Conservative
Don Valley
432 61 0.13% Helen Hayes Labour
Dulwich and West Norwood
433 61 0.13% Dan Jarvis Labour
Barnsley Central
434 60 0.13% Mark Spencer Conservative
Sherwood
435 60 0.13% Mr Toby Perkins Labour
Chesterfield
436 60 0.13% Mark Garnier Conservative
Wyre Forest
437 60 0.13% Carolyn Harris Labour
Swansea East
438 60 0.13% Martin Docherty-Hughes Scottish National Party
West Dunbartonshire
439 60 0.13% Stella Creasy Labour (Co-op)
Walthamstow
440 60 0.13% Mr Marcus Jones Conservative
Nuneaton
441 60 0.13% Gareth Thomas Labour (Co-op)
Harrow West
442 60 0.13% Mohammad Yasin Labour
Bedford
443 60 0.13% Sarah Owen Labour
Luton North
444 60 0.13% Mark Eastwood Conservative
Dewsbury
445 59 0.13% Fiona Bruce Conservative
Congleton
446 59 0.13% Gillian Keegan Conservative
Chichester
447 59 0.13% Ellie Reeves Labour
Lewisham West and Penge
448 59 0.13% John Howell Conservative
Henley
449 59 0.13% Grahame Morris Labour
Easington
450 59 0.13% Jeremy Hunt Conservative
South West Surrey
451 59 0.13% Mr William Wragg Conservative
Hazel Grove
452 59 0.13% Luke Hall Conservative
Thornbury and Yate
453 59 0.13% Joy Morrissey Conservative
Beaconsfield
454 59 0.13% Clive Efford Labour
Eltham
455 59 0.13% Kate Hollern Labour
Blackburn
456 59 0.13% Mr David Jones Conservative
Clwyd West
457 59 0.13% Shaun Bailey Conservative
West Bromwich West
458 59 0.13% Sir Paul Beresford Conservative
Mole Valley
459 59 0.13% Stuart C McDonald Scottish National Party
Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East
460 59 0.13% Matt Hancock Conservative
West Suffolk
461 59 0.13% John Lamont Conservative
Berwickshire, Roxburgh and Selkirk
462 59 0.13% Mark Logan Conservative
Bolton North East
463 58 0.13% Lucy Allan Conservative
Telford
464 58 0.12% Claudia Webbe Labour
Leicester East
465 58 0.13% Lord Mann Labour
Bassetlaw
466 58 0.13% Craig Tracey Conservative
North Warwickshire
467 58 0.13% Andrew Bridgen Conservative
North West Leicestershire
468 58 0.13% Alicia Kearns Conservative
Rutland and Melton
469 58 0.13% Sir Greg Knight Conservative
East Yorkshire
470 58 0.13% Mr Ranil Jayawardena Conservative
North East Hampshire
471 58 0.12% Tony Lloyd Labour
Rochdale
472 58 0.13% Steve McCabe Labour
Birmingham, Selly Oak
473 58 0.13% Bambos Charalambous Labour
Enfield, Southgate
474 58 0.12% Sarah Champion Labour
Rotherham
475 58 0.13% Liz Twist Labour
Blaydon
476 58 0.12% Helen Whately Conservative
Faversham and Mid Kent
477 58 0.13% Laura Farris Conservative
Newbury
478 58 0.12% Lia Nici Conservative
Great Grimsby
479 58 0.14% Anne McLaughlin Scottish National Party
Glasgow North East
480 57 0.12% Paul Maskey Sinn Féin
Belfast West
481 57 0.12% Barry Gardiner Labour
Brent North
482 57 0.12% Dr Andrew Murrison Conservative
South West Wiltshire
483 57 0.12% Andrew Selous Conservative
South West Bedfordshire
484 57 0.12% Sir Geoffrey Clifton-Brown Conservative
The Cotswolds
485 57 0.12% Geraint Davies Labour (Co-op)
Swansea West
486 57 0.12% Stewart Malcolm McDonald Scottish National Party
Glasgow South
487 57 0.12% Tracey Crouch Conservative
Chatham and Aylesford
488 57 0.12% Seema Malhotra Labour (Co-op)
Feltham and Heston
489 57 0.12% Andrew Griffith Conservative
Arundel and South Downs
490 57 0.12% Julian Sturdy Conservative
York Outer
491 57 0.12% George Eustice Conservative
Camborne and Redruth
492 57 0.12% Damian Collins Conservative
Folkestone and Hythe
493 57 0.12% Jane Stevenson Conservative
Wolverhampton North East
494 57 0.12% Nick Thomas-Symonds Labour
Torfaen
495 57 0.12% Gareth Johnson Conservative
Dartford
496 57 0.12% Layla Moran Liberal Democrat
Oxford West and Abingdon
497 57 0.12% Sir Gary Streeter Conservative
South West Devon
498 56 0.12% Paula Barker Labour
Liverpool, Wavertree
499 56 0.12% Sir Bernard Jenkin Conservative
Harwich and North Essex
500 56 0.12% Philip Davies Conservative
Shipley
501 56 0.12% Dr Rosena Allin-Khan Labour
Tooting
502 56 0.12% Mark Pritchard Conservative
The Wrekin
503 56 0.12% Victoria Atkins Conservative
Louth and Horncastle
504 56 0.12% John Cryer Labour
Leyton and Wanstead
505 56 0.12% Esther McVey Conservative
Tatton
506 56 0.12% Judith Cummins Labour
Bradford South
507 56 0.12% Jim McMahon Labour (Co-op)
Oldham West and Royton
508 56 0.12% Chris Elmore Labour
Ogmore
509 56 0.12% Alex Davies-Jones Labour
Pontypridd
510 55 0.12% Sally-Ann Hart Conservative
Hastings and Rye
511 55 0.12% Lucy Frazer Conservative
South East Cambridgeshire
512 55 0.12% Sajid Javid Conservative
Bromsgrove
513 55 0.12% Mr John Whittingdale Conservative
Maldon
514 55 0.12% Mr Jacob Rees-Mogg Conservative
North East Somerset
515 55 0.12% Gareth Bacon Conservative
Orpington
516 55 0.12% Patricia Gibson Scottish National Party
North Ayrshire and Arran
517 55 0.12% Órfhlaith Begley Sinn Féin
West Tyrone
518 55 0.12% James Cartlidge Conservative
South Suffolk
519 55 0.12% Stephen McPartland Conservative
Stevenage
520 55 0.12% Chris Evans Labour (Co-op)
Islwyn
521 55 0.12% Louise Haigh Labour
Sheffield, Heeley
522 55 0.12% Catherine McKinnell Labour
Newcastle upon Tyne North
523 55 0.12% Mark Fletcher Conservative
Bolsover
524 54 0.12% Graham Stuart Conservative
Beverley and Holderness
525 54 0.12% Duncan Baker Conservative
North Norfolk
526 54 0.12% Wendy Morton Conservative
Aldridge-Brownhills
527 54 0.12% Mr Owen Paterson Conservative
North Shropshire
528 54 0.12% Sammy Wilson Democratic Unionist Party
East Antrim
529 54 0.12% Simon Jupp Conservative
East Devon
530 54 0.12% Stephen Hammond Conservative
Wimbledon
531 54 0.12% Patrick Grady Scottish National Party
Glasgow North
532 54 0.12% Owen Thompson Scottish National Party
Midlothian
533 54 0.12% Sir Peter Bottomley Conservative
Worthing West
534 54 0.12% James Gray Conservative
North Wiltshire
535 54 0.12% Peter Grant Scottish National Party
Glenrothes
536 54 0.12% Chris Skidmore Conservative
Kingswood
537 54 0.12% Mrs Sheryll Murray Conservative
South East Cornwall
538 54 0.12% Lee Rowley Conservative
North East Derbyshire
539 54 0.12% John Glen Conservative
Salisbury
540 54 0.12% Simon Fell Conservative
Barrow and Furness
541 54 0.12% Gareth Davies Conservative
Grantham and Stamford
542 54 0.12% Felicity Buchan Conservative
Kensington
543 54 0.12% Nicola Richards Conservative
West Bromwich East
544 54 0.12% Mike Wood Conservative
Dudley South
545 54 0.12% Nadhim Zahawi Conservative
Stratford-on-Avon
546 54 0.12% David Morris Conservative
Morecambe and Lunesdale
547 53 0.11% Eddie Hughes Conservative
Walsall North
548 53 0.11% Mr Robert Goodwill Conservative
Scarborough and Whitby
549 53 0.11% Jessica Morden Labour
Newport East
550 52 0.11% Johnny Mercer Conservative
Plymouth, Moor View
551 52 0.11% Huw Merriman Conservative
Bexhill and Battle
552 52 0.11% Lee Anderson Conservative
Ashfield
553 52 0.11% Holly Mumby-Croft Conservative
Scunthorpe
554 52 0.11% Dr Jamie Wallis Conservative
Bridgend
555 52 0.11% Hywel Williams Plaid Cymru
Arfon
556 52 0.11% Andrew Stephenson Conservative
Pendle
557 52 0.11% Jo Gideon Conservative
Stoke-on-Trent Central
558 52 0.11% Cat Smith Labour
Lancaster and Fleetwood
559 51 0.11% Tonia Antoniazzi Labour
Gower
560 51 0.12% Kevin Hollinrake Conservative
Thirsk and Malton
561 51 0.11% Priti Patel Conservative
Witham
562 51 0.11% Caroline Dinenage Conservative
Gosport
563 51 0.11% Siobhan Baillie Conservative
Stroud
564 51 0.11% Preet Kaur Gill Labour (Co-op)
Birmingham, Edgbaston
565 51 0.11% Francie Molloy Sinn Féin
Mid Ulster
566 51 0.11% Conor Burns Conservative
Bournemouth West
567 51 0.11% Stephen Kinnock Labour
Aberavon
568 51 0.11% Virginia Crosbie Conservative
Ynys Môn
569 51 0.11% Rob Roberts Conservative
Delyn
570 51 0.11% Wendy Chamberlain Liberal Democrat
North East Fife
571 51 0.11% Sir William Cash Conservative
Stone
572 51 0.11% Mrs Natalie Elphicke Conservative
Dover
573 50 0.11% Mr Gregory Campbell Democratic Unionist Party
East Londonderry
574 50 0.11% Jesse Norman Conservative
Hereford and South Herefordshire
575 50 0.11% Simon Hoare Conservative
North Dorset
576 50 0.11% Mr Virendra Sharma Labour
Ealing, Southall
577 50 0.11% Ronnie Cowan Scottish National Party
Inverclyde
578 50 0.11% Peter Gibson Conservative
Darlington
579 50 0.11% Danny Kruger Conservative
Devizes
580 50 0.11% Anne Marie Morris Conservative
Newton Abbot
581 50 0.11% Michael Ellis Conservative
Northampton North
582 49 0.11% Andrew Percy Conservative
Brigg and Goole
583 49 0.11% David Mundell Conservative
Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale
584 49 0.11% Harriett Baldwin Conservative
West Worcestershire
585 49 0.11% Justin Madders Labour
Ellesmere Port and Neston
586 49 0.11% David Duguid Conservative
Banff and Buchan
587 48 0.10% Mrs Flick Drummond Conservative
Meon Valley
588 48 0.10% Kevin Foster Conservative
Torbay
589 48 0.10% Selaine Saxby Conservative
North Devon
590 48 0.10% Neil Parish Conservative
Tiverton and Honiton
591 48 0.10% Edward Timpson Conservative
Eddisbury
592 48 0.10% David T C Davies Conservative
Monmouth
593 48 0.10% Neil Gray Scottish National Party
Airdrie and Shotts
594 47 0.10% Dr Julian Lewis Conservative
New Forest East
595 47 0.10% Dave Doogan Scottish National Party
Angus
596 47 0.10% Dr Thérèse Coffey Conservative
Suffolk Coastal
597 47 0.10% Alex Sobel Labour (Co-op)
Leeds North West
598 46 0.10% Mr Geoffrey Cox Conservative
Torridge and West Devon
599 46 0.10% Allan Dorans Scottish National Party
Ayr, Carrick and Cumnock
600 46 0.10% Andrew Lewer Conservative
Northampton South
601 45 0.10% Tim Farron Liberal Democrat
Westmorland and Lonsdale
602 45 0.10% David Warburton Conservative
Somerton and Frome
603 45 0.10% Chris Loder Conservative
West Dorset
604 45 0.10% Olivia Blake Labour
Sheffield, Hallam
605 44 0.09% Scott Mann Conservative
North Cornwall
606 44 0.09% Mr Alister Jack Conservative
Dumfries and Galloway
607 44 0.10% Mark Jenkinson Conservative
Workington
608 44 0.09% Nigel Mills Conservative
Amber Valley
609 44 0.10% Richard Drax Conservative
South Dorset
610 44 0.10% Julian Smith Conservative
Skipton and Ripon
611 44 0.10% Jonathan Edwards Plaid Cymru
Carmarthen East and Dinefwr
612 44 0.09% Dr Neil Hudson Conservative
Penrith and The Border
613 43 0.09% Margaret Greenwood Labour
Wirral West
614 43 0.09% Giles Watling Conservative
Clacton
615 42 0.09% Michael Tomlinson Conservative
Mid Dorset and North Poole
616 42 0.09% Sir Christopher Chope Conservative
Christchurch
617 42 0.09% Jack Brereton Conservative
Stoke-on-Trent South
618 42 0.09% Nick Gibb Conservative
Bognor Regis and Littlehampton
619 42 0.09% Beth Winter Labour
Cynon Valley
620 41 0.09% Philip Dunne Conservative
Ludlow
621 41 0.09% Bob Blackman Conservative
Harrow East
622 41 0.09% Karen Bradley Conservative
Staffordshire Moorlands
623 40 0.09% Stephen Crabb Conservative
Preseli Pembrokeshire
624 40 0.09% Simon Hart Conservative
Carmarthen West and South Pembrokeshire
625 40 0.09% Mr Mark Harper Conservative
Forest of Dean
626 40 0.09% Bill Wiggin Conservative
North Herefordshire
627 40 0.09% Martin Vickers Conservative
Cleethorpes
628 39 0.08% Simon Baynes Conservative
Clwyd South
629 39 0.08% Mel Stride Conservative
Central Devon
630 39 0.08% Jamie Stone Liberal Democrat
Caithness, Sutherland and Easter Ross
631 37 0.08% Guy Opperman Conservative
Hexham
632 37 0.08% Naz Shah Labour
Bradford West
633 37 0.08% Robin Millar Conservative
Aberconwy
634 36 0.08% James Wild Conservative
North West Norfolk
635 36 0.08% Nick Smith Labour
Blaenau Gwent
636 34 0.07% Craig Williams Conservative
Montgomeryshire
637 34 0.07% Fay Jones Conservative
Brecon and Radnorshire
638 34 0.07% Chris Bryant Labour
Rhondda
639 33 0.07% Ian Blackford Scottish National Party
Ross, Skye and Lochaber
640 32 0.07% Derek Thomas Conservative
St Ives
641 32 0.07% Brendan O'Hara Scottish National Party
Argyll and Bute
642 31 0.07% Anne-Marie Trevelyan Conservative
Berwick-upon-Tweed
643 31 0.07% Trudy Harrison Conservative
Copeland
644 31 0.07% Ben Lake Plaid Cymru
Ceredigion
645 31 0.07% Liz Saville Roberts Plaid Cymru
Dwyfor Meirionnydd
646 31 0.07% Miss Sarah Dines Conservative
Derbyshire Dales
647 30 0.06% Anthony Mangnall Conservative
Totnes
648 28 0.06% Sir Desmond Swayne Conservative
New Forest West
649 25 0.06% Mr Alistair Carmichael Liberal Democrat
Orkney and Shetland
650 11 0.02% Angus Brendan MacNeil Scottish National Party
Na h-Eileanan an Iar